Donald Trump

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Donald Trump

Post by Jaunty »

McWilliams wrote: 4 Nov 2020, 22:29 Sunt pe la 15 minute din video
Deci n-ai ajuns la partea în care Trump laudă transparența Chinei și dragostea de neam a lui Xi Jinping. Dar, ok, de la președintele Statelor Unite nu avem pretenții. Atunci cum se face că atunci când același președinte alege OMS (organizația care ne-a scăpat de variolă și poliomielită) ca țap ispășitor pentru dezastrul din țara lui, te aliniezi la campania lui de denigrare? Tu însuți recunoști că criticile pe care le-ai adus OMS sunt absurde,
McWilliams wrote: 4 Nov 2020, 22:29 pentru ca organizatia nu are alternativa.
Deci înțelegi că OMS nu poate intra cu forța în țări care nu o primesc... și totuși o critici pentru asta.

Nu că n-aș fi de acord cu ce ai scris aici:
McWilliams wrote: 4 Nov 2020, 22:29 Daca apar stiri ca e ceva in China, si evident ca ceva minor la inceput, trimit 1-2 oameni sa verifice cadrul general; daca pare sa fie mai grav, trimit mai multi cu o misiune mai specifica; si tot asa.
, dar în lipsa unei soluții la nivel diplomatic, mă duci cu gândul la vechiul argument creaționist: „poate un cimpanzeu să dea naștere unui om?”, livrat de parcă știința ignoră de 160 de ani această întrebare cheie. Răspunsul la ambele fiind "nu se poate, nu afirmă nimeni că se poate, iar asta nu contrazice evoluția/rolul important al OMS".

Totuși să zicem că putem spera la un tratat internațional care să dea mai multă putere OMS. A lucrat, oare, administrația Trump cu celelalte țări la un asemenea tratat? Nu. A împroșcat OMS cu minciuni, și-a strâns jucăriile și a i-a tăiat fondurile. Acum, în timpul unei pandemii globale. Decizie care se traduce în zeci de mii de morți. La fel și decizia de a nu participa la inițiativa COVAX. E un nivel de nemernicie și iresponsabilitate greu de cuprins cu mintea.

Dar poate mai grav pe termen lung e felul în care i s-a răspândit propaganda anti-OMS. Boala cu care ne-a lăsat virusul Trump este autoimună.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Donald Trump

Post by McWilliams »

Ce vreau eu de la OMS acum - că acum, în ultimul an, am aflat de asta - este sa ceară un tratat mai bun, mai serios. Acum și bazat pe învățămintele trase din pandemia asta. Nu să accepte situația din prezent cum acceptă baciul moldovean moartea. Acum, dacă tot a ajuns în prim planul omenirii, poate să zică "avem nevoie de asta, de asta și de asta pentru a putea reacționa mai bine, mai eficient, mai rapid data următoare". A(vea)u capital politic cum nu au mai avut de ceva vreme.

1. Este nevoie de o autonomie mai mare a OMS când vine vorba de investigații. Anume să poată desfășura investigații proprii, prin oamenii lor (care pot fi din țara respectivă, de ce nu, doar să nu fie în același timp și oamenii Guvernului din țara respectivă). Pentru că la boli, ca la sărăcie, ca la droguri, ca la libertatea individuală, ca la alfabetism etc. nu poți lua de bună doar ce spune Guvernul național fără să verifici în paralel. Altfel, lucrurile vor fi mereu roz.

2. O modalitate mai stabilă de a obține fonduri. Da, Trump avea dreptate când zicea ca US plătește mult mai mult la OMS decât China, deși China nu este nici mică, nici săracă. Ce nu a zis Trump este că oricum aceste contribuții ale statelor nu fac decât o mică parte din bugetul OMS, grosul venind din donații. Eu nu vreau să-mi pun speranțele în ceva ce funcționează, în principal, pe bază de donații. La un forum e okay să se meargă pe donații; la sistemul de sănătate sau de pensii, mai puțin.

3. Pretenții poți avea doar de la cineva/ceva la care ții sau pe care respecți. De la Trump nu am nici măcar pretenția să ridice colacul la WC când se pișă.


Așteptările mele de la OMS nu sunt nerealiste, ci de bun simț. Trebuie mereu căutat să îmbunătățim situația prezentă. Iar pentru o organizație mondială, OMS ar trebui să știe deja că semizeii autocrați ai planetei o vor lua la ochi și o vor învinovăți ca să se scoată ei in ochii publicului. Așa că nu mai are rost să încerci să le protejezi sentimentele. Trebuia ca OMS să fie mult mai fermă. Dacă oricum face doar recomandări, nu dă dictate, măcar pot să fie recomandări ferme, profesioniste, inechivoce. Pentru că definiția compromisului este arta de a nemulțumi ambele părți/toate părțile implicate.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Donald Trump

Post by Jaunty »

Subscriu, cu mențiunea că nu am să le-o iau în nume de rău dacă nu se îmbățoșează public. Sunt multe lucruri pe care nu le știm privind din afară, de la o distanță atât de mare.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Donald Trump

Post by Mărar »

https://www.reuters.com/article/us-usa- ... ssion=true
As President Donald Trump seeks to discredit last week’s election with baseless claims of voter fraud, his team has bombarded his supporters with requests for money to help pay for legal challenges to the results: “The Left will try to STEAL this election!” reads one text.
Scrolling down the page would take a donor to the fine print, which shows that donations are split between “Save America,” which gets 60% of the money, and the RNC, which gets the other 40%. None of the money flows to Trump’s official “recount” committee fund until Trump’s Save America share reaches the legal contribution limit of $5,000, according to the disclosures.
:lol: :lol: :lol:
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Donald Trump

Post by McWilliams »

Tre' sa deconteze banii de la campanie. Credeai ca doar alde Ramona Bruynseels sau Viorel Catarama au pus botul la banii statului roman? :lol:
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Donald Trump

Post by Mărar »

Mărar wrote: 8 Nov 2020, 02:09 https://twitter.com/realDonaldTrump
I WON THIS ELECTION, BY A LOT!


https://twitter.com/realDonaldTrump/sta ... 5148952576
I won the Election!
Iar :lol:
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Donald Trump

Post by McWilliams »

Image
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Donald Trump

Post by ola small dickie »

:lol:

Stefan cel mare ar fi mandru
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Donald Trump

Post by ola small dickie »

Daca il chema Dildon si nu Dodon il votau toate moldovencele si jumate din moldoveni

Si eu sunt jumate moldovean
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Donald Trump

Post by McWilliams »

Toata lumea din Romania si 3/4 din Europa se trage, cumva, din moldoveni. Astia si Gengis Han sunt baza ADN-ului uman din epoca moderna.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Alex Khan
Headless Kamikaze
Posts: 400
Joined: 7 Dec 2020, 18:31

Re: Donald Trump

Post by Alex Khan »

Facem pariuri pe cine il va da afara de la Casa Alba pe pe 20 ianuarie 2021, ora 12:01? ?

Politia, garda nationala sau agentii FBI?
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Donald Trump

Post by ola small dickie »

Sotia
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Donald Trump

Post by McWilliams »

Sunt sanse mai mari ca Melania sa diverteze de Trump.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Donald Trump

Post by Mărar »

Image

A venit manutuitorul :lol:

https://www.theguardian.com/us-news/202 ... ment-trial

As vrea si eu sa deschid o stire cu un header normal. Ma rog, eu prost ca mai intru pe Guardian, dar e al x-lea site de stiri la care trec, deja am obosit sa-mi tot schimb bookmarkurile
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Donald Trump

Post by Fular »

A doua venire, amirite?
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Donald Trump

Post by Stokkolm »

User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Donald Trump

Post by Mărar »

Image

Si la noi e plin de d-astea. Nu cred ca trece o zi fara sa posteze Digi o poza super cringe ca header.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Donald Trump

Post by juve3332 »

Dungeon Keeper, anyone?!
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Donald Trump

Post by Mahdi »

Tim Curry în Legend
REMEMBER CITADEL
User avatar
Alex Khan
Headless Kamikaze
Posts: 400
Joined: 7 Dec 2020, 18:31

Re: Donald Trump

Post by Alex Khan »

LOL, citesc primele postari despre cat de panicata era lumea la 9 noiembrie 2016 si ma crucesc. Si pe Softpedia, si pe defunctul CG.... :D


Nu neg ca Trump chiar a fost un dezastru (ca doar el a declansat toata nebunia cu pandemia de la razboiul comercial cu China, si ruinarea economiei americane, si distrugerea diplomatiei globale) , dar nici n-a fost o catastrofa fata de cum se anunta Hillary daca castiga alegerile.


Biden, dupa ultimele 3 luni, in ciuda varstei, chiar nu pare o dezamagire asa cum sunt PNL-istii si USR-istii nostri. Pentru americani, chiar si pentru aia republicani, Biden pare o alegere buna.
Fiind catolic si avand experienta de 47 ani , chiar pare un presedinte moderat. Chiar nu stiu ce naiba a pazit cat a fost vice-presedinte ca atunci parea foarte nesemnificativ. Posibil ca el sa fi fost cel care l-a sfatuit bine pe Obama si l-a popularizat.
Imi pare rau ca n-a candidat in 2016, dar probabil stia si el ca atunci Trump era in ascensiune si n-ar fi putut sa castige alegerile.
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests