#metoo

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: #metoo

Post by TG »

Ai dat și like, sau doar share? Ca să înțeleg și eu, sunt același lucru?
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: #metoo

Post by McWilliams »

las si aici 2 postari pe care le-am shareuit pe facebook
Semeni cu forward bot, la faze de genul. Si este pacat, pentru mesajul pe care incerci sa-l transmiti. Sper ca incerci sa-l transmiti. Trebuie sa presupun, pentru ca nu te-ai putut deranja sa comunici asta. Si cam asta este problema mea - old man yelling at clouds: lumea crede ca, daca da share/like pe social media, misiunea lor in aceasta privinta este incheiata. Este timpul sa agate #metoo in colectia personala de Life Achievements si sa mearga mai departe, intr-o noua cruciada.
Last edited by McWilliams on 18 Oct 2017, 15:03, edited 2 times in total.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: #metoo

Post by ola small dickie »

:lol: da
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: #metoo

Post by ola small dickie »

"Tatiana Guțu, campioana olimpică la individual compus în 1992 la Barcelona, a dezvăluit pe Facebook că a fost violată de Vitaly Scerbo. Ea și-a acuzat de asemenea doi foști colegi că au ştiut de ceea ce se întâmplă şi nu au reacționat în niciun fel. Tatiana Guțu este multiplă medaliată europeană şi campioană olimpică.

Un nou scandal sexual pare să strice liniștea din lumea gimnasticii după ultimele dezvăluiri făcute de Tatiana Guțu. Femeia în vârstă de 41 de ani este o fostă gimnastă ucrineancă, născută la Odessa, cu origini românești.

Ea a câștigat patru medalii la Jocurile Olimpice de la Barcelona și a concurat pentru U.R.S.S. și Ucraina, iar după 27 de ani a făcut o dezvăluire cutremurătoare. Femeia a scris pe Facebook că a fost violată de Vitaly Scherbo, o legendă a gimnasticii din U.R.S.S."

http://www.digisport.ro/Sport/GIMNASTIC ... n=fbdigi24

"ce rost are?"

Gimnasta McKayla Maroney s-a alaturat campaniei "MeToo" (Si eu, n.r) de pe retelele de socializare si a dezvaluit ca a fost agresata sexual in timp ce concura pentru echipa SUA. Intr-o postare pe Twitter, Maroney sustine ca a fost molestata de Larry Nassar, fostul medic al echipei de gimnastica a Statelor Unite, informeaza News.ro.

http://sport.hotnews.ro/stiri-alte_spor ... 13-ani.htm

"ce rost are?"
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: #metoo

Post by sebas »

TG wrote:Ai dat și like, sau doar share? Ca să înțeleg și eu, sunt același lucru?
Like pentru strâns bani de operații. Share pentru ajutat femei.
dump CHA
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: #metoo

Post by Stokkolm »

Topicul asta a schimbat tot ce stiam despre Rimaru. De la "habar n-am cine e tipul asta", am ajuns la "Google zice ca facut parte din trupa RACLA".

@sebas, nu cred ca focusul fenomenului asta are de-a face cu victimele, ce suport sa mai primeasca pentru chestii care s-au intamplat acum 10-20 de ani. Mai degraba e despre agresori, de a le fi amintit celor care n-au fost expusi pana acum ca actiunile lor nu sunt acceptate, ca nu sunt atat de imuni pe cat se credeau.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: #metoo

Post by DarthZombie »

Daca victimele spun cine le-a agresat, foarte bine. Daca doar spun ce-au patit si evita in mod intentionat sa le zica numele [deci situatiile in care numele agresorului este necunoscut sunt excluse] atunci intram in categoria "dear diary", unde singurul lucru realizat este ca persoana care posteaza isi da oful de pe suflet in public si nu in particular. Desigur se poate si ca victimei sa-i fie frica sa spuna cine e vinovatul, dar imho daca iesi in public cu o acuzare iti faci mai mult rau nemergand pana la capat cu nominalizarea faptasului. Prima categorie duce la consecinte vizibile si la incurajarea altora sa nu le fie teama sa-si spuna pataniile lor. A doua categorie este your average social media use, "look at me!" si cam atat imho.

Habar n-am cine avea impresia ca totul e roz si frumos si nu exista oameni agresati sau ca acele agresiuni nu afecteaza pe termen lung pe subiectii acelor agresiuni. Aia care sunt atat de ignoranti incat sa fie orbi la asa ceva sunt prea putini ca sa conteze, si parerea mea sunt oameni crescuti in pestera care habar n-au pe ce lume sunt. Ca tot grosul impartasaniilor sunt din partea femeilor, un bun exemplu ca situatia este una foarte vizibila este faptul ca seara tarziu sau noaptea se pune de fiecare data problema ca ar fi indicat ca femeile sa fie conduse de catre cineva acasa, because guess what, women can get assaulted. Singurul lucru palpabil pe care-l realizeaza heștegu asta este aratarea cu degetul a celor mai dizgratiosi pentru a-i izola si eventual pedepsi legal. Si asta doar in contextul in care acuzatia poate fi coroborata cum a fost cu Weinstein, altfel treaba devine un "cuvantul meu impotriva cuvantului tau" si nu ajungem nicaeri.

Dar in contextul forumului, treaba mi se pare extrem de ridicola cand vine din partea lui ola. Vorbim de individul care invita femeile care-l deranjau aici pe forum sa se duca la bucatarie sau sa-si gaseasca un barbat sa le calmeze si apoi facea ca toate visele cand il intrebam daca asa vorbeste si cu sotia sa. Sa-mi vina genul asta de persoana sa povesteasca despre lucruri de genul asta mi se pare maximul de ipocrizie, el este ultima persoana care poate tine lecturi despre cum oamenii ar trebui sa fie mai "aware" daca vor sa fie oameni mai buni si iluminati. Asta ca sa nu vorbesc de cat flame si insulte a aruncat el pe-aici de-a lungul anilor in directia celor care aveau pareri diferite fata de ale lui, asta apropo de cealalta tentativa de-a ne arata ce om virtuos este, topicul despre discriminare. Marele campion al incluziunii si tolerantei, rofl.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: #metoo

Post by ola small dickie »

cred ca in creierul tau procesul de respiratie a mai primit o etapa involuntara. gandul la ola. daca aceasta etapa nu se realizeaza nici respiratia ta nu este completa. asta e gandul tau la ola involuntar. daca te gandesti si intentionat la ola deja intri in hiperventilatie cum s-a vazut si in postarea de mai sus. sa nu iti faci grij, nu o sa mori. se traieste cu asa ceva, doar ca pari ciudat.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: #metoo

Post by juve3332 »

Nu transformati si chestia asta intr-un meci personal.

Altfel, e amuzant cum ne dam noi aici cu parerea doar barbati despre cum ar trebui sa se exprime femeile. Oh man, feels like 1910 again.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: #metoo

Post by DarthZombie »

Eu m-am referit la ambele sexe, si barbatii care acuza de rele tratamente pe cineva pe care refuza sa nominalizeze isi fac un egal deserviciu. Nu pentru ca "stai bre la locul tau", ci pentru ca eu personal cred ca atunci cand vii in public sa arunci niste acuzatii nu mi se pare suficient sa nu spui si cine ti-a facut acel ceva pe care-l acuzi. Nici macar nu comentez faptul ca unii au asteptat atata vreme sa iasa in fata in unele situatii gen cu Weinstein, desi sunt sigur ca exista si categoria de persoane care au acceptat sa intre in hora pentru beneficii si acum "ies la iveala" ca sa nu iasa prost, dar cel mai probabil numeri pe degete pe cei ce se incadreaza aici.

Nu e surprinzator ca sunt mai multe femei care apeleaza la aceasta initiativa pentru a iesi in fata cu povestile lor, dar apreciez ca abordarea "miscarii" e una neutra. Acum vreo 2-3 ani era la moda #yesallwomen care nu doar ca era dedicat exclusiv femeilor tratandu-le problemele ca fiind exclusive lor, dar era si destul de insultator pentru barbati bagandu-i pe toti in aceeasi oala. Nu tanti, eu n-am facut niciodata vreun lucru din cele de care vorbiti, fuck you for implying that we all do that stuff! Asadar din acest punct de vedere bravo carei firme de PR i-a venit ideea sa cloceasca hashtag-ul asta
User avatar
Rukifer
Zergling
Posts: 177
Joined: 30 Mar 2016, 18:45
Contact:

Re: #metoo

Post by Rukifer »

îmi pare rău dacă sunt aiurea sau insensibilă sau plm, doar că am băut în seara asta.
OC pentru Nichijou fans.
Image
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: #metoo

Post by DarthZombie »

Se vede ca ai baut mult de tot daca link-uiesti la photobucket
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: #metoo

Post by rdo »

ola small dickie wrote:"Tatiana Guțu, campioana olimpică la individual compus în 1992 la Barcelona, a dezvăluit pe Facebook că a fost violată de Vitaly Scerbo.
si-a adus aminte dupa 25 de ani :lol:
#marsinplm
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: #metoo

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Bravo rdo
Last edited by Ferrrrrrrrrdinand on 20 Oct 2017, 21:46, edited 2 times in total.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: #metoo

Post by marvas »

rdo, ce parere ai despre toata faza asta cu #metoo?
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: #metoo

Post by juve3332 »

Da, bravo, luminata minte!
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: #metoo

Post by rdo »

marvas wrote:rdo, ce parere ai despre toata faza asta cu #metoo?
99% e attention-whoring, de ce intrebi?
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: #metoo

Post by Mahdi »

E cam 13.5% attention whoring. Am făcut eu calculele.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Rukifer
Zergling
Posts: 177
Joined: 30 Mar 2016, 18:45
Contact:

Re: #metoo

Post by Rukifer »

Rukifer wrote:îmi pare rău dacă sunt aiurea sau insensibilă sau plm, doar că am băut în seara asta.
OC pentru Nichijou fans.
Se întâmplă chestii aiurea.
Voiam să linkuiesc asta - https://imgur.com/a/Vu7mA
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: #metoo

Post by McWilliams »

Apropo, ca tot insistam cu hashtag-ul asta - Dumnezeul lui Ola, nimeni altul decat CTP-uL insusi, a subliniat ca, desi e bine sa te destainui pe internet/pe social media, ar ajuta sa dai o tura si pe la politie (sa faci o plangere, sa dai nume, sa dai detalii etc.). Este drept, ar fi valabil doar pentru cazurile relativ recente. Pentru ca, da, altfel chiar este attention-whoring.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests