The Help Thread

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: The Help Thread

Post by DarthZombie »

N-am nici o idee despre Soylent, dar tot ce-ti pot spune e ca exista si retete care se pot face rapid. Spui ca-ti plac snitele, iti poti face viata mult mai usoara preparand portii pentru X mese, le tii in frigider cu o folie de plastic pe ele si seara cand te intorci de la servici trebuie doar sa le prajesti. Sunt unii care isi fac o data pe saptamana portiile pentru intreaga saptamana ce sta sa vina constand in jde feluri de mancare pe principiul asta cu bagat materialul semipreparat in congelator/frigider dupa nevoi si posibilitati. Pacat ca nu-ti place orezul pentru ca ala e foarte usor de facut si nici nu trebuie sa-l dadacesti, eu de exemplu pun niste unt, frig un pic orezul in unt, pun apa si o jumatate de cubulet d-ala de aroma [hei, am zis ca gatesc rapid, nu ca gatesc fandoseli!] si il las la fiert 20 de minute cu capacul pus pe oala [las o mica deschidere ca sa nu dea pe afara apa] iar eu imi vad de viata mea cat timp fierbe.

Si sunt sigur ca sunt chestii si mai complexe care se pot face la fel de rapid.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2413
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: The Help Thread

Post by Mărar »

De cele mai multe ori sunt prea obosit sa-mi fac piurea de cartofi si imi iau de la mega gata facuti, ce zici tu acolo e practic imposibil :lol:

E ok, m-am tot documentat azi si m-am decis asupra Joylent. Voi reveni cu detalii.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: The Help Thread

Post by Waaagh! »

inb4 esti prea obosit si sa bei suc, asa ca o sa ne intrebi cum te poti hrani cu energie solara/spirituala.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: The Help Thread

Post by .chester »

Angajeaza-ti o bucatareasa. Preferabil una de culoare, sa-ti faca in fiecare seara festinuri cu pui fripti, placinta cu mere, pepeni si purple drank.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: The Help Thread

Post by DarthZombie »

Daca-i sugerez lui Marar sa incerce Chicken Kiev cred ca ma injura
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: The Help Thread

Post by McWilliams »

Coq au vin.

Marar, si mie imi placi. Cred ca tu esti viitorul. Insa daca nu ai grija de tine, nu o sa fie un viitor prea indelungat. Stiu ca nu vrei vreun sfat de la mine, insa, ca membru al regnului masculin, trebuie sa gasesti energie si ambitie macar ca sa ai grija de tine (fie ca iti gatesti singur feluri de mancare exotice din prea mult respect pentru sine, fie ca seduci o cadana sa iti gateasca feluri de mancare exotice din prea multa adulatie).
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2413
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: The Help Thread

Post by Mărar »

...sau iau Joylent. Va pup!
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: The Help Thread

Post by .chester »

Nuuuuu, nu pleca! Stai sa-ti mai zicem. Ai incercat vreodata sa gatesti chicken tikka masala?!
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: The Help Thread

Post by Waaagh! »

Daca va spun ce delir mi-am pregatit in seara asta, vai. Tortilla cu umplutura de spanac si branza sarata greceasca, salata de avocado cu praz, rosii si ardei picant, painici cu cartofi si niste berici usoare. Lord, hallowed be thy kitchen and the bounty of thine earth.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: The Help Thread

Post by DarthZombie »

Hey, that chicken tikka masala looks sweet!
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: The Help Thread

Post by ola small dickie »

stie cineva cum pot sa elimin parola unui fisier excel? trebuie sa fie editabil si imi cere parola

nevermind, a mers cu select all copy paste in alt excel :lol:
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: The Help Thread

Post by zme-ul »

aveti careva experienta cu purificatoare de aer? a nu se confunda cu dezumidificator/umidifactor
sunt doua tipuri, unele cu filtre multiple, ex: http://www.emag.ro/purificator-de-aer-f ... DPHWZ3BBM/
si altele doar cu ionizator: http://www.emag.ro/purificator-de-aer-b ... D9ZGS2BBM/

ce trebuie sa faca? sa stranga praful din aer
tampesc! azi dau cu aspiratorul in toata casa, maine (la mine in camera unde lucrez) se strange praf pe tastatura, laptop, carcasa la PC ...
nu pot sa inteleg ce draq e special cu camera asta, nu am covoare pe jos
人は地獄を作った
Cata
Zergling
Posts: 137
Joined: 10 Mar 2014, 16:36

Re: The Help Thread

Post by Cata »

Iti cade pielea prea tare. No joke!
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: The Help Thread

Post by zme-ul »

Cata wrote:Iti cade pielea prea tare. No joke!
praf
se intampla si cand nu sunt acasa cu zilele
人は地獄を作った
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: The Help Thread

Post by .chester »

Cred ca e timpul pentru o tastatura noua. In principal ma intereseaza sa fie cat mai comoda la tastat. Momentan am o tastatura Marvo K-825 si e groaznica din punctul asta de vedere - are niste taste care se simt foarte naspa si fac si zgomot la apasare, nu inteleg de ce mi-am cumparat asa ceva. Asa ca acum mi-as dori o tastatura la care tastele sa semene cu alea de pe laptop, adica low-profile si silentioase, mi se par cele mai comode pentru scris. Ar fi frumos sa fie si iluminata, dar nu e must-have. Pana in 100 de lei, daca se poate. Any ideas?
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: The Help Thread

Post by Stokkolm »

Nu stiu sa existe tastaturi mai bune decat gama basic de la A4Tech: http://www.pcgarage.ro/tastaturi/a4tech/kr-85-usb/
Daca vrei ceva care sa poti lasa mostenire nepotilor.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4950
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: The Help Thread

Post by TG »

Da, sunt perfecte, am avut la serviciu. Dupa ce am folosit una o saptamana si ma trezeam cu transpiratii in mijlocul noptii auzind zgomotele dubioase pe care le scoteau tastele am abandonat-o pe una din gama basic de la Microsoft.

http://www.pcgarage.ro/tastaturi/micros ... -business/

Insa asta s-ar putea sa fie mai aproape de ce cauti. http://www.pcgarage.ro/tastaturi/micros ... one-media/ Nu gasesc acum dar presupun ca exista si model simplu fara touch si cu fir, care se incadreaza in buget, am luat una pentru ai mei sa foloseasca la TV si mi se par super misto tastele. Desi eu unul prefer ceva mai solid sub degete, nu imi plac alea tip laptop.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: The Help Thread

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Am primit de curand cadoul asta :
http://www.pcgarage.ro/notebook-laptop/ ... k-3yr-cis/

E bun de gaming? (vad ca Planescape Torment merge pe el :3 )
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: The Help Thread

Post by Stokkolm »

User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: The Help Thread

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Este obligatoriu un cooler daca am de gand sa ma joc mult pe el? Am observat ca merge mai greu dupa ce l-am pus la munca cu ultimele jocuri,se incalzeste mult la orice joc. Dar asta e posibil sa fie si de la windows sau vreun virus luat de pe net. In fine, cum sa am grija de laptopul meu in general? Ventilatorul din el nu prea se activeaza deci cred ca e ok chiar daca se incalzeste dar mi s-a spus la un moment dat ca din cauza asta se poate strica bateria. Deocamdata il tin in priza non-stop.

Vad ca laptopul are instalat Intel HD Graphics dar acolo (in linkul de la celalalt post) spune de nVidia asa ca am instalat niste drivere de pe site-ul lor. Am facut bine ? Dar vad ca nu sta deschis in system tray decat Intel HD.
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests