Discuţii politice, ca la cafenea

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Waaagh! »

Normal că reevaluez relația mea cu dl Ludovic Orban, pe dânsul l-am văzut mai mult la televizor, nu avusesem o relație de lucru, așa cum am avut în ultimele patru luni. Lucrând zilnic cu dânsul am văzut un politician cu foarte mult fler, flexibil, corect față de partenerii cu care lucrează în fiecare zi.
phpBB [video]


:lol: :lol: :lol:
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Personal, imi placa sa cred ca, in epoca post-Dragnea, nu mai exista doar cuvantul Lui Dumnezeu si atat. Adica si PNL, si USR Plus, si PSD, si AUR (ahahahahahahaha, Haur!) au tot atatea opinii cate optiuni exista. Si vocale. Nu zic ca Mosteanu este USR Plus sau invers.

DAR! Sa te intorci - la nivel de individ, nu de partid - la Sica si sa zici ca "he's grown on me", dupa ce tot anul trecut reprezenta "unul din clasa veche a politicii romanesti" (that's code for being a piece of shit, mind you)... Ai zice ca Florin Citu l-a injurat de mama pe Mosteanu & comp. si oricine, chiar si Sica, ar fi de preferat ca prim ministru in locul roackerului cu partial de plete. :lol:
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2414
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Mărar »

Ai zis ca pentru USR Plus, Orban a devenit extrem de dezirabil...

In fine, m-am lamurit.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

We can turn that around. Pentru ca un nou prim ministru sa fie numit, cel actual trebuie sa cada. Pentru asta, trebuie si PNL-ul sa ii retraga sprijinul politic lui Florin Citu. Cum Orban e presedintele PNL, ar fi nevoie sa te ai bine cu Orban ca sa speri la aceasta mutare. Cum trebuie sa te ai bine tot cu Orban ca sa treci prin Parlament urmatorul Guvern (cu un prim ministru nou) si neavand ce sa-i dea in plus pentru a face tot taraboiul asta prin partidul propriu (pentru ca Orban castiga capital politic in PNL prin faptul ca nu este premier si ii poate imputa lui Citu toate numirile NEfacute, toate posturile NEatribuite, toate masurile NEpopulare etc.), presupun ca ar fi fost singura optiune viabila. Asta daca nu vrei sa trecem amandoi pe LSD si sa presupunem ca i s-ar fi oferit pozitia de premier binomului Barna-Ciolos. :wink:


Intre timp, si eu m-am lamurit cu USR Plus: aia care aveau de MUNCA si nu aveau timp de comunicate pe Facebook, vorba lui rdo, aia au venit azi la serviciu. Ca aveau treaba de facut. Ministrul Transporturilor, ministrul Economiei, ministrul Justitiei (imi imaginez ca si secretarii si sub-secretarii de stat de sub ei) au venit sa baloteze la reformele alea promise si asumate in programul de guvernare. Aia care NU aveau de munca si se spargeau in comunicate pe Facebook (alde Barna, Ciolos, Mosteanu etc.), postau pareri si impresii despre cum e cazul sa ne solidarizam toti cu Voiculescu.


Ah, puncte bonus lui Kelemen Hunor: a trebuit sa spuna, cu subiect si cu predicat, ca, in calitatea lui de vice-premier, a participat (alaturi de premier) la toate discutiile si intalnirile pe care le-a solicitat Voiculescu. Pentru ca lumea incepuse sa creada mitul ca toti il ignora si il izoleaza pe micutul dublu V.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2414
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Mărar »

Fascinant backstory ti-ai creat. Iti accept totusi invitatia la o experienta astrala, desi nu cred ca ne va sta mintea la politica. Aduci tu? ;)
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Ciolos inca mai posteaza pe Facebook ca INCA nu i s-a oferit un motiv pentru care Voiculescu a fost demis. Daca ameninta cu greva postarilor, eu zic ca Florin Citu o sa cedeze si o sa demisioneze.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2414
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Mărar »

Clotilde Armand pe Facebook


Image
Sincer? Mă mir cum de nu a căzut acest stâlp de iluminat din fața primăriei care este sugrumat de cablurile operatorilor de telefonie, internet, televiziune etc. Aceste situații reprezintă un pericol public și se regăsesc în mai multe zone din sector. Voi înainta către toți operatorii o adresă prin care sunt anunțați că trebuie să elibereze stâlpii. Dacă nu fac asta, o vom face noi.


Iar asta e ce alege Digi24 sa comunice. Din nou, mirifca poza aleasa...

Zeci de mii de cetățeni din Sectorul 1 ar putea rămâne fără internet

Image
Cel mai bogat sector al Capitalei și locul unde este cea mai mare concentrare de sedii de mari corporații și importanți jucători din IT&C ar putea rămâne peste noapte fără internet, cablu și telefonie fixă. Asta, după ce primarul Clotilde Armand a anunțat că vrea să dispară toate cablurile de pe stâlpii din sector, deranjată fiind de cel din fața Primăriei.

Dorința primarului Clotilde Armand de a înlătura de azi pe mâine cablurile de internet și telefonie fixă de pe stâlpi ar putea perturba activitatea tuturor firmelor din zonă, dar și viața celor peste 238 de mii de locuitori ai sectorului. Printre ei, mulți care lucrează de acasă și s-ar putea trezi fără servicii de telecomunicații. Să nu-i uităm nici pe elevii care au trecut de mai bine de un an în sistemul online.

Companiile care au sediul în Sectorul 1[...]
Unităţi de învăţământ în Sectorul 1[...]
Elevii din sectorul 1[...]
wow :lol:
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Waaagh! »

o femeie hotarata
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Mărar wrote: 16 Apr 2021, 01:37 Clotilde Armand pe Facebook


Image
Sincer? Mă mir cum de nu a căzut acest stâlp de iluminat din fața primăriei care este sugrumat de cablurile operatorilor de telefonie, internet, televiziune etc. Aceste situații reprezintă un pericol public și se regăsesc în mai multe zone din sector. Voi înainta către toți operatorii o adresă prin care sunt anunțați că trebuie să elibereze stâlpii. Dacă nu fac asta, o vom face noi.


Iar asta e ce alege Digi24 sa comunice. Din nou, mirifca poza aleasa...

Zeci de mii de cetățeni din Sectorul 1 ar putea rămâne fără internet

Image
Cel mai bogat sector al Capitalei și locul unde este cea mai mare concentrare de sedii de mari corporații și importanți jucători din IT&C ar putea rămâne peste noapte fără internet, cablu și telefonie fixă. Asta, după ce primarul Clotilde Armand a anunțat că vrea să dispară toate cablurile de pe stâlpii din sector, deranjată fiind de cel din fața Primăriei.

Dorința primarului Clotilde Armand de a înlătura de azi pe mâine cablurile de internet și telefonie fixă de pe stâlpi ar putea perturba activitatea tuturor firmelor din zonă, dar și viața celor peste 238 de mii de locuitori ai sectorului. Printre ei, mulți care lucrează de acasă și s-ar putea trezi fără servicii de telecomunicații. Să nu-i uităm nici pe elevii care au trecut de mai bine de un an în sistemul online.

Companiile care au sediul în Sectorul 1[...]
Unităţi de învăţământ în Sectorul 1[...]
Elevii din sectorul 1[...]
wow :lol:
hmm. da, aici e manipulare grosolana la digi. o sa fiu mai atent de acum legat de digi si usr plus.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Poza aia face de rușine orice campus universitar de acum 10-15 ani.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3669
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by marvas »

digi si adevarul sunt pentru PNL ce e Antena 3 si Romania TV pentru PSD. Biased as fukk.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Acum că a avut două zile fără treabă, Voiculescu a vorbit cât Klaus într-un mandat.

Partea cea mai interesantă este cea în care zice că n-a greșit cu nimic DECÂT atunci când și-a pus încrederea în politicieni.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2414
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Mărar »

Cumva am postat in acelasi timp ca Clotilde. Ce a avut ea de zis
Circulă o știre falsă (în regim de breaking news la o televiziune "respectabilă") cum că eu v-aș lăsa fără internet. Oameni buni, vă rog mult să nu dați crezare acestei inepții.
PS. Să nu credeți că respectivul jurnalist a solicitat un punct de vedere al primăriei. Doamne ferește să facă asta. În fine, legea e lege pentru toată lumea iar cablurile trebuie să fie în subteran. Nu pe stâlpi. Continuăm.

McWilliams wrote: 16 Apr 2021, 12:51 Partea cea mai interesantă este cea în care zice că n-a greșit cu nimic DECÂT atunci când și-a pus încrederea în politicieni.
La asta te referi?
am considerat că alegerile au trecut și că suntem în guvern o echipă, care vrea sa construiască. Cred că am greșit în anumite aspecte și când m-am așteptat la o anumită decență în vremuri când oameni mor în fiecare zi, când m-am așteptat la decență din partea unor politicieni și de la o anumită parte a presei, cred că am greșit
am crezut că am ieșit din epoca epoleților, a specialilor. Cred că și aici m-am înșelat, mai avem ceva drum până acolo. Dar suntem siguri că acesta este drumul
Ii urmaresc si eu acum discursul; ma cam rupe la corason tonul pe care il foloseste, e clar ca a incercat sa faca un lucru bun.
fiecare accident din sistemul sanitar a fost manipulat, folosit politic de către opoziție, sigur, este firesc, ce este nefiresc e ca parteneri de coaliție să folosească accidente sau moduri mai puțin perfecte de a aborda o situație precum cele de la Foișor, respectiv de la Babeș, lucruri care nu țineau de MS. am lăsat lucrurile astea să treacă pentru că m-am gândit că într-un guvern de coaliție există totuși limite
Am adus la conducerea CNAS un om integru cu doctorat în Marea Britanie, care printre altele a scos la concurs toate posturile de conducere ale caselor județene. CNAS are un buget de 9 miliarde de euro. Evident că au fost supărări la fiecare pas. La fiecare pas găsești oameni puși de un partid sau altul. Majoritatea covârșitoare de la casele județene sunt numiți politic, care răspund comenzilor politice. Este cea mai mare problemă a sistemului de sănătate.
Am demarat înființarea unei agenții pentru dezvoltare a unei infrastructuri în sănătate, să avem o structură care să construiască spitale. Cu actuala structură nu se poate face asta.
(wtf :| )
Avem un ministru interimar, care este şi prim-ministru, care nu ştiu cât timp are. O să îl rog pe premier să revadă metodologia făcută sub conducerea PNL anul trecut cu privire la raportarea deceselor din spitale COVID-19. Nu aş vrea să arunc cu numere, dar investigaţia noastră ne arată că există diferenţe fundamentale între numelere declarate şi cele reale.
Situaţia UNIFARM. Unifarm a primit prin OUG 1,2 miliade, e una din companiile în pericol de dispariţie ale statului român, e unul din marile jafuri ale pandemiei, cel mai mare cu siguranţă. Ar fi bine dacă în acest interimat aceste două lucruri ar fi clarificate, mai ales că sunt legate de partidul care îl susţine pe premier.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Marar in lacrimi urmaring conferinta lui Vlad Voiculescu
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2414
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Mărar »

Daca n-ai suflet, ti-e usor sa razi :(
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Cateva intrebari, asa, alandala:

1) "un om integru cu doctorat în Marea Britanie". Altfel nu merge decat "din afara"? Asa, macar sa stim cine POATE ajunge intr-o functie de conducere a unei institutii de stat.

2) "Am adus la conducerea CNAS un om". Deci era nevoie de examene pentru unitatile CAS judetene, dar la cea nationala este pe baza de adus?

3) "am considerat că alegerile au trecut și că suntem în guvern o echipă, care vrea sa construiască" Da, probabil de la atata echipa a ajuns sa paseze informatii spre public (fie prin mass-media, fie prin social-media) care sa-l puna pe superiorul ierarhic in fata faptului implinit.

4) "Am demarat înființarea unei agenții pentru dezvoltare a unei infrastructuri în sănătate" Grozav! Unde a fost conferinta de presa cand ai anuntat asta, din postura de ministru? Ca in ultimele doua luni, de cand Florin Citu tot cerea rapoarte, nu tin minte sa se fi ivit acest anunt.

5) "Nu aş vrea să arunc cu numere, dar investigaţia noastră ne arată că există diferenţe fundamentale între numelere declarate şi cele reale." Da' de ce nu? Ca data trecuta asta nu a parut o linie rosie, de netrecut. :lol:

6) Mai era o chestie (ma rog, mai multe, dar sa ma limitez doar la una) din ce a cuvantat Voiculescu - aia ca nu s-a asteptat ca Ministerul Sanatatii sa fie in starea in care l-a gasit (spoiler: o stare dezastruoasa). Which BOGGLES THE BLOODY MIND! Noi putem banui dezastrul doar holbandu-ne de pe margini. Insa daca te-ai vrut ministru la Sanatate, nu prea vad cum asta reprezinta o scuza - se presupune ca stiai cu ce material lucrezi.

7) Daca tot zice ca a pus ATATA EFORT si ATATA TIMP si ATATA MUNCA si ATATEA RESURSE in acele proiecte mentionate, nu i se rupe inima sa le vada neterminate? Nu il doare sa stie ca munca lui si a ALTORA adusi/veniti pentru el/USR Plus/romani se poate duce pe apa sambetei cu "partidele vechi la butoane"? De ce nu-i recomanda binomului Barna/Ciolos ca, da, pot sa macane pe Facebook cat vor, dar sa si propuna un alt ministru astfel incat REFORMA sa mearga mai departe? Sau e mai bine sa faca pe Primadona, sa astepte... nu stiu ce asteptari are (el)/au (USR Plus). Sa demisioneze premierul? Sa il numeasca tot pe Voiculescu ministru? Sa o numeasca pe Moldovan ministru si pe Voiculescu secretar de stat? Sa ce?


Edit: Da, cu actuala structura nu se poate construi nimic. Ministerul Sanatatii nu poate gestiona proiecte precum constructia de spitale. Asa cum CNAIR nu poate gestiona proiecte precum constructia de drumuri sau conexe. Sau cum Ministerul Justitiei probabil ca nu poate gestiona proiecte legislative. Pentru ca acolo nu mai sunt oameni capabili de mult timp. De unde si ideea aia mai veche, cu constructia sectorului de autostrada Comarnic - Brasov prin Banca Mondiala (cei mai multi probabil ca au presupus ca e doar pentru a nu se sifona bani din proiect, dar e si pentru a avea oameni capabili care sa gestioneze proiectul). Deci DA, un mare DA, nu avem capacitatea asta in Ministerul Sanatatii.

Ceea ce face si mai imbecila tevatura cu "de ce are Armata/Gheorghita campania pe vaccinare pe mana", cand Voiculescu insusi recunoaste ca ministerul lui este pe butuci.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2414
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Mărar »

McWilliams wrote: 16 Apr 2021, 18:29
3) "am considerat că alegerile au trecut și că suntem în guvern o echipă, care vrea sa construiască" Da, probabil de la atata echipa a ajuns sa paseze informatii spre public (fie prin mass-media, fie prin social-media) care sa-l puna pe superiorul ierarhic in fata faptului implinit.
Ministerele nu au autonomie? Toate trebuie sa raporteze catre prim ministru si apoi el sa fie cel care ia ie deciziile sau emite comunicari?
McWilliams wrote: 16 Apr 2021, 18:29
7) Daca tot zice ca a pus ATATA EFORT si ATATA TIMP si ATATA MUNCA si ATATEA RESURSE in acele proiecte mentionate, nu i se rupe inima sa le vada neterminate? Nu il doare sa stie ca munca lui si a ALTORA adusi/veniti pentru el/USR Plus/romani se poate duce pe apa sambetei cu "partidele vechi la butoane"? De ce nu-i recomanda binomului Barna/Ciolos ca, da, pot sa macane pe Facebook cat vor, dar sa si propuna un alt ministru astfel incat REFORMA sa mearga mai departe? Sau e mai bine sa faca pe Primadona, sa astepte... nu stiu ce asteptari are (el)/au (USR Plus). Sa demisioneze premierul? Sa il numeasca tot pe Voiculescu ministru? Sa o numeasca pe Moldovan ministru si pe Voiculescu secretar de stat? Sa ce?

Pare destul de clar ca o sa fie preluate, nu stiu cum de ai inteles altfel. Si lumea pare ca tine negiocieri in momentul de fata. Poate ca nu vor sa iasa cu o propunere doar ca sa fie respinsa in sfera publica? Imi dau cu presupusul la fel de mult ca tine daca incep sa-mi pun intrebari d-astea.
McWilliams wrote: 16 Apr 2021, 18:29 Ceea ce face si mai imbecila tevatura cu "de ce are Armata/Gheorghita campania pe vaccinare pe mana", cand Voiculescu insusi recunoaste ca ministerul lui este pe butuci.
Imbecila din partea mediei sau de unde, ca VV a facut mentionat destul de clar in diverse randuri ca anumite chestii nu intra in atributiile lui, intr-un mod nepotrivit de defensiv, daca e sa ma intrebi pe mine, dar csf.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Pai nu pare clar deloc, Marar. Alde Ciolos & Barna vor sa fie schimbat premierul. Sunt guralivi nevoie mare. Ori, fie si pentru opinia mea de parerolog neversat in Constitutie, pare foarte greu de obtinut. Pentru ca:

1) Premierul trebuie sa-si dea demisia (ori Florin Citu transmite mesajul ca nu a gresit nimic in privinta demiterii lui Voiculescu, deci pare ca nu ar avea un motiv sa-si dea demisia din cauza asta).

2) PNL-ul trebuie sa-i retraga sprijinul lui Florin Citu, insa nici asa nu il poate obliga sa demisioneze.

3) Trebuie sa se ajunga la un vot in Parlament, cel mai probabil ca urmare a unei motiuni de cenzura, ca sa fie demis premierul. Premierul este Guvernul - nu este demis doar Florin Citu, ci tot Guvernul.

4) Fie trebuie ca toata Coalitia sa voteze pentru caderea Guvernului, apoi aceeasi Coalitie sa voteze pentru un alt Guvern (sa zicem identic cu primul, dar cu alt premier). Ori asta suna a PSD + ALDE cu Grindeanu, daca nu ma inseala memoria. Alternativa este si mai naspa - USR Plus trebuie sa voteze cot la cot cu PSD si AUR. Si apoi cot la cot cu niste cineva sa intre in alta Coalitie. Ca doar n-or alege sa stea pe margine, acum, cand reprezinta vointa poporului pentru schimbare (queue up tearful, patriotic songs).


De fapt, singura chestie clara este ca USR Plus vrea ceva. La o negociere. Pentru ca se agita de zici ca le-a fost injurata mama. Si nu inteleg cum "sa ne DAI pentru ca l-ai demis pe Vladut" este compatibil cu ideea de POLITICA NOUA, OAMENI NOI, PRINCIPII SANATOASE, GRIJA PENTRU ROMANI si alta labareala a la USR Plus.


Iar legat de autonomia aia... Voiculescu, pentru intruchiparea unei corporate drone (ca cica vine din privat, din sistemul bancar), pare ca nu intelege cum functioneaza o scara ierarhica: cand iti pui seful intr-o pozitie dificila, mai des de o singura data, iti cam tai craca de sub picioare. Ca Voiculescu nu a iesit in public sa zica banalitati, ci chestii foarte groase - gen "astia masluiesc cifre!". Sar peste partea in care nu ofera cifrele (pe care le considera el) corecte si/sau metoda cum a ajuns la ele. Ideea in sine ca enunti enormitati de capul tau...
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

adevaru ca a trantit-o pe bine vlad la plecare din ministerul sanatatii. a dat-o la fix pentru toti cretinii covidioti din romania: se ascund morti

bravo vlad. multumim

ctp catre vlad: ati inundat casa ca sa nu ia foc. lul
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot], Bing [Bot] and 8 guests