Discuţii politice, ca la cafenea

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by zme-ul »

Niște elevi din Focșani au încercat să organizeze o conferință despre discriminarea de gen
Ce-i aia discriminare de gen? Copii ăștia nu știu limba română și o ard aiurea cu discriminare.. vai de capu' lor
人は地獄を作った
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by juve3332 »

De ce tot insisti sa pui niste intrebari la care iti poate raspunde foarte usor internetul sau tu singur, daca apelezi la un cat de cat bun-simt lingvistico-cognitiv?! Ce e, taica, feminismul? Ce e discriminare de gen, verishcane? Cat de greu o fi sa-ti dai seama ce se vrea a spune prin expresia "discriminare de gen"? Sau documenteaza-te o farama inainte s-o arzi elitisto-conservator si sa ne ceri definitii la fiecare concept sau curent contemporan.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Asta cu ce e ma discrimanrea de gen ba imi aduce aminte de super mega discutia de pe forum despre retro review haha. Care era suparatu atunci ca am uitat, nervozix parca
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

Evenimentul ala de la Focsani este un pic cam ciudat explicat. Nu elevii se apucasera ad-hoc sa organizeze acea conferinta [care conferinta era parte dintr-o tabara daca nu ma insel] ci a fost organizat de niste ONG-uri in colaborare cu Ministerul Educatiei. Iar balonul s-a spart cand au aflat parintii care-i tema evenimentului, ca n-a fost nimic transparent si totul era pe șestache [nu stiu cine i-a informat, poate ca a fost CpF, eu stiu niste oameni neafiliati lor care au facut aceasta campanie de informare]. Asa ca parintii au fost principalii care au facut gura si bulgarele s-a dus la vale de acolo.

Nota personala: daca vor adultii sa-si schimbe sexul prin operatii si tratamente hormonale sunt liberi s-o faca. But don't involve kids into this.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by zme-ul »

juve3332 wrote: 10 Oct 2018, 12:28 De ce tot insisti sa pui niste intrebari la care iti poate raspunde foarte usor internetul sau tu singur, daca apelezi la un cat de cat bun-simt lingvistico-cognitiv?! Ce e, taica, feminismul? Ce e discriminare de gen, verishcane? Cat de greu o fi sa-ti dai seama ce se vrea a spune prin expresia "discriminare de gen"? Sau documenteaza-te o farama inainte s-o arzi elitisto-conservator si sa ne ceri definitii la fiecare concept sau curent contemporan.
de ce o arzi aiurea? te-am intrebat pe tine ceva? a fost o intrebare mai mult retorica ;)
conservator!? hai mars! eu sunt liberal; dar dracu stie ce mai intelegeti voi prin a fi liberal, asa ca .. elicoptere :P
人は地獄を作った
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by zme-ul »

DarthZombie wrote: 10 Oct 2018, 13:31 Evenimentul ala de la Focsani este un pic cam ciudat explicat. Nu elevii se apucasera ad-hoc sa organizeze acea conferinta [care conferinta era parte dintr-o tabara daca nu ma insel] ci a fost organizat de niste ONG-uri in colaborare cu Ministerul Educatiei. Iar balonul s-a spart cand au aflat parintii care-i tema evenimentului, ca n-a fost nimic transparent si totul era pe șestache [nu stiu cine i-a informat, poate ca a fost CpF, eu stiu niste oameni neafiliati lor care au facut aceasta campanie de informare]. Asa ca parintii au fost principalii care au facut gura si bulgarele s-a dus la vale de acolo.

Nota personala: daca vor adultii sa-si schimbe sexul prin operatii si tratamente hormonale sunt liberi s-o faca. But don't involve kids into this.
absolut de acord, foarte bine ca parintii si-au dat interesul si le-au dat cu flit dobitocilor alora - ONGurile nu au ce cauta sa educe scolarii
copii au de invatat carte nu de tinut conferinte si alte cacaturi
人は地獄を作った
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Triggerix »

lmao sa zici ca zme-ul e liberal e ca si cum ai spune ca painea nu contine gluten :lol:
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

Conferinte pot sa tina cate vor dar sa fie organizate transparent, nu sa trebuiasca sa vina CpF-ul [o organizatie care nu-mi e deloc la suflet apropo] sa-i informeze pe parinti. Ideal ar fi totodata ca aceste conferinte sa fie unele care sa incurajeze copiii sa foloseasca gandirea critica sau sa-si dezvolte unele aptitudini, nu sa fie aparate de propaganda pentru cine stie ce cauze politico-sociale la moda.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by zme-ul »

DarthZombie wrote: 10 Oct 2018, 13:43 Conferinte pot sa tina cate vor dar sa fie organizate transparent, nu sa trebuiasca sa vina CpF-ul [o organizatie care nu-mi e deloc la suflet apropo] sa-i informeze pe parinti. Ideal ar fi totodata ca aceste conferinte sa fie unele care sa incurajeze copiii sa foloseasca gandirea critica sau sa-si dezvolte unele aptitudini, nu sa fie aparate de propaganda pentru cine stie ce cauze politico-sociale la moda.
chestiile astea trebuie invatate in scoala cu profesori ce stiu ce au de facut, nu de ONGuri si alti ideologi ce nu cauta decat sa-si mareasca numarul de drone
人は地獄を作った
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Triggerix »

Lol zici ca vorbiti de copii de 5 ani. Get a grip. Intiativa a inceput de la o eleva de clasa a 11a, adica are 17 ani.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by zme-ul »

Triggerix wrote: 10 Oct 2018, 13:43 lmao sa zici ca zme-ul e liberal e ca si cum ai spune ca painea nu contine gluten :lol:
habar nu ai tu de doctrina liberala si .. razi .. numai ca razi prost

o sa va treziti ca tara are numai kinderi scoliti in "arte liberale", ideologi si forta de munca ... pula - sa va traiasca!
o sa rad si cu curu de voi cand o sa va fie frica de vecini si de copii sa nu spuna ce au mancat de dimineata - Marxism pe paine o sa mancati, da' care paine!?
人は地獄を作った
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Triggerix »

Nu paine, turtite de orez ca n-au gluten :lol:
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

zme-ul wrote: 10 Oct 2018, 13:48 chestiile astea trebuie invatate in scoala cu profesori ce stiu ce au de facut, nu de ONGuri si alti ideologi ce nu cauta decat sa-si mareasca numarul de drone
Uite de pilda ce se invata prin state acum cateva decenii:

phpBB [video]


Versiunea completa

Foarte educativ. Iar in scoala de la noi inca mai poate orice nebun sa fie profesor de religie, nu? Da ora aia e ok, numai sa nu fie prea progresist ca altfel maine ne transformam toti in gay, transexuali si feministi (the horror!!) :lol:
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

Eu personal n-am nicio speranta in scoala romaneasca dar hai sa n-o dam nici in strawmanning prea tare. Progresismul este o forma de politica identitara, iar politica identitara este un mare jeg din care nu iese nimic bun. In loc sa mai fim indivizi cu drepturi si responsabilitati, devenim parti ale unor grupuri ierarhizate in functie de gradul de "oprimare" [care oprimare variaza de la discriminare pe fata si violenta pana la nimicuri gen "nu vrea sa intre intr-o relatie cu o persoana transgender, deci transfobie!" - real talking point btw]. Singurul rezultat al caii asteia este un peisaj politic plin de discutii frivole si marunte in care focalizarea este pe probleme care afecteaza paturi insignifiante ale populatiei in timp ce probleme mult mai spinoase, ca slava domnului ca Romania e plina cu asa ceva!, vor fi ascunse intr-o veritabila perdea de fum.

Si e trist pentru ca marea majoritate dintre noi nu au nimic impotriva homosexualitatii si nici nu-i uram pe cei care sufera din cauza ca se simt ca apartinand sexului opus, dar grupurile astea sunt folosite ca varfuri de lance in retorica progresista, ori esti 100% de acord cu ce spun activistii ori esti un homofob sexist bigot si mai stiu eu ce apelative menite sa te ostracizeze din spatiul public. Bonus societatea o sa fie una si mai fracturata decat este, pentru ca politica identitara functioneaza pe atacarea identitatii unora pentru protejarea identitatii altora [indiferent de calitatea morala sau intelectuala a membrilor fiecarui grup identitar]. Mai tineti minte cand Brutalistu spunea de constanteni ca sunt asa si pe dincolo iar toti cei vizati sareau de fund in sus desi ala se lua doar de unul sau doi dintre ei? Acum imaginati-va asa ceva facut la scara unei intregi societati.

Acum multa vreme am injurat CpF pentru ca au bagat politica identitara pe usa cu referendumul lor si imi mentin parerea. Rezultatul propriu-zis nu mai conteaza, oricum se vota ambele grupari se activau si o sa faca discutiile politice un calvar si mai mare decat sunt deja.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Triggerix »

DarthZombie wrote: 10 Oct 2018, 14:18 "nu vrea sa intre intr-o relatie cu o persoana transgender, deci transfobie!" - real talking point btw].
Sounds fake but ok
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3698
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Cristan »

zme-ul wrote: 10 Oct 2018, 13:32 de ce o arzi aiurea? te-am intrebat pe tine ceva? a fost o intrebare mai mult retorica ;)
conservator!? hai mars! eu sunt liberal; dar dracu stie ce mai intelegeti voi prin a fi liberal, asa ca .. elicoptere :P
De ce insiști constant să fii un mârlan?
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

Triggerix wrote: 10 Oct 2018, 14:46
DarthZombie wrote: 10 Oct 2018, 14:18 "nu vrea sa intre intr-o relatie cu o persoana transgender, deci transfobie!" - real talking point btw].
Sounds fake but ok
Random link, gasesti o droaie cu o cautare de google.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Triggerix »

Doar ptr ca imi dai linkuri la site uri obscure cu articole scrise de oameni ca mine si ca tine ce repeta aceleasi argumente nu inseamna ca e adevarat.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

Nu trebuie sa fie adevarat ca este sau nu transfobie chestiunea asta ca sa constati ca exista mentalitatea asta in randul unui grup de oameni. Iar cand ai un grup de oameni care crede sincer ca este perfect in regula sa dictezi preferintele personale ale cuiva sub amenintarea ostracizarii sociale nu este greu de crezut ca genul asta de logica ar putea fi folosit si pentru alte chestii vis-a-vis de dreptul de libera exprimare sau gandire.

Uite de la Vice, aceeasi retorica si nu mai vorbim de un random dude care scrijeleste pe un blog chestiunea. Ma rog Vice e vai de ea de publicatie, dar e mare, e cunoscuta si nu e alde Breitbart.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Triggerix »

Imi pare rau, dar am pierdut jumatate din respectul pe care il aveam pentru tine cand mi-ai dat link de la Vice. :lol:
Faptul ca exista idei se genul in randul suporterilor LGBT si a comunitatii LGBT nu spune nimic despre intreaga comunitate. Exista astfel de idei si in randul conservatorilor, oamenilor religiosi si a altor grupuri. Intotdeauna vor exista idioti cu idei din astea, dar din fericire ei inca nu sunt majoritari. :mrgreen:
Last edited by Triggerix on 10 Oct 2018, 15:57, edited 1 time in total.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 26 guests