Discuţii politice, ca la cafenea

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Eu zic sa lasati topicul deschis. Eu promit ca nu mai intru in "discutii" cu anumiti useri.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by MC »

juve3332 wrote:Va comportati ca niste copii.

@MC: Ce spui tu este o aplicare ingusta a unui soi de legalism de manual. "Daca CCR spune ca e constitutionala, nu am probleme." CCR e formata din oameni, nu este un cvorum de deitati. In momentul in care ai suspiciuni intemeiate ca membrii CCR nu actioneaza respectand standardele de integritate pe care respectiva pozitie le cere, am toate problemele din lume. Tu inchizi ochii la substanta lucrurilor doar fiindca respecta procedura legala? Asta e proceduralism grosolan, nu justitie.

Ceea ce face PSD cu legile justitiei este poate, intr-un sens foarte rudimentar, cu acoperire legala, insa in niciun caz cu buna-credinta sau in interesul general al populatiei si al functionarii sanatoase a statului. Asta o poate vedea oricine cu ochiul liber, nu iti trebuie nici jurnalisti exaltati, nici eminente cenusii juridice. Exista si un spirit al legii, nu numai litera ei, si este chiar mai important. Multe chestii sunt constitutionale, deoarece Constitutia e un act mereu perfectibil si necesariamente incomplet, asta nu inseamna ca sunt neaparat si etice. Tu esti de parere ca majoritatea asta PSD-ALDE, constituita legal asa cum este, e de buna-credinta? Raspunde punctual la intrebarea asta si apoi gandeste-te daca nu cumva abordarea ta strict procedurista este "cu ochelari de cal". Iar problema apare cand nu numai eu si cu tine credem ca sunt doar niste borfasi care actioneaza in interes propriu, am putea fi niste deliranti. Nu, sunt foarte, foarte multi oameni care cred asta, indraznesc sa spun ca mai multi decat i-au votat.

Care e problema ta cu protestele? Nimeni nu a spus pe aici pe forum sa se ridice ghioga, iar manifestatiile din strada au fost in majoritate covarsitoare pasnice. Orice sistem democratic permite protestele si trebuie sa tina cont de ele atunci cand ele reflecta vointa unei parti considerabile din populatie.
juve uitat-te de unde a plecat toata discutia. Eu am adus argumente (recunosc necesare) la o opinie personala, respectiv "Legea nu va trece ca nu o promulga Werner".
Apoi a urmat bascalia clasica, doar pentru ca MC a zis asta.
Bun

Pana la urma CCR e institutia din Romania care vegheaza cu privire la constitutionalitatea legilor. Daca exista suspiciuni cu privire la integritatea judecatorilor CCR...ar trebui ca aceste suspiciuni sa conduca la ceva concret. Or pana in momentul de fata nu am vazut sa fie anchete la CCR.
Contitutia asa cum e buna/rea e legea suprema fata de care trebuie sa se subordoneze toate celelalte legi de forta juridica inferioara. Nimic nu e perfect juve. Sunt o gramada de prevederi legale nu proaste ci chiar neconstitutionale cu privire la care inca nici nu a fost sesizata CCR. Nu au impactul unor legi penale si de aceea nu intra in vizorul publicului.

Pur si simplu refuz sa cred ca CCR "se joaca" cand vine vorba de o sesizare a Presedintelui Romaniei pe constitutionalitatea unei legi penale.

NU CRED ca PSD-ALDE e de buna credinta sau ca actioneaza cu buna credinta. Nu am spus asta nicaieri. Nici nu stiu de ce aduci in discutie o asemenea teza. Eu discutam sau mai exact opinam despre ce se poate face inca d.p.d.v legal pentru ca legea sa nu treaca, in afara de iesitul in strada sau mesajele SUA.
Ca veni vorba, nu am nimic cu iesitul in strada doar ca in afara de un semnal de alarma nu prea are niciun efect daca PSD-ALDE nu tin cont de oamenii din strada.
Spui ca am o viziune "cu ochelari de cal". Ba eu cred ca reusesc sa cuprind in vedere cam toate caile posibile nu doar cea cu iesitul in strada, care e un demers democratic, dar inutil daca puterea nu tine cont de el. Sigur, ca ma refer la protestele pasnice ca daca degenereaza e posibil ca PSD-ALDE sa o lase mai moale pt a evita escaladarea situatiei. Zic poate....
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by juve3332 »

Constitutia e un cadru foarte amplu, iar controlul de constitutionalitate este un filtru care nu ne spune altceva despre o lege decat daca intra in contradictie flagranta cu niste principii largi enuntate acolo. Asta nu face o lege mai putin cretina sau ticaloasa. Daca maine parlamentarii ar cobori pragul maxim al masurii punitive pentru viol la 1 an, din punct de vedere constitutional nu vad ce ar putea comenta CCR. Asta nu inseamna ca masura ar fi buna, corecta sau de dorit. Daca mai adaugi si ca majoritatea parlamentarilor sunt violatori declarati de instante...

Problema este ca pentru o deturnare a mandatului cu care au fost investiti parlamentarii de catre cetateni si folosirea lui cu rea-credinta si in interes strict propriu nu exista sanctiune, cat timp reusesti sa te folosesti de chichite legale. Un fel de "cu totii vedem ca imparatul e gol, dar nu o putem spune pentru ca legea nu ne da dreptul sa vorbim". Si atunci un oprobiu public exprimat cat mai ferm e cam singura modalitate la indemana.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

"Sa nu te revolti acum, romane! Dar nici cand vei plange apoi pentru copilul tau"
Spoiler for :
"Sa nu te revolti, romane, pentru ca PSD macelareste Codurile penal si de procedura penala! Nu e treaba ta, e a procurorilor, treaba ta acum sunt cozonacul si piftia.

Dar dupa aceea, daca fiul tau ar fi lovit pe trecerea de pietoni de o masina si singura proba ca a traversat pe verde ar fi inregistrarea unei camere video dintr-o benzinarie sau aceea din telefonul unui baiat care tocmai atunci isi filma iubita, sa nu te superi cand politistul si procurorul iti vor spune ca inregistrarea aceea nu poate fi folosita pentru ca PSD a exclus inregistrarile video dintre probele care pot fi folosite in proces.

Cel care l-a lovit, poate chiar l-a omorat, va scapa atunci si isi va manca fericit cozonacii si piftiile de care tu nu te vei mai bucura cu adevarat niciodata, pentru ca acum trebuie sa scape toti hotii care nu vor sa riste sa fie inregistrati sau filmati cand iau spaga. De aceea art 97 din CPP se vrea modificat, iar tu nu ai reactionat.

Sa nu te opui, votant PSD, acestor modificari pentru ca ti-au zis tie Dragnea, Nicolicea si Gadea ca sunt bune, sunt impotriva abuzurilor, sunt despre Portocala.

Dar daca dupa aceea fiica ta ar fi rapita de pe strada de o retea de pedofili. Si tu ai putea descoperi ca inainte cu cateva luni, cu ocazia unei perchezitii informatice intr-un caz de evaziune, au fost descoperite intr-un computer dovezi ale existentei acestei retele. Dar pentru ca perchezitia a fost pentru evaziune, dovezile pedofiliei au fost nu numai ignorate, ci au trebuit distruse.

Fiica ta n-ar fi ajuns atunci pe mana pedofililor, care ar fi fost deja in puscarie. Dar acum asta l-ar scapa pe Liviu Dragnea de probele descoperite in computerele Tel Drum, care astfel nu ar mai putea fi folosite in dosarul OLAF. Si pentru asta a fost modificat art 168 CPP, in timp ce aprobai mestecand "portocalele" servite de Gadea, Dragnea si Nicolicea.

Tu, deputat PSD pe care sefii te umilesc si te trateaza ca pe un sclav obligat sa voteze fara sa aiba habar ce, sa nu iesi din vorba lui Dragnea si ridica din nou mana la comanda, dar peste cateva luni ai putea trai tragedia ca sotia ta sa fie violata. Si pe tot parcursul procesului, sotia ta va da fiecare depozitie ochi in ochi cu violatorul, retraind de cine stie cate ori drama.

Va fi chinuita si trauma i se va accentua poate pana la sinucidere, pentru ca acum niste politicieni penali vor sa se asigure ca vor putea intimida orice martor si de aceea modifica CPP.

Sa nu iesi in strada, omule, dar sa fii constient ca daca peste cateva luni mama ta va fi lovita in fata unui bancomat si singura proba va fi inregistrarea camerei bancomatului respectiv, agresorul ar putea ramane nepedepsit pentru ca filmul acela nu mai e proba.

Sa nu te revolti omule, dar sa stii ca daca maine vei fi parte intr-un proces, vei vrea dreptate, dar martorii vor putea minti impotriva ta fara cea mai mica retinere pentru ca marturia mincinoasa a fost practic dezincriminata.

Tu atunci vei pierde, poate vei ajunge in puscarie sau vei ramane fara casa, dar acum asta l-ar scapa pe Calin Popescu Tariceanu de dosarul penal in care exact de asta e acuzat. Asa ca art 273 din Codul penal este mutilat astfel incat divergenta intre marturiile din proces sa fie in regula.

Si daca cel care a comis o infractiune impotriva ta sau a familiei tale va reusi sa dispara inainte de a fi arestat, el nu va putea fi condamnat in absenta. Deci si tu, si anchetatorii veti sta cu mainile legate privind cum se scurge termenul de prescriptie. Dupa care infractorul iti va rade in nas.

El va scapa atunci, pentru ca acum Ghita trebuie sa fie scapat si de aceea art 364 CPP va fi schimbat astfel incat, practic, un disparut sa nu poata fi judecat pentru ca nu poate fi citat legal si nu i se poate aduce la cunostinta cum e cu judecata in lipsa.

Omule, aici nu e vorba despre procurori! Ei vor avea mai putin de lucru. Nu e vorba doar despre coruptie, desi daca politicienii si functionarii vor fura tot mai linistiti, tu vei avea spitale, scoli, drumuri, salariu si pensie tot mai proaste.

Este vorba in primul rand despre siguranta ta, despre viata ta de zi cu zi, despre capacitatea de reactie a autoritatilor impotriva celor mai odioase infractiuni, de la crima, la viol, talharie sau mai stiu eu ce nenorociri.

Iti vor spune ca nu e vina lor, ca asa cere Directiva europeana. ESTE O MINCIUNA SFRUNTATA. Poti sa citesti aici textul integral al Directivei privind consolidarea anumitor aspecte ale prezumtiei de nevinovatie si a dreptului de a fi prezent la proces in cadrul procedurilor penale si te vei convinge ca niciunde nu se prevede ceea ce pretind PSD-ALDE.

a dau un exemplu. Proiectul PSD-ALDE interzice anuntarea publica a inceperii urmaririi penale impotriva unei persoane sau a trimiterii in judecata, sub sanctiunea puscariei pentru magistrat.

Ce spune Directiva? "Obligatia prevazuta la alineatul (1) de a nu se referi la persoane suspectate sau acuzate ca si cum ar fi vinovate nu impiedica autoritatile publice sa difuzeze informatii in mod public privind procedurile penale atunci cand acest lucru este strict necesar din motive legate de ancheta penala sau in interes public". O fi de interes public ca un premier e acuzat de luare de mita? E de interes public sa stii ca un om e cautat pentru viol sau crima?

Niciunde nu apar in Directiva prevederi referitoare la perchezitii informatice, la excluderea probelor video sau restul nenorocirilor.

Eu sunt gata sa arunc prosopul dupa acest an apocaliptic inceput cu OUG 13 si incheiat cu OUG 13 la cub. OK, eu sunt gata sa accept ca domnii Dragnea si Tariceanu sa fie scosi prin lege de sub incidenta Codului Penal in ansamblu. Sa poata fura, ucide, viola, talhari, orice, fara niciun risc, daca acesta ar fi pretul pentru ca legile sa ramana in picioare si noi sa traim in minima siguranta.

Pentru ca tara asta sa nu devina imperiul infractorilor imposibil de prins si pedepsit, eu sunt de acord ca Tariceanu si Dragnea sa capete imunitate totala pe toata viata, inclusiv pentru familiile lor, inclusiv pentru iubite.

Dar tu, omule pasiv, tu parlamentar transformat in sclav, tu alegator PSD mintit, sa nu uiti si sa nu te plangi mai tarziu.
http://m.ziare.com/stiri/sa-nu-te-revol ... au-1493293
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Stokkolm »

Exact de scenariile astea paranoice vorbeam. E adevarat ca motivatia PSD-ului e sa-si salveze pielea. Dar acum vor sa incurajeze pedofilia, violurile, accidentele rutiere? Ma multumesc sa devorez fictiunea din filme si jocuri video, nu am nevoie de fan-fiction politic.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by juve3332 »

Era un exemplu oarecare, Stokk, ca sa imi evidentiez ideea. Doamne...
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Stokkolm »

Sunt de acord cu tine, aici ii raspundeam lui ola.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

Apropo de fictiuni si de lucruri la moda in perioada asta, orice argument care incepe cu "imagineaza-ti ca fetita ta..." nu este un argument ci o tentativa super evidenta de manipulare a corzilor emotionale.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

"Amendamentele din Comisia Iordache pun la adăpost hoţi, tâlhari, criminali, pedofili. Studii de caz prezentate de un procuror DIICOT"

http://www.digi24.ro/stiri/actualitate/ ... cot-845927
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Cristan »

DarthZombie wrote:Apropo de fictiuni si de lucruri la moda in perioada asta, orice argument care incepe cu "imagineaza-ti ca fetita ta..." nu este un argument ci o tentativa super evidenta de manipulare a corzilor emotionale.
Pentru multi oameni, insa, astea sunt cele mai puternice argumente, daca nu chiar singurele, care functioneaza.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

Corect, dar asta e un exemplu de "scop" vs "mijloace" in care eu nu gust partea a doua a ecuatiei. Nu mi se pare ok ca argumentele cuiva sa fie "imagineaza-ti ca esti in cea mai vulnerabila postura dpdv emotional, ce decizie ai lua in situatia X?", dar recunosc ca poate sunt mai idealist din fire si doresc prea mult un spatiu public lipsit de exagerari, istericale si manipulari grosiere din ambele parti.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Cristan »

Da, ala ar fi cazul ideal. Dar acum, cand ai nevoie ca o parte cat mai mare a populatiei sa constientizeze pericolul, nu vad nicio problema sa vorbesti "pe limba lor". Cei cat de cat informati isi dau seama oricum.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

Dar cand ailalti recurg la manipulari similare cam greu sa-i mai tragi la rost cand "tabara" ta e vinovata de acelasi lucru. Idem pentru entuziasmul unora fata de ideea USR-ului sa instituie regim de circ cu trompete si megafoane in Parlament pentru intreruperea dezbaterilor, cand PSD n-o sa mai aiba majoritatea si va face acelasi lucru reactia non-fanilor partidului va fi teribil de previzibila. Sau si mai bine, vezi reactia generala atunci cand Vadim facuse circul ala in Parlament la discursul lui Basescu de condamnare a comunismului in Romania.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

"Sectia pentru procurori a CSM: Modificarile aduse Codurilor penale vor paraliza capacitatea de a apara ordinea de drept, drepturile si libertatile cetatenilor"

https://www.hotnews.ro/stiri-esential-2 ... enilor.htm

Image
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

"Cristi Danilet
16 mins ·

Magistrații români nu vor accepta nepăsători ca Parlamentul să dezbată legi date în favoarea infractorilor. Este o rușine ceea ce se întâmplă. Legile nu se fac pentru anumite persoane.
In momentul de față judecătorii penaliști și procurorii discută necesitatea de a intra săptămâna viitoare într-o formă de protest.
Așadar, luni vom anunța și noi: SUNTEM CU OCHII PE VOI!
#protestulmagistratilor, #numaiiertamnimic, #orinoioriei"




"Parchetul Bucuresti despre modificarea Codurilor penale: Consecinte grave asupra anchetelor privind fapte deosebit de grave - omor, viol, act sexual cu un minor"

https://www.hotnews.ro/stiri-esential-2 ... -minor.htm


"Traian Berbeceanu ridică următoarea întrebare: Pe când incriminarea penală şi pedepsirea drastică a reglemetării legislative facute prost, cu rea credință sau gravă neglijență?!"

http://epochtimes-romania.com/news/intr ... a---268971
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by rdo »

Image

Ciordache la masa cu Daniel Morar.
Apropo de ce vorbeam adineauri de CCR.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

yep
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by MC »

Si cand te gandesti ca Morar a fost procuror sef DNA....
Cu cine o fi stat la masa cand a ocupat aceasta functie?
Doamna pare a fi Codruta dupa coafura :twisted:
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Cristan »

MC wrote:Doamna pare a fi Codruta dupa coafura :twisted:
Nu:
Potrivit informatiilor HotNews.ro, femeia care era la masa cu Daniel Morar este Senia Costinescu, magistrat asistent la Curtea Constitutionala.
http://m.hotnews.ro/stire/22179817
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by MC »

Poate "dezbateau constitutionalitatea noilor legi ale justitiei".
We are doomed .... :(
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests