Discuţii politice, ca la cafenea

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Marian Godina: Colegul meu, Radu Duțu, este polițistul care s-a dus la serviciu purtând pe braț o banderolă cu inscripția "Fără penali". Șefii l-au văzut și i-au cerut să-și dea banderola jos, însă acesta a refuzat. Am râs când mi-a povestit că le-a zis că nu o dă jos. Pentru că a refuzat, nu i s-a dat arma și nu a fost lăsat să intre în serviciu, fiind chemat psihologul unității, Radu fiind ulterior planificat liber și trimis acasă, spunându-i-se că va urma să se prezinte la medicul de familie, fără să i se dea prea multe explicații.
Acum a aflat că face obiectul unei cercetări disciplinare și că urmează să i se comunice măsurile luate.
Situația asta mi se pare izbitor de asemănătoare cu cea a românului din Suedia căruia i s-au luat numerele de înmatriculare, atât la propriu cât și la figurat.
La fel și în cazul lui Radu, niște șefi lași și obedienți până în pânzele albe l-au văzut cu banderola aceea pe braț.
În opinia mea, nu i-a deranjat pe ei cu nimic acest lucru. Nu s-au gândit ei la regulamente, la eventuale abateri disciplinare etc. Ei s-au gândit doar la asta: bă, dacă-l vede careva p-ăsta cu banderola aia și ne întreabă de el? Dacă ne cere careva să spunem cine-i ăla, cu nume și "pronume"? Dacă ne pierdem scaunul apoi pentru că n-am făcut nimic? Spune-i ăluia să-și dea banderola jos, să nu intrăm în c***t.
Probabil că nu se așteptau ca Radu să refuze, ei fiind obișnuiți cu oameni exact ca ei, adică lași și obedienți. Radu nu a fost așa. I-a refuzat și nu au mai știut cum să reacționeze. Au făcut-o foarte prost, la fel cum au luat numerele omului degeaba și au rămas apoi doar cu ce scria pe plăcuțe. Cu multă și greu de mestecat. Așa vor rămâne și acum. In loc să-l lase liniștit cu banderola aia, poate se plictisea de ea în câteva zile, ei au făcut din rahat bici, au chemat psiholog, l-au trimis la medic, i-au schimbat programul, nu i-au dat arma și apoi toată mascarada a ajuns în presă. Oamenii ăștia zici că vor cu tot dinadinsul să se facă de râs.
Mă întreb cine are nevoie mai mare de psiholog?
Nu mai faceți polițiștii de râs!
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Ioan Stanomir - Regimul Dragnea ca metastază naţională
Spoiler for :
La aproape o lună de la tragedia din Piaţa Victoriei, regimul care a ordonat gazarea propriilor cetăţeni este intact, iar responsabilii forţelor de represiune sunt avansaţi pentru meritele lor patriotice. La o lună de la tragedia din Piaţa Victoriei, regimul care a oficializat barbaria este indiferent la orice idee de răspundere instituţională. În România regimului Dragnea, totul stă sub semnul acestei imense obscenităţi publice.

Regimul Dragnea este asemeni unei metastaze care a corupt corpul naţiunii şi a compromis arhitectura statului. În această Românie , nimic nu este la adăpost de impostura agresivă : de la eratele groteşti ale manualului unic la domnia legii, trecând prin catastrofa pestei porcine. Limitele elementare ale decenţei europene sunt ignorate, deliberat. Ceea ce ar fi de neimaginat în orice altă societate este, în România de acum, normalitate. Ofensarea minorităţii germane de către Darius Vâlcov, în postări imunde, este sancţionată de Germania, dar nu şi de către organele statului român. CNCD este, ca şi CNA, responsabil pentru infestarea climatului nostru public. Ambele instituţii sunt complice ale acestei ofensive fara predecent.

Izolarea internaţională nu pare a mai conta în această ecuaţie a escaladării pesediste. Gândacii domnului Pop sau încălcările legii datelor personale de către domnul Vâlcov sunt detalii irelevante. Unicul element care are importanţă, acum, este intensificarea operaţiunii de salvare penală şi de spoliere economică.

Regimul Dragnea atinge un nivel al abjecţiei patrimonialiste fară precedent în istoria de după 1989. Revelaţiile din şedinţele PSD conturează imaginea unui stat ale cărui resurse sunt traficate de partenerele şefilor de partid. Ceauşismul târziu se suprapune peste memoria fanariotă. Un cabinet 2 informal este responsabil pentru alocările de fonduri, in vreme ce grobianismul comportamental evocă atmosfera unei fraternităţi de interlopi.

Regimul Dragnea este întemeiat pe alianţa, indestructibilă, dintre samavolnicie şi impostură. Ordinea patrimonialistă face ca statul să fie una cu partidul, iar partidul să însemne Liviu Dragnea şi acoliţii săi. Organizaţia partinică este un decor care maschează rapacitatea de ciocoi.

Regimul Dragnea este expresia acestui eşec la centenar al statului şi al elite noastre politice. Metastaza care ne cuprinde poate fi fatală, distrugând tot ceea ce a fost zidit, cu migală, în anii de modernizare. Involuţia României este fără echivalent tocmai prin amploarea derivei morale pe care o antrenează. În clipa în care infractorii devin gardieni ai dreptăţii, sensul moral al comunităţii de cetăţeni este afectat,iremediabil.

Prelungirea acestei dezonoare colective este un risc mortal: dincolo de un anumit prag, devastarea poate fi atât de profundă încât să fie imposibil de remediat prin reforme viitoare. Un stat al fărădelegii nu poate dura decât prin cultivarea despotismului. Regimul Dragnea este o încercare pe care suntem chemaţi să o înfruntăm.
https://www.marginaliaetc.ro/regimul-dr ... nationala/
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by rege »

INCREDIBIL! Regimul Dragnea: metastaza care VINDECĂ!!
the secret geometry of chance
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

"Un primar PSD a făcut nunta fiicei în curtea şcolii. Ca să monteze cortul uriaş, a dărâmat gardul instituției

Primarul comunei valsuiene Pogana a pregătit cu mare grijă nunta fiicei sale și a organizat evenimentul chiar în curtea școlii din localitate, sălile de clasă ale instituției de învățământ fiind folosite pe post de magazii și bucătărie."

https://www.digi24.ro/stiri/actualitate ... iei-990854
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3053
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by MC »

Vaiiii :lol: :lol: :lol:
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1380
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Fular »

Mihai Radu de la Cațavencii:
Niculae Bădălău, cândva numărul 2 în PSD, adică fundaș dreapta, a mers la o petrecere unde lăutarii au cântat după cum urmează: “Să vină diaspora, că noi ne pi*ăm pe ea”. La M*uie răspund cu pipi, ce perverși!
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Klaus a reusit o manevra destul de reusita astazi, cu CSAT-ul. Zic eu. In sensul ca a tradus pentru toti asistatii sociali situatia: daca facem o rectificare ca sa dam bani, pentru ca facem rost de bani mai multi la buget si acesti bani trebuie (re)distribuiti, atunci de ce taiem de la institutiile ce asigura siguranta nationala?

Din nefericire, cred ca ne paste un nou imprumut la FMI/Banca Mondiala. Sau ceva similar. Mi-aduce aminte de acordul Stand-by de pe vremea lui Constantinescu.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by rege »

Adică ameninţă pensionarii cu bombardamente? Very classy mr Iohanis
the secret geometry of chance
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Discutabil si aici. Discutabil pentru PSDisti, adica. Pe de o parte, VVD-ul zice ca Neamtul Nazist va lasa pensionarii fara pensie, copiii fara alocatie si bugetarii fara salarii chiar de luna asta daca nu convoaca CSAT-ul din august (si, implicit, sa aprobe rectificarile din august). Pe de alta parte, Olga zice ca bani sunt cel putin pana la sfarsitul anului, ca nu conteaza ce se intampla cu rectificarile - asta doar arata cat de negru la inima este Neamtul Nazist.

Alea citesc aceleasi foi sau ce naiba?! :lol:
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by rege »

Gabriela Firea, cunoscută şi drept Maica Şobolanilor
Nu-mi plac șobolănismele
în timp ce-l atacă pe Liviu Dragnea.
Se pare că Soros şi-a regăsit generozitatea.
the secret geometry of chance
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Firea e acum ca-n bancul cu ursul agresiv: ca sa scape nu trebuie sa fuga mai repede decat ursul, doar mai repede decat Livache. Pentru prezidentiale, Firea nu trebuie sa fie Constantinescu, Basescu sau Iohannis; doar ceva mai rasarita decat Dragnea/Tariceanu si o sa fie ARHIsuficient pentru electoratul PSD, ba chiar si pentru cativa nehotarati care pun botul ca "Firea vrea sa reformeze PSD-ul. uite cum le spune ca sunt nasoi!".
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by rege »

Păi acuma vrea doar să moară capra vecinului că PSD deja a declarat că o să fie un candidat ALDE la prezidenţiale. Probabil o să-şi pună statuie în faţa Operei în câteva luni de zile.
the secret geometry of chance
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by rege »

Bine că ştiu că există cu exactitate 14273 şacali si 73285 vulpi dar pesta porcină tot a intrat. O fi dat şpagă.
the secret geometry of chance
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Gripa a intrat de la mistretii salbatici. Si este vina lui Tiriac, ca nu vaneaza naibii mai des si prin afara Balsului.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by rege »

Da, presupuneam că ştiu şi numărul exact al mistreţilor, unde şi cu cine umblă, ce mânâncă, ce beau, preferinţele sexuale, dosarul medical şi locaţia vizuinei.
the secret geometry of chance
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by rege »

Maica şobolanilor wrote:Am informații certe că mă spionează, îmi urmărește activitatea, chiar clădirea Primăriei

[...]

Îi voi rămâne recunoscătoare dl Dragnea că a susținut candidatul cel mai bine plasat la Primăria Capitalei. Imediat însă, din prima zi, i-a crezut pe cei care au spus că pot fi un pericol pentru domnia sa, că vreau să candidez la președinție

[...]

Îi rog să se abțină pe cei câțiva colegi ai mei care au spus azi că nu am merite foarte mari, mă lăudau până ieri

[...]

Tensiunea dintre mine și dl Dragnea a început anul trecut când bugetul național nu se închidea și cineva i-a spus că putem închide bugetul tăind 40% din bugetul Bucureștiului. Am aflat la 12 noaptea, l-am sunat, i-am spus că nu e normal să mi se taie aproape jumătate din buget ca să se închidă cel național. Însemna faliment pur și simplu

[...]

Am fost toată viața un civil și nu am apucături securistoide
Se pare că a luat pesta porcină... :(
the secret geometry of chance
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

ZDraNG! - Marea Ciordealiada

Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Image
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

"Moldova, în genunchi în fața lui Erdogan: Au reținut și expulzat șapte angajați de la un liceu din rețeaua lui Fethullah Gulen"

https://www.g4media.ro/moldova-in-genun ... gulen.html
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests