Top 10 Carti Citite

Ce muzica mai ascultați, ce filme ați mai văzut și ce cărți ați mai citit.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Top 10 Carti Citite

Post by juve3332 »

Frumos. Cum merge Lowry?
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Top 10 Carti Citite

Post by Iavo »

Greu. Nu e vina cărții, chiar îmi place, dar trec eu printr-o perioadă (de cititor) ciudată.

"Noaptea-i iarăși încleștarea nocturnă cu noaptea, camera cutremurată de orchestre demonice, smulsele clipe de somn înfricoșător, vocile de dincolo de fereastră, numele meu fiind fără încetare repetat cu dispreț de imaginare grupuri de musafiri ce tot sosesc, de spinetele întunericului. Ca și cum nu ar fi destule zgomote reale în aceste nopți de culoarea părului cărunt."

Da, chiar îmi place.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Top 10 Carti Citite

Post by Triggerix »

Nu s-a mai postat pe aici de mult dar eu n-am făcut niciodată un top 10 al cărților care-mi plac așa că de ce nu?

1. Kafka pe malul mării- Haruki Murakami (îmi plac foarte mult cărțile lui, dar asta e all-time favourite)
2. Ferma animalelor- George Orwell
3. Bastarda Istanbulului- Elif Shafak
4. Lolita- Vladimir Nabokov
5. Piercing- Ryu Murakami
6. Destroy- Serge Brussolo
7. Brocart de toamnă- Teru Miyamoto
8. Straniul caz al doctorului Jekyll și al domnului Hyde- Robert Louis Stevenson
9. Albastru nemărginit, aproape transparent- Ryu Murakami
10. La răscruce de vânturi- Emily Bronte
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Top 10 Carti Citite

Post by Fular »

Am mai crecut între timp, am mai citit câteva cărți, ne-au mai schimbat izolările și singurătățile. Cât s-a mai schimbat din topul inițial? Ați mai descoperit ceva ce v-a atras atenția ?

Eu am citit între timp Zîtul doamnei Tolstaia pe care am găsit-o mai mult decât excelentă. La fel pot spune și de Viața unui prost de Akutagawa la care revin din când în când. Anul ăsta am revenit și la Amintirile din tinerețe și adolescență ale domnului Ibrăileanu. Toate trei merită să-și găsească un loc în topul personal.

Dacă ar fi să schimb ceva la topul original, probabil aș înlocui Story of the Eye cu Blue of Noon. Mi s-a demonstrat că cea din urmă a rămas un timp mai îndelungat cu mine decât a făcut-o Story of the Eye în ciuda lecturii secunde.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Top 10 Carti Citite

Post by Triggerix »

Yessir. Probabil că le-aș pune pe cele două adăugate puțin mai sus pe listă, dar am vrut doar să ilustrez ce aș înlocui, nu neapărat o nouă ordine. Mb I will do that too at some point.

1. Kafka pe malul mării - Haruki Murakami
2. Ferma animalelor- George Orwell
3. Bastarda Istanbulului - Elif Shafak
4. Lolita - Vladimir Nabokov
5. Piercing - Ryu Murakami
6. Destroy - Serge Brussolo
7. Brocart de toamnă - Teru Miyamoto Circe - Madeline Miller
8. Straniul caz al doctorului Jekyll și al domnului Hyde - Robert Louis Stevenson
9. Albastru nemărginit, aproape transparent - Ryu Murakami
10. La răscruce de vânturi- Emily Bronte The Wives of Bath - Susan Swann
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Top 10 Carti Citite

Post by Mahdi »

Zâtul e într-adevăr o carte faină, recomand și eu.
Mahdi wrote:- Despre eroi și morminte - Ernesto Sabato
- Lupul de stepă - Hermann Hesse
- Doctor Faustus - Thomas Mann
- Mama Noapte - Kurt Vonnegut
- Obscena pasăre a nopții - Jose Donoso
- Nostalgia - Mircea Cărtărescu
- Toamna Patriarhului - Garcia Marquez
- Copiii din miez de noapte - Salman Rushdie
- Detectivii sălbatici - Roberto Bolano
- Tropicul cancerului - Henry Miller

Adusă la zi, lista ar fi poate următoarea:

- Despre eroi și morminte - Ernesto Sabato
- Doctor Faustus - Thomas Mann
- Mama Noapte - Kurt Vonnegut
- Obscena pasăre a nopții - Jose Donoso
- Nostalgia - Mircea Cărtărescu
- Toamna Patriarhului - Garcia Marquez
- Detectivii sălbatici - Roberto Bolano
- Toba de tinichea - Günter Grass
- Satantango - Laszlo Krasznahorkai
- Ulise - James Joyce

Am scos Lupul de stepă - mă leagă într-adevăr câteva chestiuni sentimentale de el, dar mi-am dat seama în ultimul timp că nu mi se pare așa grozav Hesse. Copiii din miez de noapte mi s-a cam șters din minte, se cere o recitire cândva. Tropicul cancerului încă mi se pare o carte mișto, dar nu chiar una dintre primele care să îmi vină instant în minte pentru un top 10.

Am trecut în schimb pe listă Toba de tinichea, Satantango și Ulise. A trecut mult de când le-am citit (cred că le citisem deja când am făcut primul top), dar încă mă mai gândesc din când în când la ele. Dintre acestea, Ulise e poate alegerea cea mai banală și neinteresantă, ca atunci când cineva menționează că ascultă Bach sau că filmul său preferat e Citizen Kane. Totuși, fascinația pentru ea mi s-a reaprins recent, când altă creație (de dimensiuni mai puțin epice) a redeschis niște conexiuni mentale pe care le credeam pe veci adormite. Nu m-am încumetat încă să o recitesc, și sunt vreo douăzeci de ani de când am citit-o pentru prima dată. Dar cu toate acestea, numeroase pasaje îmi sunt surprinzător de vii în memorie și încă pot să reproduc fraze întregi din ea, ceea ce nu mi se prea întâmplă cu alte cărți.
REMEMBER CITADEL
Post Reply

Return to “Cărți/Muzică/Filme”

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 13 guests