Europa a murit

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Europa a murit

Post by Mahdi »

phpBB [video]
REMEMBER CITADEL
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2413
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Europa a murit

Post by Mărar »

DarthZombie wrote:
Tot nu inteleg unde bati cu stirile astea.
Nu e singurul care pune doar linkuri de stiri pe aici dar tu esti singurul care cere explicatii altora.
Mi-e sila sa stau sa-mi formulez intrebarile astfel incat sa evit toate posibilitatile in care ele ar fi interpretate gresit sau pe un ton agresiv. Imi cer scuze ca vroiam sa port o discutie pe tema topicului.

Oricum, nu e ca si cum linkurile se posteaza intr-un vid fara nici un context sau insemnatate. Si lui Jaunty tin minte ca ii cereau lamuriri oamenii cand mai posta chestii legate de open source si free software. Si chiar daca nu a fost cazul si imi amintesc gresit, le-as fi pus tot eu daca nu ar fi elaborat, ca ma facuse curios.

Si nu in ultimul rand, ce rost are sa cer explicatii pentru niste opinii politice pe care le inteleg sau la care ma afiliez?

Bah! Humbug!
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Europa a murit

Post by DarthZombie »

Mi-e sila sa stau sa-mi formulez intrebarile astfel incat sa evit toate posibilitatile in care ele ar fi interpretate gresit sau pe un ton agresiv. Imi cer scuze ca vroiam sa port o discutie pe tema topicului.
Rofl, daca ai fi vrut sa porti o discutie ai fi reactionat ce am postat acum cateva zile. "Discutie" nu se face abordand doar ce-ti convine si acuzand doar opiniile contrare alor tale ca fiind "lipsa de discutie".

Si nu, tu nu ceri lamuriri pentru ca "nu intelegi" ci pentru ca ideile prezentate de Apollyon te fac sa te simti incomfortabil si incerci sa-l momesti pe om sa spuna poate-poate ceva si mai "revoltator" pentru ca apoi sa-l arati cu degetul in ideea ca ar fi el vs mai multi. Asa si eu as putea sa vin dupa un link postat de catre tine fara nici un comentariu si sa te intreb "Marar, ce cauti aici, ce vrei sa ne demonstrezi?" si alte intrebari semi-retorice puse cu un oarecare ton de superioritate, dar adevarul e ca nu ar misca cu nimic conversatia pentru ca acea intrebare n-ar fi izvorata din curiozitate ci dintr-o tentativa de a-l intepa pe interlocutor.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Europa a murit

Post by Stokkolm »

Deci daca incerci sa discuti cu cei care au opinii neconventionale, inseamna ca ii ataci. Daca nu discuti, inseamna ca ii cenzurezi. S-ar parea ca ne aflam intr-un impas.
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Europa a murit

Post by Doc »

DarthZombie wrote:ideile prezentate de Apollyon
Care erau ideile prezentate de Apollyon?

Parca omul prezenta mai mult stiri... oamenii rai ar spune "stiri gen Antena 3" :lol:
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Europa a murit

Post by sebas »

Măi Zombie, nu e vorba de atacat utilizatori sau păreri. Nu e nimeni impasibil la problema refugiaților și cu siguranța toți cei care au dat pe topicul ăsta sunt de acord că până acum nu a fost tratată prompt de UE. Ba chiar încă nu este, deși pansamentul înțelegerii cu Turcia a mai strâns un pic rana.

Problema e că multe din "știrile" prezentate nu sunt altceva decât fear mongering, cum ar zice americanii. Știri pentru oameni fricoși și obtuzi. Iar de la ele se trece imediat la xenofobie și etichetarea unui sfert din populația globului ca teroriști barbari.
dump CHA
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Europa a murit

Post by Waaagh! »

Ceea ce de altfel este complet fals. Un procent mult mai insemnat din populatia umana e alcatuit din disperati dispusi sa-i faca rau aproapelui din te miri ce tampenii.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Apollyon
Pig Cop
Posts: 891
Joined: 9 Nov 2014, 19:39

Re: Europa a murit

Post by Apollyon »

Geez... atatea discutii. La topicul de politica nu se cer explicatii pentru stirile postate acolo.
sebas wrote:Știri pentru oameni fricoși și obtuzi. Iar de la ele se trece imediat la xenofobie și etichetarea unui sfert din populația globului ca teroriști barbari.
Asa e, cam asta spun si cei care eticheteaza ca rasisti si xenofobi pe oricine critica anumite aspecte ale islamului, sau exprima opinii critice despre imigratie. Mai obtuz mi se pare sa-ti ingropi capul in nisip si sa negi problema exista.

Ma rog, acest topic era o buna metoda de a trece in revista anumite evenimente, stiri care poate pe unii interezeaza. Daca tot sariti in sus la fiecare postare a mea, puteti sa-l inchideti. Nu-i vad rostul.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2413
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Europa a murit

Post by Mărar »

Austerity policies do more harm than good, IMF study concludes


Ciudat ca vine de la FMI respectivul studiu. Sunt curios ce idei nastrusnice pun baietii la cale acum :lol:
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Europa a murit

Post by Doc »

Sa moara Boc si Base, ei cum au reactionat la studiu asta?
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2413
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Europa a murit

Post by Mărar »

Sau grecii...
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Europa a murit

Post by Doc »

Las-o moarta, pe mine ma intereseaza Boc, Base, si basistii de pe forum care aberau ca masurile de austeritate ne-au scos din criza. Baietii veseli si inteligenti, stiu ei care...

LE. Iti dai seama ca probabil mai aveau de completat niste tabele in studiu, si si-a dat unu seama, gen "Stai frate, ca stiu eu o tara condusa de niste retardati, cu un popor asemenea, unde putem face niste teste. Si or sa ne mai si multumeasca papagalii dupa aia."

Si cand te gandesti ca au fost vreo doi, Nastase si Tariceanu, care le-au cam dat-o peste bot astora de la FMI. Dar poporul, lol, tot cu Boc si Base, n-ai nici o treaba cu poporul vesel si inteligent.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Europa a murit

Post by Waaagh! »

Image
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Europa a murit

Post by Stokkolm »

Deci FMI nu sunt de incredere si e bine ca Nastase si Tariceanu le-a dat peste bot, dar un studiu/articol facut de ei e de incredere pentru ca discrediteaza niste decizii facute de Boc/Basescu. Make up your mind.
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Europa a murit

Post by Doc »

Stokkolm wrote:Deci FMI nu erau de incredere si e bine ca Nastase si Tariceanu le-au dat peste bot, dar un studiu/articol facut de ei e de incredere pentru ca discrediteaza niste ordine primite de Boc/Basescu.
Fixed.
S-o mai schimba si FMIul, din cand in cand or ajunge sa lucreze pe acolo si unii care n-au gauri in pantofi si nu stiu decat "austeritate! austeritate!@
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2413
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Europa a murit

Post by Mărar »

phpBB [video]


UK protestor tries to burn the EU flag, but can't, because of EU regulation on flammable materials.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Europa a murit

Post by .chester »

Inaintez si eu o intrebare: ce-i cu topicul asta basit? E "discutii politice, ca la cafenea" x2, cu deosebirea ca Doc & co fac aici spume despre imigranti, teroristi si EU. Si astea intra tot la "discutii politice", nu putem depozita toata balega intr-un singur grajd?
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2413
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Europa a murit

Post by Mărar »

Inainte posturile de aici erau la articole interesante, si ocupau cam 50% din respectivul thread, am decis sa fac split-ul ca sa centralizez posturile respective si ca sa le fac un favor celor care vor sa intre pe threadurile de politica, respectiv articole, dar carora nu le pasa de criza imigrantilor.

Si uite, daca consideri topicul basit, ti-am facut si tie un favor, acum stii unde sa nu intri :D
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Europa a murit

Post by Stokkolm »

Yep, ce-a zis Marar. E rau, dar e mai bine asa decat sa se reverse chestiile astea pe alte threaduri.
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Europa a murit

Post by Doc »

chestr0ny wrote:Doc & co
Imi pare rau, aici sunt special guest. :lol:
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 26 guests