Discuţii politice, ca la cafenea

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

Well, then I'll get my popcorn 'cause both sides are trash.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Eu pot sa apreciez ca monumentul de cultura numit Nastase si-a adaptat limbajul astfel incat Banciu sa-l priceapa (mesajul - n.b.) fara sa aiba nevoie de translator. Insa ca o nota personala, in incheiere, as fi pus si o injuratura in franceza - asa, pour les connaisseurs.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1380
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Fular »

Je vois ce que tu as fait la.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Adrian nastase si cultura.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

Ironia face ca omul chiar e cult si inteligent, pacatul lui insa e ca are caracter de coada de topor.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Cult fata de alti oameni care sunt si au fost in psd poate. Asa da

Bine in tara asta sunt mult prea multi oameni carora daca le ceri sa dea exemple de oameni de cultura zic adrian paunescu si vadim tudor. Eventual si dan puric
Last edited by ola small dickie on 14 Nov 2017, 20:27, edited 1 time in total.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by rdo »

I'm with zombie on this one, Nastase chiar e un om cult, pacat ca e un jeg de om
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

De Paunescu n-as zice ca era mare branza de cult, dar Vadim era. Insa si in cazul astora doi vorbim de doua gunoaie de oameni, asa ca tot degeaba ar fi avut cu ce daca si-a folosit calitatile in directia pe care a folosit-o.

Faptul ca un om cult injura nu-l face mai putin cult, ci doar un badaran.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Waaagh! »

De fester nu zice nimeni nimic? Cunoscator al lucrarilor lui Plinius!
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Mahdi »

Lol. Cred că avem definiții diferite pentru "om cult". Nici Vadim, nici El Însuși nu mi s-au părut niciodată intelectuali fini. În cazul lui Vadim avem o "cultură" papagalicească, patriotardă, de țață colecționară de Biblioteca pentru Toți, iar la Năstase e o spoială fină, de parvenit cu complexe. Da, în comparație cu sfertodocții ce le populau/populează partidele poți să le zici oameni culți. Dar doar în contextul ăsta.
REMEMBER CITADEL
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

Eu personal cred ca Vadim s-a folosit de retorica aia patriotarda din oportunism, iar aici ajungem iarasi la caracter. N-am zis ca ar fi intelectuali de elita, dar spre deosebire de vasta majoritate a oamenilor aia sunt "mai culti". Iar Romania in cazul sau particular duce lipsa destul de mare de elita intelectuala, si nu de acum ci de vreo 70 de ani.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Waaagh! »

Cred ca Romania duce in primul rand lipsa unui reper moral. In rest, da, bondarul fecund e un titan al culturii fata de sobolanul cu elice sculer matritzer (sef al camerei deputatillor la un moment dat, nu ca actualul "decat" ar fi mai breaz), ciordake parasutat de la fabrica de mobila la ministerul justitiei si seful comisiei juridice absolvent de mecanica fina. Ca sa-i zic numai p-aia care-mi vin repede in minte. :lol:

Altfel, un penibil si coisan. N-am putut niciodata sa-l ascult dincolo de cateva propozitii si sa nu ma intreb ce vrea totusi de la viata. Gandeste tare si departe, ma depaseste.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by sebas »

Lipsa reperului moral nu poate fi cauză ci doar efect.
dump CHA
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

Nu cred ca e un fenomen particular Romaniei asta cu lipsa reperului moral, in toate tarile vestice ai parte de acest lucru de foarte multi ani.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

O pagina din comunismul romanesc ce merita citita

https://pressone.ro/cataline-suntem-cu-tine/


În duminica de 22 noiembrie 1987, după o săptămână de la revolta braşovenilor, studentul Cătălin Bia s-a aşezat pe o bancă, în fața cantinei din complexul Memorandum.

Ţinea în mâini un carton pe care scria: "Muncitorii arestați nu trebuie să moară".
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Nastase este "cult" fata de Mickey Mouse sau nea mustata demna de YMCA asa cum si Banciu este "cult" fata de Dan Diaconescu. Tetelu sau Maruta. Intrebarea pe care ti-as adresa-o, Zombie, este: daca ai un caracter infect si folosesti bruma de cultura generala si/sau deschidere culturala pe care o ai in folosul nemerniciei proprii, nu te face asta o mizerie la patrat, fata de o mizerie standard ca cei numiti mai devreme (la categoria "fata de")? Cause I consider it a waste of oxygen, time and brain cells - sa citesti, sa asculti, sa vizionezi franturi de cultura, numai ca apoi sa ALEGI sa te stergi cu cea cultura la cur.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Waaagh! »

Comisia Europeana nu renunta la MCV inca cel putin un an: "Provocarile la adresa independentei sistemului judiciar reprezinta o serioasa sursa de ingrijorare"
"Provocările la adresa independenței sistemului judiciar reprezintă o serioasă sursă de îngrijorare", arata Comisia Europeana intr-un comunicat de presa care sumarizeaza Raportul oficial privin MCV. "Comisia nu poate încă să concluzioneze că obiectivele de referință ale MCV sunt, în acest moment, îndeplinite în mod satisfăcător, deși datorită progreselor înregistrate unele obiective se apropie de acest stadiu", se mai arata in comunicat. Un alt element important e anuntul Comisiei ca o noua evaluare MCV va fi realizata spre sfarsitul anului 2018, ceea ce inseamna ca cel putin inca un an mecanismul va fi activ.
Hooo, boi. Iar o sa-i creasca grecului tensiunea.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Excelent!
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by rdo »

Klaus Iohannis wrote:Independența justiției și lupta împotriva corupției vor fi puse în pericol dacă actuala coaliție de guvernare va modifica legile justiției așa cum și-a propus. Comisia Europeană a tras astăzi, prin raportul MCV, un serios semnal de alarmă în acest sens. România nu se poate întoarce în trecut din cauza unor oameni politici care refuză să accepte că datoria lor este să lucreze în slujba cetățenilor, și nu a unor interese partizane sau de grup. Voi uza de toate atribuțiile mele constituționale pentru a asigura independența justiției și consolidarea statului de drept.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

GO IOHA!
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: Semrush [Bot] and 9 guests