Bere

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Bere

Post by McWilliams »

Nu stiu daca fata ta o sa aprecieze ce izvor de glume esti. Daca ar fi fost un baiat, ai fost "the cool dad on the block"; asa...
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
kostyka
Headless Kamikaze
Posts: 284
Joined: 28 Feb 2017, 23:39

Re: Bere

Post by kostyka »

"de fiecare data cand vad reclama prin casa ii zic sotiei: "lacalut, ma spal ca sa te f*t" -" Am ras la asta ca prostu'! Nice!
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Bere

Post by ola small dickie »

:lol:
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Bere

Post by juve3332 »

Eu inca astept cand un membru al forumului va descoperi ca-i place Oud Bruin.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Bere

Post by ola small dickie »

Berea e cam naspa dupa ce ai folosit apa de gura listerine
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Bere

Post by Magicake »

Orice e naspa dupa listerine, listerine e pentru cand ai terminat de mancat/baut :lol:
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Bere

Post by ola small dickie »

Am baut berea la vreo ora dupa listerine. Tot oribil
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Bere

Post by Magicake »

Am incercat Ursus retro nepasteurizata. E ceva mai buna decat Ursus simpla... cred? Diferentele sunt destul de subtile. E ok anyway.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Bere

Post by ola small dickie »

Si ursus e pish
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Bere

Post by Magicake »

Cheers!
Image

E la fel de buna cum mi-o aminteam din ultimii ani. Clar una din cele mai bune beri din RO, ma abtin sa zic cea mai buna pana nu incerc iar Sikaru :-D
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Bere

Post by Fular »

Ok domnilor asta e o parte consistentă a experienței mele cu berile. Vreau să vă întreb dacă am ajuns între pozițiile fruntașe?
Image
Image
Image
Image
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Bere

Post by Mahdi »

Mai pune și tu niște cărți pe rafturi, măi băiete.
REMEMBER CITADEL
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Bere

Post by DarthZombie »

Sa te vad eu citind dupa atatea beri, Fular a luat decizia corecta.
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Bere

Post by Fular »

Asta e camera vechilor colegi de apartament, pe asta n-o prea folosesc decât la ocazii foarte rare, ca atunci când vreau fac poze care să impresioneze străinii pe internet. Cărțile sunt în camera mea :lol:, nu voiam să fiu prea pedant.

erau câteva cărți rămase de la vechea mea colegă, dar le-am dat la o parte că mi-era rușine cu ele în poză
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Bere

Post by TG »

Și uite așa Fular o să aibă inbox-ul plin de cereri de căsătorie.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Bere

Post by juve3332 »

Bravo, Fular, ai terminat nivelul 1. :D Ai cateva beri simpatice pe acolo. Care ti-au placut mai degraba?!

Sikaru cica si-au mai imbunatatit retetele, dupa spusele chiar ale unuia dintre patroni. Oricum, sunt la mare distanta inca de Hop Hooligans si (pe partea de India Pale Ale) Ground Zero. Three Happy Brewers fac niste chestii decente, mai mult ca sigur peste Sikaru si Terapia. Oriel a venit cu doua beri artizanale in stil belgian, dintre care cea blonda e chiar ok, in ciuda carbonatatiei cam excesive. HopHead de la Cluj fac chestii destul de bunute. Si mai sunt vreo 6-7 producatori romani artizanali, dar deocamdata n-au facut nimic sa ma incante.
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Bere

Post by Fular »

Doar nivelul 1? Pfff, mă așteptam să fi ajuns pe la nivelul 3 cel puțin. Grimbergen Ambree și Monteith's Summer Ale și Bohemian Pilsner sunt cele mai bune ca raport preț-calitate. Imperial Russian de la Black Sheep și Merlin erau foarte asemănătoare cu Silva Brună de la noi, gust afumat un pic mai pronunțat și, cel puțin Imperial Russian, cu aport mai ridicat de alcool - 8-9%. Midnight Sun mi s-a părut fantastică atunci când am băut-o, dar de atunci s-au strâns alte o sută de beri și s-ar putea ca gusturile să mi se mai fi schimbat între timp.

Impresie plăcută mi-au lăsat Gulden Draak, Kwak, Oud Bruin și Barley Wine-ul, dar am băut literlamente doar câte una din fiecare și parcă simt că ar trebuie să încerc mai multe, bineînțeles de dragul cercetării. Nu de alta dar sunt curios dacă rămân la aceleași impresii. De Barley Wine nici nu m-am prea putut bucura cum trebuie, sticla fusese agitată înainte și o treime s-a dus ampulea pe masă, podea și pantaloni. Mai mare tragedia.

În ultima vreme am degustat mai multe beri nemțești, în oraș. Avem un local destul de aproape de facultatea de arte care aduce beri direct de la țâța alemană și prețul e aproape universal indiferent de sortiment, iar tendința noastră a fost înspre Weissbier Helles, cu nuanțe puțin metalice și un gust dulceag la final. Există totuși o discrepanță destul de mare între ele, mi s-a întâmplat ca după ce am încercat ceva anume, dacă următoare era de la altă berărie să pice destul de flat. Tot uit că mai important e să disting cât mai multe caracteristici decât să strâng un număr impresionant.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Bere

Post by juve3332 »

Nu vad la care Merlin te referi, iar imperial stout-urile astea nu le-am baut, dar daca seamana cu Silva Black nu poate fi bine. :D Ori sunt ele slabe, ori bagi tu berile inchise la culoare sub o umbrela prea larga. Banuiesc ca e vorba de prima varianta. Midnight Sun chiar e un porter solidut, nu cred ca ti-ai schimba parerea. Numai ca un imperial stout ar trebui automat sa fie mai agresiv sau mai onctuos de cateva ori decat un simplu porter, asta ca sa ma intorc la Black Sheep & the likes.

Gulden Draak si Kwak sunt doua ale-uri belgiene de inceput, e bine (in catalogul meu) daca ti-au placut. Oud bruin si barley wine sunt stiluri, unul flamand, celalalt englezesc, de exemplu tu ai baut de la Petrus si niste francezi parca. Sunt poate stilurile mele favorite, iar ce ai gasit tu (probabil in Auchan, ma insel?!), nu sunt neaparat printre cele mai stralucite iteratii. Oricum, deja cu astea ai trecut la alt nivel! :lol:

Aveti Viniloteca in Timisoara, unde au beri babane de tot si cu preturi pe masura, dar merita o vizita de rasfat si educatie bahica din cand in cand.
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Bere

Post by Fular »

Merlin e în prima poză, cel de-al patrulea raft. E cehească, larger la fel ca Silva. Când am făcut comparația cu Silva Black am avut în vedere gustul ei de acum vreo 10 ani, când o gustasem prima dată. Diferențele între cea de atunci și cea de acum sunt destul de consistente. Imperial Russian, puteam să jur că era tot larger, din nu știu ce motive mi-o amintesc ca fiind carbonazoasă, nu flat ca restul stout-urilor încercate, printre altele.

În mod total întâmplător, am aflat de Vinilotecă, mă rog, cu ce se ocupă ei, abia în ultima săptămână, deși trec pe la Bastion în fiecare zi și le-am văzut firma dar n-am avut niciodată curiozitatea să aflu cu ce se ocupă. Descoperisem activitatea lor după ce am dat o căutare pe net despre iminentul festival de beri artizanale care va avea loc săptămâna viitoare.

În orice caz degustarea de bere e o muncă asiduă, perpetuă și fără sorți de izbândă.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Bere

Post by juve3332 »

Ah, da, nu o vazusem. Pai Silva si Merlin astea doua sunt lagere, care e posibil sa nu aiba foarte mari variatii de gust, in general lagerul are o paleta destul de ingusta de variatie, asta daca nu-ti bati efectiv joc de ingrediente. Imperial stoutul e deja alta mancare de peste, iar o carbonatatie bogata ar fi ciudata.

Degustarea de bere este piatra filosofala a generatiei noastre....
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests