World Cup 2018

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: World Cup 2018

Post by sebas »

Ahaha, după ce ia 2 goluri schimbă în 4-2-3-1 cum am zis mai sus. Doar că îl joacă pe Fellaini în locul lui Dembele, că deh, japonezii este scunzi.
dump CHA
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: World Cup 2018

Post by DarthZombie »

Nu doar ca dupa 2 goluri, ci dupa 15 minute de la acele doua goluri! A bagat gandire multa Martinica, ce sa mai. Acuma sa vedem ce-o iesi, ca un gol precum cel dat de Vertonghen e cel mai poetic mod de a da Belgiei o gura de aer :lol:
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: World Cup 2018

Post by sebas »

Ce să iasă decât KdB liber să tragă sforile la mijloc iar spațiile din spatele fundașilor închise. :lol: Greu mai era. :lol: Now watch him play 3-4-3 contra Braziliei.
dump CHA
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: World Cup 2018

Post by DarthZombie »

Acum regret ca am folosit bancul cu bombele si 1945 prea devreme :(
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: World Cup 2018

Post by McWilliams »

Mi-e antipatic "Peruca" de n-am aer. Insa aportul lui la taiat lemne, facut paravan si dat cu capul in minge dintr-o gramada de oameni este indubitabil.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1824
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: World Cup 2018

Post by tnt »

N-am urmarit deloc modialul asta, am zis sa nu-mi mai pierd timpul si nervii cu asa ceva. La ce panarame de echipe au ramas deja, cred ca a fost o alegere buna.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: World Cup 2018

Post by TG »

Lol. Din cauză că le-au băgat DLC-uri.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: World Cup 2018

Post by DarthZombie »

Ratezi un mondial pe cinste, au fost foarte multe meciuri frumoase. La 2014, 2010, 2006 si 2002 s-a sforait intens cu mici exceptii.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: World Cup 2018

Post by juve3332 »

Dupa o prima runda aproape catastrofala, trebuie sa recunosc ca nivelul a crescut constant, iar meciurile din optimi au fost, cu exceptia Spania-Rusiei, foarte misto.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: World Cup 2018

Post by DarthZombie »

N-as zice ca runda grupelor a fost catastrofala, chiar din contra. Mai toate situatiile de calificare ale grupelor s-au decis in ultimul meci cu destule situatii in care golurile in prelungiri au schimbat dramatic situatia. Spania, Portugalia, Germania, Brazilia si Argentina toate au fost mai mult sau mai putin amenintate cu plecarea acasa. Grupele total dezechilibrate si previzibile au fost putine, iar singurul meci absolut anost a fost Franta-Danemarca pentru ca ambele erau calificate si nu le-a pasat de timpul celor care se uita la meci :lol:
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: World Cup 2018

Post by juve3332 »

Ma refeream la prima runda de meciuri, de asta am zis ca apoi calitatea a crescut constant, trecand prin urmatoarele doua runde, pana am ajuns in optimi.
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: World Cup 2018

Post by rdo »

Joachim Low reconfirmat pe banca nationalei Germaniei
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: World Cup 2018

Post by ola small dickie »

Comentator: La 11 ani a ajuns kane la tottenham dupa ce arsenal s a dispensat prea usor de el

:lol: mi a placut asta
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: World Cup 2018

Post by DarthZombie »

Ma bucur ca a dat Columbia gol. Mi se pare de-a dreptul jenant sa dai un gol si pe urma sa te aperi ca un grup de fetite fricoase din minutul 60 incolo si sa speri ca adversarul nu te poate capsa. Nu mai zic ca am vazut la simulari si exagerari din partea jucatorilor englezi cum n-am vazut in tot restul turneului la un loc.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: World Cup 2018

Post by ola small dickie »

Nu mi se pare ca anglia s a retras. Ambele echipe au incercat sa atace dar nu prea le a iesit nimic, fiind cel mai nervos meci de pana acum, multe faze nesportive de ambele parti, cu un plus de nervi inutili pt jucatorii columbieni. Meci fragmentat de incidente penibile si nervoase
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: World Cup 2018

Post by McWilliams »

De acord cu ola. Nu a fost un meci la care sa zici ca o echipa ar fi meritat sa castige in mod clar.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: World Cup 2018

Post by sebas »

Mie mi s-a părut că englezii au cedat fizic în a doua repriză, nu neapărat că s-ar fi retras intenționat. Primele 60 de minute le-au dominat printr-un pressing extrem de agresiv urmărind să atace Columbia în fazele de tranziție, dar odată ce motoarele (Lingard, Kane, Sterling, Henderson) au obosit n-au mai avut alte opțiuni decât contra-atacul. Introducerea lui Dier a fost clar defensivă însă cred că a fost și ea mai mult mânată de lipsa lui Delph decât de dorința lui Southgate de a se retrage.
Nah, e subțire tare lotul englezilor, un Lallana fit și în formă ar fi fost de neprețuit în meciul de ieri. Sau poate un Wilshere în locul unui inutil de-altfel Welbeck?
dump CHA
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: World Cup 2018

Post by McWilliams »

Da, nu prea poti sa intelegi nimic din lotul englezilor - nu au mijlocasi clasici. Fie e vorba de jucatori eminamente defensivi, fie ofensivi, dar nimic all-rounded. Te gandesti ca alta data aveau de ales intre Gerrard si Lampard, pe langa aia mai "specializati" gen Barry, Milner, Cole, Carrick etc. Acum fie au fundasi/inchizatori, fie au aripi/atacanti.

Si nici asezarea in teren nu cred sa-i ajute. Au trei fundasi centrali, cu doi laterali - toti obisnuiti sa joace intr-un sistem de 4 aparatori, nu 5 (ca atare, jucatorii urca mult mai rar decat s-ar impune intr-o aparare cu 5, unde e clar ca ramane aproape jumatate de echipa sa te acopere, daca avansezi). Au un singur om in centru, Henderson, si ala vai de mama lui. Au trei oameni fara pozitie fixa, undeva in fata - Alli, Lingard, Sterling - care rareori isi asuma constructia unei faze, doar stau la pomana/contraatac. Si un varf avansat, Kane, care aseara se apara in jumatatea proprie, pentru ca ailalti trei frecau pwla "in pozitii avansate", neavand veleitati defensive. Pai in situatia asta, Anglia poate sa dea de baut ca n-a iesit inca din grupe.

Henderson trebuie jucat cu inca unul langa el. Gen Bourceanu - Pintilii. Sau inca doi, similar asezarii lui Liverpool, insa chiar daca sunt jucatori mai ofensivi, sa mai vina si la carat de pian. Sau, best case scenario, Henderson nu trebuie jucat. Cei care sunt acum, cat de cat, in linie cu Henderson sunt aparatorii de banda - Young si Trippier; care exact asta fac, stau in banda. In cercul de la centrul terenului este jelanie!

Iar intre Alli, Sterling si Lingard, abia se aduna de un gol in meciul cu Panama, o ratare sau doua si mult, mult, MULT nimic. Cu toate astea, Rashford sau Vardy abia daca prind 10-15 minute pe teren. Sterling este mana moarta daca nu sunt conditii: a) de contraatac, sau b) de posesie sustinuta. Si intr-o situatie, si in alta, cine plm sa ii paseze daca Henderson, si doar el, este "constructia" Angliei?

Sunt sceptic ca Southgate o sa schimbe ceva, dar ar fi INCOMENSURABIL mai bine sa faca un mijloc din Henderson/Loftus-Cheek/Dier/Delph (cu 2 sau cu 3 din ei), sa mai renunte la cineva dintre Alli, Sterling si Lingard, sa vedem poate un atac din doi atacanti clasici - Kane cu Vardy, de ex. - in loc de un atacant cu o improvizatie. Si pentru numele lui Dumnezeu, nu mai tine atatia oameni de banda in primul 11 daca tot ce ai este un maximum de 2 centrari decente din actiune pe meci. Ca te umpli de Dragnea pe la mustati.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: World Cup 2018

Post by DarthZombie »

Oricat ii antipatizez, sunt surprins de cat de redutabili au fost rusii la turneul asta. Slava cerului ca croatii au rezolvat ecuatia, m-ar fi luat cu ficatii sa-i vad pe aia in semifinale!
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3669
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: World Cup 2018

Post by marvas »

am pregatit aceasta imagine ca sa incurajez echipa

Image
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 33 guests