Discuţii politice, ca la cafenea

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Problema ar fi ca aceleasi persoane se regasesc in mai multe firme care au relatii intre ele. Si nicaieri nu le-a sunat beculetul ca ar putea fi conflict de interese.

Iar la faza cu sora-sa, au angajat-o pe post de director/manager la un start-up de croitorie, basically, ca apoi sa plateasca o firma "externa" pentru aceleasi servicii. Iar firma aia de croitorie a fost capusata destul de evident (poate a fost o actiune de pionierat la vremea aia, dar acum pare un model standard) - angajezi minimum de oameni necesari pentru a atinge cerintele impuse de proiectul european, ii platesti cu minimum necesar, nu le platesti contributiile la stat ca sa intri in datorii si sa poti inchide firma pe calea "naturala", insa faci repede contracte consistente pentru consultanta financiara, studii de impact, studii sociologice, actiuni de marketing, achizitii prin incredintare etc. ca sa apoi sa constati ca firma initiala este nesustenabila si trebuie inchisa.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by juve3332 »

Bun, tu ai descris acolo un modus operandi valid de inselaciune. Ce legatura are ca era sora-sa sau o persoana neinrudita?! Faptul ca era sora, un prieten sau un angajat oarecare nu are relevanta in cazul descris de tine. Il face pe Barna mai odios ca a incercat sa fure alaturi de un cunoscut decat de un strain pus pe capatuiala?!

Cat despre faptul ca aceeasi persoana facea parte din mai multe firme, repet, nu este o ilegalitate sau vreo imoralitate. De-abia daca sora-sa facea parte din board-ul de la stat sau bani europeni care aloca sumele si i le dadea unei firme care apartinea lui Barna puteam vorbi de incompatibilitate.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Pentru ca nu poti spune "ah, nu stiam ca X (sora-mea, partenerul de antreprenoriat) este parte si din fimea mea, si din firmele cu care firma mea avea relatii comerciale" cu o mima serioasa. Nu asa cum poti spune ca n-ai auzit in viata ta de sora finului primarului din urbea Y. Lantul e prea scurt ca sa pledezi pentru ignoranta - fie esti prost, fie esti marsav. Si nu vorbim de persoane care erau femei/barbati de serviciu in ambele firme, ci de persoane cu drept de decizie/de semnatura.

Este... dubios (poate ilegal, sigur imoral) sa nu declari un potential conflict de interese. In afaceri. Cu banii altora. Eu nu pretind ca Barna (sau altii apropiati lui) a(u) furat pentru ca nu am acces la informatii certe in acest sens. Pretind doar ca scuza ca "nu mi s-a parut relevant sa declar un potential conflict de interese" nu functioneaza pentru cineva care se vrea corporatist, inteligent, deschis la minte etc. Nu e nimic diferit fata de "mi-am angajat nevasta, fiica, ginerele si soacra in cabinetul meu de parlamentar/in primaria pe care o conduc - CE ESTE ILEGAL AICI?!" dpdv logic.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by juve3332 »

Tati, ce legatura are o firma privata cu toate astea?! Poti sa-ti angajezi in firma ta orice ruda doresti pe orice post. Da, chiar si intr-o firma care primeste fonduri de la stat sau UE. Comparatia cu primariile sau birourile de parlamentari e aberanta. Pai acolo vorbim de oameni alesi printr-un vot popular si de institutii ale statului, nu de firme infiintate in nume propriu de un cetatean.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Iar abuzez de citatul USR "Daca nu este ilegal, este macar imoral". Insa...

Firma lui Barna nu a lucrat cu capital privat - au fost fonduri UE si confinantari de la buget (central sau local). Banii folositi in astfel de entitati antreprenoriale trebuie justificati. Ori vorbim de o croitorie care avea nevoie atat de un director de marketing (Barna's sibling), cat si de o firma de consultatie in acelasi domeniu (de 30'000 de lei, mind you). O croitorie care, in trei ani de zile, s-a "laudat" cu un contract pe cateva sute de camasi, vandute la mai putin decat pretul de productie. Dar care isi bugetase fonduri pentru marketing (pliante, pancarte, billboards, radio ads, the works), pentru impact social, pentru aparatura - toate care, ce coincidenta, s-au dus catre cunoscuti de-ai lui Barna. Sau o firma de fotocopiere care avea contracte doar cu alte firme ale autoritatilor locale. Adica nu conta costul, conta ca "il stiu pe ala, pot sa lucrez cu ala".


Eu inteleg ca o firma care se constituie doar pentru a da de treaba unor persoane dezavantajate (handicap fizic, handicap social etc.) nu poate avea macar sanse egale (ca sa nu zic ca nu poate avea sanse reale) de a fi competitiva pe piata. Insa sa-ti implici familia si/sau prietenii pe banii altora, stiind ca ideea este nesustenabila, ca apoi sa termini firma prin faptul ca nu poti plati cotizatii pentru angajati (angajatii care sunt motivul inceptiei firmei)...


Tu nu cred ca intelegi ca "firma" lui Barna din cea investigatie este la fel de privata ca o buda publica.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by juve3332 »

Tati, cunosc o gramada de firme si ONG-uri care cu asta se ocupa. Problema este daca tu pleci de la inceput cu ideea de a sifona banii, nu cine este angajat acolo, poate sa fie si mama si tata si toata clasa ta din liceu. Cat timp rubedeniile si cunostintele se afla doar de partea baricadei care primeste bani, nu si acolo de unde banii sunt alocati, faptul nu reprezinta o problema, nici legal, nici moral. In fine...
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Triggerix »

Off topic but TIL my kink is juve calling McWilliams "tati".
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by rdo »

User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

legat de subiect ieri ctp a zis live invitat la digi24: lasa-i in pula mea (citandu-l astfel pe un pompier sau ce era din filmarea de mai sus)

cool

https://www.digi24.ro/stiri/actualitate ... V3g_BETpd8
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

"Asociația care construiește cu bani din donații un spital pentru copiii bolnavi de cancer denunță o postare a Gabrielei Firea: ”Ce fel de om să fii să îți bați joc de implicarea oamenilor în timp ce porți cruci și te declari credincios?”"

https://www.g4media.ro/asociatia-care-c ... -in-t.html
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

CTP:

Tăcerea mieilor

Când am apărat cu duritate Digi24 în fața pretenției dlui Mihai Șora-emag ca postul să se desființeze, pentru că s-ar fi aservit PSD, am spus că dacă voi constata eu compromiterea postului Digi24, nu mă mai vedeți prin studio.
Un prim pas spre acest gest a fost făcut aseară, prin emisiunea realizată de primarul general G. Firea, avându-i ca public de figurație pe dnii C. Prelipceanu și R. Kiss. Firea a vorbit 80% din timpul emisiunii, plasând tot ce a vrut. Principala ocupație a dlui Prelipceanu a fost să tacă asurzitor și să dea din cap aprobator. Când a pus una dintre cele nu știu dacă mai mult de 5 întrebări, dl Prelipceanu a avut un ton prevenitor, de scuză, ca să nu zic umil, „Nu vă supărați, doamnă primar general, totuși trebuie să vă întreb ceva...”.
Textul oribil al femelei scatofile Budeanu, împotriva celor două doamne care muncesc voluntar pentru copiii bolnavi de cancer, pe care și l-a asumat și l-a distribuit primarul general al Capitalei, trebuia să-i fie citit în față, tare și cu dicție, năpârcii Firea – eu asta aș fi făcut, nu să-l ascund „pudic” într-un unghi de ecran aproape ilizibil.
Dureroasă emisiune din punct de vedere moral și profesional pentru un veteran ca mine. Încă una-două din astea, și nu ne mai întâlnim decât pe Republica și facebook, stimați telespectatori Digi24.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by MC »

Mare pierdere :lol:
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Pierdere, nepierdere, emisiunea in cauza mi-a adus aminte de "interviurile" de laBe1TV, dintre Basescu si Turcescu.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

"Europa FM a decis să returneze toți banii de publicitate încasați de la Primăria Capitalei condusă de Gabriela Firea / Decizia vine în urma atacurilor lansate de primăriță la adresa fondatoarelor asociației ”Dăruiește viața”"

https://www.g4media.ro/europa-fm-a-deci ... -asoc.html
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »




era misto ca cretinul chiryieieac sa aiba o secunda de blackout si sa-i futa una de sa sara nebuna prin studio ca titirezu
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

"Începând cu data de 30 octombrie 2019, colaborarea noastră cu Dana Budeanu a încetat. PRO TV este liderul televiziunilor din România și a susținut dintotdeauna cauze care au adus schimbări reale în viețile oamenilor, fie că vorbim despre lupta împotriva cancerului, sprijinirea copiilor abandonați sau protecția mediului înconjurător. PRO TV inspiră românii să fie mai buni prin divertisment de calitate, informație și ne dorim ca valorile pe care le promovăm, printre care se află onestitatea, responsabilitatea, pozitivitatea să se reflecte și în acțiunile partenerilor noștri."

ole

cu atat mai misto e ca dana budeanu acum 2 ore face o postare in care zice ca ea nu-si cere scuze si din respect pt postul pro tv, un post independent politic, cu care colaboreaza

dupa o ora pro tv ii taie colaborarea :)))
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by rdo »

ola small dickie wrote: 31 Oct 2019, 13:58era misto ca cretinul chiryieieac sa aiba o secunda de blackout si sa-i futa una de sa sara nebuna prin studio ca titirezu
Vorba cuiva de pe Facebook: Chirieac da cu limba, nu cu pumnul
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

OLEEE OLEEEE IA LA MUIEEEE PESEDE

Ce frumos. luni cade guvernul psd si in weekend dancila nu va intra in turul 2 la alegerile prezidentiale
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by rdo »

Doamne-ajura, sper sa fie prezenta mare la vot
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Da, e absolut necesar, doar asa o sa iasa barna pe 2
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 9 guests