Biciclete si trasee

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Biciclete si trasee

Post by tnt »

M-am apucat de mers cu bicicleta in timpul liber sa scot tutunul din mine. Sunt cam noob, iar bicla e mega basic, dar incetul cu incetul incep sa fac distante din ce in ce mai mari.
Daca sunt biciclisti aici, ce aplicatie recomandati pt bike route planning? Adica sa am pe telefon o harta cu GPS si sa pot selecta drumuri cat mai fara masini. Pt ca Google Maps ma tot trimite pe autostrazi si alte drumuri infestate de masini, chiar daca selectez bicicleta ca mijloc de transport si chiar daca apas eu cu degetul pe alt drum.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Biciclete si trasee

Post by ola small dickie »

sal! biciclist zilnic aici! in sensul ca merg in fiecare zi cu bicla casa - serviciu si la pranz inapoi acasa la pauza de masa. un drum casa - serviciu imi ia cam 10 - 15 minute :)

dar in rest nu ma pricep absolut deloc la biciclete, chestii tehnice, piese, reparatii, aplicatii etc
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Biciclete si trasee

Post by MC »

Biciclist in timpul liber si aici!
Insa eu fac aproape exclusiv trasee de munte (freeride/downhill lejer). Chiar ma gandesc serios sa imi cumpar un suport sanatos de biciclete pentru masina ca sa ajung si la trasee de munte mai indepartate de unde stau eu.
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Biciclete si trasee

Post by tnt »

Nice, eu nu pot merge la munca cu bicla, e mai complicat.
Am gasit aplicatia Strava. Mi-am facut cont si se pare ca trebuie sa creez ruta de pe un PC/browser (poti selecta orice drum vrei tu), o salvez, si apoi o am in aplicatie pe telefon. Asta daca am priceput bine. Incerc acum.
User avatar
ciolan
Headless Kamikaze
Posts: 375
Joined: 31 Mar 2014, 17:18

Re: Biciclete si trasee

Post by ciolan »

încearcă și bikemap, eu pe asta o foloseam cînd mai plecam pe coclauri.
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: Biciclete si trasee

Post by rege »

Învaţă să citeşti o hartă normală şi să navighezi după repere... altfel te prind bandiţii cu bruiator de gps :lol:
the secret geometry of chance
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Biciclete si trasee

Post by tnt »

Am facut un traseu de vreo 70 km, a fost peste limitele mele, am crezut ca mor pe final. M-a prins bezna, as fi dormit pe camp ca pe vremuri cand mergeam cu oile, daca nu mi-era atat de frig. Am folosit Strava ca sa ma ghidez, e ok, numai ca nu se roteste automat harta, sau poate n-am descoperit eu cum. Ah, si mi-a zis ca traseul ales e de 3 ore jumate, insa eu l-am facut in 10 ore. All in all good experience, 8/10, nice views, crappy rider.

Image
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: Biciclete si trasee

Post by rege »

Cu o viteză medie de 20km/h traseul e de 3.5 ore, nu-mi zi că l-ai făcut cu o medie de 7km/h în timp ce armata lui Napoleon mergea pe jos cu 6km/h :lol:
the secret geometry of chance
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Biciclete si trasee

Post by tnt »

Cam pe acolo arata viteza medie programelul, deci sunt la nivelul lui Napoleon! :)
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: Biciclete si trasee

Post by rege »

Am băgat o mică tură după fiptură

Distanţa: 33,32km
Timpul: 1:33:37
Media: 21,35km/h
Maxim: 39,94km/h

Viteza medie de când am ciclocomputerul (3 luni?): 17,77km/h
the secret geometry of chance
User avatar
ciolan
Headless Kamikaze
Posts: 375
Joined: 31 Mar 2014, 17:18

Re: Biciclete si trasee

Post by ciolan »

Ar fi fain să ne strîngem la o tură mai lunguță și lejeră (interacțiunea cu un poet m-a lăsat fără un ligament și ghenunchiul meu drept e mai sensibil acu). De cînd mi-am luat bicicletă, tot visez să fac traseul ăla dintre viscri, criț ... și ce sate mai sunt pe acolo pe lîngă sighișoara. S-ar băga cineva (care să și organizeze, că eu îs o putoare care nu vrea responasbilități)?
User avatar
ciolan
Headless Kamikaze
Posts: 375
Joined: 31 Mar 2014, 17:18

Re: Biciclete si trasee

Post by ciolan »

tnt wrote: 1 Aug 2018, 12:48 Am facut un traseu de vreo 70 km, a fost peste limitele mele, am crezut ca mor pe final. M-a prins bezna, as fi dormit pe camp ca pe vremuri cand mergeam cu oile, daca nu mi-era atat de frig. Am folosit Strava ca sa ma ghidez, e ok, numai ca nu se roteste automat harta, sau poate n-am descoperit eu cum. Ah, si mi-a zis ca traseul ales e de 3 ore jumate, insa eu l-am facut in 10 ore. All in all good experience, 8/10, nice views, crappy rider.

Image
Pe unde-ai mers? (voi ignora ce scrie la Location :D)
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Biciclete si trasee

Post by tnt »

Mda, din fericire n-a fost in China (acolo am riscat sa fiu pieton, d-apai biciclist heh), din pacate n-a fost nici in Romania. A fost din Londra pana in Brighton, la Canal. Insa am reusit sa fac traseul in asa fel, sa evit atat de multe zone cu masini si sa dau peste atatea paduri si pajisti, incat m-am simtit (aproape) ca acasa. Pe final am cam cedat de oboseala si i-am dat cu rage, dar s-a meritat. Culmea e ca eu tot cu ligamentele am probleme, dar la genunchiul stang.

Si eu visez la o tura prin tara cat mai devreme. Vin chiar zilele astea pentru putin timp, dar voi fi prins cu alte treburi. Eventual prin noiembrie, dar atunci e deja frig si jale. C-ar fi fain sa si dormim peste noapte pe-un camp, la cort, cu o palinca si o sunculita cu ceapa. Uhuu! :)
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: Biciclete si trasee

Post by rege »

Am prins 49.75km/h în panta de lângă a 7a casă a lui Iohannis 6 case (a.k.a. terminator a.k.a. traficantul de prunci). Probabil se putea şi mai mult însă am sesizat nişte oscilaţii subtile şi am zis să nu mai dau pedale, nu de alta dar ştiţi voi, e bine să ai măsură când provoci Soarta.
the secret geometry of chance
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Biciclete si trasee

Post by sebas »

Eu am pe bucket list sa fac o vacanta la https://www.hallstatt.net/about-hallsta ... ike-tours/
Poate, poate voi ajunge :D
dump CHA
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Biciclete si trasee

Post by tnt »

Eu ma gandesc sa-mi iau ebike https://www.gtech.co.uk/ebike.html

Dar ce ma fac cand se termina bateria? Cum trag 20 de kile in plus la deal?
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Biciclete si trasee

Post by ola small dickie »

doar ce m-a lovit o tanti cu masina in timp ce mergeam pe bicla :lol:
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Biciclete si trasee

Post by ola small dickie »

n-am patit nimic, nici n-am cazut de pe bicla, doar ca mi-a cazut lantul si a trebuit sa-l pun la loc. dar m-a cam pus pe ganduri si la indemnurile disperate ale celor dragi cred ca ar fi cazul sa-mi cumpar o casca. vad ca emag au o gramada

asta pare cool:

https://www.emag.ro/casca-bike-worker-a ... D3LGY7BBM/

voi purtati casti cand sunteti cu bicla?
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Biciclete si trasee

Post by MC »

Eu port fullface doar cand ma dau pe trasee prin padure
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Biciclete si trasee

Post by DarthZombie »

No offense, dar sa nu porti casca mi se pare un risc enorm cand mergi cu bicicleta. Nu te bat degeaba neamurile la cap, pana si o prastie de casca face o diferenta imensa.
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 9 guests