The Help Thread

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
SnipeRulz
Headless Kamikaze
Posts: 428
Joined: 31 Mar 2014, 19:34

Re: The Help Thread

Post by SnipeRulz »

Yep, ala e.
Thanks
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: The Help Thread

Post by Mărar »

Ma poate lamuri cineva ce inseamna mai exact DAE (Dobanda anuala efectiva) in cazul cardurilor de cumparaturi? Intentionam sa-mi iau o masina de spalat in rate, si uitandu-ma peste diversele oferte oscilam catre cardul Raiffeisen Emag.

https://www.emag.ro/card-emag?ref=loyal ... uctpage-v2
Am inceput sa citesc si totul parea rezonabil, avand in vedere ca platesc 0% dobanda, dar spre sfarsit am dat peste urmatorul exemplu:
Valoare credit 5.367 Lei
Rata lunara 522,82Lei
DAE 32,30%

Valoarea totala platibila 6.273,73 Lei

acest exemplu de calcul reprezentativ este realizat conform OG 50/2010 si se bazeaza pe urmatoarele ipoteze:

Limita de credit aprobata este folosita imediat si in intregime, 40% pentru retragere numerar si 60% pentru plati la comercianti Suma lunara de plata (rata lunara) include integral rambursarea creditului si a costurilor aferente utilizarii acestuia Sumele folosite sunt rambursate in rate lunare egale in 12 luni Rata anuala a dobanzii aferente creditului de 26% si celelalte costuri vor ramane fixe pe perioada de 12 luni.
Nu prea inteleg, pana la urma dobanda e sau nu 0%?

Alternativ: exista vreun magazin care ofera produse in rate fara dobanda fara sa fiu nevoit sa-mi fac un card de cumparaturi?
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: The Help Thread

Post by ola small dickie »

eu din cate am cautat nu. ori rate cu dobanda ori card de cumparaturi. bine, m-am uitat doar pe la astea mari
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: The Help Thread

Post by TG »

Nu e dobândă dacă plătești la timp. Dacă nu, se aplică dobânda (care e foarte mare). Și eu am folosit cardul de cumpărături și nu am plătit nici o dobândă.

Chestia e că dacă tu faci rate fără dobândă să zicem, apoi scoți și bani separat pe care nu îi pui la loc în perioada aia de grație, plătești dobândă și la banii aia și la ratele inițiale. Deci e all fun and games dacă te rezumi la rate și le plătești la timp, dacă nu, mnezeu cu mila.

Acum, eu nu am scos efectiv bani, deci posibil să mai fie și alte surprize.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: The Help Thread

Post by Mărar »

Asta intelesesem si eu, ca nu sunt dobanzi daca platesti la timp si daca nu scoti bani. Dar m-a derutat complet termenul DAE pe care nu il gasesc decent explicat (adica fara sa fie folosita terminologie bancara) mai nicaieri.

Am gasit articolele astea:

https://www.conso.ro/ghid/dobanda-anuala-efectiva
https://www.conso.ro/compara/carduri

In situatia de fata, daca cumper ceva in rate, de la emag, se pune ca credit? Atunci se aplica DAE? Sau e valabil doar la credite? dar atunci de ce e afisat DAE-ul pe langa toate cardurile de cumparaturi, e o chestie care se aplica doar la penalizari? dar in exemplul de pe emag nu erau penalizari, atunci se aplica DAE daca iti iei credit prin card de cumparaturi?

Simt ca imi scapa ceva fundamental.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: The Help Thread

Post by Mărar »

Platesti 0% dobanda doar la anumite produse din promotia eMag, dar calculul DAE e facut fara a tine seama de promotia respectiva (si nu se aplica in cazul tau). In mod normal dobanda e 26%, scrie in ultima propozitie, si ca sa ai dobanda zero trebuie sa dai inapoi toti banii in perioada de gratie (pana pe 25 ale lunii urmatoare).
Am primit explicatia asta, se leaga cumva. In fine, o sa trec pe la o banca sa imi fac cardul ala si o sa ma interesez mai pe larg. Recomandari? Din cate am cautat BT Star Card si asta de la Raiffeisen par cele mai ok, in principiu din cauza sistemului de cashback.
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: The Help Thread

Post by rdo »

Eu nu inteleg, iti iei masina de spalat de 10.000 euro sau dc trebuie sa-ti faci card de cumparaturi pt o masina de spalat?
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: The Help Thread

Post by ola small dickie »

:lol:
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: The Help Thread

Post by ola small dickie »

Marar zi ma ce vrei si-ti cumpara acum rdo. ii dai tu banii inapoi altadata, nu-i bai
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: The Help Thread

Post by Mărar »

:(
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: The Help Thread

Post by Cristan »

Mărar wrote: 15 Aug 2018, 13:02Intentionam sa-mi iau o masina de spalat in rate,
Mai ai și alternativa să te însori. :)

Sper să nu intre nevastă-mea pe aici.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: The Help Thread

Post by rdo »

ola small dickie wrote: 16 Aug 2018, 08:53 Marar zi ma ce vrei si-ti cumpara acum rdo. ii dai tu banii inapoi altadata, nu-i bai
Serios ca da :D
Pai mai sta omu acuma sa-si bata capu cu DAE, sa-si amaneteze un picior, etc pt o masina de spalat?

Lasand gluma la o parte, nici pe mine nu ma dau banii afara din casa, dar am evitat tot timpul credite/imprumuturi/carduri de cumparaturi etc.
Daca doresc sa-mi cumpar ceva mai scump pe care nu'l pot plati din prima, prefer sa mai astept si sa mai economisesc pt a plati cu banii jos
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: The Help Thread

Post by DarthZombie »

Cristan wrote: 16 Aug 2018, 11:20 Sper să nu intre nevastă-mea pe aici.
Nu cred ca se supara, tu cum crezi ca planuia sa-si cumpere frigiderul?
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: The Help Thread

Post by Mărar »

rdo wrote: 16 Aug 2018, 14:04Daca doresc sa-mi cumpar ceva mai scump pe care nu'l pot plati din prima, prefer sa mai astept si sa mai economisesc pt a plati cu banii jos
Si eu sunt exact la fel, dar am nevoie de masina de spalat acum, si daca ma bazez doar pe ce economisesc , abia in noiembrie/decembrie o sa-mi permit. Iar exceptand cazul in care sunt dat afara de la munca/da firma faliment, ar trebui sa-mi permit o rata de 100 ron pe luna.

Deci, nu e nimeni pe aici care sa detina un card de cumparaturi? :lol:
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: The Help Thread

Post by TG »

Ba da, tocmai ți-am spus, lol. Nu conosc în detaliu regulile, dar nu am plătit dobândă (achitat la timp ratele, nu am scos bani direct). Poți și tu să suni la bancă să îți mai explice o dată cum stau lucrurile, nu trebuie neapărat să te chinui cu explicațiile de pe site.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: The Help Thread

Post by Mărar »

Scuze, is la munca, multitasking disables my already inexistant brain cells.

De la ce banca ai cardul, ii recomanzi?
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: The Help Thread

Post by TG »

Raiffeisen și am folosit și de la cei cu Card Avantaj. Îi recomand în măsura în care oriunde te duci cardul ăsta de cumpărături e fix aceeași treabă. Nu știu dacă sunt vreunii dintre ăștia mari care să aiba cine știe ce comisioane ascunse, mie personal mi se pare same shit. Cu mențiunea că procesul de obținere al cardului a mers mult mai smooth la Raiffeisen.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
SnipeRulz
Headless Kamikaze
Posts: 428
Joined: 31 Mar 2014, 19:34

Re: The Help Thread

Post by SnipeRulz »

Ar merita sa investesc intr-un scaun de gaming? (Aveam pana acum ceva scaun de birou de vreo 500-ish lei si dupa 2 ani deja e cam varza (mecanismul de scaun cam joaca, si buretele s-a cam aplatizat rau)

Am pus ochii pe asta https://secretlab.eu/collections/omega-series . Din ce am cautat pare sa fie de calitate si mai bun ca alte scaune din gama asta, dar pe reddit vazusem un tip care nu era prea multumit de el (ca s-ar deteriora rapid materialul) si altul care zicea ca se super multumit de el, nici nu mai stiu ce sa cred.

Merita 320-360 de euro? sau am alternative mult mai bune ca si calitate/pret
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: The Help Thread

Post by MC »

Chiar zilele astea ma uitam si eu pentru un scaun/fotoliu de birou.
Cel vechi are 12 ani si deja iese buretele peste tot si e tare ca o scandura.

Eu am pus ochii pe asa ceva.
https://www.emag.ro/scaun-de-birou-piel ... D2JK0CBBM/

Cele "de gaming" nu mi se par deloc comode, mai ales pentru cele 90 si ceva de kile ale mele.

Initial l-am vrut acesta dar nu il mai gasesc nicaieri pe stoc.
https://www.emag.ro/scaun-directorial-p ... DB1TFVBBM/
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: The Help Thread

Post by Magicake »

Am auzit ca lumea corporatista de pe net lauda scaunul asta pentru confort si pret https://www.ikea.com/ro/ro/catalog/products/40103100/
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests