Discuţii politice, ca la cafenea

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Triggerix »

Image
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Ma rog, era de asteptat sa fie niste uscaturi prin atata amar de popor. Uscaturi de-alea care "inteleg fenomenul ultras", care umplu stadionul la mitinguri PSD, care se cunosc mai bine cu Jandarmeria decat Kevin Spacey cu abuzul sexual. Pacat.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by zme-ul »

McWilliams wrote: 11 Aug 2018, 16:55 Ma rog, era de asteptat sa fie niste uscaturi prin atata amar de popor. Uscaturi de-alea care "inteleg fenomenul ultras", care umplu stadionul la mitinguri PSD, care se cunosc mai bine cu Jandarmeria decat Kevin Spacey cu abuzul sexual. Pacat.
nu cumva ca "ultrasii" aia sa fie platiti de PSD special ca sa aiba jandarmeria motiv
la mitingul PSD, unde erau "ultrasii"?
人は地獄を作った
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Discutabil. Poate sunt platiti direct. Poate sunt platiti indirect (gen ajutoare sociale). Poate sunt voluntari/entuziasti care au nevoie de niste violenta publica pentru a li se scula.

Ori de cate ori are loc o manifestatie de proportii considerabile, zatul societatii va fi si el prezent. Si, pentru ca sunt multi oameni, vor trece relativ neobservati. Iar cand sunt observati, deja este prea tarziu.

Si nici nu poti face ceva in privinta lor. Daca tu, grup de protestatari onesti, sari pe "ultrasi" sa ii imobilizezi, iese naspa pe TV ("Protestatarii se bat intre ei. Jandarmeria este obligata sa intervina!"). Daca tu, grup de protestatari onesti, ii izolezi si astepti sa intre jandarmii peste ei, sa ii caute pe la dinti cu pulanul, astepti degeaba - ca ultrasii si jandarmii sunt rude de tip Vaslui: azi ne batem, maine ne-o tragem, asa avem ocupatie amandoi. Iar daca tu, grup de protestatari onesti, pleci cand incepe bataia sau organizezi un protest unde ii cunosti/ii ai in evidenta pe toti participantii, iar iese naspa pe TV ("Protestul de un milion de oameni numara doar 500 de insi").


Am sa fiu un rasist nenorocit, dar daca ai ceafa mai lata de un lat de palma, hai pana la sectie sa ne povestesti visurile si idealurile tale.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Waaagh! »

Ministrul Mediului, Grațiela Gavrilescu, a spus în cadrul unei vizite la Băile Tușnad că problema atacurilor urșilor are la bază o serie de cauze, precum încălzirea globală sau culegerea necontrolată a fructelor de pădure, dar și guvernarea tehnocrată, care în cele 400 de zile nu a făcut nimic.
https://www.hotnews.ro/stiri-esential-2 ... nocrat.htm
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

Sunt surprins [dar nu prea] ca prefera sa se umple de ridicol in loc sa se ia de marile organizatii ecologiste care se opun vehement actiunilor de controlare a populatiei de ursi prin vanatoare. Romania are o populatie de ursi de peste 2 ori mai mare decat limita minima a echilibrului ecosistemului, sub alte cuvinte jumatate din ursi pot sa fie omorati fara sa fie afectat in mod negativ. In conditiile astea a da licente de vanatoare pentru un numar limitat de ursi nu este deloc o problema.

Iar problema suprapopulatiei de ursi de veche rau de tot, inainte de '89 nu aveai voie sa te atingi de ursi indiferent ce faceau pentru ca elita partidului era interesata sa-i vaneze intru mangaierea orgoliului propriu si personal a lui Ceausescu et co. Si avand in vedere ca principalul lor competitor non-uman pentru hrana, lupul, a fost mult mai vulnerabil la atacuri de-a lungul deceniilor, este floare la ureche situatia de acum.

Dar na, eu cand am spus ca guvernul asta PSD e format din dobitoci nu ma credea lumea :lol: Chiar daca in cazul asta era adevarat, explicatia adevarata s-ar fi potrivit ca o manusa retoricii lor cu "ong-urile alea rele".
Last edited by DarthZombie on 12 Aug 2018, 16:30, edited 1 time in total.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Puteau si tehnocratii aia sa planteze niste tufisuri de fragi si mure in padure. Dar ti-ai gasit! :lol:
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

phpBB [video]


:lol: cand devine premier?
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DANiel »

Waaagh! wrote: 11 Aug 2018, 09:00 Da. Au cam rupt bula'n popor aseara, dar nu cred ca am avut forumisti in prima linie.
Ba da, am fost. Si au rupt.
Am primit spray de la ora 6 cand efectiv nu era motiv pentru asa ceva. Toata seara a continuat cu spray la cate 15 minute, dupa care au inceput sa bage gaz direct din butelie. La spray nu e chiar asa rau. Simti ca te sufoci, dar e mai mult ca un ghimbir mai tare (simti la limba, la nas, tusesti si esti putin iritat la ochi dar in maxim 2 minute iti revii). Welp, la gaz e cu totul alta treaba, si that shit is real. La gazul din butelie a fost cum a fost, ca au dat si s-a imprastiat repede, dar la grenada, a fost chiar haos. Am primit grenada la 2-3 metri de mine, cu toate ca noi cei din partea cu muzeul eram revolatati, dar pasnici. Nimeni nu se batea cu nimeni, nimeni nu dadea in jandarmi. Dar asta nu ne-a scapat de tunurile cu apa sau grenade. Urat a fost ca grenadele au fost date cand deja lumea oarecum pleca, si multi erau cu spatele. Aia nu a fost o miscare defensiva. Gazul de grenada este intradevar ceva foarte ciudat, am simtit ca o sa pic, bine ca nu ma panichez chiar asa de repede. La asta simti ca nu poti respira, nu poti deschide ochii si te ustura toata fata (simteam si pe gat la baza tricoului unde eram umed de la transpiratie). Partea asta a fost nasoala ca toti pe bulevard s-au ingramadit pe partea cu iarba, lasati la pamant. Au incercat sa avanseze si imediat au dat de un gard, de care eu stiam si l-am evitat. Acolo toata lumea s-a strans in colt, fix intr-o camera de gazare, incercand sa evite norul alb de fum. Oamenii in ambulanta erau inchisi acolo si morti de frica, oamenii de pe strada au sarit pe ambulanta si bateau cu pumnii sa deschida usilepentru efectiv ei erau gazati in exteriorul masinii. Testoase deschise in mijlocul bulevardului (nu imi dau seama de ce) care impiedicau oamenii care fugeau de gaze, lasand putin loc de trecut pe langa ei.
Si fucking Malin Bot care in opinia mea trebuie batut pentru toate instigarea lui la violenta de la microfon. S-a urcat acolo ca un mare rahat ce e sa directioneze el revolutia. A strigat pentru revolutie, pregatea oamenii si le spunea cand sa se duca in jadarm. Si dupa brusc a disparut, si acum cica are mana rupt. Eu i-as rupe mana, l-as bate cu ea, si dupa i-as baga mana in cur, cu pumnul strnas bine si cu o rozeta pe pumn. Si da, a doua zi toata lumea era paranoia pentru ca erau mai multi politisti in civili la protest decat civili simpli.
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DANiel »

Nu e cu intentie double post, nu o sa mai spameze, dar cam fix aici au aruncat cu grenada. Unde nu erau huligani sau chestiile de la TV. Ce-i drept tipul la pielea goala si cu ochii iritati soto e un mega violent care rupe trei jandarmi.

Image
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Ce spui tu a fost confirmat de mulți din ce-am citit(și pe site-uri de știri și pe reddit ro). Practic jandarmeria i-a ignorat pe ultrași și a tras cu gaze lacrimogene în protestatarii pașnici. Nu mai e nicio îndoială, fie s-au folosit de acei agitatori fie ăia chiar au fost trimiși acolo special.

https://www.digi24.ro/stiri/actualitate ... iei-979669

https://www.reddit.com/r/Romania/commen ... intamplat/
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Triggerix »

Tocmai am văzut un interviu cu purtătorul de cuvânt al jandarmeriei și el susținea că lumea trebuia să plece acasă dacă se arunca cu grenade și gaz la care reporterița zice: "Adică într-un stat democratic în care lumea are dreptul la manifestații pașnice, voiați ca oamenii să plece acasă?”. Ah, și mai zicea el când a fost întrebat de ce a mințit că jandarma care a ajuns în spital ar putea să rămână paralizată a citit diagnosticul de pe fișa de la spital și a zis ceva gen ”Scria acolo că e traumatism cervical și am presupus și noi...”

She basically destroyed him lol.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Triggerix »

Image
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by zme-ul »

cum ce gaz? erbicid RoundUp
人は地獄を作った
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Triggerix »

Aparent au dat cu două gaze diferite. Din punct de vedere legal au voie să dea numai cu CS, dar au apărut oameni cu probleme respiratorii și jandarmeria refuză să le spună doctorilor care e al doilea gaz, probabil pentru că era ilegală folosirea lui. God knows. Am postat doar pentru că au fost oameni pe acolo și ar trebui să știe. :)
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
ciolan
Headless Kamikaze
Posts: 375
Joined: 31 Mar 2014, 17:18

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ciolan »

400 de civili bubuiți de pumni, gaze și pulane vs 9 jendari (dintre care cea mai grav rănită s-a tămăduit la atingerea lui carmen) vs
1500 de jandarmi luați ostatici la Costești în 99. S-au îmbunătățit cu ceva tacticile jandarmeriei? Neah. Ce au învățat din chestia aia? Nu ne dăm la oamenii cu bîte, că e periculos, mai bine stăm pe margine și jucăm Worms cu grenade lacrimogene.

Also, au anunțat cîte arestări au făcut? Te-ai fi așteptat ca după asemenea violențe EXTREMEEEEE cum n-a mai văzut România, să fi arestat cel puțin 100 de protestatari însetați de sînge. Dacă toți erau violenți era simplu, întindeai mîna în mulțime și băgai în dubă, să ai ce arăta la televizor. Dar se pare că nici de asta n-au fost în stare.

Also, e căcarea lumii ce filmulețe postează jandarmeria pe contul lor oficial încercînd să mai dreagă busuiocul. Ionuț, burtică ăla cu dejtu rupt .... ți se rupe inima. de rîs.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Triggerix »

Mie-mi place la nebunie videoul cu tipul care face o figură demnă de Bruce Lee și îl lovește pe jandarmul ăla din aer cu piciorul după ce n-a reușit ăla să-l prindă. Am văzut că l-a postat și Snoop Dogg pe instagram.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
ciolan
Headless Kamikaze
Posts: 375
Joined: 31 Mar 2014, 17:18

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ciolan »

Also, in before Cristoiu: Cine le-a dat copii manifestanților?
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Cristoiu: Cine le-a dat domne atata nesimtire si tupeu oamenilor ca sa iasa la proteste? Asta tre investigat. De unde le-au avut?
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

ola small dickie wrote: 14 Aug 2018, 10:56 Cristoiu: Cine le-a dat domne atata nesimtire si tupeu oamenilor ca sa iasa la proteste? Asta tre investigat. De unde le-au avut?
Image
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 36 guests