Discuţii politice, ca la cafenea

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Stokkolm »

Dragnea Jr., forumist
https://forum.4tuning.ro/search.php?searchid=8064551
am permisul de aproape 3 ani,
-la cateva luni dupa ce am luat permisul, m-a luat radarul pe Iuliu Maniu cu 110km/h. Am reusit sa ma inteleg cu politistul
-La o saptamana dupa ma duceam pana la Slobozia, m-a luat radarul cu 123km/h intr-o comuna
-Trecut de 2 ori pe rosu, prins de politie, am scapat la "mica intelegere"
-Depasit pe linie dubla continua, m-am gasit de prieten cu politistul )
-6 amenzi pentru centura
-intr-o seara am fost oprit de 5 ori de politie pentru folia de pe geamurile la Audi
-acum 3 luni am ramas fara permis, 130km/h pe Lascar Catargiu. Nu am reusit sa ma inteleg cu politistul => ramas 3 luni fara permis cu posibilitatea sa dau examen de reducere a perioadei la 1 luna. O luma am suferit fara permis
-prins de radar am mai fost de 4 ori, dar nu a fost viteza mare
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

inb4
-azi am zburat de pe șosea vreo trei proști care nu treceau pe unde trebuie, bine că mă cunoștea polițistul altfel cine știe cum părea (mergeam doar cu 120km/h)
-acum un an am călcat vreo 5 copii care ieșeau de la grădi. Nu am reușit să mă înțeleg cu polițistul, o luma am suferit fără permis.

Poziția copilului în curând starring Daddy în rolul principal. Seriously tho, fuck this guy. Ce inconștient.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Am permisul de aproape zece ani. Si, ca sa parafrazez clasicii forumului vechi, n-am primit avertismente decat pe forumuri. Am rablagit masina de vreo doua ori, dar eram eu vs natura - fara victime, in afara de masca masinii/suspensia fata si mandria mea.

Ideea de a creste maximul de puncte de la 15 la 45 este absolut abominabila. Bha, parlamentarilor, nici studentii de la ASE nu trec anul de studii asa de lejer, fara stres.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Triggerix »

https://www.paginademedia.ro/2018/11/un ... a-fi-uitat
„Dreptul de a fi uitat”. Asta invocă unul dintre personajele centrale din dezvăluirile #TeleormanLeaks, de pe Rise Project, într-o notificare prin care cere ca referirile la persoana sa să dispară.
Este vorba despre Nicoleta Pene, director Tel Drum, prezentată drept mâna dreaptă a lui Petre Pitiș, directorul general al companiei din Teleorman, care au apărut în primul episod din #TeleormanLeaks publicat de site-ul de investigații.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Triggerix »

https://m.washingtontimes.com/news/2018 ... ded-repor/
The White House suspended the media credentials of CNN reporter Jim Acosta on Wednesday night, citing his “absolutely unacceptable” conduct for tussling with a White House intern at a presidential press conference earlier in the day.
White House press secretary Sarah Huckabee Sanders said the president believes in a free press and welcomes tough questions, but will “never tolerate a reporter placing his hands on a young woman just trying to do her job as a White House intern.”
Lmao who would've thought that after all that "Grab them by the p*ssy" thing Trump would be so considerate of women. I could never.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by zme-ul »

Triggerix wrote: 8 Nov 2018, 08:02 Lmao who would've thought that after all that "Grab them by the p*ssy" thing Trump would be so considerate of women. I could never.
ar fi cazul sa-ti dai niste palme sa te trezesti
asta a fost doar un pretext pt ca Acosta era de mult pe lista neagra si de abia asteptau sa calce pe bec
vezi video: https://www.standard.co.uk/news/world/w ... 84031.html
ce zice CNN:
Image

da, Trump e un dobitoc, dar aveti atat de multa ura fata de el incat sunteti orbi la ceea ce se intampla pe langa :roll:
人は地獄を作った
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by zme-ul »

Detalii de la DNA despre dosarul lui Tăriceanu: Ar fi primit mită 800.000 de dolari de la o firmă austriacă prin contacte fictive cu firme offshore. Dosarul a fost făcut la cererea Austriei
DNA a dat detalii într-un comunicat despre dosarul de corupție care îl vizează pe Călin Popescu Tăriceanu. DNA arată că dosarul de luare de mită a fost deschis la solicitarea autorităților judiciare austriece și vizează obținerea de către șeful Senatului a 800.000 de dolari foloase necuvenite.

Procurorii îl acuză pe Tăriceanu că ar fi primit cei 800.000 de dolari, reprezentând un comision de 10% din contract, în schimbul demersurilor sale pentru ca statul român să încheie mai multe acte adiționale la un contract al companiei austriece.

Suma de 800.000 de dolari ar fi fost transferată în conturile lui Tăriceanu în baza unor contracte fictive încheiate cu mai multe companii offshore.

DNA arată că faptele de corupție de care e acuzat Tăriceanu au legătură cu acoperirea unor cheltuieli de campanie electorală cu sume de bani provenite de la o firmă care ar fi obținut contracte comerciale importante de la statul român.

Procurorii mai arată că dosarul a fost deschis în 2018, în urma reunirii a trei dosare penale, dintre care unul a fost preluat de procurorii D.N.A la cerea autorităților judiciare austriece.
---

Grecia: Cei 10.000 de preoți din țară au fost scoși de pe statul de plată al guvernului, ei nu vor mai fi funcționari publici
”Prin acest acord, 10.000 de posturi de funcționari publici vor fi desființate. Deși clericii nu sunt tocmai funcționari publici, ei sunt numărați ca fiind funcționari publici”, a declarat Dimitris Tzannakopoulos, purtător de cuvânt al guvernului. Premierul Alexis Tsipras, ateu declarat, a spus că este hotărât să pună capăt complicatelor legături ale statului grec cu Biserica.
pe la noi, cand? :lol:
人は地獄を作った
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3698
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Cristan »

Mai mult ontopic por favor.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by zme-ul »

Guvernul a aprobat salariul minim diferențiat
Guvernul a adoptat astăzi o ordonanță de urgență care a fost pusă pe ordinea de zi suplimentară a ședinței de astăzi. Este astfel modificat Codul Muncii pentru a permite un salariu minim diferențiat.

Astfel, salariul minim de bază va fi 2.080 de lei de la începutul lunii viitoare, iar salariul minim pentru cei cu studii superioare sau cu vechime mai mare de 15 ani să fie 2.350 de lei.

Condiția este ca cei cu studii superioare să activeze în domeniul în care au făcut studiile.
o dobitocenie de nedescris, nu inteleg ce le umbla astora prin cap?! sper ei ca in felul asta isi vor atrage voturi de la aia din Piata ce au venit la proteste?!
eu sincer nu-i inteleg
人は地獄を作った
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Asta nu înseamnă de fapt că n-o să mai fie angajați cei cu studii superioare pe posturi care au doar o mică legătură cu domeniul de studii lol bine de condiția aceea că altfel nici la kfc nu te primea.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Triggerix »

Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Iavo »

Daca citesti pe sarite e aproape suportabil.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Cu cat mai pe sarite, cu atat mai suportabil.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by zme-ul »

Men are now afraid to give women CPR in case they’re accused of sexual assault
Women who fall over with a heart attack may be left unaided – as men are too afraid to give CPR in case they are accused of sexual assault.

Researchers from the University of Colorado surveyed people on their attitudes in the wake of the #MeToo movement.

Interviewees said (among other things) that they feared being accused of inappropriate touching or sexual assault, the researchers found.
Image
人は地獄を作った
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Triggerix »

Someone forgot to take their meds again.

Am gasit 5 articole pe tema asta si no, poate sunt eu nebuna dar:

"One study confirmed that real-world phenomenon in a controlled setting: It found that even in "virtual reality" simulations, participants were less likely to perform CPR when the virtual victim was female, versus male. People performed CPR on 65 percent of male victims, but only 54 percent of females."

"A separate study, which surveyed 54 adults, turned up some possible explanations.
Respondents said bystanders may worry about hurting a woman while doing CPR chest compressions -- or fear being accused of sexual assault. Some said people also might believe women's breasts get in the way of CPR."

"As for fears of being accused of sexual assault, Donoghue noted that chest compressions are performed on the breastbone (also called the sternum, it's the long flat bone in the center of the chest) -- not the breasts."

Stop saying shit to fit your agenda. K, bye.


https://www.upi.com/Bystanders-less-lik ... 541447788/
https://www.webmd.com/first-aid/news/20 ... omen-cpr#2
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by zme-ul »

Triggerix wrote: 12 Nov 2018, 15:44
cu mine vorbesti? eu am postat articolul si facut nici un comentariu
nush care-i ala ce trebuie sa-si verifice medicatia :D
人は地獄を作った
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Triggerix »

Nu ma refeream la tine, ma refeream la autorul articolului.
"Stop saying shit to fit your agenda" la asta se referea.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by zme-ul »

Triggerix wrote: 12 Nov 2018, 16:58 Nu ma refeream la tine, ma refeream la autorul articolului.
"Stop saying shit to fit your agenda" la asta se referea.
da sigur, numai ca pui ghilimele numai cand .... !? eu d'aia folosesc quote
人は地獄を作った
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Triggerix »

Lmao uneori intru de pe telefon, alteori de pe pc. Paranoid much? Also I love that you actually care what I say, stay pressed. :lol:
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Outcry after police shoot African-American security guard 'hero'
An armed security guard at a bar in suburban Chicago was killed by police as he detained a suspected gunman, according to officials and witnesses.

After gunfire erupted around 04:00 local time on Sunday, Jemel Roberson, 26, chased down an attacker and kneeled on his back until police arrived.

Moments after police came on the scene, an officer opened fire on Roberson, killing him.
Image
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests