World Cup 2018

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: world cup 2018

Post by rege »

Sub fiii romei înţelesesem Italia nu România :roll:
the secret geometry of chance
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: world cup 2018

Post by sebas »

Fain meci între Spania și Portugalia. Spaniolii sunt clar cea mai în formă echipă din câte am văzut până acum în această primă rundă. Mă bucură prezența lui Koke dar prea se întind cu Iniesta și Bousquets, vor fi măturați de echipele cu un mijloc energic gen Germania, Brazilia etc.

Portugalia par cam îmbătrâniți și ei, linia de fund cel puțin nu știu cum va face față. Pepe a fost jucătorul turneului pentru mine în 2016 dar pare că a îmbătrânit cu 10 ani între timp, nu doar 2. De Fonte nu mai zic.

Oricum, frumos meci. Costa iar a scos un gol din nimic, e ca o hienă care mereu caută să ciupească ceva.


Maroc - Iran a fost un meci suprinzător de competitiv, adică nah, comparativ cu așteptările mele. :D
dump CHA
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: world cup 2018

Post by ola small dickie »

Islanda, Tara cu populatie cat orasul constanta tocmai a facut 1 1 cu argentina lui messi.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: world cup 2018

Post by sebas »

Argentina lui Messi are un antrenor incompetent, iar insulița joacă precum o testudo romană.
dump CHA
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: world cup 2018

Post by DarthZombie »

Nu joaca rau Islanda, dar la argentinieni e deranj mare cu tactica, selectia si asezarea oamenilor pe teren de dinaintea lui Sampaoli. Azi mi-a placut cum s-a miscat Peru chiar daca n-au reusit sa-l bata pe Schmeichel. Banuiam eu ca grupa lor cu Franta, Australia, Islanda si Peru va fi una interesanta, dar nu ma asteptam ca sud-americanii sa fie asa de periculosi in atac.
User avatar
Soarecu
Pig Cop
Posts: 791
Joined: 11 Mar 2014, 19:04

Re: world cup 2018

Post by Soarecu »

Messi a batut penaltyul ala cam ca si Mutu cu Italia in 2008(?), dand impresia ca oricum au meciul la degetul mic. Meritau sa ii mai prinda islandezii odata dupa asa ceva.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: world cup 2018

Post by Magicake »

S-a mai bagat cineva la concursul ala de la PCGarage? https://www.pcgarage.ro/joaca-si-castig ... tbal-2018/

Nici macar nu ma uit la fotbal dar vad ca le mai nimeresc pe regula tara-de-care-am-auzit-mai-des-castiga, poate am mega bulan intr-una din zile si iau un SSD :lol:

Image
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: world cup 2018

Post by TG »

Da, păi eu mai mult de asta aștept competițiile de fotbal. :lol:
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: world cup 2018

Post by rege »

Dacă ziceai din timp poate mă băgam dar acuma aş avea handicap prea mare la puncte :(
Oricum eu zic că Brazilia-Elveţia va fi egal (1-1 sau posibil 2-2)
the secret geometry of chance
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: world cup 2018

Post by Magicake »

Haha, ai nimerit-o. Eu am schimbat in ultimul moment Costa-Serbia pe 0-2 asa ca nici pe ala nu l-am nimerit.

Next day :lol:
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: world cup 2018

Post by sebas »

DarthZombie wrote: 16 Jun 2018, 21:46 dar la argentinieni e deranj mare cu tactica
Iaca și la Brazilieni tot așa. Hoof it to Neymar and pray. Nu înțeleg de ce ar juca cu Jesus în locul lui Firmino când trioul Neymar, Cout, Willian fix de un pivot au nevoie care să coboare la combinații și să faciliteze zumzetul dintre liniile adverse de apărare și mijloc. La ce pușca mea îți trebuie să joci cu un 9 când ambii wingeri nu vor să facă nimic altceva decât să cut inside și shoot/driibble. Unde mai pui că Jesus nici nu are fizic de 9. O fi vrând să rupă offside lineul unei echipe care stă cu curul în poartă. :P
Iar schimbările de după pauză :lol: :lol: :lol:

Nemții nu am înțeles de ce au jucat atât de deschis. Kimmich juca vârf practic, în condițiile în care Muller nu e tocmai de bază la tracking back. Te-ai fi gândit că după primele 3 contre periculoase s-ar fi calmat puțin dar naaah. Ozil continuă să fie degeaba, are deja doi ani de când n-a mai fost în formă pentru mai mult de un brunch. Poate se încearcă cu Reus meciul următor.

Mexicanii mi-au plăcut foarte mult, practic toată echipa tehnică și dispusă la efort, extrem de tăioși pe contre. Vedem ce fac ceilalți dar pare că va fi o grupă foarte faină de urmărit.
dump CHA
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: world cup 2018

Post by rege »

Predicţii pt azi
Suedia - Corea de Sud 1-2
Belgia - Panama 2-0
Tunisia - Anglia 0-2 (posibil 1-3)
the secret geometry of chance
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: world cup 2018

Post by rege »

După meciul de azi nu m-aş mira să văd Suedia în finală (sau măcar semifinale)
the secret geometry of chance
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: world cup 2018

Post by juve3332 »

De ce?
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: world cup 2018

Post by sebas »

Se uită la reluări din '94 și a confundat campionatele probabil. Ia zi rege, le dă bine Hagi așa-i?
dump CHA
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: world cup 2018

Post by rege »

Singura dificultate e dacă s-ar plasa Elveţia pe locul 1 în grupa E dar Serbia şi Brazilia au şanse mai mari părerea mea.
În semifinală cel mai probabil vor fi învinşi de Rusia deci mda.
sebas wrote: 18 Jun 2018, 17:35 Se uită la reluări din '94 și a confundat campionatele probabil. Ia zi rege, le dă bine Hagi așa-i?
Jöran Hagisson bun jucător!
the secret geometry of chance
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: world cup 2018

Post by rdo »

rdo wrote: 14 Jun 2018, 20:51
sebas wrote: 14 Jun 2018, 18:30 Uau, rușii organizează și au avut noroc fabulos la tragere. Ce chestie.
care noroc, ca in afara de Arabia Saudiat n-o sa bata pe nimeni :lol:
Welp, got that one wrong
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: world cup 2018

Post by ola small dickie »

Misto incercarea iranianului de a bate autul ala la final. Pana acum asta pare mondialul cu cea mai redusa diferenta intre echipele mari si cele mici de cand ma uit la fotbal.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: world cup 2018

Post by juve3332 »

Se joaca foarte slab. La ciupeala, chinuit, dai un gol si stai la cutie impotriva unor adversari de toata jena tehnic si nu numai, multe autogoluri. Va dati seama cum o sa fie cu 48 de echipe...
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: world cup 2018

Post by DarthZombie »

Eu pun jocul asta si pe seama conservarii energiei din partea echipelor mari. Nu ajuta faptul ca sezoanele la echipele de club devin din ce in ce mai incarcate, daca se pune in aplicare idiotenia aia de Campionat Mondial al Cluburilor in noul format propus am putea pune cruce la ideea de meciuri intense jucate etapa dupa etapa.

Dar exista si niste exemple pozitive. Spania-Portugalia pana acum a fost cel mai bun meci al turneului de departe, respectand blazonul echipelor implicate. Rusia joaca destul de expansiv, desi nu mare mi-ar fi mirarea sa aflam ca-s dopati la cum alearga aia. Dar chiar si asa, e clar ca strategia lor nu-i buna pentru castigat turneul, bateriile se termina repede jucand cu pedala lipita de podea in toate meciurile din grupe.

Insa din pacate au fost destul de multe dezamagiri. Egipt a fost tamaie si si-a meritat eliminarea cu prisosinta. Franta desi a castigat nu dezice cat de varza e Deschamps ca antrenor, cum naiba sa incepi cu doi inchizatori impotriva unei Australii antrenate de van Marwijk, un antrenor mai mult decat notoriu pentru cat de defensiv joaca? A facut-o cu Olanda in 2010 pentru numele lui Dumnezeu, chiar daca au prins finala oamenii tot erau iritati de cum juca echipa! Nigeria este oribil de anosta si slaba, Argentina joaca pe principiul "lasa-l pe Messi sa faca treaba" in timp ce toti coechipierii stau infipti in gazon fara niciun fel de miscare. Brazilienii iarasi au venit ca niste infumurati la turneu numai ca sa le dea cu terenul in cap o Elvetie care e absolut mediocra, chit c-a fost egal, in a doua repriza Brazilia a aratat ca o echipa de mana a doua, si asta ca sa nu spun ca Neymar a ajuns la nivelul in care se crede atat de vedeta incat strica toate fazele tinand de minge ca de sfintele moaste. Polonia a fost absolut penibila, dar macar Columbia a avut scuza c-au jucat tot meciul in 10.

Dar de departe cea mai mare dezamagire este Germania, conservarea strategica a energiei nu poate sa explice tactica fara sens a echipei. Nu stiu ce l-a apucat pe Low sa pice in vraja stilului lui Guardiola de la Bayern care va ramane in istorie ca un mare fas al carierei cheliosului. Practic din toti jucatorii de la mijloc doar Kroos a miscat cum trebuie, in rest toti alergau ca niste gaini fara cap. Nu mai spun ca-i vai si amar in atacul nemtilor, dar pestele de la mijloc se-mpute in cazul asta.
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 25 guests