Discuţii politice, ca la cafenea

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2413
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Mărar »

Intr-adevar, foarte solid journalism, mersi pentru link. Ultimul filmulet in special arata destul de clar natura celor care protesteaza pentru aderarea la Rusia.

User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Stokkolm »

Un punct de vedere interesant din partea unui blogger destul de cunoscut in Rusia. Remember to turn on captions!

User avatar
sekaba
Pig Cop
Posts: 930
Joined: 3 Mar 2014, 08:35

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by sekaba »

Nu cred ca aia care au stat cu saptamanile in ger in strada si s-au batut cu politia au facut-o pentru ca erau influentati/manipulati de oligarhi. Insa invadarea Crimeii de catre Rusia cu siguranta a consolidat puterea oligarhilor pro-vest la Kiev, pentru ca nu le mai arde alora sa continuie protestele in strada cand tara e atacata.
Cetateanu » Sat May 23, 2015 8:39 pm wrote:mda, penibil, uninstalled
User avatar
Soarecu
Pig Cop
Posts: 791
Joined: 11 Mar 2014, 19:04

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Soarecu »

Se uita careva la Banciu de aici in afara de mine? Imi place cum comenteaza realitatea, chiar daca (din ce se aude cu legea noua a CNA el si altii vor fi inchisi de pe post daca nu is schimba genul parca) o face mai dur, si mai imi place emisiune lui Moise Guran (Biziday parca).
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3669
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by marvas »

Stokkolm wrote:Un punct de vedere interesant din partea unui blogger destul de cunoscut in Rusia.
daca ti se pare interesant inseamna ca nu prea ai citit declaratii din presa rusa. Aici au condensat toata propaganda intr-un video de juma de ora.

Nu as vrea sa fiu partinitor, pentru ca ambele tabere au partea lor de vina, dar de aici si pana sa iti fie invadata tara e cale lunga. Rusia nu are absolut nici o scuza oricat ar incerca s-o scalde. Mi se pare foarte patetica partea de final din video in care respectivul are grija sa ne reaminteasca a cui e vina pentru al 3-lea razboi modial.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Waaagh! »

WTF is happening in Crimeea si de ce inca nu a pus nimeni rachetele pe rusi.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
brutalistu
Hammer Haunt
Posts: 2293
Joined: 2 Mar 2014, 15:53

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by brutalistu »

Image
Image
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Stokkolm »

Crimeea a fost si va ramane pamant rus, no biggie.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2413
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Mărar »

Crimea referendum: Voters 'back Russia union'
Some 95.5% of voters in Crimea have supported joining Russia, officials say, after half the votes have been counted in a disputed referendum.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

Cu mentiunea ca tatarii au refuzat sa se prezinte la urne. Nu ca ar fi rasturnat majoritatea, oricum. Si btw, se astepta cineva sa nu treaca referendumul asta? :D
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Waaagh! »

Evident ca nu, dar si asa tot au numarat voturile cum numara Ghita steagurile. :mrgreen:

In rest, vad ca papagalii din Vest inca sunt la nivel de "to consider imposing sanctions on Russian officials.", deci e bine. E foarte bine. Sa vedem ce mai decide Putin ca face parte din motherland.
Last edited by Waaagh! on 17 Mar 2014, 06:58, edited 1 time in total.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

Daca mai zic pe aici ca vesticii au tratat cu picioarele situatia de acolo vine iarasi cineva si imi spune ca-s pro-rus.
User avatar
Soarecu
Pig Cop
Posts: 791
Joined: 11 Mar 2014, 19:04

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Soarecu »

Au renuntat la arsenalul nuclear si acum platesc pentru asta, vestu, nato si sua l-au lasat pe Putin in pace si asta face ce vrea acum.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

Nu stiu cine a renuntat la arsenalul nuclear. Si situatia nu e intr-atat de tensionata incat sa se discute cu arsenalul nuclear in spinare, cel mai probabil nici nu se va ajunge sa se aduca aminte de cate focoase are fiecare.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

Ucraina si-a luat armele nucleare ca parte a URSS oricum, iar dezarmarea a fost semnata de toate partile implicate in brambureala din ultimele luni. Si personal cred ca e mai bine ca Ucraina a fost dezarmata, ar fi fost un focar inutil de tensiune in anii '90.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2413
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Mărar »

https://news.yahoo.com/mccain-ukraine-c ... 07712.html
McCain: 'Russia is a gas station masquerading as a country'
:lol:
User avatar
FuzzyFuzzball
Headcrab
Posts: 57
Joined: 3 Mar 2014, 20:45

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by FuzzyFuzzball »

Adevarul e ca daca , Doamne fereste, incepe un al treilea razboi mondial ne-am cam dus dracu noi ca tara chiar si daca nu se folosesc armele nucleare. Rusii o sa ne joace in picioare daca vor intra cu tancurile pe aici iar pe americani ii cam doare la basca momentan atata timp cat lupta nu se va da pe continentul lor.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Stokkolm »

Uite ca le pasa destul de mult si de un petic de pamant care oricum are populatie majoritara rusa, d-apoi de o tara membru NATO, aliat de baza in aceasta regiune... Oricum, nu are rost sa vorbim despre un razboi mondial, nu exista motivatie pentru asa ceva.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Waaagh! »

Cred ca americanilor le pasa destul de mult de Romania, chiar si numai pentru ca e un popas important in/dinspre gangrapeul la care iau parte in zona orientului mijlociu. Insa nu se poate pune problema de un ww3 acum imediat, unless Putin goes wild, dar cred ca mai degraba o sa zica "gg remember kosovo bitches" si o sa se intoarca-n vagauna. Nu zic, mi-ar placea sa-si ia torpile-n chelie, but it's unlikely.
NO COVER. ALL MAN.
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests