World Cup 2018

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: World Cup 2018

Post by rege »

Deci finala va fi Belgia - Croaţia? Grea alegere.
the secret geometry of chance
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: World Cup 2018

Post by ola small dickie »

Franta castiga cupa in finala cu anglia
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: World Cup 2018

Post by rege »

Crezi că le-ar salva ţara?
the secret geometry of chance
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: World Cup 2018

Post by sebas »

sebas wrote: 2 Jul 2018, 22:34 Now watch him play 3-4-3 contra Braziliei.
Uau, ce m-a făcut Martinez să-mi înghit cuvintele. A schimbat în 4-3-3 cu KdB false9 orchestrând atacurile pe laterale. Ba mai mult, l-a jucat pe Chadli în locul lui Dembele și ăsta s-a trezit să arate că e mai mult decât o rezervă la retrogradata West Brom. Nici omisiunea lui Nainggolan nu mai pot să contest așa. Brava!
Tite a schimbat în 4-4-2 după pauză, încercând să ajute pe Fagner și Marcelo care erau evident depășiți dar vorba aia, too little too late. Orecum amuzant, dar sincer cred că dacă Neymar lipsea de la Mondialul ăsta Brazlia ar fi jucat mai bine. Firmino ar fi adus echilibru echipei prin jocul lui defensiv.

În rest, Rușii au alergat de zici că erau pe Duracell. Serios, Fernandes sprinta în minutul 110 de zici că era la început de meci și vrea să preseze. Mă bucur că au câștigat Croații, chiar ar fi fost aiurea să văd rușii în semifinale.

Anglia și Franța foarte solide și fără surprize. Teoretic Franța e marea favorită la trofeu dar vom vedea.
dump CHA
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: World Cup 2018

Post by DarthZombie »

Sincer pe Anglia n-am mai vazut-o vreodata cu un lot atat de bine inchegat. E mai mult decat ironic ca super generatia pe care au avut-o cu Scholes, Lampard, Gerrard, Beckham, Rooney, etc condusa de super antrenori gen Capello sau Errikson n-a facut niciodata un mare chix si acum vin tinereii astia condusi de un antrenor ajuns intamplator principal si au sanse serioase sa ajunga in finala.

Franta m-a surprins si ea placut, arata mult mai mult a echipa decat le-am dat credit inaintea inceperii turneului. Idem si pentru Belgia, a inceput sa se prinda Martinez care-i cheia succesului si nu-si mai foloseste piesele grele alandala. De croati imi place cel mai mult, dar aici poate este si o atasare sentimentala/mic patriotism local, dar dupa doua meciuri consecutive terminate la penalty-uri nu stiu cata benzina mai au in rezervor. Mi-a fost teama sa nu faca treaba aia tipic balcanica de a se culca pe lauri dupa super meciul facut contra Argentinei si desi nu s-au mai ridicat la nivelul ala, tot pare o echipa destul de solida mental. Dupa ce-au castigat doua runde de penalty-uri cred si eu ca au incredere ca pot invinge pe oricine.

Dar oricum cred ca nu exagerez cand spun ca asta a fost unul din cele mai faine mondiale pe care le-am vazut. Din '98 n-am vazut mare lucru dar ce am vazut mi-a placut, 2002 mi s-a parut sforaitor, 2006 a fost pretty good dar cam atat, 2010 a fost bbbbbbbbbzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz iar 2014 mi s-a parut cam meh in afara de demolarea Spaniei de catre Olanda si demolarea Braziliei de catre nemti. Asta in schimb a fost plin de surprize si underdogs care s-au batut pentru fiecare punct pana in ultima clipa, foarte fain de privit imho.
User avatar
TimmY
Headcrab
Posts: 56
Joined: 2 Mar 2014, 17:45

Re: World Cup 2018

Post by TimmY »

IT`S COMING HOME!! :D
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: World Cup 2018

Post by rege »

O să ţin cu Belgia. De ce? Pentru că nu e pe lista ţărilor care cenzurează filme de pe youtube (vezi lista ruşinii în spoiler... din Europa numai Olanda, Belgia şi Irlanda lipsesc)
Spoiler:
Image
the secret geometry of chance
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: World Cup 2018

Post by tnt »

Cum adica? Ce cenzureaza mai exact?
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: World Cup 2018

Post by sebas »

Analizele tactice ale lui Cox (zonalmaking.net) merită tot timpul citite: Belgium out-tactic Brazil to reach semi-finals as Roberto Martinez channels his Everton days
dump CHA
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: World Cup 2018

Post by juve3332 »

Martinez habar n-are sa organizeze o defensiva. La Everton si-a luat ceva de genul 70 de goluri intr-un sezon. Aici insista la inceput cu Boyaka intr-o pozitie aproape de libero, care nu era in stare sa se apere curat nici cu Tunisia. Nu aduce oamenii la dublaj pe flancuri. Nici nu vreau sa ma mai gandesc... Are noroc ca are jucatori foarte buni si cu destula experienta, acum ca a reintrat si Company, are un atac stelar (de care se achita mai bine) si nu intalneste in tot turneul asta nicio echipa-sampanie, Brazilia fiind si ei departe de profilul unei formatii care sa inscrie cu duiumul. That being said, hai Belgia!
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: World Cup 2018

Post by rege »

Tare articolul. Nici nu ştiam că au un antrenor spaniol. Probabil doar spaniolii pot activa energia belgiană, confiscată în secolul XVI. În orice caz, a fost un succes... sau... fost-a doar continuarea ghinionului brazilian din 2014, acea legendară 7-1 cu Germania?
the secret geometry of chance
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: World Cup 2018

Post by DANiel »

Pe mine nu m-a impresionat deloc Brazilia, si nici alta echipa din America de Sud. Totodata, ma bu cur ca au iesit, ca mi se luase de modul in care se faultau de la orice, cadeau, se rostogoleau. Mi se pare ca joaca un fotbal foarte dramatic care a prins acum ceva vreme dar usor usor incepe sa nu mai tina. Nu contest, daca e de ceva, e dreptul tau sa scoti ceva din faultul ala, dar pomanageala asta doar dupa faze fixe si spectacolul fara rost nu ma impresioneaza. Cel putin pe mine.
Merg pe Franta, dar pana la urma, e bine si daca "it's coming home".
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: World Cup 2018

Post by sebas »

Uruguay și Columbia au fost cele mai solide echipe din America de Sud. Uruguay răpuși de accidentarea lui Cavani (să fim înțeleși, rezerva lui a fost fucking Stuani :lol: :lol: :lol: ) iar Columbia răpuși de prostie. Mai rar vezi așa echipă plină ochi de hotheads, capabilă să joace fotbal dar care preferă să joace street fighter în loc.

@juve
Martinez și-a construit cariera prin presă. Tiki-taka era la modă iar Swansealona singurul exponent din PL. Rezultatele lui propriuzise au fost mediocre spre slabe însă peste tot unde a antrenat. Ar fi fenomenal de idiot ca asemenea generație de jucători Belgieni să nu câștige nimic pentru că au cârmaci așa slabi.
dump CHA
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: World Cup 2018

Post by McWilliams »

Tot nu-mi vine sa cred ca Anglia poate castiga Cupa Mondiala cu mijlocul ala inexistent. Cand, sau daca, o sa dea peste cineva care sa le ia mijlocul (a.k.a. Henderson) la alergat, o sa fie inundata mass-media de "well this loss came out of nowhere". In meciul din grupa cu Belgia exista scuza ca s-au folosit rezervele, dar Kante-Pogba-Matuidi sau Witsel-deBruyne-Fellaini o sa le dea cu terenul in cap englezilor. Ba chiar si un mijloc Modric-Rakitic. Pentru ca Henderson nu-i vreun fenomen fotbalistic, iar aia din fata nu cara pianul. O sa mor de cancer testicular in fata TV-ului pana cand o sa-si ia Gareth vesta-n dinti si o sa mai introduca un mijlocas central "de travaliu" in primul 11.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: World Cup 2018

Post by sebas »

Eh, Croații poate i-ar fi urzicat pe englezi dar după două meciuri de 120 de minute nu știu zău cât o să-i mai țină picioarele.
dump CHA
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: World Cup 2018

Post by DANiel »

Croatii or sa castige cu Anglia daca or sa joace fotbal, nu daca or sa dea pase chill de parca totul ar fi ok. FFS, imi place enorm cu joaca, dar simt ca acolo in atac, ceva se intampla. Parca e prea multa liniste. In meciu cu rusia, rusii erau morti efectiv la nivelul asta, dar again, fotbalul se joaca pe goluri.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: World Cup 2018

Post by DarthZombie »

Draci impielitati croatii astia, astia nu mai aveau niciun strop de energie in picioare si totusi alergau de rupeau pamantul. In rest, dupa egalare englezii au devenit pamant de flori, nimic nu le-a mai iesit. Cu toata aprecierea pentru cum arata echipa Angliei vs generatiile lor trecute, mi se pare inacceptabil ca niste adversari atat de extenuati sa alerge mai mult si sa fie mai determinati la fiecare duel decat echipa ta. Nu mai spun ca Sterling nici pe banca nu merita sa fie in halul in care s-a prezentat la turneul asta, imi aminteste de alde Jermaine Pennant si Aaron Lennon, curca fara cap care alearga de nebun fara sa faca nimic bun pe urma.

Din pacate insa ii vad pe francezi favoriti. Singura speranta a croatilor e sa-si re-depaseasca propria conditie si sa joace si mai determinat decat au facut-o in seara asta, daca e posibil asa ceva.
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: World Cup 2018

Post by sebas »

Eh, Sterling a fost praf ca end product dar energia lui a împins bine de tot apărarea croată. Lovren nu știu cum a scăpat fără cartonașe.

Problema englezilor este în primul rând că efectiv nu au avut rezerve la mijloc. Kane și el arăta rupt, nu știu dacă accidentat sau doar obosit (cu toate astea a jucat tot meciul). De fapt per total nu înțeleg cum croații au fost mai proaspeți. :lol:

În rest, ce să zic, cinste croaților, sper să câștige.
dump CHA
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: World Cup 2018

Post by juve3332 »

E ca la luptele cu bossi, dupa ce ai batut unul te poti folosi de vrajile lui.
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: World Cup 2018

Post by rege »

Le-au dobândit jucătorii negri sau cum? :lol: Să aibă cu ce să contracareze negrii franţei. Glumă proasă, ştiu, poate vine un şoroşist şi ne zice că dacă acceptau imigranţi acuma aveau şi ei negrii lor.
the secret geometry of chance
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests