Discuţii politice, ca la cafenea

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Mahdi »

Parcă e consultativ avizul lor. Senatul urmează să decidă.
REMEMBER CITADEL
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Da, urmeaza votul in senat
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Triggerix »

Marcel Ciolacu este nou președinte al Camerei Deputaților
El a obținut 172 de voturi pentru, la votul în plen.

Din partea PNL, USR și PMP a candidat Raluca Turcan, care a obținut 100 de voturi, iar candidatul UDMR, Kelemen Hunor, a fost votat de 20 de deputați.
Dissapointed but not surprised. Să vedem ce se va întâmpla cu propunerea pentru avocatul poporului.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

De notat că Ponta a votat pentru PSD. UDMR a făcut cam același lucru.

Încă una de la minunata noastră prim-ministră :lol:

Viorica Dăncilă, răspuns referitor la statul paralel
„Dumneavoastră credeţi în statul paralel? De trei ani se vorbeşte despre statul paralel. Dumneavoastră credeţi că există?”, au fost întrebările presei.

„Nu este important ce cred eu. Eu nu vreau să fac o referire referitoare la acest aspect. Eu nu am vorbit de statul paralel. Repet. Nu vreau să discut despre statul paralel. Vreau să luaţi afirmaţia mea, nu că nu ar exista. Nu ştiu despre acest lucru. Eu, gândiţi-vă că am fost plecată 9 ani din România. Poate sunt oameni care s-au confruntat cu multe situaţii, poate ştiu mai multe lucruri. Dar eu, pentru mine, obiectivul principal acum este cum ne vom... ce vom face de acum încolo şi cum vom putea să acţionăm în perioada următoare, fără ca să avem în prim-plan justiţia, ci proiectele pe care le avem pentru România”, a replicat premierul Dăncilă.
Trebuie să mai ia lecții de la Daea
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Waaagh! »

Don't fuck with statul paralel.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Triggerix »

Ponta nu a votat pentru PSD, cel puțin asta a declarat la Digi24. A spus că el și-a sfătuit toți colegii de partid să nu voteze și că el nu a votat. Dar da, asta i-a ajutat pe cei de la PSD.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Waaagh! wrote: 29 May 2019, 17:59 Don't fuck with statul paralel.
Da să știi cred că au vizitat-o men in black pe ea.
Spoiler:
Image
@Triggerix:
Huh, am presupus că au votat cu ei fiindcă astăzi PSD a recunoscut grupul lui.

Ponta sustine ca Pro Romania nu a votat pentru Ciolacu: Opozitia se supara degeaba pe noi!
Oricum, Pro Romania pana azi nu avea grup parlamentar, asa ca nu avea voie sa propuna candidat propriu. Cat despre faptul ca fix azi PSD a acceptat sa recunoasca grupul parlamentar al Pro Romania, Ponta spune ca nu a existat nicio intelegere cu Viorica Dancila, cu care nu a vorbit de 3 ani, ci pur si simplu probabil ca PSD nu si-a mai dorit un scandal si cu ei, pentru ca deja amenintasera cu plangeri penale.
Oricum, nu pot deloc să am încredere în ce spune Ponta deci trebuie să fie invers de cum spune el. :lol:
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Triggerix »

Da, știu ce zici. Și oricum faptul că nu au votat pentru PSD nu a făcut o diferență, tot i-a ajutat. Singurul mod în care putea Ponta să-și bată puțin joc de ei ar fi fost să voteze pentru Turcan (deși nu știu dacă ar fi avut majoritate).
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

E irelevant oricum, si cu si fara voturile grupului lui Ponta tot PSD castiga votul. Acuma sa fim seriosi, pana la anul asta e compozitia parlamentului si nu imi imaginez ca vor pierde vreo votare importanta din camere.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Waaagh! »

Deranjat că USR PLUS nu vrea să intre acum la guvernare și că va avea candidat propriu la Președinție, Ludovic Orban acuză Alianța 2020 că face calcule meschine: „Nu poţi să îi laşi pe ăştia să dea foc la ţară din calcul politic”

Nu poți să îi lași pe ăștia să dea foc la țară numai dintr-un calcul politic că nu intru la guvernare ca să nu mă erodez. Aici e problema să îi oprești pe ăștia să nu facă praf țara, să nu ne ducă în gard, să nu ne ducă în prăpastie."

Image
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Triggerix »

Ludovic Orban, primul atac dur la adresa USR-PLUS: S-au îmbătat cu ”un succes relativ”, din calcul politic nu vor să intre la guvernare
Am văzut că preocuparea lor, în ziua în care referendumul convocat de preşedinte a fost adoptat cu un vot zdrobitor - care a arătat faptul că preşedintele a convocat un referendum dând posibilitatea românilor să arate clar întregii Europe că societatea românească este o societate corectă, cinstită, că românii vor să fie conduşi de oameni cinstiţi, de oameni corecţi, de oameni competenţi - tu să vii să îţi anunţi candidat la prezidenţiale sau să revendici intenţia de a avea candidat la prezidenţiale îmbătat de un succes relativ, un succes relativ.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Triggerix »

Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Subscriu
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by juve3332 »

Sa speram ca vine si Barna cu o initiativa asemanatoare in cel mai scurt timp posibil. Propun si o lungime a fustei, care sa fie determinata insa pe criterii de gabarit. Sa avem niste praguri, cu alte cuvinte, o impozitare progresiva a fustei in functie de greutatea purtatoarei. Trebuie avut grija ca categoria planturoaselor sa fie corect inclusa la fustele mai scurte, insa. Mare grija.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

""Rusia arestează jurnaliști pe capete. Susținătorii lui Iban Golunov, băgați în dubă pentru că își susțineau colegul de presă "

https://www.g4media.ro/rusia-aresteaza- ... 17KDpZnS0M
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Just an average day in Mother Russia. Așa e frumos și tradițional.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Jaunty »

phpBB [video]
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Am vazut clipuri acum cateva zile. M a cuprins jena la actiunile grupului cu tricolorul romaniei
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Carmen dan isi exerseaza talentul literar pe pagina de facebook a ministerului afacerilor interne. postare pe facebook pagina oficiala a ministerului afacerilor interne:

"La puțin timp după ce criminalul a fost prins, cei 15 luptători de la SIAS s-au strâns în jurul comandantului.
- Băieți, vă mulțumesc frumos! Vom pleca spre casă, dar nu înainte de a merge pe la Cristi. Trebuie să-i spunem că l-am prins.
- Merg eu să iau flori, spune lunetistul.
- Bun! Atunci, ne vedem cu toții la capelă!
Lunetistul grupei pleacă spre Timișoara. Se oprește în Piața Badea Cârțan și merge la prima florărie care îi iese în cale.
- Bună ziua!
- Să trăiți! îi răspunde un tânăr de aproximativ 30 de ani . L-ați prins?
- L-am prins!
O tăcere apăsătoare se lasă între cei doi. După câteva secunde dialogul este reluat.
- Aș vrea 50 de flori. Să fie albe, vă rog frumos!
- Nici nu vă dădeam altă culoare. Albul reprezintă puritate și reverență. Să știți că tare om bun a fost Cristi. Vin imediat!
În timp ce acesta pregătea florile, rând pe rând cei din piață veneau către polițist.
- Felicitări că l-ați prins pe criminal și condoleanțe pentru coleg! Să știți că și pe noi ne doare.
Cu greu își putea opri polițistul lacrimile.
- Gata! Aveți aici 100 de flori. 50 de la mine, 50 de la colega de vis-a vis.
- Cât mă costă?
- Să fiți sănătoși! Măcar atât să facem și noi!
Pe drumul de întoarcere către București, luptătorii de la trupele SIAS ne-au sunat și ne-au rugat să transmitem următorul mesaj:
“MULȚUMIM PENTRU FLORI, TIMIȘOARA! CU RESPECT!”"

Doamne fereste! cum a ajuns ministerul asta foarte important sub comanda acestei idioate
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Meleșcanu, poziție opusă de cea a UE pe tema R. Moldova: Se pronunță pentru alegeri anticipate

pentru cei care au ratat faza. deci e incredibil cât poate omul acesta să-și bată joc de românii din afara țării
Rot in hell you bastard! :D :lol:.

Povestea frământărilor politice din ultimele zile. Și de ce este atât de superficială politica României față de Republica Moldova
Pentru foarte mulți analiști ”de casă” de la București această situație pare incredibilă și greu de explicat. În timp ce opoziția de la Chișinău crează condiții practice de a elibera Republica Moldova de sub controlul unui regim dicatorial, răspunzător de derapajele antidemocratice din ultimii ani, la București, acesta este tratat ca ”partener respectabil” ori ca un ”rău necesar”, iar oamenii săi apropiați obțin distincții din partea unor instituții ale statului român. Mai ales edițiile de presă finanțate de MRP (deschide.md, timpul.md, 10tv, ziarulnațional.md) sunt, de regulă, cele mai vehemente mijloace de luptă ale regimului Plahotniuc contra opoziției europene de la Chișinău, lustruind imaginea lui Vlad Plahotniuc și demonizându-i pe toți cei care-i stau în cale. Fiecare în parte, aceste platforme se manifestă deosebit de acid la adresa liderilor Blocului ACUM și a opoziției anti-oligarhice, păstrându-și o surpinzătoare toleranță față de celebrul oligarh, insinuând chiar printr-o casacadă de așa-zise evaluări, analize și editoriale semnate de nume grele ale beau monde-ului politic de la București că ”opoziția de la Chișinău ar dramatiza exagerat sursa răului” și că, în acest fel, ”ei ar juca cartea Rusiei de dragul distrugerii unui rival cu capacități, resurse și putere importantă”.
Cred că acesta e unul din momentele la care vom privi din viitor când ne vom da seama că am pierdut orice legitimitate pentru unire
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 14 guests