Discriminarea in Romania

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
Post Reply
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Discriminarea in Romania

Post by ola small dickie »

am vazut recent la TV acest clip facut cu sprijinul Unicef si mi-a placut foarte mult. cred ca arata foarte bine nivelul de discriminare inca extrem de prezenta in societatea romaneasca, pe toate nivelurile ei.



Mai este unul pe canal, intitulat Discriminarea rănește - Spitalul
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Discriminarea in Romania

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Lol prima oara cand a spus bruneti am crezut ca se refera la par

Foarte bine realizate filmuletele, mai ales cel cu spitalul
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Discriminarea in Romania

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Mai devreme stateam la coada la o cofetarie sa-mi cumpar un corn cu ciocolata la 1,5 lei (chiar bun la pretul asta, un pic mai bun decat acel magic albastru pentru ca in cazul asta era mai proaspat) iar in fata mea stateau doua femei cu o fetita de vreo 5 ani. Erau rromi si la un moment dat copila arunca cat colo o punga cu nu stiu ce prin iarba si pleaca impreuna cu mama in timp ce sora (?) ramane sa-si ia si ea ceva. Dupa ce vede ca a aruncat fetita ceva pe jos alta femeia din spatele meu isi arata indignarea prin interjectii usoare (bine ca n-a tatait) iar dupa ce-a plecat mama cu fata spune "neam jegos"

I don't know, that was pretty racist plus ca cealalta fata din fata mea sigur a auzit
User avatar
Apollyon
Pig Cop
Posts: 891
Joined: 9 Nov 2014, 19:39

Re: Discriminarea in Romania

Post by Apollyon »

Poate ca n-ar mai fi asa discriminati daca ar avea un comportament mai... civilizat?
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discriminarea in Romania

Post by McWilliams »

Ai dreptate - un apelativ care nu ar fi fost discriminatoriu si care ar fi fost adecvat pentru situatia respectiva ar fi fost "stoarfe nenorocite".

Am editat. This is a family forum, after all.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Discriminarea in Romania

Post by Stokkolm »

Ola, cat te-a platit Soros pentru postul asta?
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discriminarea in Romania

Post by ola small dickie »

o sticla de iaurt
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Discriminarea in Romania

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Nu se prinde nimic de ei
În România există “școli de țigani“ și școli de români, “clase de țigani“ și clase de elevi buni. Este o formă de segregare instituționalizată, alimentată chiar de factorii care ar trebui s-o preîntâmpine. Accesul inegal la educație rostogolește spre viitor cetățeni de mâna a doua școliți, de ochii statisticilor, în unități de învățământ de mâna a doua.
O școală în care numărul elevilor romi crește dispune într-o măsură mai mică de cadre didactice calificate și de consilieri. În astfel de situații părinții nu vor fugi neapărat de copiii de etnie, ci după o școală bună.

În aceste condiții, “e segregarea marea problemă?” întreabă Gelu Duminică. “Faptul că avem școli de români și școli de romi? Măi, eu nu o văd așa. E o problemă cu siguranță, dar nu e cea mai mare. Cea mai mare problemă e că în școlile cu romi calitatea educației e de rahat.”
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Discriminarea in Romania

Post by zme-ul »

Ferrrrrrrrrdinand wrote: 20 Nov 2018, 12:45 Nu se prinde nimic de ei
În România există “școli de țigani“ și școli de români, “clase de țigani“ și clase de elevi buni. Este o formă de segregare instituționalizată, alimentată chiar de factorii care ar trebui s-o preîntâmpine. Accesul inegal la educație rostogolește spre viitor cetățeni de mâna a doua școliți, de ochii statisticilor, în unități de învățământ de mâna a doua.
O școală în care numărul elevilor romi crește dispune într-o măsură mai mică de cadre didactice calificate și de consilieri. În astfel de situații părinții nu vor fugi neapărat de copiii de etnie, ci după o școală bună.

În aceste condiții, “e segregarea marea problemă?” întreabă Gelu Duminică. “Faptul că avem școli de români și școli de romi? Măi, eu nu o văd așa. E o problemă cu siguranță, dar nu e cea mai mare. Cea mai mare problemă e că în școlile cu romi calitatea educației e de rahat.”
ce vorbeste ala, pardon e fremeie, acolo frate ... de ce unii continua in a manca cacat, nush
cum poti tu sa acuzi niste scoli de segregare cand tu nu ai profesori sa acoperi nivelul de calitate pentru toate clasele?
Școala din Goștinari este printre școlile din România cu risc socio educațional ridicat, adică o școală defavorizată. Cu alte cuvinte este o școală cu profesori fără pregătire, cu elevi cu medii neîncheiate, cu elevi care nu intră în evaluarea națională și cu o medie sub 5 pentru cei care intră în evaluare.
bah!
Last edited by zme-ul on 20 Nov 2018, 15:06, edited 2 times in total.
人は地獄を作った
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Discriminarea in Romania

Post by TG »

Da bah coita ce vb tu akolo smekere dreq plm.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Discriminarea in Romania

Post by zme-ul »

TG wrote: 20 Nov 2018, 15:01 Da bah coita ce vb tu akolo smekere dreq plm.
iauzi brau'
人は地獄を作った
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discriminarea in Romania

Post by McWilliams »

Ilan se plange ca nazistul de Klaus il discrimineaza. Pentru ca el este evreu, deci discriminat prin excelenta.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests