Sporturi de Contact

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
Post Reply
Semyaza
Zergling
Posts: 161
Joined: 3 Mar 2014, 18:02

Sporturi de Contact

Post by Semyaza »

Ma gandeam sa fac acest thread in ideea ca eu (si altii) sa impartasim din experienta noastra cu sporturile de contact. Banuiesc ca poate fi extins si la discutii despre ele, intrucat nu cred c-o sa fie prea popular :))

Long story short, m-am reapucat de vreo 2 luni de asa ceva. In copilarie, am facut pentru vreo 6 ani Jiu Jitsu traditional si am prins foarte mare drag de ideea de disciplina si arta martiala and stuff. Am intrerupt asta si mereu am avut scuze sa nu ma apuc, din diverse motive ( examen de capacitate, apoi liceu, apoi bac, apoi facultate si nu prea multi bani, apoi facultate + serviciu + nu prea mult timp si mustrari de constiinta ca sunt in prelungiri cu facultatea).

De cativa ani am pus ochii pe Muay Thai, mi s-a parut ca arata foarte "exotic" si pare si destul de orientat pe lupta "de aproape", chestie care ziceam eu ca s-ar potrivi pentru un tip nu prea inalt cum sunt eu.

Info: Muay Thai e un fel de kickbox, sport national in Tailanda, cu un usor iz de traditie and stuff. Cele mai notabile diferente fata de KB este ca aici sunt permise loviturile de cot (motiv pentru care nu sunt televizate meciurile in europa) si loviturile din clinchuri.

Echipament: Tibiere, manusi, bandaje (pentru maini), proteza dentara

Program:: cam 2-3 sedinte pe saptamana (de cate o ora, cam putin din punctul meu de vedere)

Observatii facute in 2 luni:
- mt e mai mult un sport si mai putin o arta, cel putin la modul in care-l practicam noi aici
- tind sa cred ca stiu sa tin garda, dupa 2 luni, mult mai eficient decat invatasem la JJT (no head punches)
- tind sa cred ca nu prea e bun pentru auto aparare, cel putin nu la fel de bun ca JJT sau BJJ (brazilian jiu jitsu) dar nici nu cred ca se apuca cineva de MT pentru asa ceva
- am observat un progres destul de multumitor la mine in aceste 2 luni:
--- in a 3-a zi de antrenament, am avut primele 4 reprize de sparring, in ultima deja nici nu mai puteam sa-mi tin mainile sus ca sa simulez ca ma apar, acum e ok
--- am inceput sa domin unele persoane care ma dominau pe mine la inceput, ceea ce ma bucura si imi arata ca am invatat si am depasit anumite persoane
--- inca am o problema cu aparatul pumnilor: daca tin garda de distanta imi cam scapa sau ma cam lovesc singur in fata iar daca tin garda de apropiere, specifica kick boxingului (cu mainile pe cap), o lovitura puternica ma cam destabilizeaza
--- ma descurc ok cand nu facem doar box, deci cand folosesc si picioarele. Nu sunt sigur daca este asa pentur ca ma pricep eu mai ok la dat cu picioarele sau pentru ca ma lupt cu oameni de nivelul meu (incepatori) care inca nu prea si le folosesc
--- nu folosim deloc coatele (sau genunchi in fata) in timpul sparringului... deci nu prea e muay thai, dar o parte din mine, acum, dupa ce am incasat ceva pumni sanatosi in figura, parca e happy ca nu folosim coatele :))

Filmulete. Warning: lupte, sange, violenta.
Spoiler for Demonstratie, not a real fight:
phpBB [video]
Spoiler for Some real fights highlights:
phpBB [video]
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Sporturi de Contact

Post by Waaagh! »

Ciudat ce zici, mie mi se pare un sport destul de bun de practicat pentru autoaparare. Cu siguranta e mult, mult mai bun decat orice sport centrat pe lupta la sol. Nu de alta, dar in timp ce faci tu tziganusul nod, cei 20 de prieteni ai lui exerseaza centrari cu capul tau din toate pozitiile. Sa inveti sa spargi mufarine la modul exploziv cu coate si genunchi mi se pare a doua cea mai utila chestie dupa ce capeti anduranta si viteza necesare ca sa fugi the fuck out din sitruatia aia.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Sporturi de Contact

Post by vulp »

Si mie mi se pare bun de autoaparare. Nu de alta dar e prea complicat pentru a fi bun de sport (bine, cam toate sunt prea complicate pentru a fi bune de sport, in afara de box... care in romania nici n-are priza :(). Daca te mai invata si cum sa te lupti cu cineva echipat cu cutit sau arma de foc... are votul meu
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Sporturi de Contact

Post by Waaagh! »

Singurii care invata sa se lupte cu oponenti inarmati sunt aia din trupele speciale ale armatei. Sfatul dat de tipii responsabili cand vine vorba de conflict cu persoane inarmate e sa fugi mancand pamantul, altfel o sa mori in lupta glorioasa. Au facut tipii teste cu politisti americani: un ofiter inarmat are nevoie de o distanta de vreo 7 metri sau mai mult intre el si cutitar, altfel e facut franjuri pana sa traga.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Sporturi de Contact

Post by vulp »

Daca deja se pune problema de conflict armat cu cineva care stie sa traga, prefer sa fiu impuscat din fata, nu din spate..
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Sporturi de Contact

Post by Waaagh! »

:lol:

Stai ca nu suntem in filmele cu Clint Eastwood. E destul de greu sa nimeresti pe cineva irl.
NO COVER. ALL MAN.
Semyaza
Zergling
Posts: 161
Joined: 3 Mar 2014, 18:02

Re: Sporturi de Contact

Post by Semyaza »

Cand ma gandesc la auto aparare, ma gandesc in primul rand la faptul ca cea mai "sigura" chestie e evitarea conflictelor. Problema e ca in lumea reala, cel mai des, ori sunt mai multi vs tu, ori incepe totul cu un sucker punch (eventual pe neve) ori are si atacatorul un cutitas, ceva, ca baiatu. Nu mai e ca in curtea scolii unde era cat de cat "parte-n parte". In situatii de genul asta, in care nu am cum sa evit, as prefera, to be honest, sa stiu un krav maga sau un jiu jitsu (traditional) in care inveti si cum sa te aperi de arme si cum sa iti omori sau neutralizezi adversarul asap.
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Sporturi de Contact

Post by vulp »

jiu jitsu e chiar comparabil cu krav maga? adica, bine, imi place filmul Matrix (cel din 1999 evident), dar chiar daca era mentionat acolo - gravandu-se in creierul meu - niciodata nu m-am informat
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
aristotel
Space Invader
Posts: 2
Joined: 17 Dec 2015, 15:21

Re: Sporturi de Contact

Post by aristotel »

E foarte ok Muay Thai si ca sport practicat in regim de hobby si pt. autoaparare. De fapt cred ca e unul din cele mai eficiente/no-nonsense stiluri, eventual dupa box. Pe partea de fitness e bun pt. ca in mod traditional se pune accentul mult pe exercitii de conditionare (unde mergeam eu, dintr-un antrenament de 2 ore, prima ora era incalzire/stretching/exercitii cu greutatea corpului etc). Pt. autoaparare e super, cu conditia sa se faca sparring regulat si cum trebuie (pt. incepatori light sparring, cu accentul pe defensiva/distanta). E printre cele mai dure sporturi de contact si daca se incepe direct cu medium/hard sparring (cum am vazut ca e obiceiul pe la noi), multi se lasa pagubasi (nu e prea fun sa schiopatezi sau sa te doara coastele cate 1 sapt. dupa antrenament).
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Sporturi de Contact

Post by Waaagh! »

Semyaza wrote:Cand ma gandesc la auto aparare, ma gandesc in primul rand la faptul ca cea mai "sigura" chestie e evitarea conflictelor. Problema e ca in lumea reala, cel mai des, ori sunt mai multi vs tu, ori incepe totul cu un sucker punch (eventual pe neve) ori are si atacatorul un cutitas, ceva, ca baiatu. Nu mai e ca in curtea scolii unde era cat de cat "parte-n parte". In situatii de genul asta, in care nu am cum sa evit, as prefera, to be honest, sa stiu un krav maga sau un jiu jitsu (traditional) in care inveti si cum sa te aperi de arme si cum sa iti omori sau neutralizezi adversarul asap.
Ai zis-o foarte bine la inceput. Tipii care au studiat serios problema, si nu antrenorasi romanasi de te miri ce, spun ca autoapararea incepe si se termina cu evitarea conflictelor. Casca bine ochii stanga-dreapta si mentine o conditie fizica suficient de buna ca sa poti sa fugi ca un campion. Am fost in situatia asta o singura data, acum multi, multi ani si inca traiesc cu satisfactia ca gibonii s-au inecat in tromba de praf din urma tenisilor mei. :lol:

Se poate intampla insa ca evitarea conflictului sa nu fie o alterantiva. In viata reala agresorul poate sa fie insotit, poate sa aiba un cutit ascuns, esti pe cine stie ce suprafata sau intr-o vestimentatie care nu-ti permite sa faci spagatul, asa ca cel mai bine e sa fii pregatit intr-un stil care sa-ti permita sa anihilezi amenintarea exploziv, fara scheme si figuri. Stilurile bazate pe grappling la sol nu sunt recomandate din motivul mentionat anterior, ca pana-l faci tu nod pe unul te omoara restul. Tehnicile de control si proiectare sunt foarte bune daca-l poti folosi pe idiot drept scut ca sa-i blochezi pe restul si-l faci KO dand cu el de pamant, cu capul inainte. Pentru chestia asta sunt bune stilurile de arte martiale unde te invata cum se face o priza, cum se face adversarul maleabil (de regula e vorba de genunchi in zona inghinala/ficat, urmat de taisul bratului in spatele capului).

In general genunchii si coatele sunt sfinte. Lovituri de picior mai sofisticate nu se recomanda, tocmai din cauza faptului ca poti aluneca, sau poti fi la randul tau agatat. Nu se recomanda lovituri de pumni in zona capului, deoarece oasele craniului sunt p stronk si ai mai multe sanse sa-ti fracturezi tu moturile. Cu flotari in pumni ca un campion si mult antrenament la lovit chestii se poate evita asta, dar tot e mai bine sa nu te risti. Pumnii ii dai in zona corpului, in special ficatul (proudest moment of my life, pe vremea cand eram sportiv, am clatificat un baiat de ori cat mine pe toate directiile dupa ce i-am prins o scurta cu off-handul in ficat). Pentru cap ori ii trantesti un cot sa-l zdrangane pana la patimile sfintililor apostoli ori il lovesti cu podul palmei (fie ca sa spargi nasul, fie ca sa agati barbia samd).

Ideea de baza e ca vrei sa-i tragi nucleare in punctele vitale fara sa te expui la riscuri si pentru asta muay thai e p useful. Daca tipul are un cutit si tu n-ai un cutit mult mai mare care sa anihileze avantajul faptului ca oricum stie sa-l foloseasca mai bine ca tine, probabil o sa te conduca blondele inaripate in valhalla, indiferent ce manevre ai invatat tu in sala de sport. Eventual poti sa-ti cauti o carte de tehnici de lupta folosite de soldati, dar alea sunt concepute ca sa conduca extrem de rapid la moartea violenta a adversarului, si nu merita sa-ti complici atata viata pentru niste dobitoci in tramvai.
NO COVER. ALL MAN.
Semyaza
Zergling
Posts: 161
Joined: 3 Mar 2014, 18:02

Re: Sporturi de Contact

Post by Semyaza »

Jiu Jitsu traditional implica foarte multe chestii din foarte multe scoli. Cel putin un sfert din timpul petrecut in sala era in exercitii de aparare in caz de atacuri din partea cuiva inarmat, folosindu-te de anihilare / manipulare / controlare si deloc lupta la sol ca sa-l faci covrigel :))
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Sporturi de Contact

Post by ola small dickie »

eu de fiecare data cand am fost in situatii sa-mi iau bataitza (niciodata) m-am salvat incepand sa cant John Lennon - Give Peace A Chance. incepeam eu si apoi raufacatorii se transformau in backing vocals si aplaudam toti

cam ca aici:



acuma serios, ce zice waagh cu fuga. fuga (ma rog si alte metode de a evita conflicte fizice) trebuie sa fie arta martiala cea mai de pret. si un maeestru in karate cu 200 de dani si danutzi poate sa moara intr-o lupta. un om care fuge de adversari niciodata. RUN FOREST RUN

dar ca sa fiu si on topic eu din ce am auzit in viata mea cea mai utila smecherie la bataie pe strada e sa stii box. cred ca ar trebui sa mai taiati din visele ca fac elicopteru ca chun li pe strada. daca esti bun la box cred ca e de ajuns ca sa insiri rapid si imediat cu cativa pumni adversarii si sa poti pleca linistit
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Sporturi de Contact

Post by .chester »

Ola stie, s-a incaierat cu ciutanii din cartier cand ducea gunoiul. "Mai, du-te mai la scara ta, n-auzi?! Grijania ma-tii de copil!"
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Sporturi de Contact

Post by Waaagh! »

Asta mi-a adus aminte de smardoiala aia legendara:

phpBB [video]


:lol:
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Sporturi de Contact

Post by ola small dickie »

:lol: si acum sunt foarte ofticat ca mi-am luat apartament cu geamurili in spate. aruncam cu toate proiectilele posibile in ciutanii din cartier daca eram in fatza
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
Semyaza
Zergling
Posts: 161
Joined: 3 Mar 2014, 18:02

Re: Sporturi de Contact

Post by Semyaza »

Revin cu un update dupa aproximativ 2 ani de antrenamente (in care nu cred ca am mers in medie mai des de 6 ori pe luna).

Am renuntat la muay thai din mai multe motive(*) si m-am orientat catre kickboxing (daca e cineva interesat, e pe langa timpuri noi / mihai bravu).

Ce am observat/invatat intre timp:
- parazitii aveau dreptate cand ziceau ca eschiva e foarte buna :))
- am observat schimbari majore la felul in care arata corpul meu, yay
- rezist ok la 2 sedinte de sparring consecutive, pe de-o parte pentru ca am invatat sa imi dozez / controlez efortul, pe de alta parte pentru ca Cardio ->
- anul trecut, dupa 2.5 km de alergat jogging eram mort, acum, dupa 1 an de cand n-am mai alergat, rezist ~8
- este foarte important sa stii cat poti duce si sa spui "stop" cand ceva e prea mult ( Warning, graphic bruise: https://www.reddit.com/r/MuayThai/comme ... _own_pace/ )
- toate accidentarile suferite mi le-am provocat singur :)) [ mai putin vanataia de mai sus ]

(*):
Faceam muay thai undeva la aurel vlaicu si nu imi placeau multiple chestii:
- antrenorul, personaj subjective opinion
- programul si atitudinea antrenorului in legatura cu programul
- sala mult prea mica pentru numarul de oameni
- faptul ca nu se punea deloc accentul pe schimbarea partenerilor in timpul antrenamentului
- muay thai presupune niste miscari, posturi, combinatii care se preteaza MAI ALES in lupte in care folosesti absolut tot arsenalul muay thai si in care, eventual, lupti cu cineva care are acelasi mindset. Noi nu foloseam (spre fericirea mea) tot ce presupune muay thai iar asta venea cu niste dezavantaje in ceea ce priveste postura/garda
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 23 guests