Discuţii politice, ca la cafenea

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3053
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by MC »

Daca esti molusca nevertebrata executi ce zice seful chiar daca comiti un abuz.
Nu ai cum sa fii dat afara atat de usor, mai ales de la stat, daca respecti legea.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Cu atat mai mult cu cat doar dobitocii dau astfel de ordine IN SCRIS. Deci exista metode mai subtile de a ocoli astfel de tampenii, fara sa te transformi in martir. Desi, acum ca ma gandesc mai bine, Carmen Dan nu este tocmai un monument de inteligenta.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Image
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Decanul de la litere, univ bucuresti

Apel către toţi studenţii Facultăţii de Litere

Dragi studenţi,

Duminică, 26 mai, începe pentru România un ciclu electoral de un an şi jumătate: mai întâi, alegeri pentru Parlamentul Europei şi referendum pentru problemele justiţiei, iniţiat de preşedintele României; apoi, în toamnă, alegeri prezidenţiale; în primăvara anului viitor, alegeri locale, iar în toamna/iarna aceluiaşi an 2020, alegeri pentru Parlamentul României.

Acest ciclu nu este unul oarecare. Nu facem parte, din păcate, din familia democraţiilor consolidate, care îşi menţin, prin reglaje fine, furnizate de vot, continuitatea democratică. Noi suntem acum în faţa unei opţiuni dramatice: ori-ori. De felul cum vor vota cetăţenii în acest întreg ciclu electoral, va depinde dacă România va rămâne un stat ce recunoaşte valorile şi principiile Uniunii Europene, sau dacă, dimpotrivă, se va distanţa de aceste principii şi valori. În lumea de azi, distanţarea aceasta nu poate însă însemna izolare. Nu există decât o singură altă direcţie: Rusia şi, prin ea, Asia - mai apropiată sau mai îndepărtată.
În aceste condiţii, îndemnul meu este simplu: găsiţi-vă timp şi mergeţi la vot: atât pe 26 mai, cât şi în numeroasele runde electorale care stau în faţa voastră. Am două motive pentru a vă îndemna la aceste gesturi civice.

În primul rând, dată fiind gravitatea situaţiei cu care ne confruntăm acum, este necesar ca votul pe care îl dau cetăţenii să fie, prin număr, reprezentativ, în cea mai mare măsură. Dacă, aşadar, cetăţenii - şi voi printre ei - vor fi prezenţi în număr mare la vot, decizia care va rezulta de aici va avea o mare legitimitate populară. Vom evita, în acest fel, situaţia prezentă: o minoritate care îşi impune scopurile întregii societăţi, numai şi numai pentru că majoritatea imensă a cetăţenilor nu a fost interesată la precedenta rundă electorală să voteze.

Celălalt motiv al îndemnului meu este şi mai important. Sunt convins că fiecare dintre voi ştie ca cetăţean ce îşi doreşte. Într-adevăr, fiecare exprimă prin votul său ceea ce speră să se întâmple - sau să nu se mai întâmple - în viitor. Cu ţara şi cu sine însuşi. Nevotând, această speranţă este jucată la zaruri. De alţii! Votând, daţi măcar o şansă speranţei voastre să trăiască. Dacă veţi eşua, veţi putea cel puţin să vă spuneţi: „am încercat, n-a ieşit, nu am ce-mi reproşa, căci am jucat jocul pe regulile lui”. Asta e de fapt democraţia.

Încetaţi, aşadar, să vă omorâţi speranţele cetăţeneşti, dispreţuind votul. Căci trebuie să înţelegeţi că, din cauza acestui dispreţ, în ultimii 30 de ani, viitorul tinerilor a fost decis - de prea multe ori - de votanţi îngroziţi de viitor: în majoritatea lor, vârstnici. Încercaţi, de aceea să daţi viitorului forma propriei voastre speranţe. Daţi-vă o şansă. Ieşiţi la vot !

Emil Ionescu
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3053
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by MC »

Foarte frumos scris indemnul!

La alegerile acestea europarlamentare e clar cu cine votez; cu oricine numai cu PSD nu.
Dar la urmatoarele alegeri? cele pentru presedinte, alegeri locale si apoi parlamentare? Aici nu prea mai merge sa votez cu oricine numai cu PSD nu deoarece nu imi convine nici situatia unei conduceri, fie ea centrala sau locala, care sa nu faca nimic, adica nici rau dar nici bine. Si avem astfel de exemple din trecutul nu foarte indepartat, de guvernari care pur si simplu s-au multumit ca Statul sa functioneze si atat, nefiind capabili sa il dezvolte intr-o directie clara.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

Eu abia astept sa-si anunte Dragnea candidatura ca sa spulbere orice sansa ca PSD sa castige prezidentialele. Nu degeaba vrea sa anunte DUPA alegerile de duminica.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

"Eu una voi vota doar la alegerile europarlamentare și voi spune tare în sectia de vot că nu doresc buletinele de vot pentru referendum”, a spus Lia Olguța Vasilescu, la Antena 3."

ce debila
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Purdue infiltrated WHO, manipulated opioid policies to boost sales, report finds
Infamous OxyContin-maker Purdue Pharma used front organizations and sponsored research to deceive the World Health Organization and corrupt global public health policies with the goal of boosting international opioid sales and profits, according to a Congressional report(PDF) released Thursday, May 22.

The investigation identified two WHO guidance documents that appear to parrot some of Purdue's misleading and outright false marketing claims about the safety and efficacy of their highly addictive opioids.

Clark and Rogers say that the motivation for the investigation follows a 2017 warning letter Congress members sent to the WHO. Given the opioid epidemic unfolding in the US, the lawmakers warned the WHO that opioid makers would try to expand into international markets, which could potentially trigger a global epidemic. But the Congress members say they didn't get a response (though the WHO disputes this).

"When the WHO failed to respond to the letter, we began to question why they would remain silent about such a significant and devastating public health epidemic," the report reads. "The answers we found are deeply disturbing."

Based on public records, the report outlines a tangle of organizations and individuals that connect financial threads from Purdue to WHO.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

phpBB [video]
User avatar
Apollyon
Pig Cop
Posts: 891
Joined: 9 Nov 2014, 19:39

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Apollyon »

Asta e tot tipul care militeaza pentru cenzurarea internetului. Sigur ma interseaza opinia lui
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

"Guy Verhofstadt anunță că de săptămâna viitoare partidul lui Călin Popescu Tăriceanu va fi exclus din noul grup format de ALDE Europa"

much love

https://www.g4media.ro/guy-verhofstadt- ... vHGfE7IyWw
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Deci așteaptă să vadă ce rezultat au sau cum?
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

"VIDEO Mobilizare masivă a românilor din Diaspora, la fel ca la prezidențialele din 2014: mii de oameni s-au așezat la cozi în toată lumea cu mult înaintea deschiderii urnelor"

https://www.g4media.ro/video-mobilizare ... nelor.html
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Waaagh! »

Le-am tras-o. N-am mai vazut asa prapad la sectie. S-a ridicat Rominia. A venit valul.

#venimpevoi
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

doamne ajuta
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2413
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Mărar »

Intru pe FB, mi-e plin wall-ul de DJ-ii si producatori care indeamna la vot. Intru pe telegram sa vad ce piese s-au mai urcat, spam pe grupuri cu iesiti la vot. Mno bine ca v-ati trezit la europarlamentare si nu la altele mai importante.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Mahdi »

Gata, am fost și eu. Doamne ajută!
REMEMBER CITADEL
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Triggerix »

Votat. Convins prieten să voteze, convins mamă să voteze. :lol:
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Triggerix »

Sora mea este în Olanda și a zis că stă la coadă de 3 ore să voteze. Mi-a trimis și un mesaj vocal cu clasicul "m*** psd" (scandat de toată mulțimea de acolo). :lol:
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: Semrush [Bot] and 26 guests