Discuţii politice, ca la cafenea

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by zme-ul »

Triggerix wrote: 31 Jan 2019, 09:01 Adică nu se poate fără acordul doctorului. Și știm cu toții că doctorii nu ar fi de acord cu asta pentru că oricum nu sunt de acord nici cu chestiile de bun simț, spre exemplu să îi lege trompele uterine unei femei care nu e trecută de o anumită vârstă sau care nu are deja nu știu câți copii.
dar cand faci o operatie de schimbare de sex!? cum dracu :lol:

---

si pentru ca suntem tot pe filiala asta, Trans people must still be sterilized before changing gender in Japan after top court upholds ruling

ps: asa ceva se practica pana nu demult si in Suedia
人は地獄を作った
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by zme-ul »

Stokkolm wrote: 31 Jan 2019, 11:55 Spartanii verificau nou nascutii daca sunt sanatosi, altfel le dadeau reject. We've gone soft.
asa ceva se practica si pe vremea nazistilor, se estimeaza undeva la 200 mii oameni au fost "eutanasiati" pentru ca prezentau tulburari mentale sau diformitati fizice
人は地獄を作った
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Dan Tapalaga:

"Este felul nostru cu totul special de a le spune bun venit parterilor occidentali prezenți azi în Capitală (Stoltenberg, Mogerini, alți oficiali NATO, UE)

- O instanță l-a dat jos pe șeful Armatei
- În București, apa de la robinet conține cam mult clor și puțin amoniu
- La primăria Capitalei s-au caftit viceprimarul și un primar de sector

Iar ziua încă nu s-a încheiat. Hai că nu se vor plictisi diseară în Centrul Vechi."
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Triggerix »

Iar vorbești aiurea. Cunosc personal cazuri în care unei prietene de peste 30 de ani și cu 2 copii i-a fost refuzată operația de legare a trompelor uterine, fără un motiv aparent. Și apropo, poți rămâne însărcinată și cu trompele legate. Așa că și dacă îți faci schimbare de sex și-ți leagă ăia trompele, tot există o șansă să rămâi gravidă. E mică dar ea există, exact ca și în cazul eficacității metodelor contraceptive.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Văd că s-a propus o lege asemănătoare în New York:

New York abortion law: Why are so many people talking about it?
The act removes the need for a doctor to perform some abortions and takes abortion out of the criminal code, making it a public health issue.

However, the most controversial aspect of the RHA is the provision allowing abortions after 24 weeks in cases where there is an "absence of foetal viability, or the abortion is necessary to protect the patient's life or health".
In 2016, Erika Christensen was pregnant and living in New York with her husband. The couple were thrilled.

However, at 31 weeks, she found out that her pregnancy was "nonviable", meaning that the baby would not survive outside the womb.

Ms Christensen told the BBC that she "didn't know about the law" banning abortion in New York beyond 24 weeks.

"We wanted to end the suffering of this child. It was a simple choice."

After doing some research she realised she would have to leave the state to terminate her pregnancy.

She borrowed $10,000 (£7,600) from her mum, and flew halfway across the country to have an abortion in Colorado.
Acesta mi s-a părut cel mai bun argument din tot articolul. La asta ajută și faptul că partea anti pare să fie foarte inflamată și cam atât. N-am văzut argumente, doar limbaj incendiar:
Speaking to Fox News, Cardinal Dolan said the new law was "ghoulish, grisly and gruesome", and "not good for our country".

I have got a fire in my belly and it's time to double down on fighting this," she said.
Ms Fadden is also concerned that the RHA makes abortion a "fundamental right" for women in New York, and will lead to "pro-life viewpoint suppression".
Tare ce să zic. Ce surpriză că unii oameni religioși ar prefera ca alți să facă precum ei fără discuții :lol: Aici nu mă refer neapărat la ce-au spus oamenii de mai sus dar la faptul că mulți sunt anti-avort doar pe baza faptului că le spune religia că așa trebuie să fie. Dovadă faptul că opinia unui Cardinal e relevantă pentru unii.
Ar fi o critică bună totuși:
While much of the discussion surrounding the RHA focuses on the 24-week provision, the removal of abortion from the criminal code is also controversial. Pro-choice campaigners maintain that abortion is a healthcare issue, while opponents to the RHA say that it removes protection for pregnant victims of domestic abuse.

Livia Abreu was violently attacked by her boyfriend when she was 26 weeks pregnant. She was stabbed multiple times and lost her unborn baby. Ms Abreu released a statement saying the RHA would decriminalise "abortion as a product of an assault on a pregnant female". Her former partner is facing charges of abortion in the first and second degree, as well as attempted murder and assault.
"The passing of RHA will likely exonerate him from those charges," she wrote. "Which will in turn lessen his sentence now that a judge has decided the case is going to trial and the new law will take effect prior to that date.

"Let that sink in. He will likely be convicted of the crimes he committed against me, but the loss of my daughter will be a non-factor to the law because she wasn't 'born and alive'.
Also să luăm și asta în considerare:

In many states, the end of Roe v. Wade is already here
If Roe v. Wade is overturned, states can individually decide whether abortion will remain legal and how accessible it will be. While services in blue states like California and New York will probably remain intact, they most likely will not in states like Mississippi where abortion is already restricted. (In Mississippi, abortion is illegal after 15 weeks of a pregnancy, and only one remaining clinic offers the procedure.)

And it’s not just Mississippi. Twenty-one states, including North Dakota, Georgia, and Oklahoma, adhere to a 20-week ban. In some states, burdensome requirements for abortions mean extended wait periods for women seeking the procedure. Legal limitations like extended waiting periods have been placed on medication-based abortions. Certain states restrict private insurers from covering abortion, while other states require women to undergo counseling before having an abortion.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by zme-ul »

Triggerix wrote: 31 Jan 2019, 16:57 Iar vorbești aiurea. Cunosc personal cazuri în care unei prietene de peste 30 de ani și cu 2 copii i-a fost refuzată operația de legare a trompelor uterine, fără un motiv aparent. Și apropo, poți rămâne însărcinată și cu trompele legate. Așa că și dacă îți faci schimbare de sex și-ți leagă ăia trompele, tot există o șansă să rămâi gravidă. E mică dar ea există, exact ca și în cazul eficacității metodelor contraceptive.
eu vorbesc aiurea? ma legam de integritatea doctorilor si juramantaul hipocratic
stii de body integrity identity disorder? oameni care vor sa-si amputeze un mebru pefect functional si sunt refuzati; dar cu schimbarea de sex nu maraie nici dracu
人は地獄を作った
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Triggerix »

zme-ul wrote: 31 Jan 2019, 17:24 stii de body integrity identity disorder? oameni care vor sa-si amputeze un mebru pefect functional si sunt refuzati; dar cu schimbarea de sex nu maraie nici dracu
Te-ai gândit pentru o secundă că body integrity identity disorder și persoanele transgender n-au absolut nimic în comun? Eu cred că nu, că nu prea te duce, dar sigur te-ntoarce.

Așa și ca să fim on topic, am crezut că citesc TNR când am văzut știrea asta.

Bătaie la Primăria Capitalei. Primarul Mutu i-a dat un pumn viceprimarului Bădulescu
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Triggerix »

2 Women Disrupt Meeting To Harass Transgender Activist In Appalling Video
Posie Parker, a well-known British trans-exclusionary radical feminist (TERF), posted the live video to her Facebook page on Wednesday morning. She and lesbian author and fellow TERF Julia Long barged into a meeting where Sarah McBride, a trans woman and the national press secretary for the Human Rights Campaign, was meeting with a colleague after a conference on the hill. 
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by marvas »

firma la care lucrez are destul de multi angajati. Prin ceva departament exista si o persoana de asta trans sau cum ii zice. Ne-am minunat toti cand l-am vazut/am vazut-o prima data, am facut intre noi glumele care se fac, ne-am minunat si a doua si a treia oara cand l-am vazut/am vazut-o, iar apoi nu ne-a mai pasat. Cred ca daca noi am reusit sa trecem peste asta, putem cu totii sa trecem peste asta. Asa ca hai sa nu mai tot postam efectiv fiecare link despre subiectul asta pe topicul de politica ca e neinteresant si chiar plictisitor.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Stokkolm »

Nu cred ca realizezi gravitatea situatiei, i-au gresit genul in mod repetat timp de aproape doua minute!
Parker and Long went on a transphobic rant for nearly two minutes, consistently mis-gendering McBride
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ne0lith »

Nu prea inteleg postul lui marvas.

Discriminarea importriva persoanelor transexuale nu este o problema reala pentru ca tu la randul tau ai facut mistouri pe seama lor la locul de munca si dupa o vreme te-ai plictisit? Deci putem ignora cu totii stirile de genul asta. Quite baffling.

Nu sunt vreun sfant sau o persoana ce se ofenseaza usor, dar interesul asta legat de sexul cuiva in cadrul unei firme, in conditiile in care stii ca e vorba de o persoana deja marginalizata de societate, careia ii poti adanci sentimentul de neapartenenta, mi se pare ridicol. Vorbim despre un grup al caror alegeri nu iti afecteaza existenta, dar asupra caror tu adaugi gratuit o presiune mentala legata de corpul lor. Nu vad cu ce e mai ok decat bullying-ul din liceu de exemplu, daca nu cumva ti se pare ca nici ala nu e o problema reala.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

Aia e parte din triere, numai cei mai duri oameni pot lucra la fabrica de dulapioare
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by zme-ul »

Triggerix wrote: 31 Jan 2019, 17:26 Așa și ca să fim on topic, am crezut că citesc TNR când am văzut știrea asta.
mutilarea cu acordul doctorului; de female genital mutilation ai auzit? e foarte populara in Europa Occidentala
#valori_europene
人は地獄を作った
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

"Cine e judecătorul Vasile Bîcu, cel care a dat jos şeful Armatei în ziua vizitei şefului NATO la Bucureşti: Trimis în judecată pentru corupţie, dar achitat/ Coleg cu senatorul corupt Cătălin Voicu la Bioterra/ Apropiat de şefa CSM Lia Savonea"

https://www.g4media.ro/cine-e-judecator ... cu-la.html
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by marvas »

ne0lith wrote: 1 Feb 2019, 01:14 Nu prea inteleg postul lui marvas.
Era despre cum recurenta subiectului pe topicul de politica nu mi se pare oportuna. Putem face un topic separat, daca nu exista deja, si sa postam acolo cat si cum vrem.

Si era despre cum atunci cand am fost pusi fata in fata cu o persoana trans, consider ca am reactionat destul de bine ca grup de oameni crescuti cu valorile din Romania. Nimeni nu s-a atins de persoana respectiva sau nu i-a adresat vreo vorba jignitoare, ba mai mult, fiind o persoana capabila, momentan detine o pozitie de mid-management si nimeni nu are o problema cu asta.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Cristian Tudor Popescu: „Oamenii ăștia fie vor stăpâni România în mod absolut pe o perioadă de timp nedeterminată, începând din acest moment, fie vor ajunge în pușcărie. Ei nu mai au o cale de mijloc. Și de aceea sunt capabili de orice”.

https://republica.ro/cristian-tudor-pop ... LbtR8uuaPI
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Cristan »

Image

10.000!
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

WE DID IT GUYS!

prezic ca peste inca 10.000 de postari tara va fi intr-o situatie politica buna. doamne ajuta
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by zme-ul »

人は地獄を作った
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Noroc de mine si de ola - suntem o echipa perfecta: eu scriu mult si prost, iar el foloseste :lol: pe post de replica.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests