Discuţii politice, ca la cafenea

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Rise Project publică joi o investigație menită a limpezi mecanismul de spălare a banilor Tel Drum printr-o suveica de firme ”fantoma” si ”bidon” , care au ajuns si la firmele de consultanță ale jurnaliștilor de la Antena 3, Radu Tudor, Bogdan Chireac, Camelia Voiculescu, în firmă cu Mirel Palada.
Produsele pentru care au fost plătiți, însă, nu au putut fi văzute vreodată pe portalurile pe care le administrează ci in emisiunile zilnice pe care le realizeaza la Antena 3, scrie Rise Project.

http://revista22.ro/70267824/banii-teld ... alada.html
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Waaagh! »

Mai repede cu legile alea baieti, ca va infunda astia samadaul.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Waaagh! »

Image

:lol: :lol: :lol:
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3669
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by marvas »

as vrea sa vad un pesedel citind cu voce tare sloganurile astea fara sa il pufneasca rasul.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Sula cu urechi, ala de e secretar la Partid. Sunt sigur ca specimenul in cauza poate citi pasaje din Deuteronom pe care, la urma, sa i le atribuie lui Soros/statului paralel. Fara sa clipeasca. La fel de sigur pe el ca CEO-ul si/sau CFO-ul de la EA cand vorbeste despre lootboxes si conexiunea lor cu jocurile video.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Waaagh! »

La fester ma gandeam si eu, si probabil ca mai sunt destui, chiar si fara trogloditii mei preferati din Mehedinti. Nu de imbecili duce lipsa P$D. :lol:
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Image
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

"Desant al ambasadorilor straini la Ministerul Justitiei. Tudorel Toader discuta cu zece ambasadori despre "recentele evolutii legislative" si despre "echilibrul si separatia puterilor in stat""

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-22 ... r-stat.htm
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

http://www.hotnews.ro/stiri-politic-221 ... -hotii.htm


VIDEO Parlamentarii USR, tactici de gherila impotriva PSD la Legile Justitiei: Folosesc portavocea cand li se taie microfonul, opresc sedinta cu pancarte pe care scrie Hotii

ma bucur ca i-am votat
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Waaagh! »

[quote="Serban Nicolae (PSD) catre Cosette Chichirau (USR), care il facuse "penal""]Sunteti atat de proasta, este incredibil ce spuneti. Penala e mama care v-a facut asa nesimtita.[/quote]

classy
„Am poza ca sunteti sofer”, a constinuat Chichirau.

„Am o poza in care dvs. faceti sex anal”, a raspuns senatorul PSD.
outstanding
Last edited by Waaagh! on 6 Dec 2017, 16:47, edited 1 time in total.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

VIDEO Serban Nicolae (PSD) catre Cosette Chichirau (USR), care il facuse "penal": "Sunteti atat de proasta, este incredibil ce spuneti. Penala e mama care v-a facut asa nesimtita"

http://www.hotnews.ro/stiri-politic-221 ... imtita.htm
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Mahdi »

Image
REMEMBER CITADEL
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

Eu stiam ca atunci cand faci o contra-insulta trebuie sa fie cumva legata de insulta initiala. Sa inteleg ca pentru Serban Nicolae a fi soferul lui Catalin Voicu presupunea si niste runde de tavaleala?
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

iarna asta o sa se intample lucruri. nu are cum sa nu. sper
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Waaagh! »

Eh, cam optimist, stimabile. Trebuie s-o sfecleasca in cel mai porcos mod sau sa ne transforme in motherfucking Laos ca sa nu stai stresat pana-n 2020.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Da, m am uitat acum pe legi, cred ca putem sa ne luam gandul si de la dizolvarea parlamentului

O sa ma afund in jocuri pe calculator

Situatia e precum zice si cartarescu in ultima postare de pe facebook. Asta e Romania acum

“Corabia” lui Matei Vișniec n-a fost profetică numai in 1989, rămâne profetică și azi, când ne scufundăm iarăși în dictatură:

Corabia se scufunda încet noi ziceam
şi ce dacă se scufundă corabia şi mai
ziceam orice corabie se scufundă
într-o zi şi ne strîngeam mîinile
ne luam rămas bun

dar corabia se scufunda atît de încet
încît după zece zile noi cei care
ne-am dat mîinile încă ne priveam
ruşinaţi şi ziceam nu-i nimic asta-i
o corabie care se scufundă mai încet
dar pînă la urmă se scufundă iat-o

dar corabia se scufunda atît de încet
încît după un an încă ne era ruşine
nouă celor care ne-am dat mîinile şi
în fiecare dimineaţă ieşeam unul cîte unul
măsuram apa hm nu mai e mult se
scufundă încet dar sigur

dar corabia se scufunda atît de încet
încît după o viaţă de om încă
mai ieşeam unul cîte unul şi priveam
cerul şi măsuram apa şi scrîşneam din dinţi
şi spuneam asta nu e o corabie
aste e o...
asta e o...
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Situatia e precum zice si cartarescu in ultima postare de pe facebook
Oh, noes! Pe cand un amendament la legile justitiei care sa-i interzica lui Cartarescu folosirea de conturi social-media?
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Dan Barna, presedintele USR, pe Facebook:

"Apel la unitatea opoziției și societății

Fac un apel cu bună credință la unitatea opoziției parlamentare, la unitatea societății civile și la unitatea tuturor cetățenilor responsabili.

Aceste zile și cele care urmează sunt definitorii pentru statul nostru. Suntem în situația ca un grup infracțional, sub justificarea mincinoasă a unui mandat popular primit pentru cu totul altceva, să preia România, justiția și instituțiile ei, pe persoană fizică și de partid.

Ziua de miercuri a arătat că printr-o bună colaborarea parlamentară a opoziției pe durata ședinței și prin suportul și susținerea cetățenilor a fost posibilă blocarea votului final de adoptare a modificărilor infame și nemernice la doua dintre legile relative la justitie (statutul judecătorilor si procurorilor și legea despre integritate în exercitarea funcțiilor publice).

Faptul ca succesiv, parlamentari din întreaga opoziție, au venit la microfon, utilizând argumente diverse de procedură parlamentară, generând până la finalul zilei o situație care a făcut imposibil votul final este un excelent exemplu că este necesar și se poate.

Faptul că cetățenii au înțeles demersul și efortul nostru și au venit la gardul Parlamentului să susțină lupta pentru o justiție independentă este confirmarea faptului că mesajul opoziției din Parlament este mesajul societății conștiente că în aceste zile se jocă, din nou din păcate, viitorul generațiilor viitoare, viitorul acela al copiilor care am vrea să rămână aici și să nu mai vrea să plece scârbiți dintr-o țară condusă de infractori și senatori cu limbaj de derbedei.

După cum ați aflat ieri PSD a introdus o inițiativă de modificare a regulamentului Camerei Deputaților prin care liderii grupurilor parlamentare sunt eliminați din Biroul Permanent (un fel de guvern al parlamentului) , amendamentele respinse nu mai pot fi dezbatute în plen iar celelalte sunt expediate cu un singur vot. Plenul Parlamentului devine o mașină de vot ridicolă din care dialogul și dezbaterea sunt eliminate. Aceasta este calea explicită spre dictatură.

In acest context opoziția trebuie să fie unită și solidară cu societatea și fac apel din nou să ne utilizăm toată energia, responsabilitatea și creativitatea pentru a găsi mijloace pașnice, legale și parlamentare pentru a ne opune acestei confiscări a statului de către un partid care a ieșit demult din principiile democrației."
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Poate am inteles eronat burtierele si news alert-urile, insa daca nu, versiunea scurta si de Antena 3 ar fi "Ciolos isi face partid".

O initiativa buna, cu o motivatie excelenta in spate, insa cu un esec lamentabil in viitor. Mai degraba unul apropiat, nu chiar departat. Imi pare sincer rau pentru Dacian Ciolos, insa felul in care se "construieste" si se "tine in viata" un partid politic in Romania se identifica aproape 100% cu ceea ce el (si cei care sunt langa el si cei care cred in el) vrea sa distruga si sa elimine din Romania: ierarhie feudala in partid, pile si relatii prin aparatul de stat, mita, coruptie, "ce-mi oferi la schimb ca sa te sustin/sa aduc oameni la miting/sa vorbesc frumos de tine prin presa etc.?", indivizi extrem de dubiosi care rezista in politica precum gandacul de bucatarie pentru ca "stie sistemul" etc.

In alte cuvinte, un nou USR. Cu MAREA diferenta ca Dacian Ciolos, in felul lui neflamboiant, este mai carismatic decat Nicusor Dan la puterea Clotilde Armand. Si tot nu va fi suficient. Si tot se va termina intr-un spectaculos act de autodistrugere, in care "niste oameni care stiu mai bine", o data capatati cu niste pozitii (in Parlament, prin primarii, in consilii judetene etc.), vor lua ideea lui Ciolos, insa vor renunta la Ciolos. Pentru ca, citat aproximativ, "partidul nostru nu este Ciolos. ii multumim ca ne-a adus aici, insa trebuie sa ne despartim", incheiat citatul.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests