Discutii despre facultati

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: Dicutii despre facultati

Post by rege »

rege a ratat toată discuţia despre AC deoarece creierul lui sare peste acronimele necunoscute. Nu există echivalent unu la unu între computer science şi orice de la noi. Nu e obligatoriu să ieşi cu diplomă de inginer de la computer science (adică diplomă de la poli, 4 ani), poţi să ieşi cu diplomă de licenţă: în vest cel puţin poţi cu BSc. sau BA. pentru licenta si tipic MSc. pentru masterat (total 5 ani, masteratul de 2 ani poti sa-l faci si dupa poli). De aceea mă gândeam că matematică-informatică ar fi similar. Cu tortura şi profesorii de la politehnici (de la noi adică), nu ştiu dacă mai merită satisfacerea ambiţiei specifice epocii pre-internet, de a fi inginer. Atunci merita, clădeai viitorul, dar acum? La competiţie cu china? Cu şefi analfabeţi (care au mai rămas)? Nu ştiu.
Oricum, de acord, fpga ftw!
the secret geometry of chance
User avatar
TaikoKaira
Headless Kamikaze
Posts: 425
Joined: 6 Feb 2017, 15:33
Location: Deva
Contact:

Re: Dicutii despre facultati

Post by TaikoKaira »

@ciolan
Super informațiile! Mulțumesc! :) În anul ăsta văd că îmi mai rămâne de gândit şi dacă vreau să devin/să studiez ceva legat de hardware sau programare propriu-zisă. După ce am citit ce ai scris, parcă o carieră pe partea de hardware n-a mai sunat aşa nepotrivit dar totuşi acum aş tinde mai mult spre programare pentru că mi-aş dori să fac şi jocuri într-o zi (poate în paralel cu serviciul) şi ar fi cam ciudat să programez jocul Snake pe un cuptor cu microunde. :lol: Dar hei, poate aşa mă angajează şi pe mine Bethesda.

Încă mi se pare interesantă (şi utilă) ideea de a studia hardware şi de a învăța programarea pe cont propriu, dar aici intervine nesiguranța că poate n-o să mă pot ține aşa cum se cuvine de treabă. Oricum, mai am ceva luni de gândire, deci voi medita îndelungat şi o să găsesc varianta optimă până la urmă. :)
Reviews: Far Cry, Far Cry 2, Little Nightmares, Broforce

"Death is inevitable. Our fear of it makes us play safe, blocks out emotion. It's a losing game. Without passion, you are already dead."
Max Payne 2: The Fall of Max Payne
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Dicutii despre facultati

Post by cg1700 »

Legat de Automatica si Calculatoare pot sa va zic eu cum e la Bucuresti la partea de Calculatoare (despre partea de Automatica nu stiu mai nimic). Ai trei ani de trunchi comun si un an in care iti alegi una din specializari. In astia primii trei ani faci cate ceva din toate: programare, algoritmica, sisteme de operare, retelistica, grafica, programare de microprocesoare, etc. Practic te familiarizezi cu o gramada de directii care tin de calculatoare si poti sa vezi care din ele te atrage mai mult.

Se face hardware si ai cursuri de electronica, microprocesoare si alte chestii de genul dar nu sunt directia principala a facultatii ci doar una din directiile pe care le poti alege. De altfel daca imi aduc aminte bine sunt mai multe specializari si mastere pe directii de software decat pe hardware.

Chestia importanta de tinut minte e ca la Calculatoare e destul de intens. In timpul srmestrelor sunt multe teme, destule din ele complexe si trebuie facute ca sa poti intra in sesiune. Asta inseamna ca ajungi sa ai foarte putin timp liber in perioadele aglomerate. Partea buna e ca sesiunile sunt in mare parte lejere, mai ales dupa ce treci de matematici si electronici.

Asa e la Bucuresti. La Cluj nu stiu sigur cum e. Mi-as imagina ca e asemanator dar e posibil sa ma insel. Anyway, daca credeti ca pot sa va mai ajut si cu alte informatii intrebati-ma.
Image
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Dicutii despre facultati

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Daca faci facultatea ca un boss la Galați nu sunt așa multe teme :lol:
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Dicutii despre facultati

Post by ola small dickie »

sau la constanta la ovidius la mate info profil info. unde am facut eu. si in vara de dupa primul an, in "practica" au scos o "colaborare" intre ovidius si politie. noi, "informaticienii", am fos trimisi in intersectiile orasului in echipe, cu clickuri din alea de la axe, sa numaram cate masini mici, camioane, autobuze trec pe acolo. si astfel am primit creditele pt practica. recomand
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Dicutii despre facultati

Post by Fular »

Inginer electronist aici - AMA.

Pot să vă zic cam cum stă treaba prin ETC-ul UPT. Fiind student întârziat am prins shift-urile generaționale. Pot spune cu toată sinceritatea că nici ETC-ul nu mai e ce-a fost observând o delăsare continuă din partea studenților cât și o creștere în permisivitatea profesorilor. Cursuri+laboratoare bazate pe programare sunt așa: 1 semestru Programarea calculatoarelor(C,C++) în anul I, 1 semestru Programare Orientată pe Obiecte(Java) în anul 2, 1 semestru de Sisteme de prelucare numerice cu procesoare anul II - pe vremea mea se făcea ceva programare în cod mașină, nu înțelegeai mare lucru din laboratoare chiar dacă-ți dădeai silința.

Anul 3 se desparte în două specializări - Electronică Aplicată și Tehnologii de Telecom. EA-ul, ce am urmat și eu, mi se pare sensibil mai ușor, legat de programare sunt cursurile de SLP - sisteme cu logică programabilă, SAD - sisteme de achiziție de date și Instrumentația Virtuală - un tip de programare grafică și se lucrează în Labview. Din câte știu TC-ul are doar sistemele de gestiune a datelor și lucrează cu SQL, cred.
Un pic de programare se făcea, tot în limbaj mașină și la Bazele Sistemelor Flexibile Inteligente(Robotică/Mecatronică), dar doar la laborator, cursul fiind mai degrabă un wankfest mecanic.

Anul 4 se desparte în continuare în mai multe specializări, dar majoritatea cursurilor/laboratoarelor urmate de mine au fost bazate pe MatLab(se face un laborator la Matematici Speciale în care se lucrează cu MatLab prin anul I dar nu rămâi cu absolut nimic de la el) - Modelare și Simulare în Electronică Aplicată e practic o trecere a circuitelor electronice în modele matematice, Senzori și Actuatori e un curs oarecum introductiv în Matlab, foarte bine structurat, iar laboratorul se termină cu câteva chestii despre rețele neuronale. Ultimul curs bazat pe Matlab este cel de Software pentru Electronică Aplicată care mai mult sau mai puțin e o combinație între MSEA și SA, modele matematice aplicate pe filtre adaptive.
Mai sunt câte un laborator de VHDL și de VLSI care pot fi obligatorii/opționale în funcție de specializarea aleasă.
Last edited by Fular on 3 Sep 2018, 11:43, edited 1 time in total.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Dicutii despre facultati

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

ola small dickie wrote: 3 Sep 2018, 10:51 sau la constanta la ovidius la mate info profil info. unde am facut eu. si in vara de dupa primul an, in "practica" au scos o "colaborare" intre ovidius si politie.
Nici macar, am fost la fac ca la un laborator obisnuit si-am facut un proiect (o baza de date in java cu swing gui). Daca aveam restante ne lasa sa repetam, trebuia sa-i aratam un caiet pe care il scriam cu ce trebuia sa repetam pentru restanta. Pretty chill

Cam acelasi lucru l-am facut si eu pana acum Fular desi trebuie sa admit ca nu fac parte din studentii harnici asa ca nu prea am dreptul sa ma plang

L.E: that thread title tho :lol:
User avatar
Soarecu
Pig Cop
Posts: 791
Joined: 11 Mar 2014, 19:04

Re: Dicutii despre facultati

Post by Soarecu »

Ferrrrrrrrrdinand wrote: 3 Sep 2018, 11:41 L.E: that thread title tho :lol:
Oh lol, acum vad, cred ca am fost fumat sau ceva cand am scris primul post ca altfel nu-mi explic :P
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Dicutii despre facultati

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Nu-i bai, e mai haios asa. Dar tot treceam cu ochii pe titlu citind doar ultima parte fiindca il asociam instant cu thread-ul de politica/fotbal si aveam un sentiment de "ceva lipseste aici" fara sa-mi dau seama :lol:
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Discutii despre facultati

Post by marvas »

nici nu am observat. Si dupa ce am observat nu mai puteam sa trec peste. Fixed.
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Discutii despre facultati

Post by sebas »

Eu am facut AC la Cluj asa ca voi vorbi strict despre facultatea asta si domeniul IT in general.

Facultatea nu te pregateste sa fii nimic in piata muncii, astfel ca atunci cand ai luat licenta nu esti nici progamator C, nici DBA, nici DevOps, nici macar ceva low level Support. Curricula iti toarna o gramada de notiuni teoretice si abstracte, unele dintre ele absolut inutile. Ma refer aici la matematica gen algebra liniara, calcul numeric etc (desi sper ca in cei 10 ani de cand am terminat eu facultatea au mai renuntat la umplutura). Majoritatea cursurilor insa nu sunt menite sa faca altceva decat sa iti puna niste baze teoretice si de rationament fata de ce inseamna domeniul asta vast numit IT.

Ce vreau sa zic este daca vrei sa lucrezi in domeniul IT nu trebuie neaparat sa faci AC. Teoretic, in echivalentul anilor de facultate te poti specializa mult mai bine pe un anume job, gen DBA, daca o iei pe cont propriu.
Recomandarea mea nr1 pentru orice student la AC este sa se angajeze asap, pentru ca diploma pe care o iei la final e echivalentul hartiei igienice. Chiar daca notele vor avea de suferit, dupa ce iesi pe portile facaultatii pe nimeni nu va interesa vreodata ce note ai avut sau macar ce lucrare de licenta ai facut (cu ceva mici exceptii, cum ar fi daca vrei sa ramai in sistemul Universitar sa predai sau sa fugi la MIT pentru un master in management).
Tot asa nu te crampona in care anume Universitate studiezi. Daca nu intri la Cluj mergi la Timisoara, la Brasov etc. Nimeni de la privat nu va da doi bani in plus pe faptul ca ai facut facultatea la Cluj sau la Sibiu. Va fi foarte interesat insa de experienta ta de lucru efectiva si de activitatile extra (certificari Cisco, MS etc, conferinte, concursuri)

Altfel, informatica la Babes este cum zice si Marvas o alternativa foarte buna. Iar Clujul este un oras bestial pentru anii de studentie, recomand! :mrgreen:
dump CHA
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discutii despre facultati

Post by ola small dickie »

care era titlul topicului?
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Discutii despre facultati

Post by Fular »

dicutii în loc de discuții
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 9 guests