Discuţii politice, ca la cafenea

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14564
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

MC si DarthZombie chiar cunosc cum functioneaza principalele institutii ale statului. De aia ei fac mistocareli si stau linistiti. Foarte bine, stati linistiti. in 2017 cu tot internetul la indemana sa spui asemenea grosolanii...
DarthZombie wrote:Din cate stiam eu le mai poate respinge inca o data si se dizolva Parlamentul si intram in alegeri anticipate. Sau s-a schimbat legea in cazul asta?

da, sigur ca presedintele le mai poate refuza inca o data si atunci se dizolva parlamentul :lol: :lol: :lol:

Deci nu cunosti mecanismele de baza dar totusi faci mistouri ieftine de cei care stiu si care se agita ca e extrem de nasoala treaba. MC parca studia sau lucra in drept, sau se dadea chiar avocat daca tin minte bine. Se vede cat de mult il pasioneaza si preocupa.
Last edited by ola small dickie on 14 Dec 2017, 14:46, edited 1 time in total.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3052
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by MC »

De unde ai dedus tu ca nu cunosc cum functioneaza principalele institutii ale statului?
Vezi ca ce a zis Zombie eu nu am zis.

Mi-am exprimat o opinie cum ca Werner nu promulga legea asta. Am zis eu altceva cum ca se dizolva Parlamentul in cazul unui al doilea refuz?
Invata dracu sa citesti calumea si nu mai fi atat de isteric.
Last edited by MC on 14 Dec 2017, 14:51, edited 3 times in total.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14564
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Si? Daca nu o promulga ce? Ce se intampla dupa aia?

Eu am auzit ca daca Iohannis refuza si a doua oara legile Dragnea si Tariceanu sunt obligati prin lege sa apara public la tv sa-si ceara scuze in lacrimi apoi sa mearga amandoi in mersul piticului pana in celula la inchisoare. HAI IOHANNIS!
Last edited by ola small dickie on 14 Dec 2017, 14:50, edited 1 time in total.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

Ola, eu am pus o intrebare si tu vii cu bascalii pe aici. Serios, cool it, topicul asta este precum Cernobil a doua zi dupa explozia centralei gratie modului in care tu "conversezi" pe aici in ultimele luni de zile.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14564
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Da, vin cu bascalii pt ca tot timpul m-a scos din sarite ignoranta crasa. Altfel faci mistocareli cu Apocalipsa si tii teoria manipularii pe topicul asta. Dar de fapt, esti pe din afara.
Last edited by ola small dickie on 14 Dec 2017, 14:54, edited 1 time in total.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14564
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

MC wrote:De unde ai dedus tu ca nu cunosc cum functioneaza principalele institutii ale statului?
Vezi ca ce a zis Zombie eu nu am zis.

Mi-am exprimat o opinie cum ca Werner nu promulga legea asta. Am zis eu altceva cum ca se dizolva Parlamentul in cazul unui al doilea refuz?
Invata dracu sa citesti calumea si nu mai fi atat de isteric.
Repet MC. Ok, presedintele nu promulga prima oara legea? Dupa aia ce se intampla? Hai ca ai timp sa cauti repede pe net. Oricum ai dat-o in bara cu promulgarea stai linistit. Iti zic eu de ce. Pt ca apoi parlamentul poate sa le retrimita fix in aceeasi forma si a doua oara presedintele e obligat sa le promulge. Cu placere dom avocat
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

Pe tine te scot din sarite multe lucruri, poate ca problema nu este la noi, just sayin'. Invata sa respecti pe ceilalti. Si e foarte usor sa fac misto de Apocalipsa, 3/4 din posturile tale pe acest topic in ultimele luni incep cu ALERTA, ATENTIE, ASCUNDETI FEMEILE SI COPII.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3052
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by MC »

@ola
Presedintele poate refuza promulgarea unei legi o singura data.
De asemenea in cazul refuzului acesta poate sesiza Curtea Constitutionala a Romaniei (CCR) cu o exceptie de neconstitutionalitate
Daca CCR admite exceptia de neconstitutionalitate atunci Presedintele respinge promulgarea pe acest motiv.
Daca CCR respinge exceptia de neconstitutionalitate si nu exista alte motive pentru refuz atunci Presedintele trebuie sa promulge legea si s-o trimita spre publicare in Monitorul Oficial.

P.S
As aprecia daca te-ai calma putin si ai reusi sa porti o discutie civilizata fara bascalie. Nu esti detinatorul adevarului absolut asa cum nici eu nu sunt. Aici schimbam opinii bune sau rele.
Last edited by MC on 14 Dec 2017, 14:58, edited 1 time in total.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14564
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Eu credeam ca astea sunt chestii elementare pe care le cam stie orice om care isi mai si da cu parerea pe subiect. Ma rog, anumiti user nu contenesc in a ma surprinde constant.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14564
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

DarthZombie wrote:Pe tine te scot din sarite multe lucruri, poate ca problema nu este la noi, just sayin'. Invata sa respecti pe ceilalti. Si e foarte usor sa fac misto de Apocalipsa, 3/4 din posturile tale pe acest topic in ultimele luni incep cu ALERTA, ATENTIE, ASCUNDETI FEMEILE SI COPII.
Pai inteleg acum de ce tie ti se parea manipulare si bascalie asta cu alerte si atentie. Pt ca nu stiai cum functioneaza principalele institutii ale statului si erai linistit ca plm nu le promulga iohannis sau plm se dizolva parlamentul chillin havin a brewski. Cand nu cunosti chestiuni elementare asa e.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

Tragi concluzii alandala. Eu stau linistit pentru ca stiu ca PSD nu ramane etern la guvernare si nu are cum sa mai fie votat in aceeasi proportie dupa ce zob fac pe partea economica in clasicul lor stil.

Eu am pus o intrebare, tu vii cu jigniri. Sa mai dau raport sau e suficient de evident ca se depaseste simtul masurii pe aici?
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3052
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by MC »

ola small dickie wrote:Eu credeam ca astea sunt chestii elementare pe care le cam stie orice om care isi mai si da cu parerea pe subiect. Ma rog, anumiti user nu contenesc in a ma surprinde constant.
Bun si daca CCR spune ca e neconstitutionala atunci se inchide discutia in acest sens.
Daca e constitutionala atunci nu e nicio problema in promulgarea ei. Asta e, fie ca ii place sau nu lui ola.

De unde agitatia asta a ta?
uite ca sunt chestii elementare pe care nu prea le cunosti.
@Zombie si daca dai report ce? :lol: Vine TG si ne face penibili.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14564
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

zombie- a bun deci acum solutia linistii tale e ca psd nu ramane etern la guvernare. bine, am incheiat discutia.

MC - nu sunt sperante in CCR pt ca deja e un fief si o unealta ce deja slujeste PSD cu exceptia Livia Stanciu. dar presupun ca habar nu aveai nici asta. deci da, nu e nicio agitatie. am incheiat acest subiect si cu tine.

oricum am ras la aia, daca e constitutional ce? atunci e bine. :lol: tare\


M-am lamurit si cu ce si cat cunoasteti si pe subiectul asta.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3052
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by MC »

Ok. Eu ti-am spus cum e legal, tu vii cu povesti de birt.
Deja gandesti in termeni apocaliptici. Du-te si dale in cap, daca calea legala nu te satisface
Iesi in strada boss. Asta e solutia. Strada!!!!!

Orice lege in tara asta fie ca e organica sau ordinara, fie ca H.G, O.G, O.U.G, Ordin al ministrului etc se supun Constitutiei. Daca nu se incalca Constitutia tarii o lege nu poate fi cenzurata in alt mod.
Last edited by MC on 14 Dec 2017, 15:12, edited 1 time in total.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14564
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Tot tu ai spus cum e legal? HA HA HA

MC: "Nu trec ca nu le promulga Werner."

:lol:
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

Multumesc ola ca ai incheiat discutia, nu stiu cine te-a pus in postura de a incepe si incheia discutii dupa bunul plac dar in fine.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3052
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by MC »

ola small dickie wrote:Tot tu ai spus cum e legal? HA HA HA

MC: "Nu trec ca nu le promulga Werner."

:lol:
Ma repet.
Orice lege in tara asta fie ca e organica sau ordinara, fie ca H.G, O.G, O.U.G, Ordin al ministrului etc se supun Constitutiei. Daca nu se incalca Constitutia tarii o lege nu poate fi cenzurata in alt mod. Nu poti sa spui ca o lege nu e ....."legala" ci doar ca e neconstitutionala.

Nu trece pentru ca Werner cu ocazia retrimiterii legii in Parlament va sesiza si CCR. Iar de CCR cred ca nu va trece.
Daca trece inseamna ca nu e nici o problema d.p.d.v legal. Nu exista alt mecanism/parghie de control al constitutionalitatii unei legi.
Inventeaza tu un sistem mai bun.
A stiu....iesi cu bata in strada ca acu 1000 de ani. Ok.

Hai ca macar ai mai invatat ceva azi. Ma declar multumit din acest punct de vedere.

Am incheiat si eu discutia cu tine.
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by rdo »

Hate to break it to you guys, dar ola are dreptate.

Klaus o sa respinga prima oara legea, PSD o s-o trimita a doua oara exact in aceeasi forma si Presedintele va fi obligat sa o promulge.
Povestea cu sesizarea pe neconstitutionalitate ma face sa rad, daca am ajuns sa ne punem sperantele in CCR-ul condus de Dorneanu ne-am dat dracu.
Cred ca e evident pt toata lumea de aici ca CCR-ul a fost acaparat de coalitia PSD-ALDE, deci nu sunt emotii la declararea neconstitutionalitatii vreunei marsavii de-a lor.

Tocmai de asta e si ingrijorarea asta generala: ca PSD a acaparat toate institutiile importante ale statului si incepe sa faca ce vrea, si nu prea mai e nimeni sa-i opreasca.

Deci da, din punctul asta de vedere ola e mai bine informat ca MC si Zombie pe tema asta.
DarthZombie wrote:Eu stau linistit pentru ca stiu ca PSD nu ramane etern la guvernare si nu are cum sa mai fie votat in aceeasi proportie dupa ce zob fac pe partea economica in clasicul lor stil.
La asta am ras cel mai mult.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Nu e chiar de ras. Mereu a existat un hiat intre guvernarile PSD. Pentru ca daca nu ar exista acel hiat, nimeni nu ar mai redresa tara astfel incat urmatoarea guvernare PSD sa aiba ce fura. Deci da, Zombie are dreptate cand spune ca astia nu raman etern la guvernare. Asta nu linisteste pe nimeni pentru problemele din prezent, insa ce a zis Zombie este cat se poate de real.

Daca tot suntem la topicul de politica, are cineva vreo informatie cam cand se face/voteaza bugetul pe 2018? Sau agenturile straine blocheaza si acest demers democratic? Ca alde PNL, USR, PMP etc. asta ar putea face - nu sa faca livestream pe facebook/youtube/twitch cu sedintele de parlament de parca ar fi liceeni care-si filmeaza profesorii in timpul orelor, ci sa faca niste actiuni de parlamentari - sa umple ordinea de zi a sedintelor cu acest subiect de importanta maxima: VREM SA DEZBATEM LEGEA BUGETULUI. Pana acum, "opozitia" din Parlament a reusit chiar mai putin decat ola pe topic-ul asta. Motiv pentru care va intreb: va mai felicitati ca l-ati votat pe X de la PNL/USR/PMP? Ce a facut X de cand e acolo si pana acum? (evident, selfie-uri si webcamfap-uri din sala de sedinta nu se pun)
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

Nu inteleg de ce inca credeti ca mi-am exprimat o parere vis-a-vis de procesul de aprobare a legilor cand in mod evident am pus o intrebare. Doar pentru ca ola interpreteaza intrebarile ca niste opinii nu inseamna ca asa si stau lucrurile.

Si rdo, treaba e simpla: cata vreme la fiecare 4 ani au loc alegeri generale, nu, PSD nu va conduce permanent. Iar ce fac tantalaii astia corupti se poate desface. Guvernul Nastase a facut lucruri similare in aceasta privinta si nu au ramas batute-n cuie masurile sale pro-coruptie asa cum nici ce vrea Dragnea n-o sa ramana in picioare.

Atitudinea vis-a-vis de intreaga situatie este exagerat de prapastioasa si lipsita de simt al masurii. Daca vorbeam de o invazie ruseasca ar fi fost perfect legitima, dar cand discutia este doar ca pana in 2020 Romania va avea parte de guvernare proasta imi este destul de clar ca planeta nu se scufunda precum se lasa de inteles pe aici.
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests