The Help Thread

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: The Help Thread

Post by ola small dickie »

din cauza windowsului sau virusilor nu cred ca ti se incalzeste laptopul. ideal ar fi sa-l cureti de praf in interior. probabil laptopul are 2 chipseturi grafice, intel si nvidia, si nvidia se activeaza cand e nevoie.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: The Help Thread

Post by Waaagh! »

Din experienta mea, modelul asta de dell oricum are racirea proasta si se incalzeste as fuck din orice. Eficienta unui cooling pad depinde mult de unde anume are montate fantele de aerisire. Daca sunt montate pe lateral nu rezolvi nimic. Vara ia-ti gandul de la a putea juca altceva pe el in afara de tetris 98.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: The Help Thread

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

@Ola
Vroiam sa spun ca merge mai greu un pic de cand am inceput sa ma joc pe el fata de imediat dupa fresh install. In fine, nu e mare chestie, mai mult ma ingrijorez eu sa nu-l virusez :) Ma intreb si eu daca chiar are 2 placi (1 integrata) dar nu spune la spec-uri pe pcgarage pentru ca daca are doar nvidia atunci poate ar trebui sa scap de Intel HD Graphics si sa raman cu driverele celelalte instalate; daca da atunci sterg programele instalate (oricum am inteles ca instaleaza windows-ul automat drivere) pentru nvidia

@Waagh
Deocamdata joc witcher 1 (enhanced edition daca conteaza) pe el, merge bine pe max dar nu brici. Se incalzeste destul de tare intr-o parte dar nu face zgomot. Nu stiu, o fi normal la laptopuri. Ma gandesc sa cumpar de aici mai tarziu. S-ar putea sa-mi permit daca e pana in 50 de lei si o sa mai citesc review-uri sa-mi dau seama daca e bun. As fi vrut sa-mi dau seama cam cati ani o va duce daca o tin tot asa :lol:

Ma gandeam ca din moment ce il tin in priza mereu cand ma joc as putea scoate bateria ca sa nu fie afectata de caldura.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: The Help Thread

Post by MC »

Se incalzeste mai tare intr-o parte pentru ca acolo e hard diskul.
Nu trebuie sa dezinstalezi nici una din placile video. Cea integrata de la intel functioneaza atunci cand desfasori activitate lejera pentru laptop (gen office, browsing, muzica, filme) pentru a fi cat mai eficient consumul de energie. Atunci cand il soliciti cu jocuri intra in functiune si placa video dedicata astfel incat sa beneficiezi de maximul de performanta posibil pentru activitatea respectiva, nemaicontand consumul de energie. Asa a fost gandit laptopul nu e nevoie sa dezactivezi una din placile video.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: The Help Thread

Post by Waaagh! »

Nu scoate bateria din el, it's a p dumb move.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: The Help Thread

Post by zme-ul »

Waaagh! wrote:Nu scoate bateria din el, it's a p dumb move.
e o idee extrem de proasta sa tii bateria in laptop daca il tii in priza
人は地獄を作った
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: The Help Thread

Post by Waaagh! »

De fapt, probabil ca orice i-ar face o sa-l acopere cat tine garantia, dupa care va trebui schimbata.

edit: plus ca, tot din experienta, fix cand decizi sa lucrezi fara baterie in el cade tensiunea. :lol:
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: The Help Thread

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

As vrea sa incerc din anul 2 de fac sa lucrez 'at home', poate ceva website design sau coding. Ce optiuni am si ce-ar trebui sa invat?
Semyaza
Zergling
Posts: 161
Joined: 3 Mar 2014, 18:02

Re: The Help Thread

Post by Semyaza »

Cred ca depinde de la situatie la situatie, am vazut doua astfel de cazuri, persoane care imi erau foarte apropiate, amandoi programatori, oameni foarte foarte inteligenti care acum, dupa 4 ani de munca, au salarii nete de peste 10000 ron

Amandoi au inceput foarte de jos, facand site-uri pe sume de nimic. In felul asta si-au facut un fel de portofoliu si si-au format "mana". Unul din ei nu prea avea experienta, altul era foarte pasionat de informatica (olimpiade, chestii) si studia asta la facultate.

Cel fara prea multa experienta s-a si angajat la o firma dinasta de apartament, unde a lucra cu niste oameni mult mai experimentati ca el si in paralel freelancing... altul a continuat asa o perioada pana cand si-a bagat pixul si s-a dus la ubi ca dev.

In cazul amandurora partea de freelancing a presupus webdev stuff.

Mai exista si unele firme care iti permit sa lucrezi 100% de acasa, in special cele din strainatate, dar ceva imi spune ca inca esti la inceput si nu cred ca esti acolo inca.

Da-mi un pm cu ce stii si ce vrei si o sa incerc sa te mai ghidez putin.
User avatar
SnipeRulz
Headless Kamikaze
Posts: 428
Joined: 31 Mar 2014, 19:34

Re: The Help Thread

Post by SnipeRulz »

Stie cineva daca se gaseste in Romania nintendo nes classic?
Acu o luna stiu ca era la Altex, dar acum nu mai apare pe site
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: The Help Thread

Post by cg1700 »

Tinand cont cat de understocked a fost nu stiu daca ai sanse sa il gasesti la noi.
Image
User avatar
Michilangelo
Headless Kamikaze
Posts: 330
Joined: 2 Mar 2014, 19:24

Re: The Help Thread

Post by Michilangelo »

Hello guys! Ca și Mafio sunt în sesiune și scriu un eseu despre hacktivism. Aș fi vrut să fac legătura și cu ceva cazuri din România, dar nu am găsit mare lucru pe google, doar cazuri generale de hacking și atacuri cibernetice. E cineva pe aici mai în temă și poate să îmi dea câteva exemple (DoS, defacements, redirects, etc)? Bineînțeles, dacă există. Mersi!
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: The Help Thread

Post by vulp »

guccifer?
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: The Help Thread

Post by Cristan »

Parca site-ul N2 a fost de curand sub un atac DDoS, ziceau ei.

LE: yup, vezi penultimul paragraf.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: The Help Thread

Post by vulp »

[autocenzurat]
Last edited by vulp on 25 Jan 2017, 00:50, edited 1 time in total.
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: The Help Thread

Post by McWilliams »

Nu zicea Jaunty ca forumul Nivelul 2 era blocat in China? :lol:
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Michilangelo
Headless Kamikaze
Posts: 330
Joined: 2 Mar 2014, 19:24

Re: The Help Thread

Post by Michilangelo »

Astea ar fi exemple de un hacker, respectiv un atac cibernetic. Îmi trebuie însă ceva motivat politic, un atac făcut în semn de protest. Practic asta înseamnă hacktivism - activism prin hacking :)
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: The Help Thread

Post by vulp »

iti zic eu din cat m-am invartit prin cercuri motivate politic: n-au absolut nicio treaba

insa... daca vrei sa-ti zic niste povesti plauzibile sa te pun in legatura emailica cu niste persoane din domeniul activistic hactivistic... vezi g-urile din topicul lui mafio :lol:
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: The Help Thread

Post by Mahdi »

REMEMBER CITADEL
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: The Help Thread

Post by ne0lith »

Care l-ajutati pe TG sa termine si el Shogun: Shadow Tactics?
"da" - chestrony, 2016
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests