Bere

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4675
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Bere

Post by Magicake »

Am incercat Gaura Neagra si Phaza Lunii:
https://www.facebook.com/Berealacluj/
Image

Bere artizanala din Cluj relativ recent aparuta (sub un an). Cred ca Gaura a fost primul meu porter, nice stuff. Phaza mi-a placut la gust, amareala fruity (american pale ale). Would not refuse if given again :D

Am mai incercat si Terapia Gold si Platin. Not a huge fan of white beer so Platin a fost doar "ok". A avut acreala/acidul specific care mi-a displacut putin (o alta bere in care era practic prea pronuntat ca sa pot sa beau e Duvel - it literally hurts to drink). Gold mi-a parut a fi un Sikaru Golden Ale cu drojdie mai putin pronuntata. Really liked it.

De curiozitate am luat si Nenea Iancu alba si blonda. Blonda e inca in frigider, cealalta a fost atat de average incat nici nu pot spune ca mi-a displacut. Cred ca as alege oricand un coca cola in locul ei. Should've listened to the internet.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Bere

Post by juve3332 »

Duvel nu e bere alba - nici wit, nici weisse. Adica n-are nici coriandru, nici grau in compozitie. Nu-mi dau seama exact cu ce asociezi gustul ei ca s-o compari cu berea alba (belgiana sau germana).

Altfel, as incerca si eu chestiile astea clujene, dar nu-s de gasit deloc in Bucuresti. :(
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4675
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Bere

Post by Magicake »

Am mentionat Duvel pentru acreala/acidul de la final. Nu cred ca e ceva legat de bere alba - dar l-am observat si la Platin. O alta bere la care l-am observat a fost ceva flanders red ale, dar pe wiki vad ca alea sunt construite ca sa fie acre in draci. Cred ca are legatura cu procesul de fermentatie.

Yea e a bit tricky sa le gasesti in afara Clujului. De fapt e tricky si aici, cred ca e un singur local care serveste, altfel trebuie sa suni direct la sursa si sa le ceri sa-ti aduca un batch. Eu am baut dupa ce un coleg a facut cinste intregii echipe, deci comanda a fost consistenta. Cred ca o sa se extinda si o sa primeasca comenzi din toata tara pana la urma, sunt cam prea noi acum I guess.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Bere

Post by juve3332 »

Inteleg ca produc in Ungaria fiindca dureaza mult mai mult sa iti iei toate avizele necesare, evident, nu?, in Romania. S-ar putea asta sa fie motivul pentru care deocamdata au "tiraj" atat de limitat.

Mda, Oud Bruin-urile sunt sour ales prin definitie. Eu mor dupa ele.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Bere

Post by .chester »

Image

Am facut asta. Please discuss. Ms.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Bere

Post by Stokkolm »

Cu alte cuvinte mai toate berile blonde la sticla de la noi sunt aprox. la acelasi nivel. Accurate. Eu ma invart pe la mid tier, acolo e sweet spot-ul de calitate/pret for me.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Bere

Post by Waaagh! »

:lol: :lol: :lol:

Faleza. Oh the times. "Ancora" mai exista?
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Bere

Post by ola small dickie »

Image

asta mi se pare peste majoritatea mizeriilor de pe nivelurile de jos. cutia parca costa 1,ceva lei
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Bere

Post by .chester »

Waaagh! wrote::lol: :lol: :lol:

Faleza. Oh the times. "Ancora" mai exista?
Cred ca da.

M-am gandit sa pun si 365 aia pe lista dar am uitat. :lol:
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Bere

Post by Stokkolm »

Unde gasesti 365?
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Bere

Post by cg1700 »

Mega Image
Image
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Bere

Post by Waaagh! »

chestr0ny wrote: M-am gandit sa pun si 365 aia pe lista dar am uitat. :lol:
N-ai pus nici emblema forumului, Hobgoblin. La GOD-EMPEROR Tier.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Bere

Post by .chester »

Pai le-am luat pe-astea neaose, facute la noi. Cred.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Bere

Post by juve3332 »

Sunt puse cam de-a valma, nu vad cum faci comparatie intre un lager si un wanna-be stout (Sikaru).

Nemteana e interesanta si are smecheria ca se joaca intre doua stiluri diferite. Problema lor e ca aceasta combinatie e destul de sensibila si inca nu sunt destul de constanti, asa ca se intampla sa gasesti deseori sticle stricate (se poate sa contribuie si conditiile de depozitare, pe care majoritatea imensa a comerciantilor de la noi le ignora). Zaganu e mai buna decat lagerurile comerciale, dar berea in sine e cam banaluta, nu-si face in niciun caz banii. Sikaru...nu va inteleg. Lichidul din sticla n-are nicio treaba cu stilurile de pe eticheta, si nu in ideea in care oamenilor nu le place sa mearga pe cai batatorite, ci pur si simplu gresesc retetele.

In mare, la nivelul mediu, lucrurile, cum le vad eu, stau cam asa: Silva neagra e ok, chiar baubila, cea mai smechera, alaturi de Nemteana, din lista. Un pic cam mult caramel, dar fiind produsa la nivel macro, se accepta. La blonde, Heineken este de departe cea mai jalnica, aproape de nebaut. Celelalte baleiaza cam pe acelasi palier, topul se schimba in functie de loturi, dar e clar ca niciuna nu se distanteaza evident. In afara de Stella, sa zicem. Mi se pare cea mai curata si una dintre cele mai constante lageruri de larg consum de pe la noi. Mai in jos, dezastru.

Cele mai reusite chestii din Romania le face Ground Zero, in Bucuresti se gasesc in foarte multe locuri. Au fost si la Electric. Produc in principal IPA-uri, nu-s pe gustul meu, dar sunt profesionisti si nu prea am ce sa le reprosez. Ar mai fi de incercat Sara si Perfektum, iarasi nu prea pe gustul meu, dar nu sunt nici groaznice. Si sunt micro, macar.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Bere

Post by juve3332 »

Image

Beat this.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Bere

Post by juve3332 »

In Bucuresti, weekendul asta e Craft Beer Festival, la Verde Stop. Care aveti chef sa treceti, gasiti detalii pe Fb.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4675
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Bere

Post by Magicake »

Varia ceva gustul Sikaru golden de la lot la lot da' de data asta zici c-au schimbat tot :( Nu mai simt deloc gustul misto de drojdie, spuma e cat sa ramana si la nepoti si in rest seamana cu stuff gen Delirium Argentum https://www.beeradvocate.com/beer/profile/180/141574/

@juve E vina ta ca te-ai plans ca nu-i dupa reteta.
Sucks, bring back old Sikaru.

Mai incerc inca 2 serii si daca ramane la fel ma mut pe Terapia Gold.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Bere

Post by ola small dickie »

vreau pe aceasta cale sa felicit companiile Tuborg si Ursus pentru sticlele lor din sticla la 0.75. Asa ma! cumpar zilnic, trebuie sa sustin aceasta miscare, in lupta cu penibilele sticle de 0,33 sau mai stiu eu cat de minuscul. da, sticla-i sticla ma, cum se simte, nici nu mai vreau sa beau la cutie.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4675
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Bere

Post by Magicake »

Am incercat Nemteana, really really good. Similara cu alte pilsners dar tot are gust unic. Nice.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Bere

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Image

:))

Albrau la 1,35.
Last edited by Ferrrrrrrrrdinand on 27 Oct 2016, 15:13, edited 4 times in total.
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 6 guests