Discutii despre fotbal

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discutii despre fotbal

Post by DarthZombie »

Mor de ras cu astia de la PSG. Deci acuma au meci la ei acasa, trebuie sa recupereze de la 1-3, Real Madrid joaca fara Modric si Kroos si tot spaniolii sunt aia periculosi si care se bat la mijloc pentru fiecare minge. Incep sa-i banuiesc pe seicii lui PSG de spalare de bani, ca fotbal sigur nu a cumparat de banii aia, lol.
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Discutii despre fotbal

Post by tnt »

Mda, foarte ciudat mi s-a parut comportamentul lui Rabiot pe teren care se misca alene pe teren, fara pic de implicare. Lipsa totala de profesionalism. Si nu a fost schimbat, nu nimic. Socant sa vezi asa ceva la nivelul asta, mai ales in conditiile in care in tur a avut un joc bun.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Discutii despre fotbal

Post by juve3332 »

Hm, PSG nu e o echipa rea. Chiar si raportandu-ne la sumele de bani investite, performantele lor nu sunt spectaculoase, dar nici de neglijat. Alti nababi: City mai degraba se facea de ras la inceput, anul trecut a fost eliminata de Monaco in optimi, iar cel mai bun rezultat al lor e o semifinala dupa un parcurs cam sters (au fost batuti de doua ori in grupe de Juve, apoi au eliminat pe Kiev si pe fratii nou-imbogatiti de la...PSG!); Chelsea a luat cea mai baftoasa CL de la Porto incoace, dar in general n-a reusit sa se impuna in clubul de elita care sa poata emite pretentii regulat la castigarea trofeului. In plus, e si o mica doza de ghinion la mijloc, de pe orice loc s-ar califica par sa intalneasca aproape imediat numai una dintre formatiile cu calibru si mitologie (ceea ce lor le lipseste dramatic).

Asta nu inseamna ca nu exista culpe, ci doar ca dracu' nu e atat de negru, iar daca in urmatorii 2 ani ar reusi sa castige CL (sau macar sa se apropie semnificativ), toata lumea ar omagia parcursul sinuos, dar de succes, al construirii identitatii unei echipe mari: esecuri, trepte de urcat, certitudini de dobandit. Nu e vorba de incompetenta crasa, zic eu, ci de faptul ca lipseste o viziune si know-how-ul de a o pune in practica, pe care trebuie iarasi sa fii suficient de abil sau inteligent sa stii de unde sa le pescuiesti.

Iar culpele PSG ar fi cam asa: necooptarea unui antrenor cu o idee de joc clara si un statut respectat de jucatori (dupa Ancelotti, care a facut cam ce se putea face in primii doi ani, Laurent Blanc si Unai Emery, care sunt antrenori de rangul 2 cel mult, mai curand 3); lipsa unei conduceri sportive cu experienta, autoritate si viziune pe termen mediu si lung (seicul e un amator si s-a inconjurat de diversi lachei, cum ar fi Leonardo); atmosfera oarecum de neseriozitate vizibila uneori in declaratii si atitudini, care deriva din cele doua de mai sus (ifosele lui Neymar, conflictele intre jucatori).

Si mai este, bineinteles, defectul Ligue 1 de a nu propune, in mare parte, adversari care sa caleasca putin echipa in timpul sezonului, pe nimeni care sa ridice stacheta si ritmul suficient de constant incat sa il folosesti pe post de sparring partner valoros. Nici Bayern nu mai are asa ceva in ultimii ani si uite ca n-a mai mirosit finala. Juve sta mai bine la capitolul asta, dar poate si ei ar avea nevoie de macar o alta super-putere europeana cu care sa se rodeze campionat-cupa. Ma rog, astea sunt putin si speculatii.

Ca sa zic cate ceva si despre diseara, nu sunt dintre cele mai optimist. Fiindca ne lipsesc 3 jucatori de atac (ceea ce inseamna fara alternative pentru primul 11 si fara schimbari in eventualitatea unor prelungiri), fiindca alti 2, Higuain si Dybala, tocmai ce revin dupa accidentari, fiindca Spurs e echipa buna si in formissima, fiindca joaca foarte fizic, iar noi parem putin obositi. Nu mi se pare deloc imposibil ca Juve sa castige, un 0-1 sau 1-2 sa zicem, dar e clar ca ar insemna sa se alinieze toate planetele pentru noi in conditiile actuale de joc. Alea iacta est.
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Discutii despre fotbal

Post by sebas »

Allegri nu are lotul și poate nici iscusința de a îl surprinde tactic pe Poch, dar chiar și cu un atac obosit cred că au șanse bune de a trece mai departe. Juve e echipă extrem de solidă tactic iar psihic vor sta bine măcar în jumătatea proprie. De partea celaltă Spurs stau în gheata lui Kane, deși forma lui Son pe Wembley e de speriat.

Sunt însă în complet dezacord privind comparațiile între PSG, City și mai ales Chelsea. Nu că i-aș simpatiza, dar parcursul lor din 2012 doar răutăcios poate fi numit norocos. Norocos a fost finalul returului pe Nou Camp, dar să pui performanța tactică, fizică și mai ales mentală a lor din CL 2012 pe seama norocului e nedrept. La fel, dpdv al managementului cluburilor odată ce sacul cu bani ajuns la stadion Chelsea pot fi luați în râs doar în perioada Ranieri. Odată cu Mourinho au adus revoluție tactică și transferuri de excepție, gândite înspre închigarea unei echipe, nu a unui poster la intrarea în stadion.

PSG însă au început și continuă cu transferuri alandala, parcă grăbiți să ia orice jucator de top curtat de diverse cluburi. Mă rog, orice jucător care-i acceptă. De partea cealaltă City atât sub Mancini cât și acum sub Pep au o politică de transferuri mult mai chibzuită. Da, rezultate slabe în CL dar asta se va schimba curând zic eu. Dacă ar fi să pariez aș da cotelele cele mai mari lui City pentru CLul de anul acesta. Calitatea și mai ales adâncimea lotului, combinate cu abilitățile lui Pep, îi fac principali favoriți.

Și dacă tot zic de abilități, mă declar extrem de surpins de Emery. Pe vremea când conducea Valencia, duelurile sale tactice cu Pep erau delicioase. Și nu de puține ori a ieșit câștigător. Chiar nu înțeleg parcursul PSG în CL sub conducerea sa. Poate nu reușește să conducă vestiarul?
dump CHA
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discutii despre fotbal

Post by ola small dickie »

Si eu zic ca City e prima favorita la CL anul asta.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discutii despre fotbal

Post by DarthZombie »

sebas wrote: Și dacă tot zic de abilități, mă declar extrem de surpins de Emery. Pe vremea când conducea Valencia, duelurile sale tactice cu Pep erau delicioase. Și nu de puține ori a ieșit câștigător. Chiar nu înțeleg parcursul PSG în CL sub conducerea sa. Poate nu reușește să conducă vestiarul?
In nici un caz nu a avut controlul vestiarului si nu cred ca l-a avut vreodata. Si acuma cu Real dar si sezonul anterior cu Barcelona echipa a aratat ca o adunatura de jucatori cu fite-n cap care fac ce-au ei chef dar extrem de labili dpdv mental. Ultima parte e si motivul pentru care au fost eliminati ambele dati si in chestiunea aceasta antrenorul nu poate sa faca minuni.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discutii despre fotbal

Post by ola small dickie »

Bye bye rube ciao max
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discutii despre fotbal

Post by ola small dickie »

M am pripit.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discutii despre fotbal

Post by McWilliams »

Lasa ca mereu, cu fanii AC Milan, exista vorba "turu' urmator, Juve! turu' urmator, SIGUR O BELESTI!".
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discutii despre fotbal

Post by ola small dickie »

Si mai e si vorba aia... Juve tot timpul o sa aiba una mai mult ca steaua bucuresti. Noi avand sapte
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discutii despre fotbal

Post by DarthZombie »

FC FCSB, respecta numele oficial!
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discutii despre fotbal

Post by ola small dickie »

Ba da juve sunt si mega bulanosi in ultimul timp las-o in **** mea! aseara 3 suturi pe poarta 2 goluri. tottenham a fost echipa mai buna tur retur dar cacatzii aia isi fac 2 faze pe meci si dau un gol sau doua in ultima vreme.

sper ca cu inca 2 meciuri in plus in champions league de jucat sa piarda si campionatul
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
LEVEL
Space Invader
Posts: 16
Joined: 4 Mar 2014, 14:40

Re: Discutii despre fotbal

Post by LEVEL »

ola small dickie wrote:Si mai e si vorba aia... Juve tot timpul o sa aiba una mai mult ca steaua bucuresti. Noi avand sapte
Voi si stelistii traiti din amintiri. Juve a mai jucat finale recent, voi trebuie sa bagati dvd-urile cu meciul din 89.
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Discutii despre fotbal

Post by sebas »

:lol:

Nu serios, în 70 de minute Juve au periclitat de 4 ori poarta lui Spurs: o dată trebuia penalty, o dată a dat-o aproape Pjanic și apoi 2 goluri. Letal. Iar Chiellini clar omul meciului.

Cred însă că Allegri nu cu fundul în poartă a vrut să joace. În primele minute ale partidei Juve au încercat să joace intens și să împingă linia de fundași sus dar cred că efectiv nu aveau nicio șansă să facă față mijlocului lui Spurs așa că pentru a evita mingi tăioase care să-i lanseze pe Son și Kane s-au retras în carapace și au încercat prin pase lungi sau speculative.
dump CHA
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discutii despre fotbal

Post by ola small dickie »

70 000 de bilete vandute pt meciul de diseara AC Milan - Arsenal
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discutii despre fotbal

Post by DarthZombie »

sebas wrote::lol:

Nu serios, în 70 de minute Juve au periclitat de 4 ori poarta lui Spurs: o dată trebuia penalty, o dată a dat-o aproape Pjanic și apoi 2 goluri. Letal. Iar Chiellini clar omul meciului.

Cred însă că Allegri nu cu fundul în poartă a vrut să joace. În primele minute ale partidei Juve au încercat să joace intens și să împingă linia de fundași sus dar cred că efectiv nu aveau nicio șansă să facă față mijlocului lui Spurs așa că pentru a evita mingi tăioase care să-i lanseze pe Son și Kane s-au retras în carapace și au încercat prin pase lungi sau speculative.
Mie senzational mi se pare schimbarile pe care le-a facut. L-a bagat pe Lichsteiner si Asamoah, lumea a crezut ca e nebun si in final schimbarea asta de formatie a facut sah-mat tactica lui Tottenham. Desigur ca ajuta si sa ai o banca care sa-ti permita astfel de schimbari, dar jos palaria lui Allegri pentru ce-a facut.
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Discutii despre fotbal

Post by sebas »

Schimbarile au decis partida, clar. Dar nu stiu cat a fost maiestrie tactica (cei doi sunt tot fundasi, doar ca mult mai ofensivi) si cat a fost Davies depasit la ambele goluri. O data direct de Lichsteiner si o data de jocul la offside a lui Higuain.

Acum, ia sa vedem ce face Arsenal in seara asta. Eu inca nu stiu daca Wenger e in stadiu incipient de dementa sau doar arogant pana la stele. Cert e ca dupa 10 minute Mustafi tot din alt film e.
dump CHA
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discutii despre fotbal

Post by DarthZombie »

Meciul asta e bun oricum iese. Pierde Arsenal - avem material de calitate pe ArsenalFanTV; pierde Milan - il intrebam pe ola cat a pierdut la pariuri.
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Discutii despre fotbal

Post by sebas »

:lol: :lol:
dump CHA
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discutii despre fotbal

Post by McWilliams »

Ola, diseara iesim la M**e Dragnea sau la M**e Wenger? :lol:
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 8 guests