Top 10 Carti Citite

Ce muzica mai ascultați, ce filme ați mai văzut și ce cărți ați mai citit.
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Top 10 Carti Citite

Post by Iavo »

Da, stiu, foarte inspirat numele topicului. Oricum, din moment ce un Book Draft ar fi highly impractical si la celalalt topic de literatura nu prea vreti sa va laudati cu ce cititi momentan poate o sa vreti sa va laudati cu ce ati citit pana acum. So...prima data topul si daca din cand in cand o sa-mi vina cheful o sa si scriu despre o carte sau alta din el:

1. Maestrul si Margareta- Mihail Bulgakov
2. Nemurirea- Milan Kundera
3. Ferdydurke- Witold Gombrowicz
4. Fratii Karamazov- Feodor Dostoievski
5. O Singuratate Prea Zgomotoasa - Bohumil Hrabal
6. Suflete Moarte- Nikolai Gogol
7. Versetele Satanice- Salman Rushdie
8. Punct, Contrapunct- Aldous Huxley
9. Pavilionul Cancerosilor- Alexandr Soljenitin
10. Martin Eden- Jack London
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Top 10 Carti Citite

Post by Fular »

Cred că a fost și pe vechiul forum un topic asemănător. N-a prea avut succes. Am fost doar vreo 3 oameni care am scris ceva pe acolo, din care Ola l-a adăugat în topul lui personal pe Urmuz.

Încă mai știu care erau cărțile preferate ale lui Juve
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Top 10 Carti Citite

Post by Iavo »

Pe vechiul forum am fost doar cititor o vreme, ca nu stiam nici macar sa-mi fac cont. Nu tin minte un topic de genul asta, nici macar unul vag legat de carti. Sau nu stiam prea bine nici sa il explorez sau au aparut dupa ce nu am mai intrat deloc pe el. Oricum nu ma astept la un interes covarsitor aici dar sunt cativa useri (mai mult de trei :) ) la care chiar sunt curios de alegerile pe care le-ar face. So whenever you feel like it...
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Top 10 Carti Citite

Post by Iavo »

Probabil prima carte despre care ar trebui sa scriu ar fi numarul 4, cu putin exercitiu as ajunge sa ii scriu titlul corect :| Shit...(e cam frustranta lipsa butonului de edit in momente de genul asta).
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Top 10 Carti Citite

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Ehhh, eu nu prea am citit cine stie ce :( Cand eram mai mic credeam ca daca citesc prea multe carti imi anuleaza personalitatea or smth, cred ca ma speria cum imi acaparau gandul si schimbarile de gandire.
De atunci am realizat ca nu prea am ce pierde :lol:

Fratii Karamazov
Idiotul
Crima si pedeapsa
Demonii
Amintiri din irealitatea imediata/Vizuina Luminata de Max Blecher (din colectia aia 100 de culoare visinie) //imi place proza, stilul
Madame Bovary //imi place mai mult in retrospect decat sa o citesc
Enigma Otiliei (iknowiknow carti de scoala dar am citit de doua ori chestia asta si am mai rasfoito de cateva ori deci trebuie sa-mi placa ceva la ea)
Marin preda, mai multe: cel mai iubit prima data cred (primul si al doilea volum > al treilea) si altele, viata prada, delirul, morom si nu mai stiu. Nu prea mai imi place marin preda acum dupa ce-am citit Doestoievsky . Am spus ca-mi place D nu?

Nu mai tin minte altele, am citit Stendhal, pretty good, not so much acum ca am citit d
Doar primele patru sunt top 10 btw
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Top 10 Carti Citite

Post by Iavo »

Pai presupun ca o carte buna citita cum trebuie chiar asta ar trebui sa faca. Dramatic spus sa iti "anuleze" vechea personalitate si sa contribuie la conturarea celei noi dar schimbari radicale de genul asta sunt rare...desi presupun ca efectul cumulativ al multor carti citite, chiar daca receptate la o intensitate mai joasa, pana la urma tot la acelasi rezultat aduce.
Oricum daca inca esti la liceu (nu sunt sigur daca am inteles bine si asta e cazul) si ai citit deja la fel de mult Dostoievski ca mine (dar mai bun, presupun ca Demonii e mai faina decat Amintiri Din Casa Mortilor) si mai mult Flaubert presupun ca esti pe drumul cel bun.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Top 10 Carti Citite

Post by Mahdi »

Nu mai știu ce am postat pe acel thread de pe forumul vechi (dacă am postat). La un moment dat postasem și pe fb, că era la modă "leapșa" cu topuri de cărți, dar s-a pierdut și ăla.

Încercare de reconstituire:

- Despre eroi și morminte - Ernesto Sabato
- Lupul de stepă - Hermann Hesse
- Doctor Faustus - Thomas Mann
- Mama Noapte - Kurt Vonnegut
- Obscena pasăre a nopții - Jose Donoso
- Nostalgia - Mircea Cărtărescu
- Toamna Patriarhului - Garcia Marquez
- Copiii din miez de noapte - Salman Rushdie
- Detectivii sălbatici - Roberto Bolano
- Tropicul cancerului - Henry Miller
REMEMBER CITADEL
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Top 10 Carti Citite

Post by Fular »

Ok, văd că thread-ul prinde un pic de avânt. O listă fără câteva cuvinte de justificare(lol) mi se pare oarecum insipidă, dar pe partea cealaltă, nu cred că voi putea vreodată să le fac dreptate încercând să spun de ce mi-au plăcut așa mult.

Bufnița Oarbă, Sadegh Hedayat
Femeia Nisipurilor, Kobo Abe
Venus in Furs, Leopold von Sacher-Masoch
Călătorie la capătul nopții, Louis-Ferdinand Celine
Prințul, Houshang Golshiri
Story of the Eye, Georges Bataille
Golem, Gustav Meyrink
Satantango, Laszlo Kraznohorkai
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Top 10 Carti Citite

Post by Iavo »

Heh, misto lista Mahdi. Am citit doar doua carti din ea si 4 autori. Mann si Marquez urmeaza in curand (whatever that means) dar cu alte titluri. Trilogiile lui Sabato si Miller imi fac de mult cu ochiul (Abbadon am citit-o deja) dar mai au de asteptat.
Fular, da, ma gandeam si eu la inceput sa scriu cateva cuvinte despre ele dar ar fi fost prea putin. De asta probabil o sa mai scriu niste impresii pe parcurs despre fiecare. Oricum nu cred ca ideea ar fi sa le "facem dreptate", nici n-am avea cum, doar nu suntem critici profesionisti (nici neprofesionisti). In schimb poti sa stimulezi interesul cuiva pentru o carte sau un autor mai mult decat ar face-o listele insipide and that's good enough. Apropo, din lista ta am citit 3 carti si sunt 2 autori de care n-am auzit deloc pana acum (3 cu Urmuz :) ).
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Top 10 Carti Citite

Post by juve3332 »

Ordine aleatorie:

Malcolm Lowry - Sub vulcan
Joseph Conrad - Agentul secret
Kazuo Ishiguro - Nemangaiatii
Martin Amis - Sageata timpului
William Faulkner - Absalom, Absalom
Paul Auster - Trilogia New Yorkeza
Roberto Bolano - Detectivii salbatici
Dino Buzzati - Desertul tatarilor

8 pentru ca doar tehnica & traire superlative. Si doar 1 volum/1 autor.
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Top 10 Carti Citite

Post by Fular »

Heh, probabil o să-ți urmez raționamentul și-o să încerc să scriu ceva despre ele, cu riscul de a fi un pic ridicol sau patetic.

Din lista ta am citit Maestrul și Margareta, Singurătatea prea zgomotoasă, Sufletele moarte și Versetele Satanice. Ce să zic, foarte bune alegeri, îmi amintesc cu drag de fiecare dintre ele. Dosto, ca oricine, am citit ceva, dar încă n-am trecut prin Frați. Mă-nfioară și acum mamutul din bibliotecă. Huxley, Gombrowicz și Soljențîn am citit, dar nu ce ai postat tu(Geniul și zeița și Insula, respectiv Cosmos și O zi din viața lui Ivan Denisovici).

Din lista lui Mahdi, surprinzător pentru mine, dar n-am citit nimic. Am în bibliotecă, ca parte a veșnicului crescând backlog, Detectivii Sălbatici, Doctor Faustus, Obscena pasăre a nopții și Toamna Patriarhului. Singurii de care nu am citit nimic sunt Hesse și Sabato(am Tunelul pe lista scurtă a backlogului).
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Top 10 Carti Citite

Post by Fular »

juve3332 wrote: Malcolm Lowry - Sub vulcan
William Faulkner - Absalom, Absalom
Astea le aveai și în thread-ul original alături de alt Conrad(Nostromo), The Naked and the Dead și The God of Small Things.

Sub vulcan e excelentă deși te seacă. :| Nu din cauza lecturii efective, nu e obositoare ca "Aproape de inima vijelioasă a lumii" a doamnei Lispector(ambele folosind-se de stilul narativ joycian), dar e totuși ceva în rândurile lui Lowry care te fac să simți că ai de-a face cu... oameni.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Top 10 Carti Citite

Post by Mahdi »

Fular wrote:Golem, Gustav Meyrink
Satantango, Laszlo Kraznohorkai
Astea două puteau oricând să intre la mine pe listă. N-o să o modific însă. Ar trebui refăcut ciclic thread-ul ăsta. "Top 10 cărți dimineața când ești la lucru, în martie", "Top 10 cărți așa cum ți le amintești duminică după-masa, când plouă urât afară", etc.

Golem e probabil cea mai dăruită carte - o găseam mereu prin anticariate la 1-2 lei bucata, o luam și o dădeam mai departe. Cred că și acum mai am vreo 2 "dubluri". Într-o zi vreau să-l citesc pe Krasznahorkai în română, cred că are un cu totul alt feeling decât în engleză. Mi-au plăcut mult Satantango și The Melancholy of Resistance, dar am avut impresia că se pierde la traducere urma de umor est-european. De la Celine recomand Moarte pe credit, e un 'prequel' al Călătoriei.
Iavo wrote:Trilogiile lui Sabato si Miller imi fac de mult cu ochiul (Abbadon am citit-o deja) dar mai au de asteptat.
Ai început și tu ca mine, cu sfârșitul. Abaddon e ultima carte din trilogie și cea mai dificilă. E o lectură mult mai bună dacă te întorci la ea după ce ai terminat de citit și restul cărților lui Sabato. În mod normal Abaddon ar fi trebuit să fie în top 10, dar Despre eroi... are o însemnătate personală mai mare pentru mine, fiind una dintre cărțile "de suflet" ale adolescenței (gah, urăsc expresia asta).
REMEMBER CITADEL
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Top 10 Carti Citite

Post by juve3332 »

Ia uite cine are memorie buna! :D Parca si tu aveai Bufnita, Femeia si Calatorie, dar n-as baga mana in foc.

Mda, Sub Vulcan nu e chiar cea mai usoara carte, din diverse motive. Stiu, am citit-o de doua ori in romana si de trei in engleza, plus rasfoieli obligate sau distrate.

Nostromo am inlocuit-o cu Agentul secret, care este capodopera definitiva a lui Conrad (imi place aproape tot ce a scris), una dintre putinele carti in care renunta la obisnuitul decor exotic colonial. E incredibil de scrupulos si bogat scrisa, frazari complexe, dar frumoase si clare. Ma rog, vorbesc de varianta in engleza, cand e cazul (iar fiind putin anglofil, e deseori cazul) citesc in limba originala. Plus profunzime psihologica. Plus comentariu implicit despre geopolitica si extremism care e incredibil de actual: am citit-o prin 2010,11, dar devine din ce in ce mai actual. Da, e vorba de terorism.

The Naked and the Dead si The God of Small Things raman doua carti exceptionale in continuare, dar am luat putin distanta de ele, pe cand de celelalte din lista m-am tot apropiat din varii motive in ultimii ani. La prima nu m-am gandit daca s-o includ acum, la a doua, da, si probabil ca trebuia si sa o fac, vazand spre rusinea mea ca n-am nicio autoare.

E foarte simpatica The Story of the Eye, ai citit-o, banuiesc, in traducere engleza pe net?!? Mie imi place si ce scrie Bataille despre economie si sex, sunt aparute la Art parca, tot intr-o cheie tangent stiintifico-literara. Iar Bufnita Oarba si Satantango le-am citit oarecum recent, in ultimii doi ani, bune alegeri. :)
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Top 10 Carti Citite

Post by Fular »

Eh, pe aproape: Bufnița și Golem erau pe lista de dinainte. Uitasem pe atunci cât de faină a fost Femeia Nisipurilor.

Story of the Eye am citit-o inițial pe net în engleză cum ai spus tu. Dar într-un final am luat ediția de la Penguin. Am considerat că merită și am recitit-o. Am citit și Blue of Noon, tot de Bataille în câteva șederi mai lungi pe la Cărturești. Nu e la fel de degenerată ca Story of the Eye, dar e cel puțin la fel de interesantă.
Spoiler:
Finalul în care Dirty și naratorul îndeplinesc actul de creație într-un cimitir austriac nu e un lucru care se uită.
Agentul secret o am pe undeva pe acasă într-o ediție ieftină de la Wordsworth Classics(de dinainte să-și strice coperțile definitiv), dar din nefericire n-am apucat s-o citesc încă.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Top 10 Carti Citite

Post by Azad »

Arkadi & Boris Strugatki - Picnic la marginea drumului
Franz Kafka - Castelul
Fiodor Dostoievski - Idiotul
Jaroslav Hasek - Peripetiile bravului soldat Svjek - pe asta o includ deoarece inseamna foarte mult pentru mine. am citit-o dupa ce am picat admiterea la facultate si m-a scos din niste ganduri negre. am putut sa merg mai departe.
Henrik Pontoppidan - Per cel norocos
John Milton - Paradisul pierdut
Ilf & Petrov - Vitelul de aur
Phillip K. Dick - Viseaza androizii oi electrice?
Isaac Asimov - Fundatia
Nikolai Gogol - Taras Bulba

Lista e in continua schimbare, oricum. Mai am enorm de mult de citit dar astea sunt niste chestii basic care mi-au placut foarte mult. Nu am o ordine anume.
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Top 10 Carti Citite

Post by sebas »

@Azad - să citești Mă Numesc Roșu al lui Pamuk, dacă nu ai făcut-o deja. Mă gândesc că o să prindă tare bine, mai ales dacă te pasionează Orientul Mijlociu și parte din istoria sa. ;)
dump CHA
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Top 10 Carti Citite

Post by Iavo »

Yeah, si eu am planuiti niste mamuti care ma bantuie da ii cam consider obligatorii (Razboi si Pace, In Cautarea Timpului Pierdut, Muntele Vrajit, Ulysses). O sa ajung si la ele. Sa nu uiti de Omul Fara Insusiri :P Nu l-am bagat in top tocmai pentru ca necesita cel putin o recitire care probabil nu o sa vina prea curand (niciodata?). Oricum, pe Karamazovi i-am dat gata lejer, in 2-3 zile, e drept ca aveam mult timp liber in perioada aia. Dosto's masterpiece, no doubt about that.
Sub Vulcan e high priority de cand a zis Juve pe celalalt topic ca Lowry e autorul lui preferat. Nu am dat de ea in librarii dar presupun ca as putea sa o citesc pe engleza. Inca nu-s sigur de cum o sa procedez. De la tine am citit Satantango, Calatorie si Femeia Nisipurilor. Satantango era pregatire pentru Tarr dar intre timp m-am cam lasat de vizionat filme. In schimb romanului lui Abe i-am vazut prima data ecranizarea si sincer sa fiu mi-a placut mai mult filmul. Cu Calatoria m-am chinuit cu o editie cu un font minuscul si asta o fi contribuit la receptarea semi-entuziasmata a romanului. Presupun ca am citit o ciudatenie de carte care era intr-un fel sau altul (altul) despre Bataille (The Thirst For Annihilation: Bataille and Virulent Nihilism) si de acolo am ramas cu senzatia ca Bataille ar putea fi un deranjat pe gustul partii mai dereglate a personalitatii mele (glumesc, desigur, nu exista nici o parte echilibrata a personalitatii mele). Incepea cu o poezioara draguta de a lui, Rire:

Laugh and laugh
at the sun
at the nettles
at the stones
at the ducks
at the rain
at the pee-pee of the pope
at mummy
at a coffin full of shit
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Top 10 Carti Citite

Post by Azad »

sebas wrote:@Azad - să citești Mă Numesc Roșu al lui Pamuk, dacă nu ai făcut-o deja. Mă gândesc că o să prindă tare bine, mai ales dacă te pasionează Orientul Mijlociu și parte din istoria sa. ;)
Noted :) Multumesc! Imi place sa citesc tot ce prind dar daca are legatura cu Orientul Mijlociu atunci are cea mai inalta prioritate.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Top 10 Carti Citite

Post by juve3332 »

E misto de citit Under the Volcano, :), dar trebuie sa stii destul de bine limba (adica totusi peste nivelul de liceu) si n-as recomanda-o in original daca nu ai un corp de 15-20 de lecturi in engleza in prealabil. Nu mi-o lua in nume de rau, nu stiu care e nivelul tau. Dar traducerea in romana de Florin Slapac este foarte, foarte buna. Cam greu de gasit prin anticariate, n-am prea vazut-o. Pare sa fie a "keeper." :D
Post Reply

Return to “Cărți/Muzică/Filme”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests