Despre Mircea Cărtărescu, fără prejudecăți

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Despre Mircea Cărtărescu, fără prejudecăți

Post by ola small dickie »

Nu am zis ca e mai special decat al lui Ciolos sau al altei persoane publice importante din Romania. Apreciez foarte mult ca un scriitor si un intelectual de talia lui Cartarescu se implica in aceste momente. De aia nici nu stau sa ma ofuschez profund ca a zis iubeste in loc citeste sau cine stie ce alte bazaconii doar ca sa zicem ceva. E prea important pt mine ca s-a alaturat ca sa mai stau sa ma gandesc ca mesajul asta e cringy sau are valoare stilistica? Wtf ? Ideea e acolo plain to see for everybody si aia e importantul.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Despre Mircea Cărtărescu, fără prejudecăți

Post by juve3332 »

Ultimul mesaj era un exemplu, ca mi l-ai cerut la un moment dat. In rest, cam toate postarile lui sunt de aceeasi maniera. Searbade si cam aeriene.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Despre Mircea Cărtărescu, fără prejudecăți

Post by ola small dickie »

Am zis, mi se par irelevante searbadul si aerianul in contextul dat. Mult mai importanta e ideea.

A si am uitat sa mentionez, pe langa intelectual si scriitorul Cartarescu, profesorul universitar Cartarescu. Cadru universitar, inconjurat de studenti. De asemenea Cartarescu a fost si o mai fi (nu stiu) coordonar de cenacluri literare. Poate si asa se poate intelege mai fara rea credinta o exprimare de genul "cine ma iubeste", cine ma urmareste (care repet, mie nu mi s-au parut deplasate). Si cat de important e ca si el transmite ideile astea.

De Cartarescu pot sa zic lejer ca e un om cu "followers"
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Despre Mircea Cărtărescu, fără prejudecăți

Post by DarthZombie »

Am zis, mi se par irelevante searbadul si aerianul in contextul dat.
Daca e asa de irelevant de ce te-ai ofensat cand am sugerat acest lucru si ne-ai cerut exemple de parca eram la un extemporal?

Also, a fi profesor universitar nu te califica in pozitia de lider de cult cu "followers". Asta ti-o spune cineva trecut pe la facultatea de Istorie, una cu un istoric destul de semnificativ si nu foarte magulitor in acest sens.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Despre Mircea Cărtărescu, fără prejudecăți

Post by McWilliams »

Toata discutia asta imi aduce aminte cum un user al acestui forum opina, pe buna dreptate, ca melodia/piesa/cantecul/aiureala pe note muzicale numita X nu ar fi ajuns sa fie cunoscuta publicului larg daca nu ar fi fost girata de catre o "personalitate" din genul respectiv (muzical, in cazul de fata). Personalitate care are multi "followers", carora le-a facut o recomandare. Nu a scris explicit "daca ma iubiti, atunci vizionati piesa, dati like&share" - inca nu a ajuns Justin Bieber atat de jos - insa intr-acolo batea mesajul.

In termeni stricti, daca tie, Ola, nu ti se pare relevant faptul ca un mesaj este searbad si aerian, atat timp cat "his heart was in the right place", atunci permite-mi sa te intreb: ce parere ai de oamenii care dau like&share pe facebook?
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Despre Mircea Cărtărescu, fără prejudecăți

Post by ola small dickie »

am o parere foarte buna. eu sunt unul dintre ei.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 13 guests