Sporturi cu motor

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Sporturi cu motor

Post by ne0lith »

Se retrage toata lumea buna pana atunci, doar de la clasele mici mai sunt sperante sa apara vreun talent.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Sporturi cu motor

Post by TG »

Viñales e cel mai promițător, dar nu știu cât de bine îi va face trecerea anul viitor la MotoGP cu Suzuki. E pe principiul make it or brake it.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Sporturi cu motor

Post by ne0lith »

Sa nu uitam de Alex Marquez :D
"da" - chestrony, 2016
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Sporturi cu motor

Post by TG »

To be fair, schimbarea de pneuri anul viitor ar putea da peste cap lucrurile puțin. Am uitat de asta.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Sporturi cu motor

Post by TG »

Lucrat tare titlul luat de Marquez-ul cel mic. S-a văzut hive mind-ul Honda cursa asta și s-a văzut de fapt tot sezonul. Dacă nu se putea exploata chestia de frați campioni mondiali cu Honda și etc, etc, Honda nici nu se obosea cu Moto3 iar Alex M. nu cred că prindea motocicletă de campion. Nu zic, e un pilot bun și merita titlul, dar e ceva mai lucrat decât se întâmplă de obicei.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Sporturi cu motor

Post by ne0lith »

Daca lua titlul intr-un mod convingator nu ma deranja, dar asa cu toata sustinerea pe care a avut-o si sa il obtina pe ultima suta de metri...Partea naspa e mai ales pe viitor, Honda sigur are un loc deja rezervat pentru Alex Marquez la MotoGP, parca as vrea sa vad si alte talente la o echipa asa puternica. Nu ca n-ar fi bun Alex Marquez, dar CEL mai bun? Don't know about that.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Sporturi cu motor

Post by TG »

Cel mai bun clar nu e, dar Miller a pierdut pe greșelile sale, măcar Marquez a stat în șa mai mult. E clar că asta vor, ideea lor e să-l țină pe Marc cât mai mult, iar așa îl au practic în mână. Rămâne de văzut cum va funcționa, Honda sunt recunoscuți pentru faptul că privesc piloții mai mult ca un rău necesar pentru motocicletele lor.

Revenind la lucruri mai importante, Rossi are șansa să încheie sezonul cu stil și în fața lui Lorenzo. Fyeah.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Sporturi cu motor

Post by ne0lith »

Nu ratez des curse de MotoGP, dar atunci cand o fac castiga Rossi intr-o maniera spectaculoasa. I don't mind, though. Am fost surprins sa citesc si de prestatia buna a celor de la Ducati, sper sa fie un sezon mai disputat la varf decat ce am avut anul trecut. Astept totusi cursele in care nu greseste Marquez inainte de a imi face prea multe sperante.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Sporturi cu motor

Post by TG »

Ah, am uitat de thread-ul ăsta. Și eu am ratat o cursă anul trecut, și atunci a câștigat Rossi, lol. E puțin exagerată ”greșeala” lui Marquez, Honda nu au fost la nivelul așteptat în cursă, se vede din timpii săi că era mai lent ca Rossi sau Dovi. De fapt, momentul în care pneurile lui Rossi au intrat în temperatură și a început să recupereze a fost când Marquez era deja foarte aproape de el.

Sezonul va fi mult mai disputat, sunt sigur de asta după ce am văzut. Chiar și fără bonusuri, Ducati vor fi o amenințare serioasă cred, s-a revenit la o motocicletă ca cea de pe vremea lui Stoner. Dacă îi vedeai pe linia dreaptă cum aveau timp să bea o cafea până vin cei de la Yamaha...

Clasa Moto2 e tristă rău thou, un loc al speranțelor pierdute, vise destrămate și piloți buni care nu vor merge mai departe decât atât. Mulți veterani, talentul nou a plecat rapid anul trecut, mă uit cu nostalgie la cursele lor. La Moto3 în schimb, câteva nume noi care au impresionat serios, evident, hive-mind-ul Honda a lucrat la greu să-i aducă aici și de vor confirma e clar unde vor rămâne.

Aanyway, superbă cursa, Dovizioso a fost impecabil, la cum s-a apărat dacă era Marquez în spatele său cred că aveam mai multe abandonuri... Also, 3 italieni pe podium, lal, cine a pariat pe asta își cumpără o insulă acum.

LE:
Mă uit și mă întreb însă ce se va alege de Yamaha după retragerea lui Rossi. Honda deja are o influență incredibilă, iar dacă asta nu era de ajuns, acum că a revenit și Suzuki, cu inevitabila plecare a lui Lorenzo la Honda (se va întâmpla până la urmă)...
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Sporturi cu motor

Post by TG »

Trololol, maxbiaggisetegibbernaucaseystoner are saying hi to Marquez. Îmi pare rău pentru el, but I can't help it, Rossi masterace.

Dar ceva îmi lasă impresia că va fii less buthurt și more hell bent on revenge. :lol:

LE:
Data viitoare când ratezi cursa să-mi și mie, ca să știu cum pariez.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Sporturi cu motor

Post by ne0lith »

Fuck yeah, evident ca iar am ratat cursa asa ca nici nu stiu ce sa mai zic in threadul asta. Uhm...how about that Rossi guy, eh? Sper sa mai castige si dupa o sa am grija sa il urmaresc live. Dar da, dintre toti rivalii lui Rossi, Marquez ma astept sa fie cel mai likeable cand vine vorba de situatii de genul asta.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Sporturi cu motor

Post by TG »

Marquez banzai, Honda banzai! Paradoxal cum victoria lui Rossi îl poate costa șansele la titlu, de-atunci Marquez a luat-o pe arătură, iar cu un Marquez competitiv creșteau și șansele lui Rossi. Așa e mai greu.

Cred că pe circuitele care consumă pneu, unde Lorenzo trebuie să se chinuie cu medium și Rossi își permite hard, are un avantaj și poate câștiga. Din păcate, astea sunt mai puține în calendar.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Sporturi cu motor

Post by TG »

Ca să am și eu thread-ul meu unde postez în legea mea... să-mi trag una ce cursă nașpa a fost azi. Boring as fuck și mai toată lumea a plecat pe strategia greșită. Citesc declarațiile și mă bufnește râsul. Rossi că n-a avut un ritm destul de bun... dar ca el nimeni, hard/hard, în condițiile în care era evident pentru toată lumea că sunt ditamai norii deasupra circuitului și zic și eu așa, fără să am o echipă de specialiști în spate, dar cred că circuitul nu se încălzește la fel de tare dacă nu bate soarele pe el. Da, dacă era ca în antrenamente, probabil vedeam un moment Batman cu recuperare de la 5 secunde în spate, dar mai trebuiau gen 15 grade până acolo, wtf? Nu mai erau termometre în stoc probabil.

Apoi Marquez care parcă are o criză de identitate. După ce a descoperit că e mai greu să câștigi tot când nu mai dai juma' de secundă pe tur la toată lumea, întâi a retrogradat puțin la mentalitatea de acum 3-4 ani, când ar fi putut lua titlul la 250 dacă nu era așa de preocupat de asfalt, parapeți și mișcări de ninja, iar acum merge pe principiul de om matur cu minte la cap care nu mai atacă deloc. E de râsul curcilor asta, când îl vezi pe Marquez cum se gândește că ar fi o idee foarte bună să stea la cutie în spatele CELUI MAI PRECIS PILOT DIN LUME FFS. Lorenzo nici nu are strategii, omul e în lumea sa, dacă are ritm de victorie bine, dacă nu găsește el ceva pe ce să dea vina, dar a trecut de mult de faza în care să nu nimerească frâna pentru că are pe cineva în spate. Mai mult, diferențe evidente de stil, cine plm de strategist Sun Tzu s-o fi gândit că e ok pentru Marquez să plimbe dihania aia de motocicletă pe toată lățimea circuitului și totuși să se abțină de la a depăși. Evident că la jumătatea cursei nu a mai avut pneuri și a plecat Lorenzo boss către poziția de lider mondial.

This motherfucker.


/rant
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Sporturi cu motor

Post by ne0lith »

Valentino Rossi pare unul din cei mai promitatori piloti ai sezonului.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Sporturi cu motor

Post by TG »

Păcat că Lorenzo nu cade de unul singur în duelurile cu Rossi.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Sporturi cu motor

Post by TG »

Penal, lol. Sigur, mișto că a ieșit în favoarea lui Rossi dar e demn de bezna minții ce s-a întâmplat, orice vertebrată era capabilă să-și dea seama că primul care intră la boxe va câștiga. Iar dacă pierzi cumva ocazia să intri primul, trebuie să faci asta în turul imediat următor. Plm, toată șmecheria era care intră primul, nu cine rezistă mai mult, Rossi/Lorenzo anti-talent când vine vorba de strategii, ar trebui să se uite la ceva reluări F1 din vremurile în care nu era un borefest. Parcă sunt fotbaliști, nu piloți. :lol:
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Sporturi cu motor

Post by ne0lith »

Wtf was that, I don't even. Probably the worst decision making I've ever seen in a race. Macar a fost amuzant sa-i vezi pe cei care nu mai aveau nimic de pierdut avand castig de cauza, Redding a maturat pista si s-a trezit cumva pe podium la final, yolo.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Sporturi cu motor

Post by TG »

Lal. Prima dată în istorie când Pedrosa îl bate pe Rossi și se întâmplă fix acum. Jesus fuck.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Sporturi cu motor

Post by Doc »

L-a cam fortat pe Rossi sa iasa afara la ultima depasire - astia n-au nimic in regulamente la faze de genul asta? Parca alerga pentru un milion de dolari Pedrosa :)
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Sporturi cu motor

Post by TG »

A fost ok, există regulamente dar destul de puține se aplică la duelurile directe, exceptând situațiile de prost gust. Iar aici nu a fost vorba de asta, cel care e pe interior are prioritate, iar cel de pe exterior trebuie să cedeze.

Dacă Rossi nu ar avea probleme la titlu, m-aș bucura mai tare pentru Pedrosa. Are și el orgoliul său, și din cum a gestionat Rossi cursa se vedea că se așteaptă să treacă de el ca de obicei, fără mari probleme.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests