World Cup 2018

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
LEVEL
Space Invader
Posts: 16
Joined: 4 Mar 2014, 14:40

Re: World Cup 2018

Post by LEVEL »

Japonia trece mai departe pentru ca are mai putine cartonase galbene decat Senegal…
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: World Cup 2018

Post by rege »

Sper că asta e o glumă proastă :lol:
the secret geometry of chance
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: World Cup 2018

Post by DarthZombie »

Germania a mai avut momente cu antrenori nasoi sau cu jucatori umflati cu pompa. Dar din '54 incoace niciodata n-au terminat in afara primelor 8 clasate la Cupa Mondiala.

Nu e vorba nici ca Low a fost prea mult antrenor la ei, nici ca Muller a fost prea docil, Kroos prea extenuat , ca Sane a stat acasa, Neuer in poarta sau ca generatia liderilor generatiei trecute s-a retras. Adevarul e ca generatia lor actuala da un lot dezechilibrat, la pachet cu un antrenor neinspirat [prea mi se pare ca s-a inspirat de la Bayern-un lui Guardiola pe care eu personal il consider un failure dincolo de titlurile interne pe care echipa le lua oricum cu ce lot si finante au avut la indemana] si o tactica prost gandita. Fundasii laterali erau un soi de extreme in conditiile in care mijlocul nici nu facea mare branza pentru pastrarea posesiei pentru a-i pune in valoare actiunile ofensive, nici nu acoperea zonele lasate libere de Kimmich si Hector, iar nici apararea centrala nu rasarea [Boateng mai mult accidentat a fost in ultimii ani iar Hummels a fost mai mult decat sters - Neuer n-a gresit in mod fabulos in afara de golul 2 dat de coreeni intr-un moment ce nu conta]. Si spun asta in calitate de om sincer dezamagit de ce au aratat nemtii la turneul asta, acum 4 ani aratau precum o masinarie bine unsa iar acum au dat-o-n chix in ultimul hal.

Am mai vazut echipa cu palmares calificate in extremis din afara grupelor [inclusiv Argentina acuma], dar niciodat atat de slabe precum a fost Germania acum. Aia n-au meritat de niciunfel sa treaca mai departe pentru ca nu aratat nimic, nici macar dorinta de a se lupta din marginea prapastiei.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: World Cup 2018

Post by ola small dickie »

E tare sampaoli. Joci cu motherfucking pavon in atac si pe banca higuain, dybala si aguero. :lol:
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: World Cup 2018

Post by McWilliams »

Apararea Argentinei este puscarie. Si se tot insista cu Messi in centrul atacului. Probabil ca Sampaoli a fost la scoala de antrenori Emil "jucam cu Florin Tanase in atac si scoatem numai penaltiuri" Dica.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: World Cup 2018

Post by ola small dickie »

Cu messi la acest mondial ramanem cu acel super gol si atat. Vedeta argentinei a fost sampaoli
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: World Cup 2018

Post by McWilliams »

Sa-l ia si pe CR7 cu el in avion.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: World Cup 2018

Post by sebas »

ola small dickie wrote: 30 Jun 2018, 17:23 E tare sampaoli. Joci cu motherfucking pavon in atac si pe banca higuain, dybala si aguero. :lol:
Serios, zici că e idiot.

Adică în grupe l-a tot jucat pe Messi ca un 10, și a fost gangbanged în mijlocul terenului la greu. Și ce face el ca să rezolve problema? Îl pune F9, ca să poată și fundașii să nu facă altceva decât să sară pe el. :lol: Și cu un F9 pe teren restul echipei joacă pe benzi pt că mijlocul Franței îi sugrumă în centru. Joacă pe bandă și centrează, cui nu știm. :lol:
În apărare abordează meciul cu linia de apărare sus, împotriva lui Griezman/Mbappe, cu fundași lenți și nesiguri. :lol: :lol:

În fine, absolut comică situația Argentinei.


Uruguay mi s-au părut extrem de buni. M-a surprins să văd că-l lasă pe W Carvalho liber să dicteze jocul dar s-au închis atât de bine în apărare că portughezii nu au avut practic decât o singură ocazie de gol, la gafa lui Muslera.
dump CHA
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: World Cup 2018

Post by DarthZombie »

Sunt dat naibii uruguayenii, mi-e mila de oricine ii va infrunta la mondialul asta. Mi-a placut mult generatia asta a lor, au o echipa foarte bine inchegata si jucatori extrem de bataiosi fara sa fie niste idioti precum alde Costa, Otamendi, etc. Cavani e absolut superb de privit, primul gol a fost precum bancul ala cu "el centreaza, el da cu capul" la cat a alergat, iar al doilea a fost un exemplu-tip pentru un atacant cu sange rece.

Nu-i vad bine pe francezi in meciul contra lor, mai ales ca l-au pierdut pe Matuidi. Pogba e fortos dar daca sar doi uruguayeni pe el pierde imediat balonul, iar Kante oricat de diavol tasmanian ar fi tot e scund si usor de dat la o parte. O sa fie un meci pe cinste oricum, ca ce nu au francezii in coeziune de echipa au in talentul individual, Pogba a dat niste pase geniale, Griezmann si-a creat spatii de numa-numa iar Mbappe nu mai are nevoie de descrieri.

Dar sa fiu sincer pe Uruguay ii vad favoriti, chiar si in semi-finale. Acolo vor da de una dintre Brazilia, Mexic, Belgia si Japonia, iar Brazilia nu m-a impresionat deloc, Mexic mi se pare prea slaba, Belgia inca trebuie sa o vad impotriva unei echipe care nu e Panama si Tunisia, iar Japonia mi se pare mai slaba decat restul listei asteia.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: World Cup 2018

Post by McWilliams »

Iago Aspas si fata lui de jucator de table. Pardon, fata lui de chelner din Venus. Pardon, fata lui de instalator de chiuvete. Pardon, fata lui de stergator de ghete de fotbalist. Edit. Pardon, fata lui de Dragnea.

Sunt 99.97% sigur ca rusii sunt dopati. Moral, probabil. Fizic, fara indoiala.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: World Cup 2018

Post by DarthZombie »

Cand joci atat de penibil precum Spania, pot ailalti sa fie cei mai dopati din lume ca moral tot nu meriti sa treci mai departe. Vai de capul lor ca nimic n-au jucat astazi.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: World Cup 2018

Post by ola small dickie »

Haha peter schmeichel sa fii acum
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: World Cup 2018

Post by rege »

Ivan Incredibilul huh
the secret geometry of chance
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: World Cup 2018

Post by ola small dickie »

Penibil neymar, ala rivaldo la corner in 2002
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: World Cup 2018

Post by DarthZombie »

Macar Rivaldo a fost lovit de ceva, Neymar nici macar bunul simt sa incaseze o impingere n-a avut inainte sa se tavaleasca. Cum a scapat fara galben...
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: World Cup 2018

Post by ola small dickie »

Sper sa i distruga belgium pe brazil
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: World Cup 2018

Post by ola small dickie »

5 jucatori ofensivi pe teren pt belgia. Inedit
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3670
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: World Cup 2018

Post by marvas »

de fiecare data cand vad echipa Japoniei:

Image
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: World Cup 2018

Post by sebas »

ola small dickie wrote: 2 Jul 2018, 20:09 Sper sa i distruga belgium pe brazil
La cât de slabi sunt Meunier și Carrasco, mă îndoiesc. Dacă reușesc japonezii să-și creeze ocazii lățind terenul și pasând peste cei doi, poți fi sigur că Brazilienii o să-i rupă și mai tare. Unde mai pui că sigur ar fi dominați și la mijloc.
Eu tot nu înțeleg ce vrea Martinez cu formula asta 3-4-3. Îl ucizi pe KdB care e de departe cel mai valoros jucător al lor și îți pui echipa în cârca a doi fundași laterali care sunt oricum cele mai slabe piese din angrenaj. De ce n-ar juca 4-2-3-1 cu Dembele și ceva random left back nu știu. Poate chiar Vertonghen care a mai jucat acolo oricum.
Știu că totul pare simplu de pe fotoliu dar e efectiv ilogic ce face Martinez. Nu joci cu 5 fundași decât dacă ai wing backs de valoare, ori Belgia are peste tot jucători de valoare minus fix pozițiile astea două.

edit. Am uitat că e suspendat Casemiro. OK, poate nu va fi chiar așa de rău la mijloc contra Braziliei. Fernandinho nu e un înlocuitor like for like cum ar veni, mai degrabă pivot decât închizător.

Anyway, hai Japonia! Hai Captain Tsubasa!
dump CHA
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: World Cup 2018

Post by DarthZombie »

Ultima oara cand am vazut Japonia si doua bombe in aceeasi fraza era 1945
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot] and 29 guests