Discuţii politice, ca la cafenea

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

Iavo wrote: 5 Mar 2019, 17:21 Cate ore de Istorie pe saptamana se mai fac la liceu?
Una pe saptamana la mate-info. Dar mai important ar fi sa inceapa lectiile obligatorii de pilotaj elicoptere, aparent au trecut degeaba 30 de ani de la caderea comunismului ca unii au ramas blocati in program :lol:
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Iavo »

Nu e vorba neaparat de comunism desi asta m-a scos si pe mine din sarite in prima faza. E idealismul asta cu urme mai mult sau mai putin pronuntate de aroganta ca noi stim ce o sa schimbe lucrurile peste noapte in bine. Aia de au trait inainte noastra sunt niste idioti, cum de nu si-au dat seama ca ca proprietatea privata e de fapt problema? Rousseau FTW.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Stokkolm »

Intrebarea mai interesanta e cine a compus imaginea aia si cu ce scopuri. De fapt nu e interesanta, e plictisitoare si evidenta.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

Intrebarea si mai interesanta este de ce nu sunt in stare politicienii si vechi si noi sa-si asume raspunderea propriilor declaratii inainte sa strige ca toti cei care ii trag de maneca sunt niste oameni rai care "compun" imagini de parca ar fi vorba de trucaje si nu realitati. Sau ar trebui sa ne facem ca "ai nostri" nu calca pe bec pentru binele comun?
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by cg1700 »

Image
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by juve3332 »

E foarte bine ca politicienii sa-si asume personal opiniile, chiar informal exprimate, dar e gresit sa cadem prada manipularii ieftine ca respectiva parere exprima punctul de vedere si de lucru al partidului din care face doamna parte. E o opinie idealista, cu doza de rigoare de naivitate, livrata mai degraba pe tonul unei literaturi visatoare decat al unei politici de moment. Dar da, nu e o idee fericita in contextul romanesc actual. S-o "tragem de urechi" punctual si sa nu cadem prada deziluziei sinucigase ca si "ai nostri" sunt "la fel".
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Iavo »

Imi dau seama de unde vine replica aia si nu o iau mai mult in serios decat castigatoarele de miss care viseaza la World Peace dar am urmarit raspunsul ei si a celor care o sustin pe Facebook. Raspunsul in linii mari e ca cei care nu sunt de acord cu ea nu au inteles de fapt ce zice. De fapt ea nu a inteles ce a zis.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Eh, nu chiar. Daca duduia aia reprezinta noul val, al unei femei de incredere, de care politica romaneasca are nevoie, atunci eu as zice "Nu, multumesc!". Nu am sa extind rationamentul asupra tuturor de sub aceeasi umbrela, insa daca partidul se mandreste cu duduia in cauza in prima linie si nu o lasa pierduta prin pluton...

Maine-poimaine o sa ne propuna sa renuntam la bani si sa traim din ce producem si din troc. Ca banii te fac sclavul sistemului.


Nici nu stiu ce as considera mai rau: sa ai pareri inedite doar de dragul vizibilitatii sau sa ai pareri inedite pentru ca atat te duce mintea.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Iavo »

"Pareri inedite" :D Pariul lui frate-miu e ca o fi citit asta prin Sapiens. Either way, nu e ideea ei.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

M-am gandit ca daca spun pareri tembele, iese ca sunt misogin si ca sunt inchis la minte si ca nu imbratisez THE WIND OF CHANGE! Ca, vorba duduii, asta se va intampla in timpul vietii noastre. Vom merge pe Marte, vom pierde calota polara si vom renunta la proprietate - toate astea, pana voi crapa.

Okay, probabil ca mai cuminte ar fi fost pareri in contra bataii vantului.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Triggerix »

Nu ești mistogin din cauza asta, ești misogin pentru că generalizezi ideile unei singure femei din noul val al politicii la toate femeile. :D
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

juve3332 wrote: 5 Mar 2019, 19:38 E foarte bine ca politicienii sa-si asume personal opiniile, chiar informal exprimate, dar e gresit sa cadem prada manipularii ieftine ca respectiva parere exprima punctul de vedere si de lucru al partidului din care face doamna parte. E o opinie idealista, cu doza de rigoare de naivitate, livrata mai degraba pe tonul unei literaturi visatoare decat al unei politici de moment. Dar da, nu e o idee fericita in contextul romanesc actual. S-o "tragem de urechi" punctual si sa nu cadem prada deziluziei sinucigase ca si "ai nostri" sunt "la fel".
Doamna in cauza e co-fondatoarea partidului si membra in cabinetul guvernului Ciolos, nu e o simpla nimeni din PLUS a carei cuvinte n-au nicio relevanta pentru restul partidului.
User avatar
ciolan
Headless Kamikaze
Posts: 375
Joined: 31 Mar 2014, 17:18

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ciolan »

You may say that I'm a dreamer
But I'm not the only one
I hope someday you'll join us
And the world will be as one
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by juve3332 »

PLUS, la fel ca USR, nu e un partid clasic, ci un conglomerat foarte neortodox. Ratiunea infintarii acestor partide nu a fost una ideologica, ci mai degraba e un foarte pragmatic strigat de disperare care a reunit oameni foarte diferiti ca gandire, ale caror puncte comune sunt caracteristici umane, nu politice (bun-simt, onestitate, competenta profesionala). Si in USR, si in PLUS, avem persoane din ambele spectre ideologice, iar asta e un lucru stiut nu de ieri, de azi. Momentan, interesul zero este mentinerea unor parghii politice suficient de puternice incat PSD-ul sa nu devina un partid-canibal. Dupa aia, a se vedea.

Doamna in cauza a exprimat niste opinii ciudate si neconforme cu realitatea noastra imediata, ci cu o viziune utopica destul de indepartata. A faut-o intr-o postare oarecare de Facebook. Corect a i se turna cenusa in cap, incorect a ne crampona de asta in panorama mai larga a lucrurilor. Oricine spune tampenii, mai mult sau mai putin nuantat, iar daca stam sa scormonim gasim ceva incriminator. Lamuririle pe care le-a dat ulterior, desi la randul lor putin confuze (confunda acolo AirBnb si Uber cu Couch Surfing si BlaBla Car), imi arata ca nu e vorba de vreo Ana Pauker in piele de arhitecta, ci de o idealista cu o buna doza de naivitate ideologica.

Let's move on.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by zme-ul »

juve3332 wrote: 6 Mar 2019, 08:27
d'sta eu nop sa votez in vezi partide ca + sau USR
人は地獄を作った
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Mahdi »

Cu cine votezi?
REMEMBER CITADEL
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by juve3332 »

Si cu cine o sa votezi intr-un ipotetic tur doi in care ar fi USR sau PLUS versus PSD?

PS: Mi-a luat-o Mahdi inainte.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Triggerix »

zme-ul wrote: 6 Mar 2019, 13:43
juve3332 wrote: 6 Mar 2019, 08:27
d'sta eu nop sa votez in vezi partide ca + sau USR
Image
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Stokkolm »

Mahdi wrote: 6 Mar 2019, 13:51Cu cine votezi?
I have a small suspicion...
Spoiler:
Image
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

@Juve: pe mine ma deranjeaza mai mult ca in loc sa spuna "am spus o prostie, cer scuze" doamna respectiva a turnat o scuza care nu doar ca nu-i conforma cu ce a spus initial dar si scalda totul intr-o incercare de a-i acuza pe "acuzatori" ca sunt asa si dincolo pentru faptul ca au criticat-o. Asta ca sa nu zic ca in explicatia ei s-a adancit si mai tare in groapa, pentru ca baza filosofica pe care se bazeaza e Erich Fromm, un alt neo-marxist :P

Iar presedintele partidului, ca un bun om politic ce este, alege sa escaladeze acest taraboi usor de evitat amenintand cu tribunalul pe cei ce se leaga de gruparea sa. Stii, cand ne-a dat raspunsul ala de baiat cu ochi albastri la probabil cel mai soft atac din politica romaneasca am zis ca s-a scapat omul, e un accident. Dar cand calca pe bec si a doua oara incep sa cred ca-i normalul pentru el.
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot], Google [Bot] and 7 guests