Discutii despre fotbal

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discutii despre fotbal

Post by McWilliams »

Sa ma scuze fanii lui Mou, dar dupa van Gaal si Moyes, cred ca si Regheton putea fi considerat "an improvement". Manchester United nu este un club de fotbal care sa necesite trofee/rezultate pentru a exista. Similar altor cluburi din Anglia, Man Utd exista si persista dintr-o reteta financiara foarte sanatoasa. Din aceasta reteta sanatoasa se si pot "oferi" transferuri la sume ametitoare - ca nu le plateste beyul Rumeliei Orientale, ci consumatorul de fotbal care este fan Man Utd. Ori a fi fanul lui Man Utd in acest sezon este... motiv de gluma la o bere. Ca nu prea ai de ce sa-i alegi.

Da, o sa castige Man Utd locul 2. Adica primul loc dintre perdanti. Man City o sa ia trofeele interne. Iar la joc/spectacol, o sa fie secondati de Liverpool si de Spurs. Reteta aia financiara sanatoasa s-a construit din faptul ca publicul interesat/fanii vor sa VADA pe Manchester United jucand fotbal, facand spectacol, atacand etc. Daca tot ce ofera Mou este un traditional "park the bus", poti sa-ti bagi polonezul in el de abonament, de fular, de tricou, de autograf si de toate cele.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discutii despre fotbal

Post by ola small dickie »

Tnt. Mourinho e peste van gaal tot timpul. Uita te pe palmares. Si van gaal e mare dar mou e la alt nivel. Mou e cu aia mari. Cei mai mari. Mou e cu aia cu capello, sacchi, trapatoni, lippi, rinus michels etc. E la crema

Acest felix e vedeta antrenorilor in fotbalul ultimilor 10 ani. Ce a facut la inter, la porto e irepetabil aproape. Si prima oara la chelsea. Mourinho e deja acolo demult in panteonul antrenorilor all time. Si asta o zic eu, un anti mou si un anti inter.

Ce a facut mou la inter e istorie. Orice fan milan sau jiventus poate sa fie basicat pe mou. A reusit prima si singura tripleta din fotbalul italian. Inter nu mai luase liga din anii 60 sau 70. El a luat o plus tripleta unica in italia. Sa nu mai zic de porto 2 sezoane ce a facut. Se pisa pe van gaal
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discutii despre fotbal

Post by McWilliams »

Deci ce spui este ca Mourinho este un antrenor mare, "in fotbalul ultimilor 10 ani", dar pentru ce a facut acum 8 ani. :lol:

Daca ai un manager (nu al unui club de fotbal, ci al unei companii in general) care se recomanda pentru ce a facut acum 8-15 ani, care crezi ca este efectul asupra viitorului angajator?
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discutii despre fotbal

Post by DarthZombie »

Dar titlul cu Real vs cea mai buna Barcelona din istorie si titlul cu Chelsea cui i le lasi? :lol: Parca am vorbi de Cuper, zau asa.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discutii despre fotbal

Post by McWilliams »

Nu e departe. :grin: De fapt, gresesc - mai are 15-20 de ani pana la pensie. Deci putem sa intrezarim cel putin inca 5x "vreau o noua provocare". Poate isi face seicul mila de Man Utd si-l aduce la Paris ca sa desavarseasca dezastrul numit PSG.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Discutii despre fotbal

Post by juve3332 »

In primul rand, da, rezultatele lui Mou in primul an au fost multumitoare, a castigat o cupisoara (ca sa apara United in palmaresul englez sezonul respectiv) si EL (ca sa apara United in palmaresul european sezonul respectiv). Nu e deloc rau, insa in campionat a fost de departe cea mai slaba din Top6. Ma rog, sa zicem ca a pus bazele unei echipe, iar trofeele au fost chiar multumitoare pentru fotbalul aratat.

Anul asta, insa, United sunt pamant, desi, paradoxal, sunt pe locul 2. Am vazut toate derbyurile lor. In afara de ultimul cu Liverpool, au jucat scremut, batranicios, niste momai disciplinate tactic. Chiar si cand au invins-o pe Arsenal, au fost surclasati, a fost cea mai mincinoasa victorie pe care am vazut-o in viata mea. Va amintiti ca am vorbit de meciul acela aici pe forum?! Cu Liverpool s-au aparat ingrozitor, a fost unul din acele meciuri cand mi-am pus sincer problema de ce am irosit astfel 2 ore din viata. Or, scuza-ma, cu acceasi bani, City joaca splendid si mult mai eficace decat ei.

Te aperi cand antrenezi Porto, te aperi impotriva uneia dintre cele mai bune echipe din istorie (gen Barca), dar nu poti sa te aperi in halul asta cand dai de orice echipa mai rasarita cand la tine e suta de milioane si jucatorul. Risti penibilul. Nu, el se incapataneaza sa-l joace pe Pogba pe un alt post decat i se potriveste, incepe un meci de ofensiva cu Fellaini, se bazeaza exclusiv pe talentul atacantilor ca sa se infiripe ceva ofensiv.

E prea putin pentru prea multi bani. Si asta nu are nicio legatura cu ce ispravi a facut inainte.

PS: l-am apreciat pe Mou, inclusiv cand a fost la Inter, inclusiv la Real, unde a reusit sa se adapteze unui ambient tactic cu totul diferit, dar United sezonul asta e o echipa abominabila de privit.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discutii despre fotbal

Post by DarthZombie »

Comparatia cu City si banii cheltuiti nu e corect facuta. City s-a pregatit pentru venirea lui Guardiola de cand a semnat cu Bayern, l-au adus pe Txiki Begiristain si au transferat jucatori pe stilul de fotbal al actualului antrenor. Cand Guardiola a venit a avut mare parte din piesele centrale deja integrate in echipa.

In schimb la United n-ai nicio coordonare de genul asta. Intai ai avut un Moyes care saracul a facut doar 2 transferuri mari si late in cele doua ferestre pe care le-a avut la dispozitie, un Fellaini cumparat in ultimul hal de prost [i-au lasat clauza de transfer sa expire si au dat mult mai multi bani pe el in ultima zi a ferestrei de vara, panic buy clasic] si Mata. Apoi a venit LvG care a debarcat o groaza de jucatori [de inteles oarecum avand in vedere ca lotul era foarte imbatranit] dar fara sa aduca nici pe departe suficienti inlocuitori pentru a avea o echipa competitiva. Iar jucatorii pe care i-a luat nu s-au incadrat intr-un sistem anume. Herrera a fost un transfer facut de Moyes la care LvG si-a dat acordul cand a venit la club de exemplu. Ai alde Blind, Darmian, Depay, Rojo, Martial, Schweini, Schneiderlin, Di Maria, Falcao... Asta daca arata a management sportiv coerent, eu sunt Papa de la Roma :lol:

Juve, da, in meciurile mari Mourinho joaca timid si la ciupeala, sunt de acord cu tine si pe mine ma deranjeaza ce vad. Dar in acelasi timp echipa este pe locul 2 intr-un mini-campionat format doar din top 6, doar City a scos rezultate mai bune in meciurile vs celelalte echipe. Asa ca daca United este o echipa proasta, ailalti sunt si mai penibili. Iar vs Liverpool Mourinho i-a dat sah-mat lui Klopp, i-a anulat toate punctele forte ale atacului pana la nivelul in care Liverpool n-a dat un sut pe poarta in ultimele 60 de minute ale partidei, sa reusesti asta vs atacul cormoranilor este o realizare imensa in opinia mea. Dar in rest United este pe locul 2 pentru ca si-a rezolvat una din marile probleme ale ultimilor ani, meciurile cu echipele mici care in sezonul asta au fost in marea lor parte dominate de United si castigate destul de comfortabil. Imi placea foarte mult cum juca LvG meciurile mari, dar sa fiu al naibii daca nu muream de plictiseala in scaun la cum juca toate celelalte meciuri si in ce hal de vulnerabila era echipa impotriva echipelor mici.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Discutii despre fotbal

Post by juve3332 »

@zombie: Eu ma refeream la 0-0-ul din tur cu Liverpool, unde Mou a facut cel mai josnic si oribil anti-joc, in conditiile unui meci de campionat nici pe departe decisiv. Cand tu ai sute de milioane bagate in jucatori ofensivi si de atac. Sunt unele conditii in care o tactica ultra-defensiva se justifica, le-am zis mai sus. Iar alteori te faci pur si simplu de ras. De fiecare data cand avea mingea, United o plimba intre fundasi. Nici macar nu INCERCAU sa impinga putin jocul in fata.

Inteleg de ce nu vezi drept coerenta politica de transferuri: sunt doi antrenori cu viziuni diferite. Pe Moyes n-are sens sa-l bagam in discutie. El e preocupat de "the Britishness of the team". :lol: Dar mi se pare ca exagerezi mult in ceea ce priveste organizarea de la City. Pai Txiki a veni in 2012, iar Guardiola doar de anul trecut. De cand a venit,Pep a adus vreo 13 jucatori noi (adica in ultimile sezoane), iar in primul 11 sunt numai 4 jucatori care erau la echipa inainte sa vina el, dintre care 2 adusi numai cu un an inainte. Anul trecut, Aguero nici macar nu era titular.
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Discutii despre fotbal

Post by sebas »

Cu Sevilla Utd au vrut clar sa scape de pressingul adversarilor prin mingi lungi. Fellaini a jucat pentru ca daca singura tinta posibila a mingilor lungi era Lukaku, atunci Nzonzi si fundasii centrali ar fi fost extrem de comozi.

Eu am scis mai sus de ce cred ca Mou nu mai are asa success in noul deceniu. Dar sa fim intelesi, Utdul de acum arata a echipa classic Mou, una care intelege ca cel care tine mai mult de minge are mai mari sanse de a face greseli.

Restul sunt chitzibusuri. Ca de ce nu a inceput cu Pogba? Allegri oare de ce nu a inceput cu Lichtsteiner intr-un meci in care trebuia sa atace? Din iscusinta tactica, binenteles. :)

Situatia lui Pogba imi aduce aminte oarecum de Cesc la Barca. Un jucator exceptional dar care nu poate fi nicicum integrat bine in echipa pentru ca nu este nici mijlocas central, nici numar 10. Pogba a excelat la Juve intr-un sistem pe care Mou si sa vrea nu are cum sa-l joace pentru ca nu dispune de fundasi laterali potriviti. Nu poti sa joci 3-5-2 cu Valencia, Darmina, Young, Shaw si Blind.

In rest, eu am un respect deosebit pentru Van Gaal, si simpatie in plus pentru stilul sau spumos. Anii lui la Utd au fost insa absolut mizerabili iar lotul pe care l-a lasat in urma un circ rivalizat doar de alde City-ul lui Hughes.
dump CHA
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discutii despre fotbal

Post by ola small dickie »

Curva Sud prin Londra

Image



Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discutii despre fotbal

Post by DarthZombie »

@juve: Nu vad acel 0-0 de pe Anfield ca un esec, cate echipe au scos un punct de acolo? Si sa nu uitam ca un joc atat de anost are nevoie de doi participanti, atunci Klopp a fost terifiat de contra-atacuri si a jucat super conservator, asa ca nimeni nu ataca si s-a plimbat mingea. Compara cu meciul de pe Old Trafford unde Liverpool a incercat sa atace [chit ca fara succes] iar United tot iesea pe contre, a fost un meci net superior dpdv al spectacolului.

La partea cu transferuri evident ca nu sunt coerente din cauza antrenorilor cu stiluri diferite, tocmai asta incercam sa pun in evidenta. La City de cand a venit Txiki ala s-a transferat pentru un anumit stil de joc. Si eu tot raman la parerea ca de Bruyne, Sterling si Silva reprezinta coloana vertebrala a lui City, ori niciunul din astia n-a fost transferat de Guardiola. Si cu riscul de a repeta ce a zis Mourinho la conferinta de presa de ieri [merita privita, a spus cam ce s-a tot spus pe aici in ultimele luni], Guardiola a preluat o echipa care in ultimii 5 ani a castigat un titlu, a terminat pe 2 cel putin o data si n-a terminat mai jos de locul 4, pe cand Mourinho a preluat o echipa are de la ultimul sau titlu a terminat pe locul 7, 4, 5 si 6, e destul de clar care echipa are mai mult de muncit pentru a redeveni o echipa puternica.
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1824
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Discutii despre fotbal

Post by tnt »

Conferinta aia cu "football heritage"? Right, ca Sevilla a avut heritage. A cheluit sute de milioane pe jucatori si a fost scolit de aia, ar trebui sa taca si sa accepte criticile pt ca s-a pierdut meciul din cauza lui. But like a bad loser that he is...
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discutii despre fotbal

Post by McWilliams »

Nu-nu, e conferinta aia la care a zis ca Manchester United este obisnuita sa iasa din UCL prin optimi. Ca doar si Mou a scos-o de doua ori, asa ca ce plm, asta-i echipa mare? Puneti-va pofta-n cui care vreti "performanta", pentru ca optimi de UCL chiar ESTE performanta pentru Man Utd. :lol:

@Zombi, sebas: Mourinho poate sa aiba orice jucator isi poate dori, insa va juca la fel. Unde idealul altor antrenori (Guardiola, Klopp, Wenger, Ancelotti etc.) pentru un fotbalist in jurul caruia sa construiesti o echipa este un om de atac, idealul lui Mou este alde Matic, Essien, Cambiasso, Fellaini etc. Scoala lui Cartu de gandire, "atacantul central este PRIMUL jucator care incepe sa se apere pentru ca este cel mai aproape de omul cu mingea!".
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discutii despre fotbal

Post by ola small dickie »

ola small dickie wrote: 15 Mar 2018, 15:38 Mi am pus telekom tv sport pe telefon. Cu 3 euro pe luna pot sa urmaresc toate canalele telekom sport pe mobil sau calculator. Misto
l-am testat la meciul cu arsenal. dupa vreo 10-15 min am trecut pe stream moca de pe net. telekomtv serviciu platit pe o luna intr-adevar se vedea hd dar mergea prost, dupa cateva blocari in 15 minute l-am oprit. si mi-a mers mult mai bine cu stream moca de pe net. o sa mai testez telekom tv la alte meciuri
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Discutii despre fotbal

Post by juve3332 »

De Bruyne si Silva au fost transferati in anul imediat inaintea venirii lui Guardiola. M-as putea gandi ca venirea lui Guardiola era anticipabila si a fost poate consultat in privinta asta. Dar nu ca se faceau asemenea calcule inca dinainte de primul lui an la Bayern: sa construim o echipa pentru Pep! Aa, sa construim ceva mai degraba pe model barcelonez, da, pana la urma asta e scoala lui Txiki.

Spuneti ce vreti, dar United joaca foarte urat, cu mici exceptii. Ceea ce e inaceptabil pentru o echipa construita cu atat de multi bani. Mou nu e capabil sa alterneze aici niste solutii ofensive mai diversificate. Fellaini care sa stea langa Lukaku la mingile lungi?! Scuza-ma, dar e hilar. S-a si vazut cu ce rezultate, daca intr-adevar asta a fost logica din spatele miscarii, ceea ce nu sunt complet convins. Poti sa joci defensiv si totusi sa arati ok. Nu e cazul la United.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discutii despre fotbal

Post by ola small dickie »

Football Italia: "And a AC Milan legend is born!

Patrick Cutrone demonstrates how VAR decisions should be celebrated!

#Cutrone #VAR #ACMilan"

Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discutii despre fotbal

Post by ola small dickie »

Ca mi-am adus aminte discutand cu juve: stiati ca exista o echipa de fotbal care isi mazgaleste pe propriul stadion si scrie si pe propriul site oficial ca detine mai multe titluri decat are oficial? Exista. Se numeste Juventus. Si au 33 de titluri oficiale. Dar conducatorii lor sunt ca niste pesedisti mizerabili, chiar daca toate instantele si organizatiile oficiale zic ca au furat, ei zic ca nu, domle, n-am furat. Si astfel urineaza pe legi, pe organizatii, pe orice. Ei in capul lor au 35 domle, ca asa vor ei si asa zic ei.

Image

http://www.juventus.com/en/club/trophy-room/index.php

Ce clasa! Cat stil!
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discutii despre fotbal

Post by DarthZombie »

Ma mir ca nu vedem aici nimic despre vandalizarile facute de fanii milanisti sau despre falimentul patronului chinez, dar probabil ca e doar o coincidenta ca acum auzim numai despre Juventus pe aici :lol:
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discutii despre fotbal

Post by ola small dickie »

"Inter ultras fury over wall graffiti

Inter ultras in the Curva Nord have sent a message to those who vandalised their celebratory wall, pledging to fight back.

Red paint and offensive phrases were painted on the wall featuring Nerazzurri legends, which was to be unveiled tomorrow for the club’s 110th anniversary.

The ultras of the Curva Nord worked to wipe away the graffiti and left a note at the base of the wall.

“To you unworthy sons of this Metropolis who damage the celebration of the anniversary of the birth of someone who wrote indelible pages in the history of our city,” read the statement.

“If you are Milanisti, you should know that although we are separated by rivalry, in your shoes we would have shown total respect for those who also honoured the image of the city we love.

“If you are pseud-fans of other clubs, go back to your own homes or move to the cities of your own clubs, because you are not worthy of living in Milan.

“We are sure that anyone who calls himself a man shouldn’t take it out on a wall, but rather seek out someone his own size. If you’ve got the balls, we invite you to present yourself in any location where you’ll find an Interista to defend Inter rather than just a wall.

“We are Milano, we are Inter and there is no paint that can cancel out history!!!”"

https://www.football-italia.net/118873/ ... l-graffiti

spre deosebire de dezinformarile lui zombie, in realitate inca nu se stie cine a vandalizat acel zid

la fel, spre deosebire de dezinformarile lui zombie, in realitate patronul chinez nu e in faliment
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discutii despre fotbal

Post by ola small dickie »



desailly si ziege par super actori
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 26 guests