Discuţii politice, ca la cafenea

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

https://www.g4media.ro/video-senatorul- ... ac-di.html

VIDEO Senatorul PNL Daniel Fenechiu a ațipit în timp ce era invitat în platoul Antenei 3 / Zilele trecute, în timpul dezbaterilor din Comisia juridică pe legea izolării, el a băut coniac – ”din ceșcuță”, ca lumea să nu știe ce face

:lol: eu peste 10 ani
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

ctp: DIICOT și Soluția Totală

https://republica.ro/diicot-si-solutia-totala
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Un haos mai mare decât este acum nu poate fi creat nici măcar de către PSD sau opoziție", a declarat joi liderul PSD, Marcel Ciolacu

Smart
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Waaagh! »

Ciolacu asta mereu mi s-a parut un atlet al sinapselor.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Trump iar a luat bilet clasa I pe trenul "O sa fiu fraudaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaat la alegerile urmatoare!!!". Mai bine sa nu se mai tina, eventual sa-l proclame "The American Caesar".

PS Cred ca il are pe Dan Petrescu drept manager de campanie, ca doar la ala am mai vazut "MA FURA, BHA!" zbierat cu cateva luni inainte de a aparea orice ar putea fi furat.
Last edited by McWilliams on 30 Jul 2020, 17:59, edited 1 time in total.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

The american caesar salad
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

China Uighurs: A model's video gives a rare glimpse inside internment
As a model for the massive Chinese online retailer Taobao, the 31-year-old was well paid to flaunt his good looks in slick promotional videos for clothing brands.

But one video of Mr Ghappar is different. Instead of a glitzy studio or fashionable city street, the backdrop is a bare room with grubby walls and steel mesh on the window. And in place of the posing, Mr Ghappar sits silently with an anxious expression on his face.

Over the past few years, credible estimates suggest, more than one million Uighurs and other minorities have been forced into a network of highly secure camps in Xinjiang that China has insisted are voluntary schools for anti-extremism training.

Thousands of children have been separated from their parents and, recent research shows, women have been forcibly subjected to methods of birth control.

In addition to the clear allegations of torture and abuse, Mr Ghappar's account appears to provide evidence that, despite China's insistence that most re-education camps have been closed, Uighurs are still being detained in significant numbers and held without charge.

It also contains new details about the huge psychological pressure placed on Uighur communities, including a document he photographed which calls on children as young as 13 to "repent and surrender".
Mr Ghappar's family, who have not heard from him since the messages stopped five months ago, are aware that the release of the four minute, thirty-eight second video of him in his cell might increase the pressure and punishment he faces.
watch the video
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1824
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by tnt »

Adevarul e ca de cand a plecat Nichita, Iasul este Iashington DC.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

consilierii lu gabitzu firea daca castiga alegerile:

Image

"Petre Roman, Monica Davidescu, oamenii de sport Elisabeta Lipa, Cornel Dinu, Dumitru Dragomir, Anghel Iordănescu, Daniel Pancu, dar și regizorul Sorin Ilieșiu."

:lol: :lol: :lol:
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Waaagh! »

Image
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Macar nu e Puiu de pe topicul de Corona pe-acolo, Ola. :lol:
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Mie politia romana mi a dat amenda 100 de lei ca beam o cutie de tuborg pe strada dar noaptea seful politiei se duce acasa la sefi de clan interlop pentru negocieri. :lol:

https://m.hotnews.ro/stire/24253805

"Șeful Poliției Române, Liviu Vasilescu, a confirmat joi întâlnirea pe care a avut-o cu membri ai clanului Duduianu, înainte de înmormântarea fostului lider al grupării. El a susținut că a fost o acțiune oficială a Poliției Române și "cea mai eficientă acțiune legală", pentru a preveni producerea unor incidente violente și răspândirea infecției cu coronavirus: " Primele arme pe care le folosim sunt prevenirea, dialogul, convingerea, nu direct pistolul"."

Ii astept si la mine acasa data viitoare pt negocieri cand mai beau in public
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Waaagh! »

Fiu de primăriță PSD (Giurgiu) către contracandidatul PNL: Te îngrop, dă-te în morții mă-tii!
„Te-am sunat să vorbesc cu tine de la bărbat de la bărbat. Să văd ce e în mintea ta. E mama, care are 55 de ani. Ce vrei, să vin să o atac pe mă-ta? Te-am sunat să îți zic așa: ai ceva personal cu mama? (…) Mamă, tu lucrezi… te-ai uitat prea mult la aerul mării, ești nebun la cap? (…) Tu lucrezi cu mine cu psihologie inversă? Dacă e vorba de psihologie inversă… c…e, bă, c…e! De fapt, nu mă aștept la nici un răspuns de la tine. Și dacă mă înregistrezi și dacă nu, în fine…

Îți dau un sfat așa ca… ca băiat. Cred că ar trebui să ai un respect față de oamenii mai în vârstă… și… mama, mai zici și <corect>… băga-mi-aș p…a în morții tăi! Băi, prostule, băi, tâmpitule, băga-mi-aș p…a în tine, mai ai și tupeul să zici <corect>. Ia uite cât de prost e ăsta, cu cine vorbesc io...

Mă, mânca-ți-aș p….a ta de târfă, mă auzi? Dacă vreodată o să te mai legi de persoana ei, ascultă-mă și bagă la înregistrare, băga-mi-aș p..a în mă-ta și în morții tăi! Îți rup căpățâna, băga-mi-aș p..a în morții tăi, ai auzit!? Băga-mi-aș p..a în morții tăi și în tine de fraier. Băi, dacă te mai legi de femeia aia, în p..a mea, care e față de tine o doamnă, în p..a mea, care tu habar nu ai ce înseamnă să fii un om de-a lungul timpului, care are o vârstă.

Băi, tâmpitule, ai tupeul să comentezi!? Băi, taci în morții mă-tii din gură! Dacă te văd în fața mea, te îngrop, dă-te în morții mă-tii! Taci! Ai tăcut? (…) O să intri în pământ! Ești prost!?”
Image
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Iubirea de mamă la români ia forme nebănuite.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Waaagh! »

phpBB [video]
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1813
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Jaunty »

https://www.profit.ro/stiri/statul-mai- ... i-19480177
Agenției de Administrare a Rețelei Naționale de Informatică pentru Educație și Cercetare (ARNIEC) a inițiat o licitație pentru realizarea unei biblioteci virtuale educaționale (EduLib), proiect estimat la 182,99 milioane de lei, fără TVA, și finanțat integral din fonduri europene.

Proiectul va fi gata după 18 luni de la data semnării contractului.

Ofertele vor fi deschise în partea a doua a lunii octombrie.
Primul meu gând: 183 milioane de lei pentru http://manualul.info/ ?

Apoi am găsit caietul de sarcini: „inteligență artificială”, interacțiune cu sistemul în limbaj natural, etc.
În rezolvarea temelor, elevii pot cere clarificări conceptuale de la asistentul de învățare în limbaj natural prin intermediul interfeței hibride voce-text.

Beneficiile provin din faptul că explicațiile livrate elevilor sunt extrase de algoritmii de machine learning dintr-un knowledge base, care corespunde programei școlare și obiectivelor educaționale moderne.
Ăștia vor computerul din Star Trek, nu o bibliotecă online. Cred că genul ăsta de ambiții vor duce la o imensă risipă de bani (poate în mod intenționat). Păcat, un http://manualul.info/ adus la zi ar fi chiar util.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Treaba asta cu guvidul ofera o sansa imensa de a structura invatamantul pentru epoca moderna, in mod unitar si eficient si echitabil pentru toate partile implicate. N-as merge intr-atat de departe incat sa zic ca Scoala Online o sa inlocuiasca ce s-a intampla pre-pandemie - pe de o parte, limitarile fizice/tehnice de a implementa o asa idee; pe de alta, neadaptarea psihica la un astfel de pas.

INSA! Avand un ceva ca manualul.info centralizat ofera mai multa flexibilitate pentru situatii de genul covid. Si nici n-ar fi cine stie ce revolutie - informatia tot trebuie grupata, pusa in context, verificata etc., exact ca la un manual sau ca la o lucrare de specialitate; autorul trebuie sa poata oferi sursele, trebuie sa aiba o minima experienta in domeniu etc., adica nu incepe Olivia Steer sa predice despre tratate din medicina naturista. Si, bineinteles, tot o sa fie nevoie de un cadru organizat - scoala si cadru didactic - pentru a indruma elevul. Poate n-o sa mai fie doar creta sau banci, dar educatia nu se rezolva doar prin a oferi cuiva acces la internet.


Si ar trebui ca Ministerul Educatiei si Cercetarii sa insiste mult si bine pe tema asta - atat pentru cadrele didactice, cat si pentru parinti: ca NU DISPARE nevoia de oameni in sistemul de invatamant, doar APARE nevoia de adaptare. Iar important este accesul la aceeasi informatie pentru orice elev, nu cate culegeri/carti de comentarii are si/sau cate ore/pagini de dictare are completate.

Pentru ca sunt destui care reactioneaza la asta ca la revolutia industriala - trebuie sa ne opunem altfel ne pierdem locurile de munca in favoarea Inteligentei Artificiale, a lui Bill Gates si a reptilienilor!
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Eu nu inteleg de ce spionii rusi se chinuie cu otraviri cu navalnii sau cu restu de dinainte. De ce nu ii impusca?
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by juve3332 »

Au fost si impuscati. Iar Noviciok-ul are putere simbolica.
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 34 guests