Mancare

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Mancare

Post by Triggerix »

Nu știu ce e spuma aia, dar știu că dă gust mâncării în general. În funcție de ce gătești, poți să scoți mai mult din ea sau să o lași pe toată (în afară de aia mai închisă la culoare). Dar dacă vrei să eviți chestia asta, o să iasă mai puțină spumă dacă pui carnea când începe să clocotească apa. Cu cât o pui mai devreme, cu atât iese mai multă spumă. :lol:
Iar dacă n-ai borș, poți să faci ciorba cu apă și să o acrești cu bulion, sare de lămâie, zeamă de lămâie sau oțet.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Mancare

Post by Triggerix »

Prima pâine făcută de mine. A fost ciudat să o fac singură și n-am vrut să o sun pe mama pentru că mi-ar fi dat 100 de sfaturi și le-aș fi uitat pe totate. E destul de bună, se putea și mai bine totuși. :D


Image
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Mancare

Post by Cimitri »

Looks nice and tasty. Si noi facem paine la slow cooker special pentru bebe dar am ajuns sa o mancam si noi deoarece iese foarte buna si pufoasa. No pics, though. Dar promit sa fac la urmatoarea tura.
Image
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Mancare

Post by Triggerix »

Thanks. Am mai încercat o dată astăzi, mi-a ieșit mai bine. ^_^
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Mancare

Post by Triggerix »

Ceva usor de duminica. Am pus si capere pe ea pentru prima oara, dar nu-mi plac pe pizza. O sa le incerc si-n alta mancare, poate ma cuceresc pana la urma. :lol:

Image
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Mancare

Post by ola small dickie »

lookin good
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

phpBB [video]
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Mancare

Post by ola small dickie »

"Would you eat slaughter-free meat?"

https://www.bbc.com/news/world-us-canad ... gn=bbcnews
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Does lvl like chocolate?

Ciocolata l'atelier de la nestle e buna si la vreo 10-12 lei e intr-un range "ok" pentru occasional treat.

Image

Dolfin e sesizabil mai calitativa dar pretul e cam crazy (undeva pe la 20 lei).
http://www.dolfin.be/en/dark-chocolate-cocoa88.html

Cel mai des iau Heidi pentru ca-i ieftina si mi se pare mai buna decat Milka & co. E si ceva ingredient in Milka care-mi provoaca greata, sau poate exagereaza cu zaharul (ciocolata lor mi se pare cea mai dulce). Asta-i super buna pentru everyday dessert:

Image

Kinder fac ciocolata buna also, dar nu au nimic dark. Ou kinder cu surprize, that shit is the best thing.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Mancare

Post by Triggerix »

I really like this one tbh, dar nu am mai gasit pe nicaieri. Imi cumpara mama cand eram mica.

Image
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Mancare

Post by ne0lith »

Pătrunjelu' wrote: 18 Oct 2018, 21:16 Kinder fac ciocolata buna also, dar nu au nimic dark. Ou kinder cu surprize, that shit is the best thing.
Kinder Pingui is the shit. Ciocolata clasica in schimb mi se pare prea dulce, nici nu stiu acum cati ani am cumparat ultima data una. Iar aia amara e un jeg.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Mancare

Post by DarthZombie »

Ouale Kinder imi placeau la nebunie cand eram mic, dar acum simt ca mi se face rau de la cat de dulci sunt incat abia pot sa termin unul singur. Dar Kinder Bueno is bretty good, incomparabil insa cu Ferrero Rocher pe care le-as devora ca un nesatul daca nu m-as abtine.
User avatar
TaikoKaira
Headless Kamikaze
Posts: 425
Joined: 6 Feb 2017, 15:33
Location: Deva
Contact:

Re: Mancare

Post by TaikoKaira »

Eu recent am început să aleg Lindt pentru ocazii speciale; mi se pare mai bună ca Heidi ceea ce e oarecum normal pentru că e şi mai scumpă. Dacă ar fi să aleg între Heidi şi Milka, aş lua Milka pentru că e mai ieftină decât competitorul în cauză şi pentru că mi se pare mai tasty (probabil pentru că e mai dulce :lol: - mare fan zahăr, mare fan). Şi Kinder îmi place dar mai mult pentru nostalgie. Din acelaşi motiv mai ascult şi muzică din Hannah Montana uneori... acum regret că nu mai am aşa mult timp liber şi atât de puțin stres ca atunci. Păcat, mai trebuie să devii şi adult responsabil.

L.E. Nu beau cafea încă, de asta prefer cantități industriale de zahăr în zilele obositoare. Îmi propusesem să încep în momentul în care chiar o să cred că am nevoie. Ca şi cu vitaminele.
Reviews: Far Cry, Far Cry 2, Little Nightmares, Broforce

"Death is inevitable. Our fear of it makes us play safe, blocks out emotion. It's a losing game. Without passion, you are already dead."
Max Payne 2: The Fall of Max Payne
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Mancare

Post by TG »

Cred că e mai bună cafea decât cantități industriale de zahar, just saying. Mie îmi place ciocolata... bomboanele de ciocolată, crema de ciocolată, pretty much orice really. Sunt de acord cu ne0lith, those Kinder bars are awesome. Dar nu la partea cu ciocolata amară, damn casuals...
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

@TaikoKaira
Hey, daca iei Heidi sustii si economia Romaniei... kind of. Firma nu e romaneasca in sensul ca nu e fondata de romani, dar ciocolata e produsa aici.

Lindt e caz special — e foarte buna, e mai buna decat ce e mai ieftin ca ea, dar nu mi se pare ca poate concura cu Nestle l'atelier de exemplu, care e la acelasi pret.

Dar un bucatar francez de pe net a zis ca Lindt Excellence 70% e o ciocolata buna ca sa faci mousse so there's that. Daca e sa fac o prajitura folosesc Lindt, nu as putea folosi Nestle — o mananc pe toata direct :lol:

@TG
Yeah sugar rush e naspa, mai ales dupa ce trece. Sau in zilele urmatoare cand simti nevoia sa mananci dulce, pana iti trece micro-dependenta. Pentru energie coffee all the way dar nu pot sa neg ca niste ciocolata cu 80% cacao sau mai mult ajuta :-D
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Mancare

Post by DarthZombie »

Lindt e super, mai ales aia neagra cu portocale! Nu zic nu nici la Milka cu alune sau...

Image

Dar ma rog, la mine nu-i corect sa intru in discutii comparative ca-s in patria cocolatei, pana si chestii store-brand gen biscuiti, napolitane sau mai stiu eu ce le poti gasi in jde feluri de feluri de ciocolata si toate-s cel putin acceptabile la gust. Recent imi picasera pe mana niste biscuiti Petit Beurre cu o felie de ciocolata cu mere si scortisoara peste ei, tot store brand, yum yum regardless!
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Mancare

Post by joonior_bmf »

De-as putea supravietui doar din produse cu ciocolata... Alas. Favorite: Ferrero Rocher, Rafaello, Merçi, After Eight, Lindt (bomboanele umplute in mod special). Sau mai multe tablete ieftine de marca "alba", cand n-am bani de altceva. In lieu of Gersy, mai bag ocazional un baton de Bounty, dar nu se compara :(
User avatar
TaikoKaira
Headless Kamikaze
Posts: 425
Joined: 6 Feb 2017, 15:33
Location: Deva
Contact:

Re: Mancare

Post by TaikoKaira »

@TG
Nu fac excese decât în zilele super aglomerate, de exemplu, când am un test la fizică/biologie (la care mi-e aproape imposibil să învăț) plus orice altceva în aceeaşi zi, când ne ascultă oral la engleză (nici nu mă pricep aşa bine şi nici nu îmi place să vorbesc în public) sau cu o zi înainte de orice olimpiadă de la care chiar am aşteptări - şi probabil când o să am concursul de admitere anul viitor. Astea îmi produc cel mai mare stres. În rest, pot trăi zile întregi fără ciocolată sau orice altă formă de zahăr. Da, poate că cafeaua ar fi mai bună, dar parcă aş mai avea răbdare puțin. :) Totuşi un an pe lângă cei de până acum nu sună aşa rău.

@Pătrunjelu'
Aproape uitasem de Nestle, n-am mai mâncat de ani buni ciocolată de la ei. Ar trebui să-mi mai iau. Poate prind ocazia săptămâna viitoare. Mersi că ai adus vorba! Cât despre Heidi şi economia României... trebuie să am şi eu economia mea. :lol: Nu că 1 leu şi ceva diferență ar fi foarte mult, dar se mai strâng. Sunt un om foarte econom din fire.
Reviews: Far Cry, Far Cry 2, Little Nightmares, Broforce

"Death is inevitable. Our fear of it makes us play safe, blocks out emotion. It's a losing game. Without passion, you are already dead."
Max Payne 2: The Fall of Max Payne
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Mancare

Post by ola small dickie »

Ca ciocolata printre mundanitati, cele cu pret rezonabil, cea mai buna e ritter sport

Ca bomboane pt mine n a depasit inca nimeni ce inseamna rafaelo. Chestia aia e o nebunie in gura. Mai ales daca sunt reci. Poti sa o sugi, sa o savurezi, sa o spargi din prima in dinti. E the shit pt mine. E magie si daca o spargi in gura din prima si daca o sugi, o molfai, e plina de trairi

Cat despre kinder, da, cam orice au e bun

Nu inteleg totusi comparatia ciocolata cafea. Mi se par 2 chestii complet diferite
Last edited by ola small dickie on 19 Oct 2018, 00:13, edited 1 time in total.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Mancare

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Nu ma lasa portofelul sa merg pe Heidi/Lindt dar stiu de ele ca-s bune (mai ales Lindt). Milka cu Oreo e buna pentru mine. Nu-mi place ciocolata amaruie aproape deloc. Mai imi place ciocolata cu alune mari (precum cea postata de trigerix, si eu primeam din aceea cand eram mic) dar nu prea cumpar ca maica-mea nu poate sa manance cu alune.
Ouale kinder sunt super la gust dar ma simt putin prost sa le cumpar ca-i putina ciocolata la acel pret iar pe jucarie nu stiu ce valoare sa pun.

P.S: Cafeaua e naspa
Last edited by Ferrrrrrrrrdinand on 19 Oct 2018, 00:16, edited 1 time in total.
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot], Bing [Bot] and 11 guests