Discuţii politice, ca la cafenea

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

In loc sa ofere un rezultat doar pentru ca fiat iustitia, et pereat mundus, ofera un rezultat pentru ca trebuie sa transmita (si) un mesaj politic. Pentru ca motivatia deciziei era ca juridicul sa nu fie influentat de politic si viceversa, nu?
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Eu nu inteleg pe ce dracu va certati atat. Psdragnea cu tudorel toader si cu dorneanu ccr au inventat o mizerie vizibila de pe pluto ca sa scape de kovesi de la dna.

Evident, mizeria n a tinut la ue si la cedo. Altceva?
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Mahdi »

Ce am înțeles eu e că nu putem tolera o așa vulgară imixtiune a juridicului în politic. Și dacă nu începe să curgă lapte și miere începând de mâine în urma unei decizii de genul ăsta, atunci e degeaba. Sau ceva de genul.
REMEMBER CITADEL
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

1. I have no shame!
2. Era un proces de principiu - poate (POATE!) avea sens o decizie rapida cat timp PSDragnea era la putere, ca sa transmita un mesaj pe bune (daca asta era scopul), insa asa e doar o confirmare pentru fiecare parte ca ce credea este adevarat (pentru aia normali, ca si cei din afara Romaniei sunt normali; pentru aia spalati pe creier, ca exista o oculta mondiala).
3. Daca X, ca persoana fizica, privata, intenteaza un proces la CEDO, tinde sa dureze considerabil mai mult decat a fost in cazul de fata.


De exemplu, intr-un scurt FAQ, CEDO (EUHR in versiunea engleza) raspunde la intrebarea "How long do proceedings before the Court usually last?" cu:
It is impossible to indicate the length of proceedings before the Court.The Court endeavours to deal with cases within three years after they are brought, but the examination of some cases can take longer and some can be processed more rapidly.

The length of the proceedings before the Court obviously varies depending on the case, the formation to which it is assigned, the diligence of the parties in providing the Court with information and many other factors, such as the holding of a hearing or referral to the Grand Chamber.

Some applications may be classified as urgent and handled on a priority basis, especially in cases where the applicant is alleged to be facing an imminent threat of physical harm.


Pe de alta parte, trebuie avut in vedere ca "procesul" era pretty straight forward - nu prea exista un ceva (dovezi, opinii, jurisprudenta etc.) care sa sustina ca ce a facut Romania (prin diversele institutii implicate in proces) a fost corect si care sa fie peste tratatele europene semnate si asumate de Romania. Asa ca amanarea rezultatului e doar cat s-a caciulit individul care reprezenta Romania (si care, o data ce s-a schimbat "puterea", nu mai avea motive sa se caculeasca).

In fine, e doar o lovitura mediatica, in acest moment - PNL-ul nu este intr-o pozitie de a legisla (prin Guvern si/sau prin Parlament) ceva in spiritul deciziei, judecatorii CCR sunt inamovibili si, cel putin cativa, fara rusine, Dragnea pastreaza distanta sociala adecavata... Singura schimbare palpabila ar fi ejectarea lui Tudorel din rolul detinut in Comisia de la Venetia.

...

And now that I think about it, yes, it would make my day. Thanks, Ola!
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by rdo »

ola small dickie wrote: 5 May 2020, 23:01 Eu nu inteleg pe ce dracu va certati atat. Psdragnea cu tudorel toader si cu dorneanu ccr au inventat o mizerie vizibila de pe pluto ca sa scape de kovesi de la dna.

Evident, mizeria n a tinut la ue si la cedo. Altceva?
Nu cred ca a contestat nimeni miezul problemei.

Singurul lucru care m-a deranjat a fost ca MC a insinuat nejustificat ca CEDO ar fi judecat discretionar cauza mai repede, raportat la calitatea lui Kovesi de procuror-sef european, sugerand astfel ca s-ar fi produs o "discriminare" fata de alti "amarati" care asteapta ani de zile sa li se judece cauzele.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by MC »

@rdo. Asta e parerea mea vis-a-vis de rapiditatea cu care s-a judecat cauza Kovesi vs Romania. Nu cred ca s-a procedat corect si da, s-a produs o "discriminare" fata de alti "amarati" care asteapta ani de zile sa li se judece cauzele. Nu consider ca cauza Kovesi in care s-a pus in discutie incalcarea dreptului la un proces echitabil necesita mai multa celeritate in solutionare decat alte cauze similare. Punct.
Si pe mine m-a deranjat modul cum ai intervenit in discutie, gen "iar deschizi gura ca sa faci curent". Daca nu am dreptul la o opinie pe topicul "Discutii politice la cafenea" cu privire la un anumit subiect, atunci macar sa fiu anuntat si ma retrag definitiv de pe acest topic (nu ca as fi postat prea des). Sau daca postarile mele iti provoaca asemenea reactii de nervozitate poti sa imi dai block si nu cred ca mai vezi postarile mele.

Cum ai spus, "fondul" problemei nu l-am discutat.
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by rdo »

Imi cer sincer scuze pt exprimarea mai dura, intentia mea nu a fost sa jignesc.
Ma deranjeaza insa cand vad oameni (unii chiar din domeniul juridic) care lanseaza opinii fara sa faca o minina verificare factuala inainte.
Tu ti-ai exprimat parerea, eu am incercat sa arat ca motivele au fost altele.
I'll let it go.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by MC »

Me too. Cheers!
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

dupa ce lumea s-a potolit cu george soros se pare ca noii inamici ai planetei sunt elon musk si bill gates
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

La Elon Musk din cauza asta cred: Musk reacts to continued shutdown order, announces intent to move HQ
Elon Musk Is ‘Not Messing Around’
The Tesla C.E.O. threatened to sue the California county where the carmaker’s main plant is based, disputing the timing of when it should be allowed to reopen. It foreshadows a potential clash between businesses and states over public health measures.
La Bill Gates nu știu, poate are legătură cu cuvântul „cipare” :lol:

Edit: lol tocmai am căutat cuvântul bill gates și asta a fost primul rezultat la secțiunea news:

Bill Gates, stăpânul vaccinurilor. El e sforarul din spatele Organizației Mondiale a Sănătății?
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Jaunty »

Poliția Română cumpără cu 4,7 milioane de lei un soft de recunoaștere facială, ce va putea identifica persoanele după imaginile furnizate de camerele de supraveghere și telefoanele mobile.

https://www.profit.ro/stiri/politia-rom ... i-19356885

Licitația a fost câștigată de Dataware Consulting.
Compania este controlată de Cătălin Cristian Gerogescu – 52% și Constantin Adrian Savu – 48%, potrivit www.termene.ro.
https://termene.ro/firma/27895927-DATAW ... ULTING-SRL
Sistemul IT va fi livrat in termen de 250 de zile
Bun venit în China! Mă întreb de unde au baza de date și ce conține. Facebook și-a convins o mulțime de utilizați să-și marcheze cunoștințele în poze. Și sunt destule firme gen Clearview AI care au tras date de pe Facebook&co și le-au vândut mai departe.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Nu cred că au infrastructura necesară (camere de supraveghere în domeniul public) să se folosească de o astfel de tehnologie precum China, deocamdată. De altfel, se vorbea parcă să se interzică/limiteze utilizarea recunoașterii faciale la nivelul UE.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Jaunty »

Cu accent pe „deocamdată”. Să vedem. Sper să urmăm exemplul San Francisco și să luăm în serios argumentele și sugestiile din raportul EFF. SRI are deja un sistem de recunoaștere facială, desigur.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Aseara doar la constanta s a mai facut o data invierea ca asa a vrut teo, seful local al bisericii

Din Adevarul: Cu puţin înainte de începerea slujbei de Înviere, în timp ce ÎPS Teodosie citea un acatist, un bărbat a început să-i strige acestuia că „Iisus a înviat o singură dată, nu de câte ori vrei tu, bulangiule!”.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Waaagh! »

Ne place sau nu, l-a cam nimerit cu "bulangiule".
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

G4media: LIVE: Aurelian Bădulescu, mâna dreaptă a primarului Gabriela Firea, îl provoacă și încearcă să îl împiedice vineri pe Nicușor Dan, candidatul USR și PNL la Primărie, să susțină o conferință de presă. Bădulescu stă lipit de Nicușor Dan, umăr la umăr cu acesta, în ciuda reglementărilor în vigoare, și îl impiedică să vorbească.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Waaagh! »

Mama ce i-a tras-o animalul, a incalcat r e g l e m e n t a r i l e in vigoare. :lol:

D-aia e bine sa faci si sala. Daca eram in locul lui Nicusor il calcam pe cap. tineam conferinta de presa si primeam si adulatiile poporului, ca bine i-am facut la nesimtit. Asa tot Nicusor pica de prost si ramane cu imaginea de impotent frustrat.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Inca n am vazut decat cateva secunde dar din aceasta faza cred ca e evident ca balegarul numit om badulescu iese naspa. Nu vad de ce nicusor ar iesi naspa din golania mizerabila a lui badulescu

Nicusor in cazul asta doar trebuia sa si pastreze calmul, ce inteleg ca a si facut
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Waaagh! »

Poate pentru oameni normali la cap, adica nu alegatorul de rand. Oricum, daca nu poti sa stapanesti ultimul retardat, cum conduci primaria.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DANiel »

vă rog, haideți să ne concentrăm pe lucrurile importante.

phpBB [video]
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests