Lucruri interesante

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Lucruri interesante

Post by Triggerix »

joonior_bmf wrote: 3 Aug 2018, 11:06
phpBB [video]
Deabea acum am văzut asta. I feel the need to respond.
I-a fost ușor tipului să facă video-ul respectiv, dar greșeste cu FOARTE multe chestii. Prima greșeală pe care am observat-o e că a zis că Jessica Jung e in Girls' Generation, și nu mai e din 2014, a doua a fost că Jay Park a declarat că era lovit dacă greșea, am văzut interviul ăla, a zis că a văzut că alții erau loviți deși el nu a fost niciodată.
Așa, și înainte să zic restul, o să menționez că deși îmi place K-pop, industria respectivă e foarte, foarte, foarte fucked up, dar cei care o conduc văd totul ca pe un bussiness.
Deeeeeci YG, SM și JYP sunt top 3 companii, dar nu mai e o diferență chiar așa de mare între ele și altele. Cube ent. a scos 4minute (și Hyuna) care erau foarte cunoscute, Pledis a scos After School și Orange Caramel. Lucruri pe care, evident, creatorul videoului nu avea de unde să le știe pentru că nu a făcut in depth research, și cam asta e toată problema.
Nu mai există contracte de 13 ani, cel mai lung e de 7 ani acum. YG (și nu numai) își lasă artiștii să-și scrie propriile cântece (vezi BigBang, Seventeen, BTS, G(I)-dle, dintre care doar prima e din YG). Pe lângă asta, libertatea de a creea propriile coregrafii e foarte mare și nu numai pentru cei cunoscuți (vezi 24K care are un fandom mic și care-și fac propriile coregrafii și melodii).
În ultimul timp s-a observat o creștere mare in K-pop idols care devin producers/writers pe lângă faptul că sunt cântăreți, și nu scriu melodii doar pentru ei/grupurile din care fac parte (vezi Suga din BTS, RM din BTS, Woozi din Seventeen etc.)
Așa, și ultima chestie pe care vreau să o adaug e că sunt foarte multe grupuri care pleacă din agențiile lor și care își fac one person/one group agency și fac totul cum vor ei (vezi Hyorin din Sistar, Highlight înainte cunoscuți ca Beast etc.)

So yeah, e libertate mai mare în 2018, și era și în 2017 decât se lasă de înțeles din videoul ăla. Plus că există câteva tipe care nu sunt așa slabe și sunt foarte populare (Hwasa din Mamamoo, Jisung din Girls Alert, Kyla din Pristin).

Later edit (lmao mi-am mai amintit ceva): Chestia cu faptul că nu există altă muzică populară in SK decât K-pop e fals. Există foarte mulți rapperi underground și trupe (Nam Taehyun din WINNER a părăsit YG ent. ca să-și facă propria trupă și au succes foarte mare), dar și artiști solo care nu sunt neapărat considerați K-pop: IU, Jay Park, Gray, Suran, Shaun, Woody, Dean (care e foarte cunoscut in USA).
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Lucruri interesante

Post by ola small dickie »

:lol: mama n-am auzit de absolut nimeni si nimic din postarea de mai sus. adica toate substantivele proprii imi sunt complet necunoscute. nici macar de unul singur nu am mai auzit pana acum :lol:
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Lucruri interesante

Post by Triggerix »

ola small dickie wrote: 24 Aug 2018, 16:46 :lol: mama n-am auzit de absolut nimeni si nimic din postarea de mai sus. adica toate substantivele proprii imi sunt complet necunoscute. nici macar de unul singur nu am mai auzit pana acum :lol:
E relativ normal dacă nu ai avut nici o treabă cu K-pop. Dar Girls Generation și BigBang erau cunoscuți și în USA de foarte mult timp, iar acum BTS sunt FOARTE, adică FOARTE cunoscuți. BTS a avut colaborări cu Wale, Steve Aoki, Desiigner etc. Și mai e CL care a făcut melodii cu Diplo și OG Maco.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Lucruri interesante

Post by cg1700 »

J-Pop > K-Pop
Image
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Lucruri interesante

Post by Triggerix »

cg1700 wrote: 24 Aug 2018, 16:59J-Pop > K-Pop
You need help lmao.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Lucruri interesante

Post by Magicake »

BEG forever.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Lucruri interesante

Post by Triggerix »

Pătrunjelu' wrote: 24 Aug 2018, 17:06 BEG forever.
An intellectual that knows quality.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Lucruri interesante

Post by cg1700 »

Hmph, nu stiti sa apreciati lucrurile fine in viata.
Image
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Lucruri interesante

Post by Triggerix »

cg1700 wrote: 24 Aug 2018, 17:18 Hmph, nu stiti sa apreciati lucrurile fine in viata.
Hă, hă. În momentul de față cel mai cunoscut grup pop din Japonia e Twice, care e grup K-pop. Not even the japanese agree with you.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Lucruri interesante

Post by cg1700 »

Eu eram convins ca cel mai popular grup e µ's
Image
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Lucruri interesante

Post by Triggerix »

cg1700 wrote: 24 Aug 2018, 17:26 Eu eram convins ca cel mai popular grup e µ's
Și tipele din AKB48 (grup japonez) care au mers în SK la Produce48 ca să debuteze într-un grup K-pop. Hahaha.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Lucruri interesante

Post by TG »

The adventures of lab ED011—“Nobody would be able to duplicate what happened there”
One Romanian campus computer lab both pentested the world and eventually helped protect it.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Lucruri interesante

Post by ola small dickie »

New Evidence That Grandmothers Were Crucial for Human Evolution
A computer simulation supports the idea that grandmothers helped our species evolve social skills and longer lives

https://www.smithsonianmag.com/science- ... ocialmedia
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Lucruri interesante

Post by Cristan »

The Internet’s keepers? “Some call us hoarders—I like to say we’re archivists”
Wayback Machine Director Mark Graham outlines the scale of everyone's favorite archive.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
Bakagan

Re: Lucruri interesante

Post by Bakagan »

e bucuria ca se aplica legea si nu traim in pampas. e o bucurie si asta, care nu are legatura cu alte bucurii, in general cred ca fiecare om are multe surse de bucurii, sau asa ar trebui
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Lucruri interesante

Post by DarthZombie »

Uau, asta chiar mi-a schimbat perspectiva asupra vietii! Atatia ani petrecuti in ignoranta!
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Lucruri interesante

Post by Magicake »

phpBB [video]
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Lucruri interesante

Post by Cristan »

Controlling the Spice, Part 1: Dune on Page and Screen
In the years since 1965, almost as much has been written of Dune as The Lord of the Rings. Still, it’s new to us. And so, given that it suddenly became a very important name in computer games circa 1992, we should take the time now to look at what it is and where it came from.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Lucruri interesante

Post by Mărar »

Why Are Young People Having So Little Sex?

Ah, ce bine. Credeam ca e de la mine :lol:
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Lucruri interesante

Post by ola small dickie »

dupa titlu postulez ca nu e si masturbarea luata in calcul
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests