Lucruri interesante

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Lucruri interesante

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

https://www.vice.com/ro/article/fotogra ... -din-rusia
Back Home With Alice" se bazează pe amintirile mele din copilărie și adolescență. M-am întors în orașul meu natal, Essentuki, din Caucazul de Nord și am încercat să o imaginez pe Alice la fel cum eram eu acum 15 ani. Nu este o reconstituire precisă a fotografiilor sau a unor momente anume, este de fapt o narativă, amintiri reale combinate cu experiență, care prind o nouă formă în capul meu și în aceste imagini. De fapt, sora mea locuiește în aceeași casă, se duce în aceleași locuri, chiar are și interese similare. Deci, e ca un documentar despre noi două."

„Există un film rusesc despre generația mea, intitulat Everyone will Die, and I Will Stay. Este exact cum obișnuiam noi să trăim. Când am văzut filmul, m-am imaginat pe mine și pe prietenii mei și toată realitatea noastră oribilă din Rusia post-sovietică. Alice nu are nimic în comun cu perioada aia și mă bucur mult pentru ea."
Image

Image

http://www.turkinafaso.com/
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Lucruri interesante

Post by Jaunty »

Conway's Game of Life în Conway's Game of Life:
phpBB [video]


... lucru posibil fiindcă Conway's Game of Life e Turing complete. Se poate programa în el. Iată exemple de porți logice:
phpBB [video]


Și asta mi-a plăcut: Game of Life într-un soi de 3D, unde timpul e axa Z:
phpBB [video]


Mă duce cu gândul la Solaris.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Lucruri interesante

Post by cg1700 »

phpBB [video]


Gundams soon.
Image
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Lucruri interesante

Post by Azad »

phpBB [video]
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Lucruri interesante

Post by ola small dickie »

Image
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Lucruri interesante

Post by Doc »

Calcule din burta.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Lucruri interesante

Post by DarthZombie »

phpBB [video]
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Lucruri interesante

Post by Jaunty »

^
The story concludes that clouds are the main driver of climate change on Earth.
Seems legit. Dar s-a dovedit cu mulți ani în urmă că Svensmark greșește. Sigur, Zombie, ai fi putut să verifici asta înainte să postezi.

phpBB [video]


Ca fapt divers, clipul lui Zombie e postat pe youtube de user-ul The American Patriot, care ne mai recomandă și „'Global Warming' Scare Is Population Reduction, Not Science”:
Exactly 70 years after the end of the Nazi dictatorship, preparations are underway— largely unnoticed or misinterpreted by unsuspecting contemporaries—for the establishment of a fascist world government which would exceed Hitler’s most audacious dreams. In place of the discredited doctrine of eugenics, which provided the pretense then for the elimination of so-called “inferior races,” today it is the swindle of alleged anthropogenic climate change which supplies the argumentation to establish a global eco-dictatorship whose results, and whose declared intention is to eliminate six billion human beings—if it is not stopped.
Năucii ăștia chiar există.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Lucruri interesante

Post by DarthZombie »

Nu m-am uitat la canalul de Youtube, I just watched the documentary and shared it here.
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Lucruri interesante

Post by vulp »

eu acu 10 ani credeam in global warming / climate change / whatever, dar acu nu mai cred

astea fiind zise, probabil ca masurile ar fi benefice pentru planeta;

din pacate, chiar daca lichtenstein reduce emisiile la 0%...

1. chinezii mor de poluare gen - sa le vorbesti de global warming e de parca ai vrea sa vinzi un maybach unuia care, concomitent, moare de cancer si de foame in urmatoarele 5 minute; evident, ei poluaza cel mai mult (industrie grea + prelucrarea cimentului + constructii); drept bonus, mananca si animale pe cale de disparitie. ca apucatii. nu stiu ce s-ar putea face, zici ca oamenii astia ruleaza softul gresit (sau o fi hardwareul gresit? am cunoscut chinezi care au crescut in vest si tot phootooti in cap erau, zero exceptii)

2. indienii with their designated shitting streets; poluaza in draci; consensul oricarui om care are macar 1 organ de simt functional este: nuke them

3. muslumanii (probabil la fel de musulmani ca ISIS) din asia de sud-est care ard padurile tropicale

4. tiganii din america de sud + padurile tropicale

5. deseurile golite in ocean

restul e cancan
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Lucruri interesante

Post by rdo »

vulp wrote:2. indienii with their designated shitting streets; poluaza in draci; consensul oricarui om care are macar 1 organ de simt functional este: nuke them
:lol:
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Lucruri interesante

Post by McWilliams »

Redusul incalzirii globale pentru ca 20 de capete patrate au dat cu batul pe o bucata de hartie (nereciclata, apropo) la Paris, prin asumari de genul "vom reduce poluarea cu X% in urmatorii 20-50 de ani"... Da, aceasta actiune are acelasi efect benefic ca 5 zile de "detoxifiere", in care nu mananci decat rucola si nu bei decat ceai verde, dupa 360 de zile in care ai mancat doar ceafa de porc, cartofi prajiti si bidoane de cola, iar la wc trebuia sa te tii de calorifer si sa te rogi pentru cutremur ca sa cada ceva.

But just so you we're clear, Trump's to blame!
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Lucruri interesante

Post by Stokkolm »

vulp wrote:eu acu 10 ani credeam in global warming / climate change / whatever, dar acu nu mai cred
Crezi ca daca iti scoti toalele din dulapuri, le trantesti in mijlocul camerei si le dai foc o sa-ti fie mai cald in apartament? Daca da, atunci crezi si in global warming.
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Lucruri interesante

Post by vulp »

da, la nivelul 1+1=2 evident ca exista global warming... pacat ca comunistii soros & prietenarii sai democrati i-au redefinit si originile si destinatia (de instrumente nici sa nu mai vorbim)
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
sekaba
Pig Cop
Posts: 930
Joined: 3 Mar 2014, 08:35

Re: Lucruri interesante

Post by sekaba »

Ultima data cand s-au strans mai multe natii si au hotarat sa faca ceva in privinta unei probleme de mediu (gaura in stratul de ozon) au fost rezultate pozitive. De ce e din start gresit genul asta de abordare, doar pentru ca 20 de capete patrate au dat cu batul pe o bucata de hartie (nereciclata, apropo) la Paris, prin asumari de genul "vom reduce poluarea cu X% in urmatorii 20-50 de ani"?
Cetateanu » Sat May 23, 2015 8:39 pm wrote:mda, penibil, uninstalled
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Lucruri interesante

Post by vulp »

gaura de ozon* are o cauza clara, care poate fi reprodusa in laborator... asta pe langa faptul ca e un fenomen pe termen scurt;

incalzirea globala nu are o cauza clara (chiar daca cele 5 puncte pe care le-am enumerat mai sus contribuie semnificativ) si este un fenomen pe termen lung; din aceasta cauza, chiar si peste 50 ani, nu prea ai putea sa zici daca masurile luate au functionat sau nu - de simulari nici sa nu vorbim, daca nu de alta, deoarece din perspectiva cercetarilor stiintifice (articole publicate), exista cam aceeasi cantitate de opinii si pro si contra**

prin urmare, fara sa fie rezolvate cele 5 puncte de mai sus, prin forta bruta (adica oameni inarmati and shit like that), n-are rost sa incalzire globala. e preachin' to the choir. eu reciclam si inainte sa aud de incalzirea globala, reciclam si in timp ce credeam ca se intampla si reciclez si acum.

* care, culmea, era produsa de chimicale inventate de aceeasi om care a inventat plumbul tetraetilat: https://en.wikipedia.org/wiki/Thomas_Midgley_Jr.

** ceea ce, pe langa faptul ca neaga argumentele de tip stiintific, mai dovedeste si cat de mult s-a dus stiinta pe plua... din cauza comunistilor/liberalilor... lysenko ftw
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Lucruri interesante

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

phpBB [video]


L.E:

phpBB [video]

phpBB [video]
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Lucruri interesante

Post by vulp »

phpBB [video]
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Lucruri interesante

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

phpBB [video]
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Lucruri interesante

Post by vulp »

saracii negri, ei sunt niste ingerasi iar omul mare si alb isi bate joc de ei :(
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 10 guests