Lucruri bune in guvernarea PSD

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Lucruri bune in guvernarea PSD

Post by marvas »

In bula in care ma aflu PSD e demonizat din toate directiile, asa ca sunt realmente interesat si de masurile bune luate de aceasta guvernare de la alegerile parlamentare din 2016 si pana acum. As vrea sa incep eu lista cu ceva, dar nu imi vine nimic in minte.

Topicul de fata NU ESTE un alt prilej de a arunca cu noroi in PSD. Va rog sa va abtineti de la asta.

Sunt incurajate dezbaterile de genul:
Interlocutor 1: PSD a venit cu masura asta buna
Interlocutor 2: Pare o masura buna, dar e ineficienta pentru ca.../dar scopul final nu e unul benefic...



Scandalurile si ironiile vor fi sanctionate. Se vor sterge postari daca e cazul, dar se dau si avertismente. Nu are rost sa ajungeti la ban din cauza PSD-ului.
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Lucruri bune in guvernarea PSD

Post by tnt »

Pai am inteles ca au majorat salariile, nu?
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Lucruri bune in guvernarea PSD

Post by zme-ul »

de ce topicu asta nu e la "coltu vesel"?
人は地獄を作った
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Lucruri bune in guvernarea PSD

Post by MC »

Au adoptat Legea salarizarii unitare a bugetarilor (pe care toate guvernele de prin 2009 noua incoa s-au ferit sa o adopte) si astfel s-au mai ameliorat unele inechitati din punct de vedere salarial, mai ales la nivelul unitatilor administrativ teritoriale. Insa...e o lege proasta.
Salariile celor cu functii de conducere au crescut si mai mult, iar cele ale functionarilor cu functii de executie doar au ajuns la un nivel decent.

Exemplu concret dau din tagma consilierilor juridici ai Primariei sau ai Consiliului Judetean, pentru ca se intampla sa cunosc cativa.
Inainte de intrarea in vigoare a legii, un consilier juridic cu vechime 3-5 ani lua undeva la 1.500 lei net si unul cu grad de vechime maxima lua undeva la 2.600-2.800 lei. Acum dupa adoptarea legii anul trecut aceeasi consilieri juridici iau undeva la 2.600 lei net (vechime 3-5 ani) si 3.800-4.000 lei net vechime maxima si grad profesional maxim (20+ ani). Si aceste mariri se aplica si altor categorii de functionari publici.
Sunt salarii decente avand in vedere volumul de munca al unui astfel de consilier juridic care are zeci de dosare pe rolul instantelor plus munca de administratie (intocmit contracte, achizitii publice pe sume de ametesti, comisii etc). In plus si raspunderea e mare avand in vedere ca isi cam pune semnatura pe 70-80% din documentele care merg pe circuitul administrativ al unei astfel de institutii.

Deci asta ar fi un lucru bunicel cu amendamentul ca legea aia este susceptibila de imbunatatiri majore.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Lucruri bune in guvernarea PSD

Post by DarthZombie »

Eu sunt curios daca se va tine Teodorovici de cuvant vis-a-vis de simplificarea platii taxelor. Sunt tentat sa sper si la o reformare ANAF, dar chiar daca ala ar avea cele mai bune intentii tot nu mi-as dori ca PSD sa fie in spatele acelei reforme.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Lucruri bune in guvernarea PSD

Post by McWilliams »

Sa posteze ola din nou poza aia cu nu-stiu-ce fituica de ziar care oferea alegatorilor PSD/cititorilor sai un calendar cu implementarea noilor reforme PSD si incuraja sa PASTRAM calendarul si sa INCERCUIM datele in care acele reforme se vor implementa.

Asta pentru ca nu avem acces la Biblia in format Teldrum, astfel incat sa stim programul din scoarta-n scoarta. Si putem sa discutam pe baza celor din calendar.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Alex Khan
Headless Kamikaze
Posts: 400
Joined: 7 Dec 2020, 18:31

Re: Lucruri bune in guvernarea PSD

Post by Alex Khan »

Au facut un lucru bun: ne-au enervat atat de tare cu ordonantele lui Dragnea, jigodismul lui Ciordache , Olguta ,Carmen , Toader si prostiile lui Dancila si Firea si cu miniciunile lor ca ne-au facut sa votam PNL si PLUSR ca sa ne lamurim ca toti sunt o apa si un pamant, la fel de hoti, aroganti, imbecili, impostori, mincinosi, conservatori si jegosi ca si pesedistii.


Nu o sa mai merg in veci la vot, cel putin nu in Romania, si cat timp vor perinda politicieni romani pe scena politica . Am ajuns la concluzia ca romanii nu sunt, nu sunt si nu vor fi niciodata potriviti pentru a trai intr-o democratie liberala ca-n vest.
Pentru tara asta tot dictatura ramane o solutie mai buna, dar nu comunista, ci una de dreapta.

Evident ca nu ma refer la cacaturi nationalisto-ortodoxe de tip AUR sau Garda Legionara.

Nu, o dictatura din aia tehnocrata cum a fost si inca este in Singapore. Sau ca in China actuala post-maoista. Sau cum a fost in Coreea de Sud cand a fost o dictatura.

Noua ne trebuie pe cineva care sa ne forteze sa devenim EDUCATI, DISCIPLINATI si CIVILIZATI. Cu frumosu' nu se poate in tara asta.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Lucruri bune in guvernarea PSD

Post by ola small dickie »

Alex Khan wrote: 13 Apr 2021, 13:36 Cu frumosu' nu se poate in tara asta.
da. poate merge cu bataia
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Alex Khan
Headless Kamikaze
Posts: 400
Joined: 7 Dec 2020, 18:31

Re: Lucruri bune in guvernarea PSD

Post by Alex Khan »

ola small dickie wrote: 13 Apr 2021, 14:56
Alex Khan wrote: 13 Apr 2021, 13:36 Cu frumosu' nu se poate in tara asta.
da. poate merge cu bataia

Daca nimanui nu-i mai este frica de amenda, iar CCR poate sa faca amenzile neconstitutionale printr-o semnatura, alta solutie care ar fi ?

Catu deja e atat de presat de proteste ca probabil deja se gandeste ca mai bine sa o lase balta , ca deja vorbeste despre eliminarea mastilor la 1 august, redeschiderea plajelor, mersul la plaja fara masca, se gandeste sa dea drumul la Untold si Electric Castle, despre permiterea romanilor sa mearga la biserica si sa stea pana la 5 dimineata afara de Paste...............

Suntem pe cont propriu.Va trebui sa ne protejam fiecare cum putem in anii urmatori, asta pana cand reizbucneste pandemia si noile tulpini rezistente la vaccin vor provoca decese de ordinul zecilor de mii.


Intre timp, cei de la OMS spun ca nu e rost de relaxare pana in 2025. In tarile serioase ca Germania si Franta se vorbeste de prelungit starea de urgenta, UK si Israel o ard prematur cu relaxarea pana ii loveste vreo tulpina, in Brazilia, Rusia, Africa si India si alte tari de lumea a treia nici nu se mai raporteaza decesele.

Tarile autoritariste si cu populatii disciplinate China, Vietnam, Coreea de Sud, Singapore si Japonia au fost cele mai exemplare in combaterea pandemiei.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Lucruri bune in guvernarea PSD

Post by Waaagh! »

Marele Han a animat un topic unde nu se mai scrisese de trei ani. Asta da general, maestru strateg si cu stapanire asupra tainei mortii.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Lucruri bune in guvernarea PSD

Post by juve3332 »

IGNORE!!!
User avatar
Alex Khan
Headless Kamikaze
Posts: 400
Joined: 7 Dec 2020, 18:31

Re: Lucruri bune in guvernarea PSD

Post by Alex Khan »

juve3332 wrote: 13 Apr 2021, 16:48IGNORE!!!
Vreau si eu sa-ti dau ignore.

Dar imi spune ca nu pot da ignore la admini si moderatori.
Cum poti sa fi tu admin/moderator fara sa fii rosu?
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Lucruri bune in guvernarea PSD

Post by Waaagh! »

:lol:

our lord and savior juve, cam singurul de pe aici care nu e rosu'n frunte comunist.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Lucruri bune in guvernarea PSD

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Romania nu a stat vreo 40 de ani într-un regim autoritar?
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Lucruri bune in guvernarea PSD

Post by Fular »

și ce bine ne-a fost. era de lucru, primeai casă.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Lucruri bune in guvernarea PSD

Post by McWilliams »

Gaseai de toate in alimentara. Doar sa ai rabdare cu statul la coada.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Alex Khan
Headless Kamikaze
Posts: 400
Joined: 7 Dec 2020, 18:31

Re: Lucruri bune in guvernarea PSD

Post by Alex Khan »

Ferrrrrrrrrdinand wrote: 13 Apr 2021, 17:11 Romania nu a stat vreo 40 de ani într-un regim autoritar?
Era de stanga ala.
Iar orice e de stanga duce spre colaps si faliment.

Ma refer la un regim autoritar care sa fie si pentru profit si proprietatea privata, dar sa asigure respectarea legilor cu strictete si pedepsele cu asprime.
Japonia, Coreea de Sud si Singapore cica sunt democratii, dar din perspectiva romanilor si alte populatii indisciplinate, par adevarate DICTATURI.


Eu unul m-am saturat de jungla asta capitalista, si pana si 81 milioane de americani care au votat cu Biden s-au saturat.
Tot mai multi aspira la traiul si justitia din Germania, Suedia , Franta, Singapore, Japonia si Coreea de Sud.
Dar ca sa ai ce au si tarile respective trebuie nitica dictatura.
Last edited by Alex Khan on 13 Apr 2021, 18:38, edited 1 time in total.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Lucruri bune in guvernarea PSD

Post by Triggerix »

Alex Khan wrote: 13 Apr 2021, 17:52 Japonia, Coreea de Sud si Singapore cica sunt democratii, dar din perspectiva romanilor si alte populatii indiciplinate, par adevarate DICTATURI.
Image
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Alex Khan
Headless Kamikaze
Posts: 400
Joined: 7 Dec 2020, 18:31

Re: Lucruri bune in guvernarea PSD

Post by Alex Khan »

Triggerix wrote: 13 Apr 2021, 18:32
Alex Khan wrote: 13 Apr 2021, 17:52 Japonia, Coreea de Sud si Singapore cica sunt democratii, dar din perspectiva romanilor si alte populatii indiciplinate, par adevarate DICTATURI.
Image
Pai mergi in Japonia sau Coreea de Sud.Sau in Singapore.

Si comporta-te ca un roman acolo!
Vezi ce se intampla.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Lucruri bune in guvernarea PSD

Post by Mahdi »

Am fost în Japonia și m-am comportat cum mă comport și în România. Nu s-a întâmplat nimic. Now what?
REMEMBER CITADEL
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests