Discuţii politice, ca la cafenea

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2414
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Mărar »

Hai ca Funeriu e de un anachronism barbar. Daca nu faci copii la 18 ani inseamna ca esti sclava coorporatista, pierduta societatii adevarate, scufundata in egoismul dorintei de a pleca in vacanta, in loc sa iti indeplinesti menirea sa scuipi plozi.

Mizer.

Iar daca mergem pe linia argumentativa, pare ca se rezuma la "pai nu e bine, ca nu e suficient, in loc sa facem acest lucru insuficient, mai bine nu facem nimic, pentru ca nu e suficient." :|
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2414
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Mărar »

Dan Alexe wrote:Daniel P. Funeriu, explicând, de pe poziții conservatoare, că-i bine să lăsăm copiii să facă copii: — “Nu toate tinerele doresc să lucreze 70 de ore pe săptămână în corporații, să bea latte macchiato şi să meargă în WE în Malta.”
Ne surprinde supărarea lui pe “macchiato”, pentru el, ca pedagog, asta fiind un simbol al corupției aduse de modernitatea stângistă. Însă “macchiato” e doar un espresso cu lapte. De ce o adolescentă care devine “mămică” (cum se exprimă el delicat) n-ar putea să bea macchiato?
Stai… te pomenești că subliminal i-a sugerat “machiată” sau “machită”. Dar de fapt are dreptate: azi bea macchiato, în loc să facă copii, iar mâine o să vrea să nu mai umble desculță.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Triggerix »

Mie personal argumentul cu "fetele de 12-13 ani care raman insarcinate oricum nu mai merg la scoala" nu mi se pare unul bun. In primul rand educatia sexuala nu este doar pentru fete, si sunt 100% sigura ca foarte putini diriginti vorbesc cu elevii (in special baieti) despre asta, asa cum a dat nenea asta de inteles si in al doilea rand, ceea ce am observat eu in randul cunoscutilor mei este o necunostinta a bolilor cu transmitere sexuala. Si vorbim aici de oameni educati, cu facultate si toate alea care nu stiau de existenta hpv-ului, de exemplu.

Deci da, domnului astuia ii lipsesc niste tigle de pe casa si modul in care a incercat sa motiveze respingerea legii cu educatia sexuala e stupid rau. Vorba romanului: atata s-a putut.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Uitându-mă pe profilul de fb al lui Funeriu, nu cred că este împotriva educației sexuale.

Spoiler for Postarea (lungă) din care cred că a fost extras acel pasaj:
Image

Recunosc că nu am avut răbdare să citesc tot tot, nici nu am găsit pasajul acela, dar ce spune mi se pare corect în mare legat de educația sexuală în școli. Nu știu exact cine sunt propăvăduitorii hypersexualității (și mi-ar fi frică să-l întreb) de care vorbește la început, dar eh, să nu lăsăm perfectul să fie în calea progresului cum se spune.
Spoiler for răspunsul lui la critici:
Image
Sunt de acord cu Funeriu că articolul din educatie privata (aici) este destul de manipulativ dacă de aici vine ce a postat ola. Îl citează selectiv și tragi concluzia că este împotriva educației sexuale în școli.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Okay, snowflakes - decizia de a ti-o trage sau nu prin gimnaziu/liceu este prea putin influentata de factorul "educatie in scoala". Corect, este influentat de nivelul de educatie al individului care consimte la actul sexual. Dar nivelul ala de educatie este un cumul a mai multe chestii, unde scoala nu prea prinde top 3. Se intelege ca sarim din schema segmentul de elevi/minori care, si fara educatie sexuala in scoala, tot reusesc sa invete niste chestii minime despre activitatea sexuala ("nu inseamna nu", "protectia este pentru ambii parteneri", "actul sexual e strict decizia a doua persoane - nu mai multe, nu mai putine" etc.).

Minorii care devin activi dpdv sexual tind sa faca asta pentru ca: familie, "prieteni" (muuuuuuuuuuuuuuuuuulte ghilimele aici), cerc de cunoscuti, statut social, pana la urma, ce vede si ce aude pe la TeVeu' (vezi postarea aia cu emisiunea de la Antena, si nu numai, unde forteaza "cuplurile" sa-si spele rufele in public cu scopul de a prezenta drama pentru rating si vizualizari), ce vede si ce aude pe social media (unde pulifrici gen Shelby - sau cum i-o zice - fac educatie in masa pentru doritori) etc.


Legea aia cu educatia sexuala in scoli este si slaba (la nivel de continut), si proasta (la nivel de implementare), si cvasi inutila (la nivel de cui se adreseaza). Pai in ultimii ani tot apar stiri cu rata abandonului scolar de te iei cu mainile de cap. Aia care se lasa de scoala tind sa fie a slow drift; nu esti elev model si BOOM, de maine nu mai vii la scoala, ci incepi sa lipsesti de la scoala putin cate putin si sa ignori scoala putin cate putin pana cand observi ca aproape nimanui nu-i pasa de tine.

A pune un prezervativ pe o banana este o chestie si amuzanta, si utila. Dar degeaba faci asta SI DOAR ASTA, daca in afara scolii ba ti se zice ca o sa te iei cu un handralau imediat ce faci 14 ani, ba ti se zice ca nu trebuie sa ai treaba cu sexul pana te casatoresti, altfel plange Dumnezeu, ba apar presiuni ca "uite, fato/baiatule, cam toti si-au tras-o - vrei sa fii ultimul, sa te strigam pe strada "aia virgina/ala virginu'?", ba vezi cine stie ce videouri si... bleah, prea lunga discutia.

Asta ca sa nu mai zic ca sunt ATATEA si ATATEA cadre didactice care nu pot sa-i invete pe copii chestii banale, iar acum vrei sa le arunci in carca si educatia sexuala. De bun ce e sistemul de educatie romanesc, ala de produce analfabeti functionali pe banda rulanta, niste analfabeti sexuali ar merge ca bomboana pe coliva.


LE Iar la replica ca exista si fete/femei care vor copii la 18 si nu un job la corporatie, cred... CRED ca este extrema opusa la "o sa am copii atunci cand voi fi stabil dpdv financiar, emotional, fizic etc.". Eu imi invidiez fostii colegi de facultate care s-au casatorit imediat dupa facultate (pana in master), iar care pana in 30 de ani au deja copii (recte, mai multi de unul) cu varsta de clasa 0. Ii invidiez pentru curaj. :smile: Nu pot zice ca sunt needucati sau ca vor doar sa toarne copii.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Mahdi »

Să nu se mai facă nimic, că oricum murim și n-are rost.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2414
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Mărar »

McWilliams wrote: 18 Jun 2021, 18:56 Okay, snowflakes - decizia de a ti-o trage sau nu prin gimnaziu/liceu este prea putin influentata de factorul "educatie in scoala".
Adevarat, trebuie sa vrea si altcineva sa o faca cu tine.
La mine de exemplu dorinta de a face sex a precedat actul cu vreo 10 ani, cand iesisem deja din invatamantul de stat. :lol:

Si totusi, credeam ca subiectul discutiei e educatia sexuala, nu educatia abstinentei.


In fine... retorica asta din partea conservatorilor; sa nu le zicem copiilor despre sex, ca-i facem hypersexuali* , sa nu le explicam de ce se tin barbatii de mana, ca ii facem gay... :lol:

Si cica noi suntem snowflakes

*wtf does that even mean? did they not hear about puberty?
**si cireasa de pe tort, nu e ok sa fie hypersexuali, dar e ok sa fie mamici la 17 ani
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Ferrrrrrrrrdinand wrote: 18 Jun 2021, 10:54

welp sunt chior, pentru că am ratat postarea în care spunea chestiile alea deși era chiar sub cea pe care am citit-o
Spoiler:
Image
nu e împotriva educației sexuale, but... mda, e prea penibil, fuck him
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Exxon Lobbyists Reveal in Secret Recordings How They Manipulate Politicians and the Public

To set up the sting, representatives from Unearthed posed as recruitment consultants looking to hire a DC lobbyist for a major client. They then had Zoom calls with two senior Exxon staffers: Keith McCoy, Exxon’s senior director of federal relations, and Dan Easley, who formerly worked as an executive branch and regulatory team lead for federal relations. The Unearthed team asked both men about their time at Exxon and the company’s lobbying on environmental issues, while secretly recording both calls, which took place in April and May.

McCoy was at Exxon when the company initially rolled out its support for a carbon tax in 2017. During his Zoom interview, he called a carbon tax an “advocacy tool” and “great talking point.”

“Nobody is going to propose a tax on all Americans and the cynical side of me says, yeah, we kind of know that but it gives us a talking point that we can say, ‘well what is ExxonMobil for, we’re for a carbon tax,’” McCoy said. (Not to brag, but we kind of called this when we wrote back in March that API was only coming out in support of a carbon tax now because it had spent years poisoning the well to make any sort of bipartisan agreement realistically impossible at this point.)

McCoy also told the interviewers that Exxon had poured money into “shadow groups” in order to fight against climate science. According to Greenpeace’s release, this marks the first time that a sitting executive at Exxon had admitted to the company’s role in funding dark money denier efforts.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Ma bucur. Si pt ca aur a luat o grav la cioc de la moldoveni
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Bogdan »

A iesit Dragnea de la racoare si nicio reactie pe aici? Se vedere ca ne-am invatat cu binele. Sper doar ca se va retrage in Brazilia si nu ii trece prin cap sa reintre in politica, prin filiera AUR, de exemplu.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by cg1700 »

S-a dezbatut deja subiectul pe discord.
Image
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Bogdan »

cg1700 wrote: 16 Jul 2021, 12:01 S-a dezbatut deja subiectul pe discord.
Bloody hell, asa aflu si ca exista Discord? Thanks, Dragnea?

Imi dai si mie un link, pls?
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by cg1700 »

Image
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

PNL ar putea avea 9.771 de directori de școli, în august, garantat Iohannis. „Să spunem adevărul: fiecare își dorește să aibă în partidul lui un director de școală” – Virgil Guran, liderul senatorilor PNL

„Haideți să nu ne mai ascundem, să spunem adevărul: fiecare își dorește să aibă în partidul lui un director de școală, mai ales într-o comună, unde directorul de școală dă tonul, este adevărat”, a declarat senatorul Virgil Guran, liderul grupului PNL din camera superioară a Parlamentului, cameră decisivă pentru legile care vizează Educația.
Alex Khan1
Space Invader
Posts: 37
Joined: 15 Apr 2021, 17:37

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Alex Khan1 »

Intru si eu dupa o absenta indelungata sa vad ce se mai discuta pe politica. , terminand masteratul cu media 9 fix cu felicitari, si negasind un forum strain care sa nu fie toxic, nici loc de munca .....si JEEEEZAS, ce se discuta pe aici?


Fete insarcinate, Dragnea eliberat, Moldova, snowflakes , dar si mai grav...... certurile dintre Citu si Orban?
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Mahdi »

Ne plictisim și noi, dacă Trump și-a amânat anii grei de pușcărie proorociți de alții...
REMEMBER CITADEL
Alex Khan1
Space Invader
Posts: 37
Joined: 15 Apr 2021, 17:37

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Alex Khan1 »

Mahdi wrote: 23 Jul 2021, 08:58 Ne plictisim și noi, dacă Trump și-a amânat anii grei de pușcărie proorociți de alții...
Esti fan urangutanului portocaliu?
Dupa ce a nenorocit nu doar America, ci si o intreaga planeta in doar 4 ani, nu crezi ca ar trebui sa raspunda pentru faptele sale si sa suporte consecintele?

O sa ajunga cat de curand, rabdare, deja organizatia Trump e anchetata pentru evaziune fiscala si bisnita la scara larga, avocatul sau Rudy Giuliani e investigat pentru mizeriile pe care le-a facut (inclusiv in Romania) si are interdictie sa-si mai presteze activitatea de avocat in New York, Trump e investigat pentru fraudarea alegerilor, are acuzatii gramada pentru hartuire sexuala si rasism pe numele sau, toate retelele de socializare il cenzureaza.

Eu nu inteleg de ce ai vrea ca un asemenea om sa fie in libertate, mai ales dupa ce a nenorocit America cu pandemia si razboiul comercial si dupa atacul asupra Capitoliului.

Si simplul fapt ca nu va mai putea candida la alegerile din 2024 si ca republicani nu-i vor mai oferi suport si il vor sprijini pe Ron DeSanti e suficient.
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot], Amazon [Bot], Bing [Bot] and 7 guests