The Help Thread

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: The Help Thread

Post by ola small dickie »

OLEEE OLEEE HAIDE HAI LUPTA TEGEEE
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: The Help Thread

Post by TG »

E ok, m-am uitat pe Youtube la tot jocul. I got it now.

Anyway, problema nu e să îl termin, aia e mai ușor, eu vreau să nu declanșez alarme, iar asta complică treburile ocazional.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: The Help Thread

Post by ola small dickie »

Cine declanseaza alarme intr un joc unde nu trebuie sa faci asta si continua jocul dupa gafa asta e ghei.si zic asta terminand recent nolf fara alarme si acum jucand nolf 2
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
Semyaza
Zergling
Posts: 161
Joined: 3 Mar 2014, 18:02

Re: The Help Thread

Post by Semyaza »

In situatia in care in cazul unui telefon trimis in service, reparatia consta in inlocuirea placii de baza, beneficiez din nou de doi ani garantie sau doar cat a ramas?
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: The Help Thread

Post by DANiel »

Perioada de garantie ramane aceeasi din cate stiu.
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: The Help Thread

Post by Cimitri »

Cat a ramas..Tu repari telefonul in garantia bunului platit,garantie care tine de la data x la data y. In cel mai fericit caz (desi nu au nici o obligatie) poti sa le ceri sa iti prelungeasca garantia cu perioada de timp cat a stat telefonul in service si nu ai beneficiat de bunul platit din cauza producatorului.
Image
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: The Help Thread

Post by DANiel »

Daca sta in service sub 30 de zile (sau fix 30) nu iti da nimic in plus. Au dreptul sa il tina in perioada asta fara swap sau sa prelungeasca perioada de garantie.
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: The Help Thread

Post by Cimitri »

DANiel wrote:Daca sta in service sub 30 de zile (sau fix 30) nu iti da nimic in plus. Au dreptul sa il tina in perioada asta fara swap sau sa prelungeasca perioada de garantie.
Asta de unde e? Ce spui tu e clauza contractuala si depinde de la companie la companie.

La mine a stat S7-le sotiei in service 4 zile si i-au extins garantia cu 4 zile. Asa a fost facut contractul.
Image
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: The Help Thread

Post by DANiel »

Asta e din garantia standard. Contractul e ceva, certificatul de garantie este altceva. Contractul iti garanteaza contractual ca X lucruri se intampla, ceritficatul de garantie iti garanteaza ca in perioada X se repara pentru X chestii. idk de politici, dar iti spun la nivel de consumator.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: The Help Thread

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Vreau sa iau o cartela de telefon de la digi pentru care imi trebuie un abonament separat (in momentul asta am un abonament mai vechi pentru o cartela, telefon fix, televizor si internet). As vrea sa am internet pe telefon dar n-am mai avut si nu prea inteleg cum functioneaza. Ce inseamna retea 3G, 4G, internet de 5GB, 50GB (cum vad ca e la 4G)? Iar pentru cei care au mai avut cartela/abonament de la digi... just any words of wisdom? Apropo, abonamentul vechi merge updatat sa zicem? Acum platesc cam 80 de lei pe luna pentru ce-am spus mai sus (la pachetul tv hbo1, 2 si 3 costa 10 lei lol) (care mai sare pana la 105 lei cand vorbesc mai mult la telefon?) dar sunt curios daca iti mai schimba ei intelegerea la internet sa spunem, adica presupun ca internetul de azi e mai rapid la un pret mai convenabil fata de cum era atunci cand s-a facut primul abonament (acum 10 ani plus minus)

In fine, inca ceva, in ce conditii se primesc telefoane la abonamentele acestea (nu ma refer la cele platite in rate cu avans desi la acelea este vreun avantaj btw?). Eu am primit de la un unchi un telefon android a5 care a spus ca l-a primit gratis, vad ca pot cumpara la 300 de lei un telefon mult mai bun astazi. Este si unul la digi care platesti vreo 20 de lei avans si 10 lei pe luna dupa pentru doi ani dar pare cam nasol sa tot scoti din buzunar 10 lei in fiecare luna cand mai bine te duci efectiv la un magazin si cumperi telefonul cu 200 si ceva de lei sau cat este
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: The Help Thread

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

BUZZ!

I need to know

Image
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: The Help Thread

Post by McWilliams »

Care aveti plangeri legate de netul prin fibra de la Telekom? Ca vreau sa le arat un mare deget mijlociu astora de la RDS, insa as vrea sa am si o alternativa inainte sa imi reziliez contractul.

N-am nicio problema cu netul de la RDS, ci cu partea de televiziune. Insa nu vreau sa raman cu curul in doua barci si, daca Telekom este ok-ish/reliable, ma declar multumit.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: The Help Thread

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Vreau să-mi cumpăr o pereche de caști până în 30 de lei și ceva pentru ascultat muzică la telefon. Nu vreau să comand ceva de pe net, m-am uitat la câteva în Kaufland care păreau ok. Acelea cu fermoar sau cu fir din cârpă sunt bune? (în afară că sunt poate puțin mârlănești) Cele cu fermoar m-ar interesa căci nu-mi place când atârnă
Spoiler for Astea îmi par bune cred:
Image
Image
L.E: Văd că merg la calculator dar la telefon nici nu le recunoaște :lol: S-o săturat de ele săracul
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: The Help Thread

Post by TG »

Mai bine dădeai 60 și comandai ceva de pe net decât să dai 30 degeaba. Just saying.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: The Help Thread

Post by Mahdi »

Da, cu 60 de lei îți iei niște Sennheisere low-end. Eu încă folosesc ceva de genul ăsta, după vreo 4 ani de la achiziție. La maxim 30 de lei nu știu ce recomandări poți să faci. Dar e destul de ieftin pentru o lecție de viață. :lol:
REMEMBER CITADEL
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: The Help Thread

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Ce total fail sunt și eu, în LE-ul acela mă refeream la căștile vechi care s-au stricat ieri nu la cele din imagine, deocamdată n-am cumpărat nimic. Merg la laptop dar la telefon nu. Am testat alte căști mai proaste pe telefon și merg. Am fost mulțumit de căștile vechi care se aseamănă cu ce-am postat mai sus. Aș da cu tot dragul și triplu de-aș putea dar cred că o să fie bune astea momentan

puteți face recomandări (cu link-uri) și la căști mai scumpe dacă tot s-a ivit discuția. De pildă ce-ai dat tu exemplu Mahdi, nu găsesc versiunea bună de doar 60 de lei :lol:
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: The Help Thread

Post by Mahdi »

Păi depinde de ce ai nevoie concret. Eu am presupus că vrei d-alea in-ear când am văzut că zici de telefon. Cele pe care le am eu n-au fost chiar 60 de lei, ci 80, și văd că nu mai au pe stoc. Poți încerca astea. Pe emag mai au astea și astea, cu reviewuri ok.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: The Help Thread

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Mahdi wrote:Dar e destul de ieftin pentru o lecție de viață. :lol:
Today I remembered what it's like to feel instant regret :D 35 de lei down the drain. Nu știu ce-am în cap de mi-am dat seama instant cum le aveam în mână că-s cam nașpa dar înainte... beznă.

N-au agățătoare, sunt prea mici, n-au buton de on/off (au buton de microfon :lol: ). Sunt cu 'dop', nu înțeleg ce trebuie să fac cu alea, le împing așa în urechi... sau cum. Nu mi-am penetrat niciodată urechile așa
User avatar
SnipeRulz
Headless Kamikaze
Posts: 428
Joined: 31 Mar 2014, 19:34

Re: The Help Thread

Post by SnipeRulz »

Intrasem mai demult pe un site cu game reviews, unde pt un joc iti arata o lista de reviewuri de pe majoritatea siteurilor de specialitate.
Nu e metacritic/gamerankings

Stie cineva siteul respectiv(stiu ca tema siteului era mai dark.. daca ajuta detaliul asta) ?
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: The Help Thread

Post by joonior_bmf »

Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: Amazon [Bot] and 15 guests