Discutii despre fotbal

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14564
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discutii despre fotbal

Post by ola small dickie »

Gazzetta: Milan close to Morata
La Gazzetta dello Sport claims Milan are “on the verge” of a deal for Alvaro Morata, offering €70m to Real Madrid and €10m per year wages.

Bayern: 'Milan want Renato Sanches'
Bayern Munich chief Karl-Heinz Rummenigge “can confirm Milan interest in Renato Sanches, but there is no agreement yet.”
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14564
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discutii despre fotbal

Post by ola small dickie »

De Sciglio & Szczesny.
Juve: they’ve taken the heirs to Dani Alves and Buffon.

ha ha ha ha....

amuzanta gazzetta azi
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14564
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discutii despre fotbal

Post by ola small dickie »

http://www.football-italia.net/105943/a ... ages-milan

Aubameyang drops wages for Milan



Reports suggest Pierre-Emerick Aubameyang will drop his wage demands if a move to Milan can be done.

The Borussia Dortmund striker has been heavily linked with a return to the Rossoneri, and will face them in a friendly in China this afternoon.

An offer for the Gabon international from Tianjin Quanjian collapsed, in part due to new restrictions on foreign signings, and the Chinese transfer window is now shut.

Now Gazzetta dello Sport is reporting that Aubameyang is prepared to lower his wage demands to seal a return to San Siro.

While Tianjin Quanjian were offering a staggering €30m per season, the forward had been asking the Diavolo for €13m a year.

However, it’s now thought he’d drop that to €8m per season if Milan can agree a deal with Dortmund.

If confirmed, that would make Aubameyang the highest-paid player in Serie A, beating Juventus’ Gonzalo Higuain, though there are reports Leonardo Bonucci is also earning €8m after his move to the Rossoneri.


hai tatutzu, usor usor, bring it back home
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14564
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discutii despre fotbal

Post by ola small dickie »

Zeman demands Juve boycott
Zdenek Zeman has called for a boycott of Juventus’ stadium due to the venue continuing to exhibit 35 top-flight titles.

http://www.football-italia.net/106185/z ... ve-boycott

corect. de acord.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Discutii despre fotbal

Post by juve3332 »

Hmm, sunt curios cine o sa faca banca intre Andre Silva, Aubameyang si Morata.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discutii despre fotbal

Post by DarthZombie »

Andre Silva o sa faca banca de unul singur, ca nici Morata si nici Aubameyang nu vor veni la Milan.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14564
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discutii despre fotbal

Post by ola small dickie »

haha mourinho invidios pe ac milan

Mourinho said. "AC Milan, without selling players, are buying nonstop, so it depends on the moment, the objective, maybe on new owners.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14564
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discutii despre fotbal

Post by ola small dickie »

"Milan have sold close to 60,000 tickets for the return leg of their Europa League tie with CSU Craiova."

Mai mult cu 20.000 decat capacitatea stadionului lui Juventus. :lol:

Image

http://www.football-italia.net/107001/m ... 00-craiova
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Discutii despre fotbal

Post by juve3332 »

Sa le spuna cineva ca asta nu e Universitatea Craiova.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14564
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discutii despre fotbal

Post by ola small dickie »

:lol:
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14564
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discutii despre fotbal

Post by ola small dickie »

Ma bucur ca pleaca Neymar de la Barcelona.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discutii despre fotbal

Post by DarthZombie »

Toata afacerea e magarie. Neymar a asteptat sa treaga 1 august ca sa incaseze 26 de milioane de euro clauza de loialitate de la Barcelona :lol: Sunt curios daca e adevarat svonul ca banii pentru clauza aia au fost platiti de Qatar via Neymar prin contractul ala de "ambasador al Cupei Mondiale" ca sa evite FFP-ul lui peste prajit.
User avatar
SnipeRulz
Headless Kamikaze
Posts: 428
Joined: 31 Mar 2014, 19:34

Re: Discutii despre fotbal

Post by SnipeRulz »

meanwhile, Mircea Lucescu e noul antrenor al naționalei Turciei
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Discutii despre fotbal

Post by juve3332 »

Nu vad niciun motiv de bucurie ca pleaca Neymar de la Barcelona. In primul rand, se duce la o echipa de petrodolari, nu e ca si cum e o alegere care tine de niste valori umane sau fotbalistice. In al doilea rand, daca se adevereste scenariul sponsorizarii directe a jucatorului cu suma necesara platirii clauzei eliberatorii, se prabuseste sistemul de fair-play financiar, oricat de lacunar sau insuficient era acesta. Practic, de acum incolo oricine se poate folosi de acest truc pentru a pompa sume imense intr-o piata aflata deja intr-un delir cheltuitor. Doar ca exemplu, Fiat ar fi putut sa ii ofere o remuneratie de 90 de milioane lui Higuain pentru a fi imaginea masinilor lor in urmatorii 10 ani, el se elibera de contractul cu Napoli si ajungea ca jucator liber la Juventus. 0 cheltuieli in dreptul clubului.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14564
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discutii despre fotbal

Post by ola small dickie »

juve3332 wrote:Nu vad niciun motiv de bucurie ca pleaca Neymar de la Barcelona. In primul rand, se duce la o echipa de petrodolari, nu e ca si cum e o alegere care tine de niste valori umane sau fotbalistice.
:lol: Am ras. The fuck? Aspectul financiar a dictat in 100 de miliarde de transferuri pana acum. Nu e ceva socant sau nemaivazut. Se duce Neymar la o echipa si trasnferul lui nu tine de valori umante sau fotbalistice. Uau, asta va schimba complet paradigma de acum incolo. :lol: In plus, nu pleaca in China sau in USA. Pleaca la PSG, o echipa puternica din fotbalul European. Care ii da si mai multi bani.

Si aia cu Financial Fair Play e un cacat care nu a ajutat pe nimeni pana acum. Nici macar cluburile mici. Eu cred ca poate fi scoasa.

Bucuria mea era strict legata de faptul ca pleaca o piesa foarte importanta de la unul din cele mai in forma cluburi din fotbalul european din ultimii ani. M-am saturat de Barca si de Real.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Discutii despre fotbal

Post by juve3332 »

De ce ai ras? Evident ca am avut parte de o mie de astfel de transferuri, de asta ziceam ca nu vad niciun motiv special de bucurie. Care schimbare de paradigma? Cine a vorbit de asa ceva? Le scoti din burta.

Fair-playul financiar nu e un cacat, am specificat deja ca nu este un sistem ideal implementat, dar a contribuit intr-o oarecare masura la limitarea cheltuielilor faraonice. Directia ar fi imbunatatirea si rafinarea lui, nu eliminarea lui completa. Tie ti se par sustenabile si benefice fotbalului infuziile astea aberante de capital?! Stai, am uitat, tii cu Milan, care si-au tras mai nou investitori chinezi cu bani albi. :D
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14564
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discutii despre fotbal

Post by ola small dickie »

Nu e un motiv de bucurie ca Neymar a plecat de la Barcelona nealegand motive sportive sau umane. Dar nici nu mi se pare un motiv de frustrare, avand in vedere ca cam asa se deruleaza fotbalul de minim 30 ani. Motivul meu de bucurie era altul, l-am zis mai sus. Chiar motivele unui jucator de a pleca dintr-o parte in alta nu mi se par cine stie ce catalizator de bucurie sau frustrare. Mai ales cand nu e echipa ta implicata.

Ce inseamna sustenabil si benefic pt o echipa de fotbal? Milan a facut istorie in fotbal cu milioane aruncate de Berlusconi. Toate amintirile si istoria scrisa de Milanul anilor 80-90-2000 nu existau fara infuziile aberante ale lui Berlusconi. Ma indoiesc ca clubul rula pe profit. Eu nu vad neaparat o problema la un club care are in spate resursele unui nabab, gen City, PSG, Chelsea, vechiul Milan. Poate si noul Milan, nu stiu. E riscant pt club, ca poate pleca nababul si sa nu vina altul o perioada. Dar pentru fotbal in general nu mi se pare o problema, din contra, chiar poate da nastere unor echipe istorice, unor perioade frumoase. De asemenea, n-am nimic impotriva cluburilor conduse sustenabil si...calculat. Consider ca pot co-exista in fotbal ambele abordari. Nu vad o problema.

DIn cate stiu parca si Real si Barca au datorii, Real chiar fiind cam protejata financiar prin Spania.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discutii despre fotbal

Post by DarthZombie »

Oricum ai da-o, transferul lui Neymar nu are loc in vid, va afecta si viitoarele transferuri. Daca pana acuma 100 de milioane de euro pareau ceva exagerat pentru un jucator de top, acuma se vede ca 200 e ceva ce se poate plati. Iar asta inseamna ca jucatorii foarte buni nu vor mai pleca pe 80-90 de milioane ci pe cine stie cat, si tot asa. Ne vom trezi cu jucatorii bunicei transferati pe suta de milioane de euro in ritmul asta.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14564
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discutii despre fotbal

Post by ola small dickie »

ma indoiesc ca e cazul de vreo panica. sistemul asta financiar legat de transferurile din fotbal se auto regleaza. nimeni nu da sume mari doar ca sa dea sume mari. da, e un record, au mai fost. probabil sumele de transferuri au crescut pt ca au crescut si banii din jurul fotbalului. nimeni nu da 100 sau 200 de milioane doar ca sa se afle in treaba. si nu oricine poate sa dea 100 de milioane sau 200 pe un jucator. nici chiar 80-90. asta si-au permis foarte putine cluburi selecte. si nimeni nu o sa ceara 100 de milioane pe un jucator pe degeaba, pt ca risca sa ramana cu el. cerere si oferta
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14564
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discutii despre fotbal

Post by ola small dickie »

The story of Craiova

As they prepare to face Milan in the second leg of their Europa League qualifier, Gaby McKay gets the lowdown on the Romanians.

http://www.football-italia.net/107119/story-craiova

:lol:
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests