Discuţii politice, ca la cafenea

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

is this the real life, is this just psd
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Omul este optimist. Ca sa venim din viitor, inseamna ca musai am avut un prezent. I am not feeling it, but it apparently exists!
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Waaagh! »

Mohammed bin Salman, prințul Arabiei Saudite: “Orientul Mijlociu este noua Europă”

:lol: :lol: :lol:

Intre doua decapitari, o schingiuire publica si o dezmembrare in buda consulatului, e loc si de-o Noua Europa.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by MC »

Bine zici!
:lol: :lol: :lol:
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

It gets even better:

Saudi prince meets Khashoggi's son on tense day in Riyadh


dupa ce-l omoara il forteaza pe fiul lui sa dea mana cu el. Asta inseamna sa fii dictator. :lol:
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Triggerix »

https://hungarytoday.hu/ignorant-juncke ... ia-speech/

"His worlds caused a public outcry in Hungary. Due to the consequences of World War I, Hungary lost two-thirds of its territory including Transylvania. Romania annexed the region despite the fact that Romanians made up just 53 percent of the population. The Hungarian public still remembers the anniversary as a historic tragedy."

Nu stiu de ce aveam asta la recomandate but I lol'd
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Alo ce faci germania?

"Jurnalistul care a protestat în timpul vizitei de stat în Germania a lui Erdogan va fi deportat în Turcia"

https://www.g4media.ro/jurnalistul-care ... urcia.html

ma gandeam, daca ma mai trimit o data astia de la serviciu in turcia (m-au trimis o data in 2016) si acolo autoritatile ma vor aresta pt ca am shareuit pe facebook chestii anti conducerea lor actuala?
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

https://www.theguardian.com/world/2018/ ... ctatorship

Jair Bolsonaro e noul președinte al Braziliei începând de astăzi.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Alt cretin presedinte de tara
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by zme-ul »

ola small dickie wrote: 29 Oct 2018, 09:34 Alt cretin presedinte de tara
eu nu inteleg la ce astepti, atat timp cat stanga invarteste cacatul drepta nu va sta degeaba
人は地獄を作った
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

"Deputații PSD la dezbaterea moțiunii simple pe Justiție: E bine că nu mai zornăie cătușele prin restaurante și pe străzi / Justiția este o temă falsă / Abuzul în serviciu este fapta celui care muncește și mai greșește"

https://www.g4media.ro/deputatii-psd-la ... ncest.html
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Dragnea a răbufnit: Cu ce dracu' mă avantajează? Că mi-au distrus viaţa. M-am săturat! Vorbiţi cu Iohannis să mă împuşte


Încet încet Dragnea începe să-și piardă capul de tot. Mă întreb de ce e așa supărat, nu par o tactică declarațiile lui din ultimul timp. Mă miră fiindcă aparent PSD a câștigat deja. Singura chestie e că nu s-a dat încă amnistie dar în rest legile au fost votate și unele (dacă nu toate) au intrat în vigoare.

ffs au trimis jandarmii pe 10 august să ne bată și n-au pățit nimic încă. Also ce-i cu toți oamenii ăștia de sus care se plâng când le vine o piedică că "le-a distrust viața"? :lol: something something privilege smh
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

e suparat pt ca deocamdata el inca intra la parnaie cand se da verdictul procesului lui. el inca e pe faras, pe tzeava pistoului. inca. sa vedem daca ramane asa pana la sfarsit. daca scoatem sampania sau nu. dar e evident ca e foarte disperat si stresat, pt ca si el stie asta. deocamdata parnaia inca se apropie de el. dar pe el si pe sclavii lui, lichelele de langa el, ii cred in stare de orice in continuare, n-au nicio limita, niciun dumnezeu
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

Ferrrrrrrrrdinand wrote: 31 Oct 2018, 15:05 Mă miră fiindcă aparent PSD a câștigat deja.
Fix pix, lumea nu se termina in 2020. Macar de-ar fi modificat constitutia dar si chestia aia poate fi reversibila. Asa cum este situatia acum nu-i mare branza de schimbat si imbunatatit ca sa justifice fatalismul asta.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by juve3332 »

Nici pe departe nu sunt un ins care sa fiu prapastios sau care sa ma abandonez lipsei de speranta cand vine vorba de politica, dar as fi curios ce eveniment de politica interna te-ar putea face sa achiesezi, asa, la modul relaxat si benign, ca situatia nu arata bine.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

:lol: :lol: :lol:

zombie lovind cu ciocanu intr-o piatra la parnaie intr-un stat totalitar dupa ce a postat de dragnea pe facebook: ba, s-a cam nasolit treaba in tara. dar mai asteptam alegerile, nu e ca si cum au avut loc schimbari ireversibile. hai ca nu-i chiar asa rau cum zic unii
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

Ola ca de obicei interpreteaza lucruri imaginare si le arunca in bratele altora pe un ton acuzator. Abia astept sa-mi gasesti citat in care spun ca e totul lapte si miere.

Legile se pot schimba, oamenii se pot inlocui. Am mai spus-o in trecut, daca rahatul pe care l-a lasat Nastase s-a putut ameliora nu vad de ce "opera" lui Dragnea ar face nota discordanta.
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by rdo »

ola small dickie wrote: 31 Oct 2018, 17:27zombie lovind cu ciocanu intr-o piatra la parnaie intr-un stat totalitar dupa ce a postat de dragnea pe facebook: ba, s-a cam nasolit treaba in tara. dar mai asteptam alegerile, nu e ca si cum au avut loc schimbari ireversibile. hai ca nu-i chiar asa rau cum zic unii
:lol:

Parca il si vad pe Zombie calator in timp, cand Hitler a promovat legile de la Nurnberg: "legile se pot schimba, oamenii se pot inlocui"

vai de capu nostru
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Daca vrei sa scoatem toata latura umana din chestiunea asta, Zombie, ramane ca orice individ dubios, care promite suficient de mult la suficient de multi, poate sa-si croiasca legile unui stat pentru interesul propriu. Daca Dragnea reuseste. Dincolo de orice rau, cuantificabil sau nu, ramane ca un ins poate sa schimbe orice vrea.

Nu cred ca o sa moara cineva dintre noi de inima rea daca Dragnea scapa de puscarie. Cum nu cred nici c-or sa invie vreunii daca Dragnea intra la puscarie (si plateste tot ce a furat, plus penalitati; si dispare din viata politica a tarii; si nu o sa se mai poata angaja decat chelner la firma lui fii-su samd). Vor fi sentimente puternice, dar o sa treaca.

In schimb, daca Dragnea consfiinteste faptul ca poti manevra legislatia unui intreg stat doar ca sa iti fie tie bine, pot sa te asigur ca nu va fi singurul care va incerca asta. Si o data creat precedentul, ne putem astepta - cu atentie si ingrijorare™ - ca si alti dubiosi sa incerce acelasi lucru.

Un lucru este cert - sunt suficient de multi romani care inghit asta (si o vor inghiti mult si bine), astfel incat nu putem exclude ca va fi un caz unic. Inainte, credeam ca "bosorogii" sunt aia care-i sustin pe cei de la PSD; si ma gandeam ca, intr-un final, vor muri si o sa se incline balanta in cealalta parte. Acum, mai de curand, constientizez ca aia care-i sustin pe cei de la PSD sunt prostii si putorile - iar astia nu dispar, ba chiar exista riscul sa se inmulteasca. Asa ca nu pot sa pun nicio baza in "vor fi pedepsiti la vot" pentru a remedia problemele de acum.

Ca scapa Dragnea, fie - au scapat si altii. Felul in care scapa, in schimb, o sa incurajeze pe mai multi sa faca la fel.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Asia Bibi: Pakistan acquits Christian woman on death row

Imran Khan (Pakistan's Prime Minister) attacks hardliners over court case

Pakistan Supreme Court's 'historic' ruling
A Pakistani court has overturned the death sentence of a Christian woman convicted of blasphemy, a case that has polarised the nation. Asia Bibi was convicted in 2010 after being accused of insulting the Prophet Muhammad in a row with her neighbours. She always maintained her innocence, but has spent most of the past eight years in solitary confinement. The landmark ruling has already set off violent protests by hardliners who support strong blasphemy laws.

What was Asia Bibi accused of?

The trial stems from an argument Asia Bibi, whose full name is Asia Noreen, had with a group of women in June 2009. They were harvesting fruit when a row broke out about a bucket of water. The women said that because she had used a cup, they could no longer touch it, as her faith had made it unclean. Prosecutors alleged that in the row which followed, the women said Asia Bibi should convert to Islam and that she made three offensive comments about the Prophet Muhammad in response.

She was later beaten up at her home, during which her accusers say she confessed to blasphemy. She was arrested after a police investigation. The case was based on flimsy evidence, the Supreme Court said, and proper procedures had not been followed. The alleged confession was delivered in front of a crowd "threatening to kill her". The ruling heavily referenced the Koran and Islamic history. It ended with a quote from the Hadith, the collected sayings of the Prophet Muhammad, which calls for non-Muslims to be treated kindly.

Even after she is freed, the legacy of her case will continue. Shortly after her conviction a prominent politician, Punjab Governor Salman Taseer, was murdered for speaking out in her support and calling for the blasphemy laws to be reformed. The killer - Mumtaz Qadri - was executed, but has become a cult hero with a large shrine dedicated to him on the outskirts of Islamabad. His supporters also created a political party - campaigning to preserve the blasphemy laws - which gathered around two million votes in this year's general election.
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 6 guests