Alegere Masina

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
Post Reply
User avatar
RaptoR
Mad Scientist
Posts: 426
Joined: 2 Mar 2014, 15:26

Alegere Masina

Post by RaptoR »

(tl;dr avet in josul paginii)

Dupa atata timp de n-am mai dat pe aici, nu am habar daca am postat unde trebuie.
Cu scuzele de rigoare, continui.

A venit vremea sa pensionez vechiul Honda Accord si nu ma pot hotara ce sa imi iau. Am cateva modele in cap, le voi insirui aici cu plusurile si minusurile pe care le vad eu.

Conditiile masinii "perfecte" ar fi:

Benzina. Nici prea mic, nici prea mare. Suficient pentru un condus in principal pe autostrada, cam 50km pe zi, plus vreo 10 prin oras
Cutie automata. Asta ar fi un mare plus.
O culoarea decenta. Pana la urma, cam orice in afara de alb.


1. Honda Civic 5 usi.
Este alegerea principala, si, daca nu ar intra in calcul faptul ca trebuie sa astept pana in mai daca o vreau exact cum vreau eu (1.5 benzina, cutie automata, rosie sau albastra) acest topic nu ar mai fi existat.
Prin urmare marele minus ar fi timpul care ar trebui sa astept. Asta in conditiile in care masina actuala e in service si sunt sanse mici sa vreau sa o mai repar avand in vedere valoarea masinii si costurile de reparatie.

Mare plus este faptul ca... nu stiu, imi place foarte mult marca, imi place extrem de mult cum arata.

2. Toyota Auris hatchback
Plusuri:
Motor hibrid, consum mic.
Cutie automata
Livrare in 1-2 saptamani.
Gama larga de culori la alegere
5 ani garantie plus inca 5 gratis daca aleg sa fac reviziile anuale la ei. Stiu ca au un cost piperat, dar cel putin nu am alte griji timp de 10 ani

Minusuri:
Dintre toate este cea care ma atrage cel mai putin la aspect.
Varianta de finantare destul de neatragatoare, cu o rata de aprox 350eur pe luna timp de 4 ani dupa care o rata unica de 8500euro
Daca aleg sa nu fac finantarea cu ei, costa cu 1500 euro mai mult


3. Hyundai i30
Plusuri:
Dintre toate, cea mai "tehnologizata".
Benzina, 1.4
Cutie automata
Design super in interior.
Livrare foarte rapida
Gama larga de culori

Minusuri:
Design "batranesc" la exterior

4. Seat Leon
Plusuri:
Livrare imediata
Dupa honda, este modelul care cel mai mult ma atrage ca si design exterior.

Minusuri:
Daca o vreau in 1-2 saptamani singurule modele disponibile sunt fie benzina, insa cutie manuala, fie motorina, cutie automata
Singura culoare disponibila pentru livrare rapida este alb, in caz contrar trebuie sa astept pana in martie.


Ah, am uitat bugetul. Undeva la 20-22.000. Toate cele 4 se incadreaza undeva pe acolo, cu Honda sarind foarte foarte putin (aprox 23k)

Toate preturile sunt verificare in reprezentanta, nu sunt preturi luate de pe net.

Sunt deschis la orice alta parere, atata timp cat modelul se incadreaza in acest pret iar masina intra in aceeasi categorie

As incerca pe cat posibil sa evit: Renault, Peugeot, VW, Citroen si Dacia (lol)
Orice parere e binevenita, fie ca e din auzite, fie ca e din experienta.

In acest moment o sa mai astept 2-3 zile si daca nu ma hotarasc sa astept Honda, prima alegere ar fi i30-ul, urmat foarte FOARTE apropo de Toyota Auris.

Multumesc ca v-ati facut timp sa cititi tot post-ul
Hit me with your best shot


tl;dr:
need car. i can pay up to 22k eur. honda civic, hyundai i30, Toyota Auris sau Seat Leon.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Alegere Masina

Post by zme-ul »

Hyundai

nush de ce vrei tu cutie automata, dar asta-i alegerea ta
人は地獄を作った
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Alegere Masina

Post by MC »

Si eu as lua doar cutie automata.
De 10 ani am permis si am avut 3 masini. 2 cu manuala si asta ultima e automata.
Nu as mai conduce masina cu cutie manuala niciodata. E vorba de confort nu de altceva, mai ales daca parcurgi distante mai mari.
Ma distreaza mult cei care baga placa aia cu, daca nu ai manuala nu esti sofer sau sa schimbi vitezele e tot farmecul sofatului :))))
Faptul ca tragi si impingi de un levier nu te face un sofer mai bun si nici nu e ceva distractiv imo. In plus orice cutie automata are si optiunea de a schimba manual daca tot vrei sa tii masina la un anumit nivel de turatii.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Alegere Masina

Post by zme-ul »

MC wrote:Si eu as lua doar cutie automata.
De 10 ani am permis si am avut 3 masini. 2 cu manuala si asta ultima e automata.
Nu as mai conduce masina cu cutie manuala niciodata. E vorba de confort nu de altceva, mai ales daca parcurgi distante mai mari.
Ma distreaza mult cei care baga placa aia cu, daca nu ai manuala nu esti sofer sau sa schimbi vitezele e tot farmecul sofatului :))))
Faptul ca tragi si impingi de un levier nu te face un sofer mai bun si nici nu e ceva distractiv imo. In plus orice cutie automata are si optiunea de a schimba manual daca tot vrei sa tii masina la un anumit nivel de turatii.
ai inteles ca cucu'n gura

omu conduce preponderent pe autostrada
de cate ori e nevoie sa schimbi vitezele pe autostrada? baniesc ca masina are cruise control - o setezi si gata, cand e nevoie e nevoie bagi mana si la schimbator
am stat si eu si am citit / vazut ce si cum, ca tot imi luam masina - automatele sunt mult mai pretentioase, costuri mult mai mari; si in caz de defectiune iti smulgi parul din cap
transmisiile CVT sunt misto ca idee, pe hartie, si absolut dezastruoase in practica
人は地獄を作った
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Alegere Masina

Post by MC »

Pai tocmai ca in combinatie cu cruise control e si mai utila automata. Pui pe cruise control (daca mai e si cu radar e parfum) si tii de volan.
Asa daca schimbi manual s-a dus naibi tot cruise controlul. Calca ambreiajul, schimba viteza....
Nu sunt deloc pretentioase.
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Alegere Masina

Post by sebas »

Eu aș pune mașinile în aceeași ordine în care le-ai postat și tu, iar de luat mi-aș luat Honda Civic fără să clipesc. Ce ți-s două săptămâni? Doar nu-ți iei mașină în fiecare lună.

Mergi la un test drive și interesează-te de costurile de service. La noi știu că Honda sunt ceva mai scumpi, dar având în vedere că e brand cunoscut pentru fiabilitate, nu mi-aș face chiar așa mari probleme.

Auris o fi el hibrid, dar e hâd. Leonul dacă nu e FR nu cred că are rost, iar i30ul e mașină superbă..de firmă.
dump CHA
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Alegere Masina

Post by MC »

Daca e vorba de Honda civic model 2017.....oh boy...ca uratica mai e.
Se asorteaza cu R.A.T mouse (old joke) :D

Lasand gluma la o parte e genul de masina love it or hate it
Image
Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Alegere Masina

Post by Magicake »

Adevarul e ca are asa o estetica de gaming hardware :lol: Spatele mai ales.
User avatar
RaptoR
Mad Scientist
Posts: 426
Joined: 2 Mar 2014, 15:26

Re: Alegere Masina

Post by RaptoR »

Hahahaha, jur ca primul meu gand cand am vazut-o pentru prima data a fost sa o aseman cu R.A.T.-ul :). deh, obiceiurile vechi pier greu :)

Intr-un final ieri cand m-am dus din nou la reprezentanta mi-au zis ca mi-o pot aduce la jumatatea lui ianuare si am hotarat sa merg pe Honda Civic.

P.S. MC ce ai pus tu acolo are pachetul sport, arata ceva mai bine, plus cateva optiuni in plus. Eu voi lua varianta Elegance, practic a doua ca si optiuni. Deja 23.000 mi se pare peste limita superioara a bugetului si daca nu era Honda nu urcam atat de sus ca pret.

@sebas, costurile de service sunt si aici destul de piperate. La orice masina, in general, si la Honda in special.
Avand insa in vedere ca pe vechiul Accord din 95 am dat 1200 euro acum 7 ani iar in acesti 7 ani in afara de consumabile plus curea de distributie nu am bagat mai mult de 1000 de euro in ea... eu zic ca-o ok. Sa speram ca noile modele sunt macar la jumate ca si fiabilitate.

Multam fain de pareri.
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Alegere Masina

Post by sebas »

Nu am să înțeleg niciodată persoanele care judecă achiziționarea unei mașini după aspectul exterior, adică ce vezi 2 minute cât mergi spre ea. Sau e vorba de ciumegeală? Comportamentul la volan, aspectul interior, ergonomia, fiabilitatea...astea sunt criterii care te vor face să te bucuri sau nu de mașină.

La rent-a-car mi-aș luat și eu una cu silicoane, dar pentru uzul de zi cu zi nu vrei un Porsche lipit de asfalt că-ți rupi coloana în el.

Civicul e ciudățel la exterior, clar. Dar la interior arată foarte bine, fiabile cred că sunt...chiar aș fi curios să conduc unul. :D
dump CHA
User avatar
RaptoR
Mad Scientist
Posts: 426
Joined: 2 Mar 2014, 15:26

Re: Alegere Masina

Post by RaptoR »

Pai vino in Spania la sfarsitul lui ianuarie si iti dau o tura :)
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests