Mancare

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

:roll:
Privesc in fata la urmatoarea data cand voi fi corectat :-D
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Cea mai buna mancare din repertoriul romanilor, in progress :-D
Image
(ciorba radauteana, bineinteles)

Am pus o gaselnita numita "coquelet de bretagne" gasita prin selgros, pe langa niste copane extra. N-as putea sa zic ca e prea diferit de standard supermarket chicken, doar dimensiunea difera considerabil. Tot puiul ala mare "grill" de la lidl e best pentru supa, daca nu ai de casa.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Tocmai ce am facut o mega pulpa de porc slow roasted in bere neagra (ursus if you must know) si ceapa, invelit cu mustar rotisseur si condimente printre care paprika, ienibahar si chili flakes.

Image

A mers numa bine cu cartofi prajiti si muraturi.

Rahatul a fost bun adica :ugeek:
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Mancare

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Bună alegere la bere.

Mă gândeam să fac un pui la cuptor. Recomandări? Also, să iau pui grill de la lidl sau fragedo transavia? :D
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Puiul grill de la lidl mi se pare super bun, inclusiv pentru supa de pui. Transavia nu am incercat niciodata, dar nu poate fi prea departe :thinking: Cand vine vorba de carne iau cel mai des de la lidl si nu sunt dezamagit, au produse ok in categoria asta.

Personal nu prea ma pricep la pui la cuptor pentru ca in general cand apuc niste pui il fac direct curry sau pe grill :lol: Should fix that.

Ce pot sa zic e ca daca vrei cea mai simpla chestie, inveleste puiul in treaba asta si da-l la cuptor:
Image

Nu are cum sa nu iasa cel putin ok.

Sau asteapta opinii de la altcineva care baga mai multi pui la cuptor.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Mancare

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

De obicei îl acopăr tot cu boia iute/dulce, piper și sare și pun în el câțiva căței de usturoi (curățați sau nu). O să încerc ăla de la Fuchs, poate îi dă un gust diferit. Nu m-am gândit să folosesc condimente pentru pui/drob/grătar că mi s-a părut țeapă conceptul :lol:
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

O sa fie un fel de boia putin mai diferita Fuchs. Nu e neaparat teapa, doar un fel de cheat.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Mancare

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Nu avea fuchs la lidl, dar am folosit un plic de condimente de pui de acolo. Good cheat, era cam ce-aș fi făcut și eu, m-a scăpat de o treabă.

L-am uns cu ulei și l-am acoperit cu tot plicul de 25 de grame, ținut o oră și un pic în cuptor într-o tavă cam mică, întors de vreo trei ori. Mi-am dat seama pe la jumătate că trebuia să pun ulei și-n tavă ca să nu se mai lipească.

A ieșit ok. :D
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Tocmai am bagat si eu un pui la cuptor, cu unt si Fuchs. Vedem ce iese :lol:

Unrelated, sunt pastele astea foarte bune la carrefour:
Image

Se acopera cu sos repede de tot, din cauza formei — aparent pentru asta au fost create. Incercati-le cu reteta asta super rapida de macaroane cu branza, cu sos de smantana si unt:

phpBB [video]


Sau asta, ceva mai complexa:
phpBB [video]
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Am facut niste gravy la pui pentru prima oara, curios ca nu exista termen in romana pentru gravy, si nici nu stiu sa fie ceva care se face in general la mancaruri pe la noi.

Well, here it is, contine niste usturoi pe care l-am pus la copt langa pui + sucuri + unt + condimente ce s-au scurs din pui. Un fel de mujdei cu aroma extra de pui, cu multa grasime — a mers bine pus peste carne dar cel mai bine s-a simtit pe cartofii prajiti, au transformat level 1 french fries in level 99 epic chickeny french fries.

Image

La finalul retetei asteia e si demonstratie pentru facut gravy:

phpBB [video]


Eu nu am pus ceapa dar data viitoare o sa incerc si cu ceapa.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Am gasit in Bucuresti un magazin cu carti englezesti second hand (dirt cheap btw).

Image

Pe langa cea mai fancy carte de bucate mai primesti si o conexiune indirecta cu gospodina anterioara :lol: Nu poți să bați asta.

Cartea: The Dairy Book of Family Cookery (1983) https://www.amazon.co.uk/Dairy-Book-Fam ... 0852233507
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Am incercat halloumi pe gratar, shit is good. Nu ma asteptam sa fie asa buna, dar a fost.
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Mancare

Post by Fular »

Halloumi e cumva brânza aia grecească? Shit is cash mang!
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Close, e din Cipru.
Image

Image

Cred ca ar merge shakshuka cu halloumi in loc de feta/telemea. Se cere a fi incercat :-D
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Mancare

Post by Mărar »

ne0lith wrote: 10 Jun 2019, 21:47 Image
Am ajuns dependent de chestia asta, o pun peste pizza, o pun peste burgeri, o pun peste aproape orice comand. E delicioasa si mai fac si economie la sosuri.

Mersi!
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Mancare

Post by ola small dickie »

Marar dar nu ne ai zis cum a fost cu mancarea aia lichida pe care o experimentai
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Mancare

Post by Mărar »

Fost ok, renuntat dupa vreo juma de an(?), partial de plictiseala, partial ca mi se luase sa tot pregatesc sticla aia nenorocita de fiecare data cand vroiam sa mananc.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Cum te scapi de resturi de mancare fara risipa? Arunci tot in wok si prajesti :lol:

Image

aka stir fry
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Mancare

Post by MC »

Trebuie in primul rand sa dispui de acele "resturi" :lol:
Mie de regula imi raman resturi de mancare gatita :lol:
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Daca faci mai multe cu legume o sa-ti ramana mai des chestii gen o jumate de ardei, un morcov, ceva broccoli, cateva ridichi, niste porumb etc. Stir fry poti face cu orice legume. Carnea e mai mult bonus :lol:
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 9 guests