Europa a murit

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Europa a murit

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Ok, mulțumesc pentru link-uri. Totuși din ce-am citit acum mi se pare că problema cea mai mare e de corupție la nivel înalt (morală mai ales) iar partea cu "n-am vrut să părem rasiști" îmi pare o scuză slabă și nesinceră din partea polițiștilor care știau ce se întâmplă și n-au făcut nimic.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Europa a murit

Post by DarthZombie »

Primul link are o situatie concreta in care ofiterul care dorea sa investigheze era trimis la "diversity courses" ca si cum era un om intolerant atunci cand credea ca-i ceva necurat la mijloc. Dar da, in majoritatea cazurilor vorbim de coruptie clasica, dar la un nivel atat de extins incat ideea de "stat impotent" nu e asa de departe de realitate.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Europa a murit

Post by McWilliams »

Poate tie ti se pare. In calitate de roman. Care nu considera ca in tara asta se discrimineaza - rasial, sexual, religios etc. Pentru ca "noi suntem romani. noi suntem un popor pasnic, cald, care nu si-a dorit niciodata sa cucereasca si care a indurat foarte multe nenorociri".

La altii, in schimb, datorita/din cauza (depinde de perspectiva) unor zevzeci, exista notiunea de "positive discrimination". Care poate fi o notiune teoretica foarte corecta, dar care la fel de bine poate deveni o mizerie cand este pusa in practica. Asa cum, intre un sef-barbat si un subaltern-femeie, perceptia generala este ca barbatul a facut avansuri sexuale dintr-o pozitie de forta, asa exista si perceptia ca politia-caucaziana (alba) a facut perchezitii/filari/arestari asupra "comunitatilor"-minoritare dintr-o pozitie de forta. Si, pentru ca unii tin prea mult de scaun si/sau nu au sange in instalatie, vad la orizont doar "PR disasters" manifestat prin procese/stiri/manifestari nefavorabile, asa ca prefera sa se uite-n alta directie. Unii chiar se tem de asta, iar cei mai multi imbratiseaza aceasta scuza noua pentru a evita existenta unei probleme.


Adica, la naiba, sunt tari in care nu poti deschide gura intr-o institutie dedicata educatiei, dezbaterii si dezvoltarii mintii daca nu ai grija sa nu ranesti sentimentele vreunei minoritati. Ajungem in punctul in care pana si coruptii sau infractorii au devenit o "minoritate asuprita" de catre THE MAN™.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Europa a murit

Post by DarthZombie »

Sweden’s violent reality is undoing a peaceful self-image

Va recomand sa cititi articolul in intregime daca va intereseaza subiectul. Eu il pun aici pentru ca multi cred in fabule vis-a-vis de ce se intampla in Suedia
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Europa a murit

Post by zme-ul »

DarthZombie wrote: 16 Apr 2018, 16:16multi cred in fabule vis-a-vis de ce se intampla in Suedia
din cate am auzit, femeilor din Suedia le e frica sa iasa seara pe strada si le e frica sa raporteze cuiva pentru ca "feministele" le divulga numele in mod public
nu cumva e aceeasi tara in care capul bisericii e femeie si declara ea ca dumnezeu nu este "el" ci trebuie adresat la gen neutru :roll:
人は地獄を作った
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests